Proč pikýrovat?



Stránky: 1,  2   
host - 76.70 (?) 
16.2.2011 11:00, zobrazeno: 33894x

Každý, kdo si pěstuje sadbu nejnom rajčat hovoří o pikýrování. Proč je důležité a v čem přínostné pro rostliny? Já jsem zasadil rajčata a papriky přímo do sadbovače vždy po jedom semínku a bezproblémově mi z toho vyrostly pěkné rostlinky. Téměř 100% klíčivost (tedy z 150 semínek nevzešli pouze 3), z mého pohledu tedy pokládám klíčení a pikýrování za zbytečné. Jaký je váš názor a zkušenosti? Přeji pekný den. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 30.156 (?), 16.2.2011 18:31

Souhlasím s vámi. Dělám to jako vy už 30let a jsem vždy spokojený. Klíčivost 98-100% a to ani neberu příliš ohled na teplotu při klíčení, nebo dokonce na postavení měsíce. Vyséváme rajčata po 20. březnu, ale dělal jsem pokus i s vysetím semen v dubnu, přímo do záhonu nevytápěného skleníku a úroda se nelišila od rajčat pěstovaných v sadbovači. Jen mi déle vydržela a pokud v říjnu nemrzlo tak jsme ještě sklízeli. Jinak pěstujeme rajčata venku v mísách a koncem léta už moc velký rozdíl proti těm ve skleníku není (jsou o 1až 2 patra nižší), ale na chuti se to nepozná. Nejvíc nám chutnají Golkrone, Robin, Black Plum, Spencer a Black Rusian.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 16.2.2011 21:12

Minulý týden v TV Receptáři byla o tom řeč, prý se zlepšuje kořenový systém. Ale pro jistotu se na to podívám znovu na video z netu, protože jsem zrovna tuto reportáž neviděl celou. Kdo to viděl ať napíše!

Doplňuji ve22.10h: Receptář prima nápadů  13.2.2011,15 až 19minuta pořadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.135 (?), 17.2.2011 9:06

Zdravím.

Nepikýruji, protože potřebuji naklíčit jenom po pár semenech zeleniny i květin a jsem asi moc pohodlná. Rajčata roky dávám po jednom semínku do těch rašelinových tabletek, které se nechávají nacucat vodou do válečků. Když hlavní kořínek proroste až ven, tak ho zaštípnu. Květiny seji do sadbovače do jednotlivých "nádobek" po dvou třech a při výsadbě už je od sebe nedělím. Ale mám to jenom pro svoji spotřebu a jenom v malém množství. Ve velkém už to asi smysl má, při rašení je hromadný výsev úspora místa, při pikýrování se provede výběr nejlepších sazenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.5 (?), 6.4.2012 19:03

Pikýruji, protože na malém prostoru vychovám více rostlinek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 17.2.2011 12:05

Každý ne. Není to dogma. Hlavní problém při přípravě sadby brzy zjara -  nejen rajčat je zajištění dostatku světla aby se rostliny nevytahovaly. Přepícháním a zasazením rostlinky až po děložní lístky se docílí zakořenění celé přesazené části a rostlina není tak vytažená. Komu to nevadí, nebo má dost světla a rostliny se mu nevytahují, přepichovat nemusí. Druhá věc je způsob výsevu, pokud sejete po jedniom semeni do jiffy, rostliny mají dost místa. Když se vysévá naširoko, přepichovat se musí. Nepřepichovanou sadbu celeru si nedovedu dost dobře představit, to prostě nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 138.36 (?), 5.2.2019 10:37

Přesně tak. Ono záleží na tom, co pěstujete. Některý přepichování nevyžadujou a některý ano. Kdo nevěří, ať si zkusí třeba petunie. Tam pozná markantní rozdíl brzo. Já je přepichoval 2-3x. A že to není lehké vám potvrdí každý. Hlavně to první, když jsou ještě prťavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
šípková Růženka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 144.178 (?), 15.3.2011 23:52

Rajče vlevo - dala jsem jedno semínko do malého kelímku od jogurtu. Vpravo - vyseto asi 20 semínek do kelímku od ramy 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 16.3.2011 8:28
Ano, přesně tak.Přepichováním se lehce poškodí kořenový systém, což je u přísad výhodou, rostlinku zasadíte níž a již ne do výsevního substrátu ale kvalitní zeminy a její kořenový systém se mohutně rozroste.Přepichuji 2x, jaksi ze zvyku, ale pokud máte dobré zkušenosti s nepřepichovanými sazenicemi, neviděla bych důvod měnit to, co leta vyhovuje.Mně se teda sazeničky i v zimní zahradě přece jenom vytahují, tak je pak napodruhé zahrábnu až po první lístky a jednak jsou pak jedna jak druhá a jednak mají prorostlý kořínky celý obal od 500ml jogurtu a ři výsadbě nepoznají, že jsou zase jinde.Ale vážně, četla jsem názor, že trhaná sadba je kvalitnější co se týká dalšího růstu, protože dojde k poškození rhizomů, která pak musí makat a růst byvši při přesazování porušeny aby vyživily rostlinu. Ještě si neodpustím chválu na humidy: truhlíček s rajčaty byl kořínků plný, nápadně více než ten humidy nezalívaný.A podstatně lepší výsledky vykazuje hnojivo specializované na zelenou fázi růstu u marihuany, než to koupené v zahradnictví. Budu bádat dál.Možná mně narostou místo rajčat palice. :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.130 (?), 16.3.2011 22:17

Upředňostňuji přepichování jelikož vyprodukuji třeba přibližně 5000 sazenic paprik za sezonu,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika