Obří řecké fazole



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?)
20.7.2018 20:27

Omlouvám se zapomněl jsem ty obrázky otočit v Irfanu. Snad to tak moc nevadí. blush

           Vladimír

Zralý lusk
Zralý lusk
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
VASEK5 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (198) - 33.10 (?), 16.7.2018 18:24

Taky jsem předpěstoval fazole v kelímkách, ale byl jsem hrozně aktivní pořád jsem zaléval, až mi uhnily. Okolo 1.5.2018 jsem nasel fazole bez namáčení přímo na záhon.

1. foto je naše odrůda popínavých fazolí.

2. foto jsou fazole z Moldávie. Byly zasazeny ve stejný den. Naše fazole začínají kvést, moldavské už mají lusky. Pro příští sezónu, jednoznačně fazole z Moldávie.

foto 1
foto 1
foto 2
foto 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 20.7.2018 20:17

Tak jsem také něco nafotil. Pokud jde o ty květy, tak si myslím, že rostlina má zakódováno, že i když je na tom vijanu plno květů a i když jsou všechny opyleny, tak ponechá pouze pár (dva nebo tři) lusků a ostatní květy shodí. Včera jsem našel první uschlý lusk se dvěma semeny. Asi budu muset sledovat také to dozrávání a možná sklízet o trochu dříve, abych rostlinám ulevil.

           Vladimír

PS.: Sašo chtěl jsem se zeptat. Pozoruješ nějaký rozdíl v množství lusků u těch řeckých fazolí a těch barevných (fialových a hnědých)?

Řecké fazole
Řecké fazole
Řecké fazole
Řecké fazole
Řecké fazole
Řecké fazole
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 20.7.2018 20:27

Omlouvám se zapomněl jsem ty obrázky otočit v Irfanu. Snad to tak moc nevadí. blush

           Vladimír

Zralý lusk
Zralý lusk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.19 (?), 21.7.2018 7:55

To bohužel nemohu vyhodnotit, protože z důvodu malého místa na fazole jsem je sel a sázel hodně hustě, takže je to dost navzájem propletené a tím nepřehledné.Ale kdykoliv bys chtěl, můžeš se stavit a na místě to shlédnout.   Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 63.242 (?), 26.1.2024 15:47

Letos chci znovu zasadit ty řecké fazole. Problém je, že když je vyseji v květnu, tak v červenci a srpnu sice fazole kvetou, ale asi pyl není klíčivý (vysoké letní teploty) a rotliny netvoří lusky. Lusky se většinou začnou tvořit až ty nejvyšší teplot přejdou, ale hodně lusků do zimy už nedozraje. Budu se snažit předpěstovat sazenice brzy a předpěstované silné sazenice vysadím už začátkem května. Sazenice by neměly být vysoké, aby v přípatě velkého ochlazení (zmrzlí muži) byla možnost je zakrýt a ochránit před mrazem. Teď testuji způsob, jak vypěstovat silnou a přitom nízkou sazenici.

           Vladimír

Sazenice z výsevu 1.1.2024
Sazenice z výsevu 1.1.2024
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 208.138 (?), 26.1.2024 22:30

Vladimíre, to je myslím přesně ono: využít i třetí dimenzi. A potom v záhonu je navést vodorovně až do doby, kdy už mrazy nehrozí. Háček je v tom, že fazole vyžadují stejnou teplotu půdy jako okurky: 15°C a víc. Což dost odsunuje možnost výsadby ven. Tahle teplota před Zmrzlými bývá jen občas. Čili přikrýt trvale netkankou. Pěstuju sice jenom zelené fazolky, takže se nemusím trápit zralostí, ale princip je podobný. A zase bude kuře radit kohoutovi.smiley Zkus je hnojit Kristalonem podzim. Ten má jen 6% dusíku, zato ale dostatek fosforu a draslíku. A hořčík a mikroprvky. Tedy pokud je vůbec hnojíš. Rozhodně nepoužívej Kristalon start.

Jak širokou máš netkanku? Pokud 3,2m, a fazole budou v jednom řádku, můžeš je přikrýt až do jejich 1,3 - 1,4 m. To na těch spirálách zvládnou, i když rostou zatraceně rychle. Jen tak mimochodem: na výšku 1,3 m, jak dlouhý stonek to dovoluje? Jinými slovy, jaký je průměr té spirály a výška mezi závity? Dá se některý parametr změnit?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 63.242 (?), 27.1.2024 0:09

Milane, co máš pořád s tou teplotou půdy. U nás se říká "na Marka saď oharka", tj.25.4. Ty popínavé fazole jsem vždy sázel okolo 1.5., pochopitelně jsem přihlíže ke skutečnému stavu počasí a předpovědi. Když sázím teplomilné druhy zeleniny, mám vždy připravený plán B, kdyby mrzlo.

Ta spirála má čtyři závity, každý závit 30 cm, takže se na ni navine 120 cm dlouhý výhon. Celková výška je 40 cm, přičemž není problém zmenšit stoupání a do čtyřiceti centimetrů dostat třeba 6 závitů. Semeno této fazole bylo namočeno a vyseto 1.1.. Je to jen pokus, který má za účel určit, kdy bych měl ty fazole začít vysévat a jak velké spirály natočit. Co udělám s tímto vzorkem zatím nevím, možná se nakonec podívám, jaké má kořeny. Ale to je ještě za dlouho.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 208.138 (?), 27.1.2024 9:37

Vladimíre, jsem hluboce přesvědčen, že teplota půdy, do které seju či sázím, je jedním z klíčových faktorů pro zdárný růst, ať už je to jakákoliv rostlina. Veškerá moje zkušenost to jen potvrzuje. Problém s těmi lidovými pranostikami totiž je, že vznikaly v době, kdy bylo klima mnohem stabilnější než nyní. Nemusí tedy platit každý rok. A také zdaleka ne všude. Kdybych já "sadil oharka na Marka", měl bych z oharka prd. Už jsem si tady odbyl "bitvu" s oponenty, ale jejich argumenty mne ani trochu nepřesvědčily.

Ono ani to měření teploty půdy není úplně spolehlivé. Jeden den je teplota dostačující, ale pak přijde dlouhá studená vlna a je to v háji. Proto teď používám netkanku téměř na všechno i na jaře. Okurky nevyjímaje.

Ta fazole je docela vzrostlá na to, jakou má za sebou vegetační dobu. Těch 120 cm bude asi mít nejpozději do konce února. Spíš dřív.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 63.242 (?), 27.1.2024 10:21

Vůbec nechci s tebou polemizovat. Je tvojí věcí, jestli chceš měřit teplotu půdy nebo ne.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.16 (?), 27.1.2024 10:25

Jojo, je to tak. Proto jsem zastáncem pěstování takových odrůd na daném místě, které dají spolehlivý výnos, protože chceme mít ze své zahrádečky taky nějaký užiteček a vše ostatní přenechám výzkumákům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika