Papriky 2018



host - 173.17 (?)
7.1.2018 14:41

Díky, pro letošek toho budu mít asi dost. Možná se ozvu v průběhu léta, že bch je měl na rok 2019.

                                       Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 232.120 (?), 7.12.2018 17:45

Dobrý podvečer.

Omlouvám se předem, že neposílám slíbenou odpověď po sezóně do SZ jen pro paní V.L.-jaxi se mi poondilo PC a nedostanu se proto do soukromého registrovaného nastavení.Tak tedy: pěstovali jsme cca 30rostlin Hodonínské vzpřímené, dálé poskytnuté osivo maďarských FE a Seg.20 přibližně po 10 od každé odrůdy.Některé rostliny šly výborně, některé průměrně a jak už to tak bývá-některé mizerně.Ty byly podryty nějakými hlodavci a proto neprosperovaly tak, jal by zahrádkář chtěl.Na fotkách bude výsledek celosezónního snažení.Z leva je 1,5 lit. a 0,7 lit. z prvotní sklizně z počtku srpna, další už jsou z pozdější doby, kdy již nejsou tak 100%-ně vyzrálé do tmavěrudé barvy, ale pořád ještě v pohodě červené.Na jak dlouho nám to vystačí, napíšu později.Tak toto je pojednání o pěstování kořenínových paprik.PS.:určitě v tom budeme pokračovat i v roce 2019,jelikož jsme učinili zkušenost, že tyto namleté papriky ochutí gulášek i jiné pokrmy nesrovnatelně aromatičtěji než kupované mleté pap. J a Olí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 7.12.2018 17:48

nedařilo se na poprvé přidat fotku


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.232 (?), 7.12.2018 21:59

Letošní úroda kořeninové papriky byla asi nejkvalitnější z dosavadního pěstování. Vedra jí velmi svědčila, a i když jsem někdy křísila ze sucha povadlé rostliny (mám je na jiné zahradě, kde jsem jen jednou týdně), tak vyzrávaly do krásné barvy, zejména pak ty maďarské. Dále budu pěstovat už jen tyto, jejich barva i aroma je opravdu výtečné. Děkuji za zprávu. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 7.1.2018 13:00

Začínám s pěstováním pálivých papriček. Dostal jsem semena různě pálivých paprik od kamaráda, semen je dost, takže jsem klíčení nějak neřešil  (Pimienta Dioma, Do Pádron, 7 Pot Jonah yellow,..). Ale ve čtvrtek jsem si objednal semena dalších odrůd a tam už je pouze po deseti semínkách a byl bych nerad, kdybych s nimi neuspěl (Jalapeňo farmers, Jalapeňo Maylon, Antep Aci Dolma a Ancho Pobblano). Proto se ptám při jaké teplotě necháváte klíčit vaše pálivé papričky.

                   Vladimír

PS.: Na internetu jsem našel, že optimální teplota pro klíčení sladkých paprik je 25 °C a pro papriky pálivé 29°C (dle studie na universitě Oregon). A to je můj problém, chodím po bytě s Dataloggerem a nikde nemám teplotu blížící se 29 °C. Zatím jsem našel jedno místo, kde je teplota cca 27 °C (na přívodu teplé vody do radiátoru). Tak to zkusím tam. Pochopitelně papričky klíčí i v nižších teplotách, jen čas do vyklíčení se prodlužuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 180.36 (?), 7.1.2018 13:52

Jak rajčata, tak papriky, nechávám klíčit na parapetu okna při pokojové teplotě. Takže tam bude tak 20°C. Vždy vše do pár dní vyklíčí.

Co se týče pálivých paprik (loni to byly Scotch Bonnet), tak ty rostou (i dozrávají) oproti jiným pomaleji, takže vyšší teplota je pro ně evidentně vítána.

PS: Nechcete i tyto? Jejich semínek mám nespotřebovatelně. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 7.1.2018 14:41

Díky, pro letošek toho budu mít asi dost. Možná se ozvu v průběhu léta, že bch je měl na rok 2019.

                                       Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.123 (?), 7.1.2018 11:24

Já osobně papriky vysévám do perlitu. Stejně jako zakladatel vlákna vysévám cca 20 odrůd po pár kusech, některé neklíčí nebo klíčí velmi dlouho a neochotně. Pařeniště na okně s perlitem vyplním vodou a nemusím řešit zálivku ani riziko proschnutí (u ostatních výsevů do substrátu se mi to bohužel kvůli nedostatku času často vymstí). Perlit ve vodě stát může, na rozdíl od běžného substrátu kde dochází k plesnivění při přelití. Rostlinkám tato pseudohydroponie nevadí, po vyklíčení "žijí z vody" velmi krátce, přesazuji je po pár dnech už do vlastních bytečků. Navíc samotné přesazování je snadné - jdou lehce vytáhnout ven a ostatní menší mohou v perlitu dál zůstat a klíčit/dorůstat průběžně, vytažení větších rostlin jim nepoškozuje jejich kořeny. 

PS: Tak pěkný kořenový systém jako v perlitu žádná substrátem vyklíčená paprika nemá.

Tento postup ale dělám jen s paprikami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.3.2018 19:04

Moje prosincové sazeničky už mají sem tam plody. Bohužel špatně opylené a proto křivé. K výsadbě v květnu jsem vyséval větší množství semínek až v březnu. V pařeništi to snad do poloviny května stihnou.

Papriky za oknem
Papriky za oknem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 31.3.2018 23:42

Mimmo, říkáte špatně opylené. Moje Slovakie a i Lungy už mají nasazeno na květ a tak chci být předem připraven. Co je potřeba udělat k správnému opylení květů paprik? Zatím jsou stále ještě v bytě, ale brzo půjdou, alespoň některé, do balkonovníku: takový polykarbonátový koutek, vyhřívaný a s možností přisvětlování. Na ven pak nechám ty nejmenší, ale i ty už nejspíš budou mít květy v době po Zmrzlících.

Díky za radu.

Milan. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 1.4.2018 6:30

Bez vhodných nástrojů neumí netrénovaný člověk opýlit květ tak dobře jako hmyz. U paprik za oknem jsem si všiml, že se pyl dobře uvolňuje až když už květ uvadá. Pyl je přitom v suchu plně funkční i déle. Zkoušel jsem přenést pyl z čerstvě rozvinutého květu na bliznu. Jenže to vypadalo, že se zatím nic neuvolňuje. Nevím, kolik pylových zrnek se na bliznu musí přenést. Ale je možné, že každé budoucí semínko potřebuje ke svému vzniku své pylové zrnko. Bohužel nemám tak dokonalý zrak, abych posoudil dostatečnost opylování bez lupy. Tak se stalo, že část semínek nevznikne a plod je na jedné straně málo vyvinutý. Stává se mi to i venku za deštivého počasí nebo u cuket pod polykarbonátem. Proto bych doporučil jemný štětec s černými chloupky, na nichž je žlutý pyl vidět. Vybral bych pak starší květ, z něhož bych pyl roznesl.

Cuketa asi špatně opylená (listopad 2017)
Cuketa asi špatně opylená (listopad 2017)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika