Papriky (chilli) - pěstovaní ve fóliovníku, extrémní teploty



Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?)
29.5.2019 13:00

Jednou jsem to zkusil řešit ve fóliovníku tak (viz neumělý obrázek), že jsem z odpadního potrubí (takové to oranžové, průměr 125 mm tuším -  3 kolena a odřezky) vyrobil vstupní kanál podhrabal jsem stěnu foliovniku a zahrabal do země - tehdy to trochu pomohlo, byl tam přívod studenějšího vzduchu, ale předpoklad je, že bylo v létě opravdu horko a nahoře bylo větší okno. Později jsem to nepoužíval, prostě jsem si udělal západky na různé polohy potevřených dveří.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Intsane - (4) - 156.18 (?), 27.5.2019 9:15, zobrazeno: 4194x

Dobrý den, s nedávnou koupí domu se začínám učit i pěstovat zeleninu.. jsem tedy naprostý začátečník, takže prosím o shovívavost, následující dotazy budou možná někomu připadat stupidní. Moje nejoblíbenější zelenina jsou chilli papričky, zakoupil a úspěšně vypiplal jsem jich doma od semínka cca 40. Před 14ti dny jsem postavil fóliovník: Limes RB3 / 4m, zakotvil jsem ho do země ve všech rozích pomocí přivrtání do dřevěných kůlů a plachtu jsem položil podél obvodu pod zem, zatížil cihlami a zasypal hlínou. Měl by tedy vydržet i průměrně silný letní vítr. Alespoň doufám. =) Papriky jsem poté přesadil z květináčků do 12l kýblů, jelikož zemina ve fóliovníku ještě letos nebude připravena k použití (spousta agresivního plevele, který dusím mulčovací textilií). Fóliovník je situován východ (vchod) - západ (zadní část). V blízkosti není žádný strom, který by stínil. Z levé a zadní strany je částečně chráněn proti větru plotem. Slunce se tedy na fóliovník dostane v cca 9:00 a je tam po zbytek dne. Fóliovník má dvě malá větrací okénka na přední a zadní straně. Dále má samozřejmě vchodové dveře. Všechny tři otvory otevírám od cca 9:00 do cca 19:00, tedy po celou dobu, co tam praží slunce. První chyba, která mě do dalších let poučila, je, nechat papriky pomalu zvykat na slunce, jelikož za sklem v domu je část UV spektra odfiltrována. Některým paprikám tedy úplně zbělela část listů a jsou jako papír. Četl jsem, že by se neměly otrhávat, ale nechat odpadnout, nechávám tomu tedy volný průběh. Teď, když máte snad všechny informace, k hlavní části mého dotazu: Teploty uvnitř fóliovníku jsou už od rána kolem 30°C. Odpoledne se vyšplhávají i přes 45°C. Takovéto teploty jsou pro papriky, nebo vlastně jakoukoliv zeleninu naprosto nežádoucí, jelikož přestává fungovat opylovávací proces a zelenina je v podstatě omráčená. To jsem se alespoň dočetl. Jak je možné tomu zabránit? Vždyť je teprve květen, teploty v červenci budou na slunci i kolem 50°C, předpokládám, že ve fóliovníku se vyšplhají o dalších 10-20°C výše, jako je tomu doposud. Může mi někdo zkušený, prosím, poradit, jak tedy ve fóliovníku cokoliv pěstovat? V 70°C přeci nemůže nic vyrůst.. Mockrát děkuji. Vašek

Umístění
Umístění
Uvnitř
Uvnitř
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 27.5.2019 15:49

Stínit, stínit a stínit např. stínící takninou. Na zadní stěně udělat ještě jedno velké okno s plochou asi tak jako mají ty dveře, pokud možno co nejvýše. A pochopitelně měřit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Intsane - (4) - 213.146 (?), 27.5.2019 20:28

Kolika procentní stínění by měla tkanina zhruba mít? Našel jsem různé od 55% do úplného zastínění.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.5.2019 17:00

Když jsem používal "fóliák", demontoval jsem v červnu jednu velikou tabuli Lexanu a vrátil jsem ji až v srpnu. Nejvíc by se mi líbilo snadno přenosné pařeniště nebo skleníček. Bylo by to dobré i pro výměnu půdy a nachytání sněhu v zimě. Jenom to pevné ukotvení by se muselo dořešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 90.48 (?), 27.5.2019 21:24

Možná je moje připomínka trochu zbytečná, ale jeden nikdy neví. Letos v novém polykarbonátovém skleníku se setkávám s podobným problémem - až na ten rozdíl, že měřím dvěma teploměry. Jeden je digitální (Lidl 99,.Kč) i s venkovním čidlem na 1,5 m kabelu. Je výborný, ráno či přes den si nakliknu za předchozích 24 hodin (tj. od půlnoci) minimální teplotu venku i vevnitř, stejně tak maximální. Problém je v tom, že měří do 50 stupňů a už dopoledne tam naskakuje maximum. Ve skutečnosti je to blbost, protože teploměr je černý. Zatímco na minimální teploty se mohu spolehnout, maximální teploty jsou silně zkreslené (i když teploměr stíním) tím, že absorbuje rozptýlené sluneční záření a sám se onřívá. Druhý teploměr je klasický starý okenní a ten ukazuje reálnější hodnoty (i ten dávám raději do stínu rajčat, kupř.).  Nejso Vaše naměřené hodnoty třeba také trochu zkreslené? Tím nechci říci že není třeba stínit a větrat i tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Intsane - (4) - 213.146 (?), 27.5.2019 23:21

Je pravda, že teploměr je neustále na přímém slunci, zkusím ho zítra schovat za jeden s kýblů s paprikami.

Na druhou stranu, na přímém slunci jsou i papriky, tak nevím, zda na umístění teploměrů nějak záleží.

Teploměry mám aktuálně dva, oba mechanické. Jsou tam rozdíly cca 5 stupňů, ale i tak tam bylo dnes přes 55 stupňů...

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 28.5.2019 0:13

jak napsal Mr Big, chce to pro snížení teploty udělat alespoň ještě otvírání v ploše dveří na opačné straně. Vznikne tak alespoň trochu průvan. I to ale v létě na dostatečné snížení teploty nebude stačit. Fólie se na přímém slunci dokáže pěkně rozpálit Takže zastínit. Já bych užil netkanou bílou textílii zvenku přes fóliák, z jedné strany přes střechu na druhou, dole zatížit, ale samozřejmě rozhodnutí je na vás. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Intsane - (4) - 156.18 (?), 29.5.2019 11:47

Dobrý den,

díky za rady. Nejsem si úplně jistý, jestli bych zvládl vyříznout další otvor na opačné straně dveří (jeden trojúhelníkový už tam nahoře je), aniž bych nadobro neponičil krycí fólii..

Zkusím tedy použít alespoň to stínění. Tušíte, prosím, kolika procentní stínění by měla tkanina zhruba mít? Našel jsem různé od 55% do úplného zastínění.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 29.5.2019 13:00

Jednou jsem to zkusil řešit ve fóliovníku tak (viz neumělý obrázek), že jsem z odpadního potrubí (takové to oranžové, průměr 125 mm tuším -  3 kolena a odřezky) vyrobil vstupní kanál podhrabal jsem stěnu foliovniku a zahrabal do země - tehdy to trochu pomohlo, byl tam přívod studenějšího vzduchu, ale předpoklad je, že bylo v létě opravdu horko a nahoře bylo větší okno. Později jsem to nepoužíval, prostě jsem si udělal západky na různé polohy potevřených dveří.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 29.5.2019 13:18

pomůže to, ale jen trochu. Jestli budou teploty venku ve stínu nad 30°, jako vloni, jak zajistit, aby uvnitř nebyla teplota vyšší? Smyslem zastínění je zabránění ohřevu povrchu fólie a následně i snížení ohřevu půdy uvnitř. I tak ale je nutné zajistit cirkulaci vzduchu uvnitř. Když nepůjde na opačné straně zřídit větší otvor, co takhle zkusit v těch místech odhrabat zeminu dole a fólii přímo u země nadzvednout a zajistit přisávání venkovního chladnějšího vzduchu? Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika