Pěstování mochyně peruánské



Stránky: 1,  2,  3   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
12.3.2018 7:13, zobrazeno: 20558x

Je tu někdo, kdo tuto rostlinu úspěšně pěstuje?

Pokouším se o to už několikátý rok - poprvé jsem měl jen několik dozrálých plodů a obrovské množství zelených, protože jsem ji vysel pozdě a nestihla do mrazů dozrát (domníval jsem se). Další roky zkouším vše možné - předpěstovat ji, dát ji na plné slunce, do stínu, zalívat více/méně, nicméně to dopadne vždy tak, že začátkem léta dozraje několik plodů, pak celé léto nic, a až koncem léta začíná divoce nasazovat květy a při prvních mrazech říjen/listopad vyhazuji na kompost obrovské množství ještě zelených plodů.

Nedokázal by někdo poradit, v čem může být zakopán pes a jak ji přimět normálně plodit přes léto?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 167.137 (?), 12.3.2018 9:55
Mozna mi dozravaly plody pozdeji, ale dozralo jich dost, hodne ale taky ne..mel jsem ji jako prvni ve foliaku a uz to nikdy neudelam protoze se tak rozrostla ze jsem se dovnitr kolem ni nedostal.honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.156 (?), 12.3.2018 10:06

Dobrý den, taky mi loni ve skleníku rostla tak, že zahlušila vše ostatní. Pěstuji již několik let a pořád nevím jak na to. Loni jsem vyryla 2 rostliny a mám je za oknem v květináči. Zkusím nařízkovat a po zmrzlých zasadím do volné pudy rostliny již s kv ěty nebo plody a snad se dočkám větší úrody. Další řešení je ochránit rostlinu před prvními mrazíky a pak ještě dozrají zbytky plodů nebo jako rajčata vytrhat i s kořeny a zavěsit v místnosti, něco dozraje i tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 10:16

problém je v délce dne. Je to však jako opak ředkviček nebo salátu. Květy MP nasazuje v období blízkém rovnodennosti.

Jediné co můžete zkusit je dát ji do polohy, že plné osvětlení bude mít jen ráno a dopoledne (SV fasáda) nebo odpoledne a večer (SZ fasáda).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 12.3.2018 11:00

Ano, tento důvod jsem taky uvažoval, a taky to udělal - půl dne slunce, půl dne stín. Bohužel to nepomohlo. sad

Takže zbývá otestovat přes léto přikrývání neprůhlednou fólií v pozdním odpoledni? frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 11:16

... šel bych raději cestou získání semínek od někoho, kdo nemá rostlinu tak přísně specializovanou na délku dne. A hlavně neřešit, že něco nedozraje. Prostě odhadem k tomu co nedozraje už preventivně zaštípnout, aby veškerá síla šla do toho, co má šanci dozrát.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 12.3.2018 13:21

Nejjednodušší je pěstovat ve velkém květináči a před příchodem prvního mrazíku přestěhovat do tepla (zimní zahrada, světlá chodba), plody dozrají během podzimu. Je mořné i přezimovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 12.3.2018 10:54

Mochyni peruánskou pěstujeme již několik let, jednak ve skleníku, jednak ve volné půdě jižní Moravy. Půda jílovitá i písčitá, normálně vyhnojená - roste všude, už se nám i sama rozpleveluje po zahradě, ale na takové rostlině toho moc nedozraje.

Základní podmínkou je předpěstování sazenic a především zaštipování rostliny tak, aby vytvořila něco jako trojvětví - já nevím, jak to srozumitelně popsat - prostě kytka roste a roste a vy vyštipujete stejně jako u rajčat všechny boční výhonky. A pak najednou kytka vytvoří z jednoho místa tři "větve" a na nich vzápětí začne kvést. Dál už to prostě jen hlídáte, aby nevyhnala konkurenční výhon ani z boku, ani od země. Ve skleníku opravdu musíte hlídat zvlášť pečlivě, navíc, když kytka začne překážet, tak to chce zaštípnout i konce těch "větví (tak kolem 1m je to už i k nedozrání) a pak začne hnát do bočních výhonků, takže to chce zaštipovat a zaštipovat.

Příliš dlouhé "větve" obalené plody mají tendenci se vylamovat, hlavně venku ve větru, ale i vlastní vahou ve skleníku, chce to vyvázat k opoře.

Je radost tuhle rostlinu pěstovat, žádné choroby, žádní škůdci, jedině když moc prší, tak plody v míšcích někdy hnijí.

Jo a semínka je nejlepší obstarat koupí nějakých překrásných plodů v supermarketu. Doporučuji ty velké mochyně z Kolumbie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 12.3.2018 12:01

Souhlasím, vyštipování vede k tvorbě květů v rozvětveních, přesto dozrává později. Rostlina přezimovaná z loňska s muškáty byla ze záhonu slabší, protože se vylomila a vyrazila z kořenů, nyní krásné výhony na řízky. Jinak měly 130 cm,  obsypané plody, stále vyštipovat zálistky a od září redukovat květy. Vyvázat stačilo k roxoru, není těžká jako rajče. A uložit rostlinu s velkými nedozrálýmy plody v bezmrazé místnosti a počkat, dozrají. Malé ne.

Přiznávám, že když se začne rozvětvovat, je trochu problém jak to přivázat k tyčce, ale nezahnívá, takže klidně stahovat k prostředku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 12.3.2018 13:47

Vyvázat jako angrešt - dlouhá tyč, vyšší než rostlina, a vyvazovat k jejímu vrcholu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika