Nejspíš plíseň narajčatech - postříkat nebo zlikvidovat?



Stránky: 1,  2   
Berbucha - (11) - 32.37 (?) 
6.7.2018 15:57, zobrazeno: 8305x

Zdravím,

na rajčatech v květináčích se mi objevily tyto skvrny. Rostliny v sousedním záhonu jsou zatím zdravé. Plodů na těch napadených se to nijak nedotklo, ale mám strach stříkat kvůli ochranné lhůtě. Navíc se mi kolem nich pořád motá batole, které neuhlídám, jestli s kytkou něco dělá či ne. Funguje v této fázi nemoci nějaký biopostřik? Nebylo by to lepší v mé situaci rovnou zlikvidovat?

Díky za radu, B.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 6.7.2018 18:58

A krmíte je? Jak často a čím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Berbucha - (11) - 32.37 (?), 6.7.2018 19:26

Dala jsem "COMPO Univerzální dlouhodobé hnojivo s ovčí vlnou", podle návodu se hnojí jen jednou za 5 měsíců. Dostaly to všechny sazenice, ale takhle dopadly jen ty v květnících, začalo to po přívalovém dešti.

V garáži mám Agro Choroby rajčat a okurek (azoxystrobin 250 g/l) ochranná lhůta 3 dny, a pak kuprikol- OL 7 dní, ale nějak se mi do toho z výše uvedených důvodů nechce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 6.7.2018 20:16

To nevypadá na bramborovou plíseň, ty fialové fleky mám u některých rajčat v druhé půlce sezony, asi nějaký druh plísně, vůbec to neřeším, odstraním nejhorší listy a pěstuji dál, pokud ván nezačnou hnědnou plody a vijany nic se neděje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
xindel - (1) - 76.198 (?), 6.7.2018 21:26
Jsme na tom podobně.. Rajčata jsou v pytlích. Hnojili jsme pouze při sázení koňským trusem. Jižní strana domu, zálevka výhradně ke kořenům. Deště bylo u nás celkem málo, ale plíseň nás stejně neminula. Část listů už jsme otrhali. Plody jsou zatím ok, chuťově perfektní.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Berbucha - (11) - 32.37 (?), 6.7.2018 22:39

Jo jo, chuťově perfektní. Jen je trháme ještě červeno-oranžové, protože když se vybarví, tak praskají. No jsem poučená, zbylé sazenice příště daruji, budu sázet jen do země. Ještě si nadávám, že jsem je měla dát pod pergolu, ale tam, kam neprší, zase nejde tolik slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 7.7.2018 18:58

Postříkejte každopádně i ty zdravé, jinak to budete za týden mít i na nich. Je toho plno všude. Když to nezasáhne plody, tak by to měla septoriová skvrnitost. Postřik je i prevencí plísni bramborové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.122 (?), 7.7.2018 20:07

Nechci byt osklivy ale na plisen plati dve veci. Fyzika nebo chemie. Ja davam prednost te prvni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 8.7.2018 11:02

185.138: je to věc názoru. Já zase radím, nestříkejte, toto není plíseň bramborová. Prevence proti plísni je i pěstování rajčat pod střechou. Buď ve skleníku, fóliáku, u zdi domu nebo opravdu instalovat nad rajčaty na venkovním záhonu střechu. Prevence je nepěstovat rajčata vedle brambor, které chytají plíseň obvykle mnohem dříve. Možná mám výhodnější polohu, než ostatní, ale postřik proti plísni na rajčata jsem neužil minimálně posledních 20 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 7.7.2018 23:26

Podle vzhledu i podle okolností - počasí a nepoškozené plody - lze s velmi vysokou pravděpodobností říct, že to není plíseň bramborová. Dokonce bych to netipoval ani na alternarii.

Pěstování rajčat v nádobách má svůj chronický neduh: v omezeném množství zeminy dost často chybí některé vyplavené prvky. Ať už deštěm nebo zálivkou. Být vámi, spíš přemýšlím, co by jim mohlo chybět. Osobně mám na balkóně dlouhodobé problémy s nedostatkem vápníku. A příznaky jsou dost podobné. Možná je zkuste postříkat - rychlý účinek - některým přípravkem na dodání vápníku přes list. Lze také přihnojit v zálivce přípravkem s dusičnanem vápenatým (norský ledek). ale účinek je pomalejší. Já jim dodávám v zálivce Sensi Cal, ale tam toho vápníku zas až tak moc není.

A mám ještě jednu radu: dejte pod ty nádoby nějaký "podšálek", který zachytí to, co přelijete či co vypláchne déšť. Za sucha se totiž rozpuštěné uniklé látky zase vstřebají zpátky, tedy pokud kontejnery mají díry naspodu. Rozhodně rajčata nelikvidujte.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika