Obří řecké fazole



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 32.179 (?) 
21.1.2008 9:55, zobrazeno: 53257x

Dobrý den, kde seženu u nás řecké fazole gigant a jaké mají nároky na pěstování. Vyrostou u nás do takových rozměrů? Děkuji za informace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.31 (?), 17.4.2008 20:17

Myslite Fasolia Gigantes? Take mne zaujaly, ale pry se daji pestovat pouze ve stredozemi. Tady je na ne moc zima a navic pry nechteji, aby se pestovali mimo Recko. K sehnani jsou pouze podobne velke obycejne fazole, ktere podle mne ty recke nahradi. Kdyz je dobry rok vyrostou jeste vetsi nez ty recke a chutaji dost podobne. Pouze spatne klici. Kde je sehnat bohuzel nevim, mam je od babicky. Pokud chcete vyzkouset nezvykle druhy fazoli, kouknete se na www.gengel.webzdarma.cz, tam si urcite vyberete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.217 (?), 13.6.2008 8:13

Ted jsem se dival na stranku gengelu, chtejice se informovat o nabizenych semenech ale prakticky na nic nejde kliknout...!!! Take nechapu, proc nekdo nechce aby se ty recke fazole nepestovaly mimo recko...??? Copak to je bourec morusovy, jako tenkrate v cine...??? Ze ho pry mnisi vynesli v dute holi...??? Ja shanim napriklad ty fazole, jak se o nich zminujou v klicove dirce 1/08-burzicka semen, pod nazvem fazol kerickovy-vojakovy... Slysel jsem, ze se pestovaly na hlucinsku a za ii.svetove valky byly pry zakazane, jelikoz se ta skvrna na nich podoba asi hlave vojaka s helmou... Ty jine fazole, co se podobaji tem obrim, reckym, nejsou to nahodou ty, kterym se na ostravsku rika becoky...???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.17 (?), 14.1.2018 8:40

Sice otvírám už deset let staré vlákno, ale zajímá mne jestli někdo sehnal semena těcy řeckých obrovských fazolí, případně je pěstoval a s jakým úspěchem?

                       Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 14.1.2018 10:14

Nadchly mne výbornou chutí a tím, že jsou bílé. Nebarví polévku. Proti fazolu Šarlatovému mi méně plodí. Květy zprvu opadávají a proto déle trvá, než nasadí lusky. Dobře se k nim vyjádřil SvK.

Fazole nemaji lusky
Standa von Königgrätz (624) - xxx.xxx.248.121 (?)
24.7.2017 11:00Ano, pokud jsou rostliny původem z oblastí krátkého dne (mezi obratníky), tak v době trvání dlouhých dní (květen, červen červenec) roste jen listová hmota a nenasazují na květ. Až teprve se zkrácením dne se možná objeví květy či plody. Pkud by jste dané fazole neměl 1/2 dne ve stínu, tak by možná začaly kvést až v září. Ještě markantnější je to u kukuřice. Bohužel i takové velké firmy jako NohelGarden dokáží do supermarketů v ČR poslat druhy cukrové kukuřice, která samičí palice vyrvoří jen jižně od alp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.17 (?), 14.1.2018 16:59

Kde jste ty řecké fazole sehnal? Přímo v Řecku? 

Ta informace o kvetení je zajímavá, ale délku dne lze snad technickými prostřeky ovlivnit. Já pokud seženu semena, tak jistě do toho půjdu.

                   Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 173.17 (?), 15.1.2018 12:20

Všechny fazole pocházejí z tropické jižní Ameriky. Pokud by to bylo tak, jak píše Standa, tak by všechny u nás kvetly až v září, keříčkové i popínavé. Myslím si, že tomu tak není. Je fakt, že každá rostlina musí dospět (vytvořit dostatečně velký stonek a dostatečný počet listů), aby se mohla rozmnožovat. Když se vysadí nebo vysejí popínavý fazol v polovině květnu, tak lze těžko počítat s tím, že v červnu nebo na začátku července budou rostliny už dospělé a budou kvést.
Problémem s pěstováním velkých řeckých fazolí nebude asi délka dne (obratník Raka je úplně někde jinde), ale to, že i v Řecku se tyto fazole pěstují jen v hornaté části na severu Řecka, jinde se jim snad nedaří. Tam je nejdelší den něco nad patnáct hodin, kdežto u nás o trochu víc- konkrétně v Brně 16h 20min. To zas tak nebetyčný rozdíl není. Podle mne bude u nás asi spíš problém s vysokými nočními teplotami ve vrcholném létě. Ale to vše je třeba teprve ověřit.
Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 56.166 (?), 14.1.2018 10:16

Grecke nepestujem, ale davam do pozornosti (aj vzhladom na klimaticke podmienky pestovania) fazule polske. Su obrovske (ako becoky, niekt. Aj vacsie), biele, chutne, pestovatelne u nas. Velmi mi pripomonaju tie grecke. Ide o fasola piekny jas, fasola bialy jas, fasola wrzawska. Pestujem ich z kupovaneho sacku na jedenie, je tycova, tento rok som narazila aj na krickovu (karlowa),tak skusim a zistim. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 56.166 (?), 14.1.2018 10:21
Po precitani predch. Prispevku vaham, ci nejde o tie iste fazule. Tiez cele leto nic a koncom leta nasadzuju strucky. A tiez mi plodia menej nez becoky fialove a hnede. Chutovo su vsak super. Alen
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.19 (?), 16.1.2018 10:19

Tak jsem po přečtení důvodů proč velké fazole u nás nemají velkou naději na úspěšné pěstování trochu dostal strach. Protože fazole na sadbu mám koupené a konstrukci skoro hotovou. Ale přece ještě jiskřička naděje tady je. Mnou kupovaná fazole byla údajně vypěstovaná v Maďarsku - to je o něco jižněji - tím pádem tam mají nepatrně kratší den. Dále tady hodně lidí uvádí, že velké fazole (bacoky) mají z Polska. To je zase severněji - tudíž je tam delší den. Tedy v délce dne by asi neměl být problém. Jestli na to má vliv Vladimírova teze o příliš teplých nocích u nás - tak to u mne nehrozí, tak maximálně párkrát za rok. Jak jsem již dříve psal, v minulém roce fazol ve vrcholném létě začal kvést, ale lusky se netvořily. Začaly se tvořit až koncem léta. Tak praxe vše ukáže. Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika