Pěstování mochyně peruánské



host - 153.9 (?)
12.3.2018 13:47

Vyvázat jako angrešt - dlouhá tyč, vyšší než rostlina, a vyvazovat k jejímu vrcholu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 12.3.2018 7:13, zobrazeno: 20781x

Je tu někdo, kdo tuto rostlinu úspěšně pěstuje?

Pokouším se o to už několikátý rok - poprvé jsem měl jen několik dozrálých plodů a obrovské množství zelených, protože jsem ji vysel pozdě a nestihla do mrazů dozrát (domníval jsem se). Další roky zkouším vše možné - předpěstovat ji, dát ji na plné slunce, do stínu, zalívat více/méně, nicméně to dopadne vždy tak, že začátkem léta dozraje několik plodů, pak celé léto nic, a až koncem léta začíná divoce nasazovat květy a při prvních mrazech říjen/listopad vyhazuji na kompost obrovské množství ještě zelených plodů.

Nedokázal by někdo poradit, v čem může být zakopán pes a jak ji přimět normálně plodit přes léto?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 167.137 (?), 12.3.2018 9:55
Mozna mi dozravaly plody pozdeji, ale dozralo jich dost, hodne ale taky ne..mel jsem ji jako prvni ve foliaku a uz to nikdy neudelam protoze se tak rozrostla ze jsem se dovnitr kolem ni nedostal.honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.156 (?), 12.3.2018 10:06

Dobrý den, taky mi loni ve skleníku rostla tak, že zahlušila vše ostatní. Pěstuji již několik let a pořád nevím jak na to. Loni jsem vyryla 2 rostliny a mám je za oknem v květináči. Zkusím nařízkovat a po zmrzlých zasadím do volné pudy rostliny již s kv ěty nebo plody a snad se dočkám větší úrody. Další řešení je ochránit rostlinu před prvními mrazíky a pak ještě dozrají zbytky plodů nebo jako rajčata vytrhat i s kořeny a zavěsit v místnosti, něco dozraje i tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 10:16

problém je v délce dne. Je to však jako opak ředkviček nebo salátu. Květy MP nasazuje v období blízkém rovnodennosti.

Jediné co můžete zkusit je dát ji do polohy, že plné osvětlení bude mít jen ráno a dopoledne (SV fasáda) nebo odpoledne a večer (SZ fasáda).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 12.3.2018 11:00

Ano, tento důvod jsem taky uvažoval, a taky to udělal - půl dne slunce, půl dne stín. Bohužel to nepomohlo. sad

Takže zbývá otestovat přes léto přikrývání neprůhlednou fólií v pozdním odpoledni? frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 11:16

... šel bych raději cestou získání semínek od někoho, kdo nemá rostlinu tak přísně specializovanou na délku dne. A hlavně neřešit, že něco nedozraje. Prostě odhadem k tomu co nedozraje už preventivně zaštípnout, aby veškerá síla šla do toho, co má šanci dozrát.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 12.3.2018 13:21

Nejjednodušší je pěstovat ve velkém květináči a před příchodem prvního mrazíku přestěhovat do tepla (zimní zahrada, světlá chodba), plody dozrají během podzimu. Je mořné i přezimovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 12.3.2018 10:54

Mochyni peruánskou pěstujeme již několik let, jednak ve skleníku, jednak ve volné půdě jižní Moravy. Půda jílovitá i písčitá, normálně vyhnojená - roste všude, už se nám i sama rozpleveluje po zahradě, ale na takové rostlině toho moc nedozraje.

Základní podmínkou je předpěstování sazenic a především zaštipování rostliny tak, aby vytvořila něco jako trojvětví - já nevím, jak to srozumitelně popsat - prostě kytka roste a roste a vy vyštipujete stejně jako u rajčat všechny boční výhonky. A pak najednou kytka vytvoří z jednoho místa tři "větve" a na nich vzápětí začne kvést. Dál už to prostě jen hlídáte, aby nevyhnala konkurenční výhon ani z boku, ani od země. Ve skleníku opravdu musíte hlídat zvlášť pečlivě, navíc, když kytka začne překážet, tak to chce zaštípnout i konce těch "větví (tak kolem 1m je to už i k nedozrání) a pak začne hnát do bočních výhonků, takže to chce zaštipovat a zaštipovat.

Příliš dlouhé "větve" obalené plody mají tendenci se vylamovat, hlavně venku ve větru, ale i vlastní vahou ve skleníku, chce to vyvázat k opoře.

Je radost tuhle rostlinu pěstovat, žádné choroby, žádní škůdci, jedině když moc prší, tak plody v míšcích někdy hnijí.

Jo a semínka je nejlepší obstarat koupí nějakých překrásných plodů v supermarketu. Doporučuji ty velké mochyně z Kolumbie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 12.3.2018 12:01

Souhlasím, vyštipování vede k tvorbě květů v rozvětveních, přesto dozrává později. Rostlina přezimovaná z loňska s muškáty byla ze záhonu slabší, protože se vylomila a vyrazila z kořenů, nyní krásné výhony na řízky. Jinak měly 130 cm,  obsypané plody, stále vyštipovat zálistky a od září redukovat květy. Vyvázat stačilo k roxoru, není těžká jako rajče. A uložit rostlinu s velkými nedozrálýmy plody v bezmrazé místnosti a počkat, dozrají. Malé ne.

Přiznávám, že když se začne rozvětvovat, je trochu problém jak to přivázat k tyčce, ale nezahnívá, takže klidně stahovat k prostředku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 12.3.2018 13:47

Vyvázat jako angrešt - dlouhá tyč, vyšší než rostlina, a vyvazovat k jejímu vrcholu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika