Paprika Rodrigo



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 216.72 (?)
22.10.2016 21:29

Stalo se mi asi třikrát, že rajčata byla opravdu plevelem - bylo to po aplikaci kalů z ČOV do půdy. 90 % vzešlých plevelů byla právě rajčata. Část (stovky rostlin) se nechala "bokem" bez jakýchkoliv zásahů - zralé plody se předvedly v různé velikosti, tvaru, chuti i náchylnosti k chorobám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 20.10.2016 20:31

Tak tomuto vyjádření nerozumím. To bych mohl říct o každé zelenině, že v příhodných podmínkách roste sama. Jen bych připomenul, že rajčata jsou zeleninou (někdy jsou také považovány za ovoce), kterého se na celém světě pěstuje zdaleka nejvíce, kolik se pěstuje zeleninových paprik nevím. Takovou variabilitu odrůd jako rajčata papriky ani zdaleka nemají. To, že pěstujete více paprik než rajčat je Vaše věc, ale vůbec to neznamená, že by rajčata by byla nějaká plevelná rostlina.

                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
VASEK5 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (198) - 33.3 (?), 21.10.2016 17:09

Zdravím, plně s vámi pane Vladimíre souhlasím. Rajčata musíte často přivazovat ke kůlu, vyštipovat, kontrolovat jestli nemají plíseň, stříkat proti plísni když je chladné počasí. Ostříhat spodní listí, aby se nedotýkaly země, kvůli houbovým chorobám, nesmí se zalévat na listí atd. Paprika se nestříká proti plísním, může se zalévat na listí, listí může být na zemi, nic nevadí, nevyštipuje se.  Rajčata nesklízím už od 1. října, zato papriky venkovní sklízím ještě teď, protože jsou odolněší oproti rajčatům. Já bych řekl tomu pánovi, podle sebe, že rajče PLEVELNÉ jsou naročné na pěstování oproti paprikám.

Zasílám foto venkovních paprik.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 22.10.2016 6:58

Už se dál nehodlám dohadovat o náročnosti paprika versus rajče.Jen dva momenty a to je u paprik počáteční odchov-všichni víme, že se musí začít hodně brzo(leden, max únor) a zajistit jim teplotu při vzklíčení min.okolo 24°C a to rajské nepotřebují.Ty mi vzejdou z jadýrek uprostřed sezóny na kompostě a zcela bez pomoci :-):-):-) No a pokud určité druhy vzrůstných odrůd paprik nevyvážete, v určité fázi příjdete o část úrody, protože se samozřejmě pod tíhou plodů zlámou.Závěrem jen už podotknu, že jsem si pouze dovolil vyjádřit svůj názor, na který, mám právo, jako Vy na svůj.Možná, že se ještě někdo přidá a uvidíme.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 22.10.2016 18:41

Nechtěl jsem debatovat o tom, kolik práce je s pěstováním paprik a kolik s rajčaty, ale zarazila mne poznámka o tom, že rajčata jsou skoro plevelná rostlina a s tím souhlasit nemohu. A na to jsem musel reagovat. Je docela běžné, že z rajčat vyhozených na podzim v kompostu vyrostou rostliny, ale zajímalo by mne jaká sklizeň a kdy z těchto rostlin byla, když většinou se u nás pěstují hybridní odrůdy. U mne pokud jde o porovnání práce, tak jednoznačně je daleko více práce s rajčaty než paprikami. Od července až do konce září jsem letos papriky jen zaléval, pokud jde o vyvázání, tak jsem za celé léto jen dvakrát použil florida vazbu (káždá druhá rostlina v řádku kovová tyč a rostliny propleteny provázkem- těch mých šedesát rostlin jsem měl uvázané cca za půl hodiny). Rajčata každý týden vyštípat a vyvázat (jen zatočit ve spirále) jeden a půl až dvě hodiny- 100 tyčkových rostlin. Keříčková rajčata- pracnost stejná jako papriky. Papriky jsem vyséval ve druhé polovině února a s úrodou jsem byl spokojen. Plody sice nebyly tak veliké jako Rodrigo F1, ale byly vesměs dužnaté se silnou stěnou, zejména Tamina F1 8-10 mm.

                   Vladimír

Tamina F1
Tamina F1
Corno di Torro orange
Corno di Torro orange
Corno di Torro yellow
Corno di Torro yellow
Najerano Rojo
Najerano Rojo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 216.72 (?), 22.10.2016 21:29

Stalo se mi asi třikrát, že rajčata byla opravdu plevelem - bylo to po aplikaci kalů z ČOV do půdy. 90 % vzešlých plevelů byla právě rajčata. Část (stovky rostlin) se nechala "bokem" bez jakýchkoliv zásahů - zralé plody se předvedly v různé velikosti, tvaru, chuti i náchylnosti k chorobám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 23.10.2016 11:19

To, že semena rajčat přežijí do příštího roku a vyklíčí ještě neznamená, že rajčata mají charakter plevelných rostlin. Možná by také vyklíčila i papriková semena, ale žádné papriky se zralými semeny se nevyhazují, vyhodí se jen nedozrálé papriky, které nemají klíčivá semena. Kdežto plno zralých nemocí napadených rajčat skončí v odpadu a jsou zdrojem semen, ze kterých příští rok vyrostou nové rostliny.

Pochybuji, že rajčata by mohla zaplevelit pozemek jako například ptačinec žabinec i kdyby se nechal neobdělaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 23.166 (?), 30.1.2019 8:37

Dobrý den, 

na fotografiích máte krasné papriky. Jaká je to odrůda?

Moc děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
VASEK5 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (198) - 33.10 (?), 30.1.2019 14:17

Dobrý den. Nevím, jestli myslíte na fotografiích, co jsou poslány v loni, každé foto by mělo být popsáno a nebo letos vysázené v jogurtovači, které jsou Rubika a Saskia, od firmy Semo. Salamoun je u eshop AEV-VS a Rodrigo není již v prodeji. Tyto čtyři odrůdy jsem koupil před 4lety a semínka si sbírám každou sezónu na následující vysazení. I když to není originální sáček se semínky, vždy mi vyrostou krásné a velké papriky. Tyto papriky pěstuji jen ve fóliovníku a skleníku.    VASEK5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ladik1 - (10) - 67.249 (?), 3.2.2019 20:31

Dobrý večer.. Oprava názvu papriky od AV-VS jmenuje se Salomon

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 3.2.2019 16:05

Chtěl bych se zeptat co konkrétně myslíte těmi kelímky od jogurtu. Já mám sazenice v konečné fázi v kelímcích 200 ml, ale zdá se mně, že sazenice z výsevů v lednu jsou takové nějaké zatvrdlé a po zasazení, trvá velmi dlouho než vidím opravdu, že začínají růst. Stalo se mně, že jsem musel takovou papriku někdy za čtrnáct dní vykopnout a její kořenový systém byl stejný jako v době výsadby.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika