Phytophthora infestans



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
21.9.2020 18:24

Rajčata byla a jsou výborná, to by jistě potvrdil i KUKY, který stříkal v podobném rozsahu. Bez té chemie by to tady lehlo už dávno popelem, bohužel. Pěstuju jen klasiku - Tornádo, Start, Orkádo, Bejbino, Mandat, Rubinku, Goldkrone, Grandenberry, Sungold, žádný špeky. Zvláštností je snad jedině Kumato. Paní Jana zaslouží pochvalu za pěknou výstavku. yes

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 4.9.2020 23:59

To nestříkání bych mu ani tak nezazlíval. Spíš to, že pravděpodobně nekupoval ošetřenou sadbu a tak se jeho brambory nejspíš staly zdrojem plísně pro celé okolí. Ale už mám vymyšlený diplomatický plán, jak na to. Jen musím najít odvahu ho realizovat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.9.2020 9:11

Možná, že není ten pravý rajčatový rok, ale přesto jsou rajčata výborná. Phytophthora infestans nemá volné pole působnosti a to díky třem postřkům Ridomilem Gold s mírně podlimitní (slabší) koncentrací a dvěma postřikům Ortivou z toho pouze ten druhý byl s koncentrací dle návodu, první byl také slabší. Po posledních deštích něco málo popraskalo, hlavně Rubinka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.244 (?), 6.9.2020 20:44

Zdravím Milane, ač pěstujeme rajčata v podobných podmínkách, nejsou zcela stejné, u nás je toho deště patrně ještě mnohem méně než o Vás. Soudím tak i podle toho, že v obci vzdálené od nás 5 km prší a k nám déšť obvykle nedojde. Je to opravdu už o těch "mikro" podmínkách. Dále na rozdíl od Vás mám "dobré" sousedy. Ti na západě, odkud většinou vane, nepěstují zeleninu vůbec, ti nejbližší nepěstují brambory, a ti vzdálenější buď plíseň neměli nebo od nich ke mně vlivem proudění vzduchu nedorazila. Doufám, že se přání pana Vladimíra splní, a plíseň nás alespoň 5 let mine, bylo by to fajn. Jinak mám letos, jak jsem již uvedl, 17 keřů (15 odrůd) tyčkových a vsadil jsem více na bifteky na úkor drobotiny. Některé mě mile překvapily, jiné nemile (co do chuti), vizuelně byly všechny krásné, a oproti Startu, který je mou jedničkou, méně praskaly. Příští rok budu zkoušet další nové odrůdy, opět převážně bifteky. Zkoušení nových odrůd mě baví, za 8 let jsem vyzkoušel cca 100 odrůd, samozřejmě jsou ta rajčata poněkud drážší, ale je to takové dobrodružsví, co nakonec z těch malých opečovávaných rostlinek vyroste, jak bohatou úradu dají a jak budou plody chutnat. Přeji Vám Milane úspěšnou strategii a všem rajčatářům úspěšné dokončení letošní "rajské" sezony. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.9.2020 12:52

Kdo rychle dává, dvakrát dává, jak se říká. A kdo stříkal v září, dvakrát stříkal. Já jsem usnul na vavřínech, od srpna jsem nestříkal, a nyní, prakticky ze dne na den, i při suchém a teplém počasí, náhle se v porostu rajčat masivně objevila plíseň bramborová. Tady je vidět, jak jsou rajčata držena při životě pomocí chemie, a jakmile účinky chemie pominou, je konec, "Miloši". surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 21.9.2020 13:51

Já jsem ničím nestříkala. S plísní jsem svedla veliký boj, některé bitvy vyhrála ona a jiné zase já. Rajčat jsem sklidila spoustu a ve skvělé kvalitě, hodně jich skončilo v popelnici. Ale dokonce jsme s Evou uspořádaly výstavku a všichni byli nadšeni.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 21.9.2020 14:28

jj působení systemiky je tak v řádu 2 týdnů a pak stříkat znovu. Docela se divím, že se vám to pak chce jíst. Já dával na rajčata samé bio - Alginure, Vitisan, měď, Cuprotonic a Polyversum (tomu už nevěřím) a jsou v pohodě. Na jedné rostlině se objevila fytoftora v létě a šla okamžitě pryč. Další se objevila až tento týden ve skleníku a taky šla pryč. Listy odspodu odstraňuji, větrám celou sezonu. Letošní rok byl ale pozoruhodně vlídný i na okurky a to mi nejde s tím deštěm do hlavy. Zato peronospora na révě zničila vše...

Dan.ík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 21.9.2020 15:26

stalo se mi totéž. Dva dny deště před 2 týdny a biftek Big Beef na venkovním stanovišti je dnes už bez listů a nejméně 20 plodů už zničených. Zřejmě je to odrůda chytlavá na plísně. Plíseň se mi částečně dostala i do skleníku přes, během deště, otevřenou větračku ve střeše.sad Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.9.2020 18:24

Rajčata byla a jsou výborná, to by jistě potvrdil i KUKY, který stříkal v podobném rozsahu. Bez té chemie by to tady lehlo už dávno popelem, bohužel. Pěstuju jen klasiku - Tornádo, Start, Orkádo, Bejbino, Mandat, Rubinku, Goldkrone, Grandenberry, Sungold, žádný špeky. Zvláštností je snad jedině Kumato. Paní Jana zaslouží pochvalu za pěknou výstavku. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 25.216 (?), 21.9.2020 19:21

Asi tak. Od konce června používat systémové přípravky (Acrobat, Ortiva, Ridomil...). V době zrání nesystémovou měď (Champion, Kuprikol..). Jde smýt octovou vodou. Je více ekobio, než ty systémové, ale ty lze použít také. Ale, proč bych na konci června stříkal, když jsou rajčata OK. A dějiny se opakují..wink!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.9.2020 22:31

Člověk by řekl, že po těch postřicích rostliny rajčat vydrží až do prvních mrazů, ale houževnatost plísně bramborové je až neuvěřitelná. Jen přestane působit chemie, okamžitě začne rostliny likvidovat s nevídanou prudkostí, i když je sucho a teplo. Vytrvalejšího škodlivého činitele snad ani neznám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika