Plíseň bramboru na rajčatech 2017



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?) 
31.7.2017 12:38, zobrazeno: 26906x

Dobrý den. A co Vaše, nikoliv réva, ale plíseň bramborová na rajčatech?smileyJak vidno na fotkách z Vysočiny (Ždárské vrchy) 600 m.n.m., tak plíseň bramborová tady už vesele úřaduje. Jak by taky ne, když jsou opodál již silně napadené brambory. 








Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
tuzezlypes - (22) - 195.1 (?), 31.7.2017 15:18

Tady na střední Moravě je sucho a horko, tento týden má být též tropický - má smysl preventivně ošetřit Acrobatem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?), 31.7.2017 15:38

Já jsem se nechal tak trochu "vybláznit" Kukym, ale spíš jsem přece něco našel na porostu a tak jsem v sobotu aplikovat ten "jedovatý" Acrobat. Ta jedovatost je sice nadsázka, ale sám Kuky přišel s podezřením na karcinogennost mancozebu (Acrobat, Ridomil, Dithane atd.). No prostě je to "akýsi chemický sajrajt, jak to psával kdysi Paľo. No, nedá se nic dělat, už je tam. Na druhou stranu včerejší bouřka nad Pardubicemi mi asi dala s ochranou za pravdu. Něco jiného je déšť při teplotách pod 20°C, jako minulý týden a něco jiného je déšť v těhle tropech, kdy jsou pro šíření plísně mnohem lepší podmínky. Taky nejbližší monitorovací stanice už vyhlásily signalizaci: "ošetřujte ve zkráceném intervalu" (plíseň bramborová na bramborách). Taky mi není stále jasné, proč se u Acrobatu zkrátila OL z 21 dnů na 3. Kuky nám to snad vysvětlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?), 3.8.2017 7:42

...nejbližší monitorovací stanice už vyhlásily signalizaci: "ošetřujte ve zkráceném intervalu... a kde ty monitorovací stanice jsou a kde jsou zveřejněné jejich varování přístupná pro zahrádkáře?

Děkuji za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 31.7.2017 16:11

Podle mého názoru nemá plíseň bramborová vůbec šanci při teplotách nad 30 st.C jako jsou nyní. To teprve později, při deštivém počasí s nižšími teplotami se může "rozjet naplno".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.17 (?), 1.8.2017 8:02

Taky si myslím, že při předpovědi tropických teplot je zbytečné ten Acrobat použít i když on funguje i na Septoriovou a Alternariovou skvrnitost listů, se kterými se lze vypořádat i jinak, v tomto případě ekologičtěji (důsledně otrhávat spodní nadené listy a přitom zachovat hygienické podmínky, aby se choroba neřenesla jinam-například při zaštipování zálistků).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?), 1.8.2017 12:59

Tam, kde je sucho a neprší určitě není chemizace nutná. U nás byla situace se srážkami jiná a něco se již přece jen objevilo. Protože nejsem stále v Pardubicích, tak jsem chemizoval. Fakt je, že jsem to bez chemie vydržet mohl a zklamal jsem hlavně pana Waltera, tedy pravděpodobně. Tady v "nýmandlandu", jak se říkalo "zemi nikoho" po odsunu Němců, je situace horší. Hlavně překvapilo masivní napadení okurek plísní okurkovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 1.8.2017 13:22

Zrovna včera večír jsem se hrbil v okurkárňovém políčku, stříhal a odklízel nejchycenější listy. Nestříkám, máme dost sklizeno, ještě cosi na uhřébnutí bude, provzdušnění prodlouží životnost, plodnost porostu. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?), 2.8.2017 6:41

Dokáže rajčate zachránit postřik kuprikolem když jsou už trochu chycené plísní? Trochu zaschlých listů a sem tam chycený plod? Asi jsem s postřikem zaváhal a bude po rajčatech.  Rostlina je už zřejmě vevniř plísní prolezlá a to je asi její konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 2.8.2017 9:25

Pokud je to opravdu plíseň bramborová tak nedokáže. Myslím si, že ve fázi, kdy jsou už viditelné skvrny na listech, stoncích i plodech nepomůže žádný postřik.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika