Papriky 2020



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
dara1111 - (46) - 234.92 (?) 
12.1.2020 14:58, zobrazeno: 25378x

Tak jsem dnes udělala výběr semen sladkých paprik na letošní sezónu a pomalu začnu chystat výsev. Většinou jsem změnila odrůdy. Chci zkusit jiné, takže nechávám odrůdy Vlasta, Sandra, Amy a Amyka F1 a odrůdy, granova, Stalagnit, Rubínová, California Wonder už pěstovat nebudu. Nové chci vyzkoušet odrůdy Slovakia, Františka, Filip, Eva, Boneta, Kaskada a ze zlaté edice odfirmy Libera papriku Jazýček. Zvažuji ještě dvě odrůdy jablíčkových Ontara a Topeppo giallo. Ale tyto asi dám do nádoby z důvodu místa.

Prosím o zkušenosti s těmito odrůdami, budu vděčná za každou radu a názor.

Zároveň se chystám na výběr mých oblíbených chilli papriček. Letos asi vyseji i nějaké odrůdy Habanero, ale nejvíce bude na pořadu dne Jalapeňo a méně pálive papričky na plnění a grilování. 

Jako káždý rok to bude boj s rozhodnutím co ano a co ne. Jako každý rok jsem slíbila manželovi, že to omezím a už teď vidím, že to bude zase průšvih :D. No co se dá dělat... jsem nerozhodná :(. Budu chilli pěstovat převážně v nádobách, osvědčilo se mi to lépe než přímo v zemi. Minulý rok nebyl tak úspěšný jako předloni a to hlavně z důvodu počasí a špatného startu (jaro bylo chladné), ale i tak byla úroda docela velká. Na gril i na omáčky bylo dost :).

Každému z vás přeji úspěšný pěstitelský rok a ať se výsevy podaří.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 2.2.2020 15:48

Dnes vyseto,,pár" druhů chilli.Jalapeň: Telica, Goliath, Tam, NuMex Lemon Spice, Jalastar, Purple, Mumex Primavera, Conchos. Dále Banana sweet, největší chilli Numex Big Jim (ty dvě jsou z těch méně pálivých, výborné na plnění a gril). Dále pak Pot Black (původ UK), Cayene Thick a Long Slim, Super Chilli a Bird´s eye, Fresno supreme, Pusa Jwala (velmi plodné), Large Red Cherry, Satan Kiss (na plnění, kulaté), Tasmanian Habanero. Mám ještě jiné, ale tyto letos vyhrály.

Všechno jde jako každý rok pod lampy.

Tak pěstování zdar :) a snad se mi brzy někdo vyjádří k odrůdám sladkých paprik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.202 (?), 2.2.2020 16:50
Bonetu a Slovakiu mam odskusane ako bezproblemove a spolahlive.. Takisto uspesne pestovanie zelam a nejake vhodne pocasie:) A33
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 2.2.2020 17:37

Dobrá, vyjádřit se můžu, to mě baví, ale výsledek bude spíš samomluva.

Z Vašich odrůd mám vyzkoušenou jen Slovakii v květináči na balkóně. Hodnocení na stupnici 0 - 10 tak kolem 6,5. Řekl bych spolehlivá stálice, něco jako manželka. Letos ji chci dát na zahradu (570 mnm), tak jsem ji vysel už 4.12. Klíčila pomaleji než Lungy F1 a rychleji než Jablina F1 (ale semínka z mých plodů) ve stejném sadbovači. Dvě už jsou v kelímcích, dvě ještě v sadbovači. Vzešly všechny 4, i když koupená semínka byla z roku 18, takže pravděpodobně prošlá.

Na zahradě plánuju ohradit je polyetylénovou fólii do výše 1 m (loni jsem tak zachraňoval příliš brzy vysazená rajčata) a podestlat je biomasou pro zvýšení teploty půdy. A musí být už pěkně vzrostlá, aby stihla slušně odrodit, protože není nijak moc raná..

Jinak letos mám vyseté - v několika vlnách - také Citriny a Slávy F1. K těm by se zase mohli vyjádřit jiní.smiley No a jako pokusář jsem také včera vysel semínka z koupených červených kapií. Prostě jsem je jen naházel na buničinu. Uvidím, co z toho bude.

Zajímalo by mne ale, a možná už jste to někde psala, pod jakým světlem a v jaké intenzitě osvětlení je teď pěstujete. Stále se totiž snažím vychytat mouchy u svého osvětlení. Teprve třetím rokem, takže se pořád považuju za začátečníka.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 2.2.2020 19:08

K těm kapiím koupeným v obchodě bych zmínila dlouhé papriky z Lídlu. Pěstuji je každým rokem a kromě loňska, kdy se mi nepodařil start díky špatnému substrátu, byla úroda vždy supr, i když pozdní. Letos budu opět vysívat a semena vyjdou většinou všechny a s předstihem.

K tomu světlu... dvě trubice ve dřevěné konstrukce a na nich odrazová folie.  Ještě mám stojan se čtyřmi, ale ty ještě nejsou namontovány. Nechala jsem si poradit typ v grow shopu a už 4 rokem tak funguji. Paprikám to svědčí a rajčatům také.

Letos také nebudu pikýrovat. Výsev 3 semena do kelímku, naplněném do 1/3 a pak vyberu nejsilnější, ostatní půjdou ven (buď dokoše nebo do kelímku a rozdají se) a budu postupně k tomu jednomu přidávat hlínu. Návod od kolegyně a ona tenhle způsob má osvědčený. Pro mě to bude hokus pokus, ale přijde mi to pohodlnější a časově méně náročné při tom množsví.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 2.2.2020 20:54

Díky za info.

Zdá se mi to nebo jsou každá trubice jiné barvy světla? Ta Phillipska je jasně 6500°K, ale ta na fotce blíž se mi zdá žlutější (4000°K?). Používám tytéž. Měl jsem obavy, aby rajčatům to UV záření neublížilo, ale asi je to v pohodě. Jak jim ale svítíte, když už jsou větší? Nebo nesvítíte? Vám to asi vyjde i bez přisvětlování. Já už teď vyhnal 5 největších paprik k manželce na okno, kde nedostávají žádné extra světlo. Kontroluju je a kdyby se jim nedařilo, půjdou zase pod světlo. Ale zatím dobrý.

Jo, přesně tyhle kapie. Sice je mám z Kauflandu, ale jsou přesně to, co mi chutná a co potřebuju do salátu.cheeky

Mějte se a ať rostou.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 2.2.2020 21:32

Obě zářivky jsou stejné: typ T8, 36W/865,teplota chromatičnosti 6500 K, světelný tok 3250Lm, a rostlinám to vyhovuje. Svítím jim do doby, než jdou do skleníku (duben). Stojan se dá na výšku podložit. Skleník nemám u domu, tak je to na jaře vždycky trochu bojovka s místem a světlem. 

Hodně úspěchů v pěstování :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 36.10 (?), 5.2.2020 11:01

Také jsem jednou zasadila papriky do třetiny kelímku a pak zasypávala v domnění, že budou dělat kořeny po stonku jako rajčata ale nic nepustili a celou dobu v podstatě živořili v té třetině hlíny, což jsem zjistila až při výsadbě ven. Nevím jestli to je odrůdou ale už to nedělám. Takže perlit (krásně se z něj vytahují a nepoškodí se kořeny) a poté do kelímku.

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 250.233 (?), 5.2.2020 11:29
Papriky při venkovní výsadbě vždycky podsazuji asi o 10cm. Vždy vytvoří všechny odrůdy kořeny až k povrchu půdy. Možná ne hned, ale vždy. Rostliny se pak nevyvrátí a nepotřebují oporu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.144 (?), 5.2.2020 12:01

Hluboké podsazení paprik mi nefunguje. Jen při prvním přepichování sázím až po děložní lístky. Možná tam hraje roli narušení hlavního kořínku, když se zaštípne, začnou se kořeny větvit. Když se nepřepichuje, nerozvětví se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika