Opylení květů rajčat?



host - 175.66 (?) 
22.6.2008 23:45, zobrazeno: 41051x

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zkušenějších pěstitelů rajčat, čím je způsobené jakoby neopyloání květů rajčat. Rostliny jsou pěkně vzrostlé, bohatě kvetou, ale místo toho květ časem zasychá a později upadne a plod nikde ani náznakem. Mam tam běhat ze štětečkem a opylovávat sám?  snad ne... Díky za odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 23.6.2008 0:42

Květy rajčat jsou při pěstování venku samoprašné. Pro úspěšné opylování je důležitý mírný pohyb rostlin. Toho je docíleno buď větrem nebo opylovači - nejvíce včelami. Pokud je teplota během kvetení příliš nízká nebo naopak příliš vysoká dochází k tomu, že pyl neklíčí a květy nejsou oplozeny. Potom dochází k jejich opadání.  K tomuto ale dochází jen velmi zřídka. Je divné, že Vám opadaly květy na všech rostlinách. Hledala bych příčinu jinde.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.2 (?), 26.6.2008 18:26

já mám ten samý problém, květů je už dlouho hodně, pomalu usychají a plody žádné... nevím co s tím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.36 (?), 17.7.2008 16:44

Bez pohybu se opravdu těžko opylují.Stačí občas zatřást rostlinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 38.141 (?), 9.5.2016 16:19

No to je teda velmi jednoduché☺

Ale já mám hodně velkou alergyi a taky astma, tak to tady nechci posílat tim pylem.

Ale tam jste říkala něco o tom opylovači 

Co to je a jak se to používá?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.53 (?), 12.5.2016 19:59

Opylovač není žádný přípravek, je to hmyz, který se živí nektarem a pylem. Nejvýznamnějšími opylovači jsou Včela medonosná a Čmeláci. Vůbec nejlepším opylovačem je právě čmelák, jeden jedinec opylí až 60 květů na jeden zátah a žádný nevynechá. Pro Vás speciálně připojuji, že čmelák opravdu není sameček od včely, ale zcela samostatný druh včelovitých. Hnízdí v opuštěných myších dírách, ve skulinách staveb, v ptačích budkách apod. Nyní ještě mnoho čmeláků není, neboť dělnice čmeláka se teprve začínají líhnout, oplozené samičky (jsou mnohem větší), které přezimovaly, mají již nadělané zásoby pylu a nektaru, nyní opečovávají svůj plod a příliš nevyletují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 124.87 (?), 9.5.2018 19:18

Uuuuufffff!! Díky, takhle už jsem se dlouho nezasmál.

Ještě k čmelákům: mám na zahradě vlastní čmelín, včera vylétly první maličké dělnice. Po 24 dnech od přijetí hnízda královnou. Letos má čmeláky buď zahradní nebo rokytkové.Poznám to až bude víc větších dělnic, královnu vidím málokdy a nejsem si ještě jistý druhem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 137.18 (?), 12.5.2016 20:13

Alergie na pyl z rajčat? Ale no tak...

Na opylení stačí ten nejmírnější vánek. Pokud je máte venku a neopylují se, hledejte problém někde jinde. Pokud ve skleníku, stačí jej nechat přes léto otevřený, nebo jednou denně poklepat na rostliny. Poletujícího pylu z rajčat se nebojte, on se pohne jen v rámci kvítku, z pestíků na bliznu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 38.141 (?), 16.5.2016 19:51

No tak to jo.Tak to se nemusím bát alergye.Takže teda stačí jenom čas od času mírně protřepat rostlinou? A já si ji pěstuji doma na okně, proto si nejsem jistý jestli to má stejné účinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika