praskání rajčat



vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 3.231 (?)
18.10.2012 19:02

Praskání rajčat není jen deštěm, protože nám praskají i ve skleníku a venku u stěny pod přístřeškem, kde na ně neprší. Praskají hlavně malá rajčata a hodně záleží na odrůdě, třeba Black Cherry, Policino nebo Goldkrone v posledních 14 dnech popraskaly téměř všechny, venku i ve skleníku. Mám jednu odrůdu velikostí podobnou Goldkrone (semena jsem získal v zimě z rajčat z Lidlu) a u té do dnešního dne neprasklo snad žádné rajče. Takže je to záhada. Pozn.: postřiky nepoužívám žádné, takže to ovlivnit nemohou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
zuzsanka - (2), 4.3.2006 9:59, zobrazeno: 32466x

Potřebovala bych jakékoliv informace, pokud možno odborné, o praskání rajčat. děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 10.34 (?), 10.5.2006 7:21

Dobrý den Zuzano. Praskání rajčat je hlavně způsobeno nadměrným přísunem vody např. po zálivce, kdy buněčná stěna nevydrží napětí vyvolané tím náhlým přísunem vody a praskne. Je to stejné jako např. u kedluben či ředkviček, mrkve. Tento jev se myslím odborně nazývá plasmorýza. Je to ovšem ovlivněno mnoha dalšími jevy. Například přehnojením dusíkem a pod.
Prima den přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.98 (?), 13.5.2006 12:52

Že má vliv přílišná zálivka na praskání ředkviček, kedluben, mrkve mohu jenom potvrdit.
Ale u rajčat jsem zkoušel vše možné a nic. Zkoušel jsem zálivku snižovat, až tak že rajčata uzrávala malá, půda suchá a růst se zastavoval a rajčata praskala „vesele“ dál.
Nevím jak jinde, ale tady přijde červenec, rajčata začnou praskat, listy od spodu schnout a začátkem srpna je konec.
Je úplně jedno jestli jsou ve skleníku, nebo venku. A postřiky vůbec nezabírají. Zkoušel jsem změnu odrůdy, bez úspěchu.  Zalévání kopřivovou vodou to zpomalí asi o 14. dní.
Ale za tý roky jsem si všiml, že k ránu jak se ochladí, začne se srážet na skle, plodech a listech voda. Zajímavé také je, že ta voda se sráží i na plodech a listech rajčat co jsou venku.
 Nevím zda to stým nějak souvisí ale je to na mrtvici.
 Definoval bych to asi takto: Dobrá rada nad zlato!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Groh - (17), 24.10.2006 14:49
Praskání plodů rajčat nezpůsobuje nadbytek vláhy, ale nepravidelná závlaha, když po suchu přijde větší množství vody. Toto může být i u plodů které jsou k ránu silně oroseny. Proto je důležité větrání. V létě je lépe raději větrat celou noc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 193.1 (?), 17.10.2012 11:04

Plody rajčat praskají po dešti, protože mají v sobě hodně vody. Reakce se nazývá PLAZMOLÝZA, ne, jak psali vedle. Navíc na povrchu rajčete je jemný parenchym, takže je déšť nebo prudká změna teploty (z ledničky do tepla) se mechanicky naruší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 3.231 (?), 18.10.2012 19:02

Praskání rajčat není jen deštěm, protože nám praskají i ve skleníku a venku u stěny pod přístřeškem, kde na ně neprší. Praskají hlavně malá rajčata a hodně záleží na odrůdě, třeba Black Cherry, Policino nebo Goldkrone v posledních 14 dnech popraskaly téměř všechny, venku i ve skleníku. Mám jednu odrůdu velikostí podobnou Goldkrone (semena jsem získal v zimě z rajčat z Lidlu) a u té do dnešního dne neprasklo snad žádné rajče. Takže je to záhada. Pozn.: postřiky nepoužívám žádné, takže to ovlivnit nemohou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 20.10.2012 15:05

Také záleží na druhu rajčat.Kumata mi praskla prakticky všechna, můj oblíbený MoneyMaker nepraská vůbec. A co dozrávají teď, tak už jsou Marzana, Bejbino i další popraskaná.Kromě MM. 

Bývá napsané v popisu odrůdy jak snáší transport a odolnost proti praskání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.33 (?), 27.8.2018 8:56

Dobrý den,

Tento problém s praskáním se snažím řešit roky.Má zkušenost je taková, že rajčata bejbina, které mám ve foliáku, a reguluji zálivku jak potřebuji -to už jsem vysledoval, praskají spíše při velkých výkyvech teplot (zejména ke konci vegetačního období, letos je to o měsíc dříve. Včera odpoledne 25 st., dnes ráno 6 st.(Liberec). Na jinou odrůdu nechci přejít, protože bejbina jsou zatím pro mou rodinu nej...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 27.8.2018 21:10

Myslím, že na praskání rajčat se podílí víc faktorů. Praskají mi na balkóně, na zahradě u chalupy a všude dost ve velkém. Praskají už i nezralá, která ještě ani nezačala červenat.. Praskají všechny odrůdy, i když některé podstatně víc - Start nejvíc, nejodolnější se mi jeví Mountain Magic a keříčkové šišaté cherry Maglia Rosa. Praskají malá (víc) i velká (trochu míň). Připouštím, že na balkóně je zalévám dost vydatně a každý den, protože jinak jsou všechna "smutná", takže by se dalo mluvit o přelévání, ale na chalupě nám vyschl pramen, takže vodu vozím z jiného pramene, a tak už dlouho dostávají necelý litr na osobu jednou za dva dny a někdy i za tři. Říkám tomu "suchá dieta". Pršelo tu, pravda, ale opravdu minimálně. Od počátku srpna pouhých 19 mm = 19l na metr čtvereční. Zanedbatelné. Z toho soudím, že voda nebude hlavní příčinou. 

Všiml jsem si také, že na začátku hlavní sezóny, tedy tak 3 týdny v červenci, nepraskala na zahradě skoro vůbec (ani při každodenní zálivce) a postupem času se počet prasklých neustále zvyšuje. Což by mohlo souviset s většími rozdíly teplot den/noc, ale také s postupným úbytkem živin v půdě, tedy s hnojením. V podezření je u mne vápník, protože se u mne také - na obou místech - projevuje suchá hniloba rajčat. Některé plody prasklinu zacelí beze škod, spíš bych řekl ty, které prasknou ještě před ukončením vývoje a plnou zralostí, některé, většinou ty již trochu přezrálé, začnou kolem praskliny měknout a některé i hnít či plesnivět. Ignoruji to, poškozenou část vyříznu a rajče sním. Ale pokud bych je pěstoval na prodej, byla by bezcenná.

Dnes jsem je na zahradě přihnojil v zálivce dusičnanem (ledkem) vápenatým v dávce 2g/litr. Zopakuji to tak za 4 dny. Uvidíme, jak se to projeví na praskání a suché hnilobě (ta se také postupně zhoršuje). Na balkóně suchá hniloba téměř zmizela, praskání se ale pouze o málo zmírnilo. Jiný nápad nemám. Snad ještě Sensi Cal, hnojivo a zároveň doplněk stopových prvků. I to zkusím, třeba mezi aplikacemi ledku.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.8.2018 7:50

Ještě jeden nápadík se přece jen vylíhl: nesmím je nechávat tolik přezrávat. Jsou pak sice chuťově nejlepší, ale nejspíš dojdou i mimo rostlinu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika