Plíseň na listech cukety



host - 91.196 (?)
22.6.2020 16:55

Marg., Vaše půda-zemina je na pohled pokryta-či dokonce prolnuta hrubou organikou. Není divu, že se na ní propagují-zjevují, ukazují, množí, narůstají různé houby. Kdyby cosi takového bylo na kompostišti, tam by v tom tykve rostly lépe-o to by se staral čerstvý luft... Myslím si, že vrchní vrstva půdy ve skleníku má být jiné zralosti, struktury.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Margarit - (9) - 195.100 (?), 21.6.2020 10:03, zobrazeno: 7201x
Dobrý den, prosím o radu, jakou nemoc má cuketa na obrázku, případně co s tím. Máme ji ve skleníku vedle okurky a jiné cukety které jsou zatím v pořádku. Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 21.6.2020 12:03

Nejde o nemoc, je to přirozená kresba listů dospělé cukety, snad ty se žlutými a pruhovanými plody jsou v této záležitosti výraznější, než c.zelenoplodá! Až budou mít převážně staré listy celou horní plochu bílou, pak půjde o plíseň jménem padlí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.244 (?), 21.6.2020 14:32

Ale ořeci jen. Podle těch schnoucích okrajů na listech to vypadá, že rostlině něco schází.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 21.6.2020 14:54

Do ideálu, často i do optima většinou každému živému tvoru něco schází, i přebytek čehosi není ok. Velké rozdíly teplot mezi půdou, vzduchem těsně nad zemí a v horní části skleníku, rozdílná vlhkost-kapková závlaha mi nepřijde pro řešenou cuketu to nejlepší-já bych jí dopřál víc vody do zóny kořenů, taky ty na okrajích schnoucí listy mohou jen hlásit svůj vyšší věk-prostě rostliny jsou živé a život jejich částí i celku není věčný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Margarit - (9) - 195.100 (?), 21.6.2020 15:46

Děkuji za reakce. Nemyslela jsem to bílé "žíhání", ale právě ty žluté okraje listů. Bohužel to vypadá že už žloutnou celé listy, přiložím fotografie. Druhá cuketa je v pořádku, mají stejné podmínky. Přikládám foto vlevo list cukety co je v pořádku a vpravo nemocné. Neměli bychom radši nemocnou zlikvidovat, aby to od ní nechytila i ta zdravá? Četla jsem o nějakých virových chorobách cuket ale nevím jestli to může být ono...

Ještě doplním jedná se o zelenou cuketu "Nefertiti".

Vlevo list zdravé cukety, vpravo
Vlevo list zdravé cukety, vpravo "nemocná".


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.114 (?), 21.6.2020 19:27

Masívní napadení sviluškou nebo třásněnkami. Podívejte se na spodek listů - pokud jsou tam pavučnky s mini "pavoučky", tak je to sviluška. Pokud tam pavučinky nejsou, jen černé tečky trusu, tak jsou to třásněnky. Niméně funguje na ně stejný postřik Vertimec 1.8

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 22.6.2020 7:22

Pokud je to způsobeno živ.škůdci, je dobré odstranit nejvíce postižené listy-uříznout nebo ustřihnout, nechat asi 2cm řapíku. Potom bude více prostoru na provedení úspěšného ošetření, nižší spotřeba postřiku... Rostlina se nemusí likv.celá!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Margarit - (9) - 121.194 (?), 22.6.2020 13:40

Děkuji za reakce, koukala jsem na spodek listů a nenašla jsem tam vůbec nic, ani pavučinky, ani černé tečky... Tak nevím jestli ten postřik přece jen nezkusit ale nic jsme tam neviděli... Ty nejvíc napadené listy půjdu odstranit.

Ale dnes jsem tam našla u stonku kus plísně, to opravdu vypadá jako když je napadená nějakou plísní, ostatní rostliny jsou pořád v pořádku, skleník větráme. Jen si říkám jestli na ni nemohlo zatéct když byly ty větší deště. Přikládám foto (vlevo dole).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 22.6.2020 16:55

Marg., Vaše půda-zemina je na pohled pokryta-či dokonce prolnuta hrubou organikou. Není divu, že se na ní propagují-zjevují, ukazují, množí, narůstají různé houby. Kdyby cosi takového bylo na kompostišti, tam by v tom tykve rostly lépe-o to by se staral čerstvý luft... Myslím si, že vrchní vrstva půdy ve skleníku má být jiné zralosti, struktury.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.6.2020 22:28

Pokud máte na mysli to bílé vlevo dole na obrázku, tak to sice plíseň je, ale nejspíš nemá s cuketou nic společného, protože vyrůstá ze substrátu. Odstraňte postižený substrát i trochu okolo a je po starostech. Mohlo to být způsobeno déledobým přemokřením - zatékáním. Plísně napadající rostliny vypadají poněkud jinak.

A ta Vaše cuketa vypadá ve spodní části docela zdravě. smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika