Odolné odrůdy rajčat



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?)
21.10.2019 23:04

To rozhodně není plíseň bramborová a ani jiná. To spíš vypadá jako suchá hniloba, zvlášť pokud se to vyskytuje naproti stopce. Nekrotické části ale mohou za vlhka dostat sekundární nákazu běžnou plísní. Loni jsem měl přesně stejný problém, a to u většiny odrůd, Crimson Crush a Mountain Magic nevyjímaje - obě odrůdy byly docela citlivé. Letos se suchá hniloba neobjevila na zahradě vůbec, možná proto, že jsem z jihu před rajčata zasadil salát, který stínil a snižoval teplotu půdy. A také asi nebylo tam nahoře zas až takové vedro.

Jejich plísnivzdornost jsem už druhým rokem nedokázal ověřit: plíseň se zase nedostavila. Ne, že bych toho litovalsmiley. A tak budu věřit příspěvku hosta z 19.10.2019. Příští rok je budu pěstovat zase. Jsou to docela výnosná rajčata slušné chuti a já je používám především na vaření a zavařování. Na jídlo už mám jiné favority: Tomato Berry, Strabenu, Mountain Magic a klasickou Startku.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 43.115 (?), 4.1.2020 20:02

Dorý den, rajčata pěstuji z rajčat koupených v obchodě, tak že je rozříznu podélně a plátky dám do hlíny.Rostou daleko rychleji než z kupovaných semen, jako ochranu používám houbu pythium oligandruma to tak, že houbou zaliju rajčátka hned po přesazení a podruhé po výsadbě na záhon.Nad rajčatama mám stříšku z dutinkového polykarbonátu aby na ně nepršelo.Vloni jsem slízel červená rajčátka ještě začátkem listopadu a zelená jsem obraná dal do přepravky a do sklepa, ještě dnes si na nich pochutnávám. zedprac@seznam.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 21.10.2019 23:04

To rozhodně není plíseň bramborová a ani jiná. To spíš vypadá jako suchá hniloba, zvlášť pokud se to vyskytuje naproti stopce. Nekrotické části ale mohou za vlhka dostat sekundární nákazu běžnou plísní. Loni jsem měl přesně stejný problém, a to u většiny odrůd, Crimson Crush a Mountain Magic nevyjímaje - obě odrůdy byly docela citlivé. Letos se suchá hniloba neobjevila na zahradě vůbec, možná proto, že jsem z jihu před rajčata zasadil salát, který stínil a snižoval teplotu půdy. A také asi nebylo tam nahoře zas až takové vedro.

Jejich plísnivzdornost jsem už druhým rokem nedokázal ověřit: plíseň se zase nedostavila. Ne, že bych toho litovalsmiley. A tak budu věřit příspěvku hosta z 19.10.2019. Příští rok je budu pěstovat zase. Jsou to docela výnosná rajčata slušné chuti a já je používám především na vaření a zavařování. Na jídlo už mám jiné favority: Tomato Berry, Strabenu, Mountain Magic a klasickou Startku.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.80 (?), 20.2.2018 14:14

Zdravím, Divoká rajčata rostou u nás bez problémů, plísen jim neublíží, plodí až do mrazů, jsou malá ale chutná, nevyžadují téměř žádnou péči, stačí jen nějaká opora aby se neválela po zemi.Semena se dají získat bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 20.2.2018 18:14

Ano, to je přesně to, co jsem si přečetl nebo slyšel. Ale vůbec netuším, jak lze semena získat tady u nás. Pod jakými jmény a na jakých e-shopech? Pokud mi selžou anglické plísniodolné odrůdy, půjdu do divokých. To by bylo, abych tu plíseň neeliminoval.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.19 (?), 28.2.2018 9:51

Normálně na heurece zadejte "divoké rajče". Vyjede vám víc obchodů. Já jsem je tuším kupovala v tom semenaonline.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 226.24 (?), 10.2.2018 22:59

Ahoj, na to suseni za sebe muzu doporucit Mini San Marzano. V roce 2013 (nebo 2014?) jsem jel na sluzebku na dva tydny v lete. Kdyz jsem se vratil, tak 60+ rostlin (cca 20 odrud) rajcat na zahrade absolutne kaput (pestoval jsem a i nadale pestuju bez postriku). Zustali jen 4 prezivsi:

2/2 Mini San Marzano

2/2 Golden Currant - neco jako zlute divoke rajce (pestovano bez vylamovani zalistku - takze hodne nahusto)

Ty vypadaly takrka netcene. Vzhledem k tlaku nemoci z bezprostredniho okoli (vsechna rajcata byla pestovana spolu na zahonku) nebylo pochyb, ze museji mit odolnost danou geneticky.

Do salatu je chutna odolna Philovita, coz je cherry rajce.
Crimson Crush jsem mel loni a nad chuti jsem nejasal, nicmene vsechny moje rostliny rajcat byly zrovna loni takovi ubozacci (asi spatne predpestovani souvisejici se stehovanim).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 26.54 (?), 10.2.2018 23:51

Bezva, moc díky za tipy;) zdraví Tony

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.177 (?), 10.2.2018 23:32

Pěstuji rajčata venku i ve folníku, bez postřiku se neobejdu nikde.Do foliovníku Cristal a Partner.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 226.24 (?), 10.2.2018 23:59

Dle meho nazoru je vas prispevek trochu off topic (mimo tema). Sice tam mate krasny obrazek skleniku, ale v tomto vlaknu asi nikoho moc zajimat nebude.

Je jasne, ze ekonomicky vyhodnejsi je pestovane plodiny strikat. Nicmene nase motivace je trochu nekde jinde. Vsichni bysme chteli mit chutna, odolna a zaroven vynosna rajcata, co nepraskaji, apod.. Bohuzel vzhledem k hrstce dostupnych nemocem odolnych odrud u nas (skoro bych rekl, ze i ve svete) musime delat kompromisy, pokud nechceme krmit nase deti chemii i z vlastni zahrady (te si muzeme dost koupit v obchodech).

Prijde mi, ze spousta lidi postrika kytky, pozdeji otrha plody, doma je umyje a mysli ze, ze chemie je smyta. To ze se pripravky vsakuji do pletiv a putuji do plodu je ani nenapadne. Znam i experty, co jsou schpni dopoledne strikat a vecer sklizet. Pak je zvyseny vyskyt autismu a dalsich poruch u deti.. Omlouvam se za vylev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 20.184 (?), 11.2.2018 8:33

Myslím, že jedna z ciest je vybrať čo najskoršie odrody(príp. aj chladuodolné), aby stihli priniesť plody prv než udrie plieseň. Tento rok tiež experimentujem- Hlavne s novšími Dwarf krížencami, ktoré sa ani pri skorších výsevoch nevyťahujú, majú pevný kompaktný rast a môžu sa vysádzať do kvetináčov, kde prinesú celkom peknú úrodu. Vlani sa mi osvedčila z 4 druhov najlepšie Sleeping lady(viď vlákno Rajčata 2018), tento rok skúšam ďalších 7 druhov. Z našich skorých tyčkových vysievam skoro StartSF1 a polodet. CristalF1- ten sa tak v sklenníku nevyťahuje, Skoré je aj TomatoberryF1 a GardenberryF1 tento ro rok som vysiala aj skoré 2 novinky z Uk Pink Charmer a Sugar Gloss. No a skorou úrodou pri skoršom výseve nesklame ani Staré dobré Stupické poľné, ktoré je aj chladuodolné.Pestujem aj v kvetináčoch- môžem skoro otužovať, príp vysadiť pár koreňov aj s už nasadenými plodmi von, keď už nehrozia jarné mrazy. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika