Pěstování rajčat v interiéru - třetí sezóna



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 61.51 (?)
13.11.2019 9:25

Děkuju Milane, 

nicméně rajčata se asi ke svému konci blíží - listy začínají vadnout a dvě rostliny mají hnědý stonek, flíček měly už od přenesení domů, jen se to časem rozlezlo, naštěstí plody to přímo neovlivnilo. Nové květy nenasazují a některé plody mají i míň než 1 cm v průměru (jsou to teda cherry, ale stejně...). Opylování vcelku funguje, když jsem doma, nejvíc mě to baví elektrickým kartáčkem na zuby, což jsem kdesi vyčetla, to pak pyl lítá, že je i vidět :) Přisvětlování jim nechystám, ale možná se pustím do těch dřívějších výsevů a pak něco pořídím pro nové sazenice. 

Větší radost mi ale dělají rajčata v garáži, která už doplodila, nicméně pár jich zespoda obrazilo, viz. fotka. Staré výhony uříznu, ale mladé nechám a uvidíme, jestli to do jara zvládnou. 

Rajčata v garáži obrazila
Rajčata v garáži obrazila
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 61.51 (?), 8.11.2019 11:51

Přidávám fotku, jak vypadala moje rajčata koncem října, asi měsíc po odnesení do interiéru. Dostala odrazovou fólii. Zhruba polovina květů zaschla a upadla, myslím, že hlavně proto, že občas nejsem pár dní doma, a zvlášť, když bylo ještě hodně slunce, rostliny nikdo nezalil a opylování taky nebylo ideální. 

Celkově nic moc. Zklamalo mě Supersweet, venku jsem praskání přičítala vysoké vzdušné vlhkosti, ale děje se to i doma. Jak jsem četla v diskuzích zde, nejsem jediná, kdo s tím kvůli tomu skončí. 

po měsíci v interiéru
po měsíci v interiéru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 10.11.2019 9:27

Řekl bych, že vypadají dobře a hlavně zdravě. Pokud si dobře pamatuju, Mimmo psal, že je musel ostříhat a že po určitou dobu byly v útlumu. Takže to zatím nevzdávejte. Možná budou chtít v našich podmínkách - na rozdíl od Bulharska -  trochu přisvětlovat v prosinci a lednu. Na konečné závěry je trochu brzo.

To praskání mne trochu překvapuje, asi má i jiné příčiny než jen rozdíly teplot a vlhkost. Možná hraje roli i ta nepravidelná zálivka. Zkuste jim na noc vypínat topení, aby měly simulaci venkovních podmínek. Opylení květů není obtížné: stačí do nich občas fouknout, aby se zatřásly. Mně se to osvědčilo docela spolehlivě.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 61.51 (?), 13.11.2019 9:25

Děkuju Milane, 

nicméně rajčata se asi ke svému konci blíží - listy začínají vadnout a dvě rostliny mají hnědý stonek, flíček měly už od přenesení domů, jen se to časem rozlezlo, naštěstí plody to přímo neovlivnilo. Nové květy nenasazují a některé plody mají i míň než 1 cm v průměru (jsou to teda cherry, ale stejně...). Opylování vcelku funguje, když jsem doma, nejvíc mě to baví elektrickým kartáčkem na zuby, což jsem kdesi vyčetla, to pak pyl lítá, že je i vidět :) Přisvětlování jim nechystám, ale možná se pustím do těch dřívějších výsevů a pak něco pořídím pro nové sazenice. 

Větší radost mi ale dělají rajčata v garáži, která už doplodila, nicméně pár jich zespoda obrazilo, viz. fotka. Staré výhony uříznu, ale mladé nechám a uvidíme, jestli to do jara zvládnou. 

Rajčata v garáži obrazila
Rajčata v garáži obrazila
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 13.11.2019 21:58

Jestli to do jara zvládnou záleží především na tom, zda jsou zdravá. Osobně mám problémy rozlišit, zda je poškození jen fyziologické, tedy že jim něco chybí nebo přebývá ve výživě, nebo infekční. To, co mají Vaše plodící rajčata, je asi infekce a použít chemii už asi nemá moc smyslu.

Ta z garáže musí na maximální světlo s odražeči. A budou potřebovat, no, nejlíp přesadit do větších nádob a doplnit novou zeminou. Pokud by to nešlo, pak naprosto pravidelně přihnojovat (to ale v každém případě), protože zemina už bude dost vyčerpaná. 

Mám tu jedno podobné rajče, které mi ze semínka vyrostlo v jahodách. Je na východním okně a už jeví známky nedostatku vápníku, takže se ho chystám postříkat dusičnanem vápenatým na listy (1% roztok). Alternativou je Wuxal kalcium, ale to je dost drahá záležitost. Listy snad lépe vstřebávají. A taky mu začnu přisvětlovat, a to jak LED růstovými žárovkami, tak růstovou zářivkou. Spotřeba by neměla být nijak hrozná. Tady v údolí Labe jsou opravdu mizerné světelné podmínky: teď snad není dne bez mlhy. 

Držím palce, jak Vám, tak sobě.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.11.2019 18:06

Já mám za oknem jen keříčková rajčata. Prostříhávám je, pokud část listů vlivem absence závlahy seschne (proto ten útlum) nebo když je rostlina neúměrně hustá či příliš veliká. Nezimuji tyčková rajčata. Vilma je v současné době před třetí sezónou v super kondici.
Na SZ Bulharska máme v zimě skutečně o něco málo lepší světelné podmínky. Už včera jsme např. měli o 30 minut delší den (9h 48min.)  než v zahradě na Vysočině (9h 18min.) A to nemluvím o venkovní teplotě, která je překvapivě vysoká (včera odpoledne +20°C, dnes ráno +14°C). Venku občas nalézám i rajčatové semenáčky a poslední papriky ještě trochu plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 13.11.2019 22:13

Mimmo, trochu Vám závidím, ale ne zle.

O rajčati píšu v předešlém příspěvku, tak teď o té paprice. Moje poslední paprika ještě kvetla a měla nasazeno na plody, když se ohlásily mrazy. Tak jsem ji dal dovnitř, co to udělá. Má 6 plodů a ačkoliv je také na východním okně, zjevně je všechny, po důkladném přihnojení, rozvíjí. Světla má málo, zatím nepřisvětluji a dokonce jsem ještě ani nenainstaloval odražeče a přesto to vypadá docela slibně. Ale o víkendu to obojí udělám. Ovšem udržuju jí relativně nízkou teplotu: přes noc 13 - 14°C a přes den tak 20°C. Podobně jako je u vás venkusmiley. No, ale zatím jsem raději opatrný v očekávání. Kdoví, jak to nakonec dopadne.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 42.157 (?), 17.11.2019 13:15

Zdravím všechny zahrádkáře, opět jsem po dlouhé době nakoukla na stránky a vidím, že již vesele vyséváte rajčata. Musím přiznat, že odrůdy keříčkových rajčat od Vladimíra se mi neosvědčily. Všechny sazenice mi odešly velmi brzy na plíseň. Bylato alemá chyba, protože jsem je vysázela hodně blízko sebe a jak se začaly rozrůstat, tak vznikla "džungle", která uvnitř nedýchala a vlhkost ve skleníku dodělala dílo zkázy. Ale chtěla bych reagovat na příspěvěk od Milana nade mnou. Mám ještě ve skleníku 4 sazenice paprik, jsou zdravé plné dozrávajích plodů. Díky příjemným venkovním teplotám je zatím nechávám tak jak jsou. Uvidíme jak dlouho vydrží. Jana



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.11.2019 18:03

Já jsem dneska zlikvidoval všechny venkovní papriky i na jižní-balkánské zahradě. Plody jsou už jen malé a podle kalendáře už jsou na programu jiné činnosti. V interiéru mám jednu silnou papriku přeroubovanou na chilli (roub zatím žije), dvojpapriku zakrácenou na 20 cm plodný obrost a trojpapriku chilli plnou květů. Vyryl jsem i jedno rajče ze samovýsevu. Bylo mi ho líto vyhodit. Ale musím ho chemicky ošetřit proti parazitům, kterých je v nepromrzlé půdě tisíce. Pokračuji s testem samozavlažování u staré Vilmy a Aztéka. V této sestavě by měly být mírně zavlažované asi 14 dní.

Papriky venku před úplnou likvidací
Papriky venku před úplnou likvidací
Papriky pozdní sklizeň
Papriky pozdní sklizeň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.12.2019 16:36

Test „Třetí sezóna“ přechází do kritické fáze. Rajčata byla příliš zahuštěna; jeden list na druhém. Jsou teď silně ostřihaná a skoro všechny plody jsou sklizeny. Rostliny (Vilma po 2 sezónách-se sladšími červenými plody a letošní Aztek se žlutými plody) jsou a budou stále bez umělého světla a bez postřiku. I u nás výrazně klesla délka dne, a to na pouhých dnešních 9:00 hodin. Po sedmi dnech šera však přišly dva slunečné dny. Rostlinám to velmi pomohlo a ihned začaly rašit. Snažím se je zalévat už jen velmi málo a přestal jsem přihnojovat. Teploty v interiéru jsou vyšší než optimální (19-24°C). Příští týden spustím automatické zavlažování tkaničkou a budu doufat v úspěšné přežití tohoto desetiletí. Květináče jsem dosypal koupeným nepřemrzlým substrátem. Lezou z něj malé mušky, z čehož vůbec nemám radost. Snad rostlinám neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 11.12.2019 22:39

Já už jsem rajčata v interiéru zlikvidovala před týdnem. Jedna rostlina měla mšice, dvě hnědly a usychaly a zbývající dvě vcelku žily, ale už netvořily květy. Měly jen odrazovou fólii bez přisvětlení a žádnou chemickou ochranu. Poslední sklizeň byla chuťově horší než rajčata ze supermarketu. Asi tímhle směrem nepůjdu, zaměřím se raději na brzké výsevy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika