Nedostatek vápníku rajčata papriky - prevence



Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?)
14.10.2019 14:13

I kdyby se nerozkladaly, jako ze mi v zahonech mizi, neznamena to ze neco vapeniteho postupne neuvolnuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 14.10.2019 12:40

Davame do zahonu skorapky od vajec, pry je to zdroj vapniku.

V kompostéru, a to je dost agresívní prostředí, jsou i po dvou letech skořápky téměř neporušené.

Musím potvrdit tento fakt - mně se taky skořápky ani v kompostu, ani v záhoně nerozkládají. I po pár letech při rytí jsou ještě naprosto zachovalé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 14.10.2019 14:13

I kdyby se nerozkladaly, jako ze mi v zahonech mizi, neznamena to ze neco vapeniteho postupne neuvolnuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 7.138 (?), 19.12.2019 20:50
Ano pane Kutil... mate uplnou pravdu.Mame mensi rybnik s karasy ruzne barevnymi a ruznych velikosti asi 25kusu.Pumpa ktera prefiltrovava vodu zachytava vsechen trus z ryb. A pestuji na zahrade par ovocnych stromku i jinych okrasnych.pouzivam tohle hnojeni na vsechno tedy i co pestuji doma palmy, jukky atd.A potvrzuji co tady pisete toti hnojeni je super pod tresen jablon buxusy. Tam sice i lridavam kompost ale doma me pokojove rostliny nehnojim uz nicim jinym nez timto.Rybnik mame par let a nemuzu si tohle hnojeni na vsechno vynachvalit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.10.2019 16:16

V kyselejších půdách se zřejmě uhličitan vápenatý rozpouští o něco rychleji než v alkalických. Tam jeho rozpustnost závisí na kontaktu s kysličníkem uhličitým a samozřejmě s dostatkem vody. Do roztoku pak přechází jako hydrogenuhličitan. Všichni tedy máte svou pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 13.10.2019 9:36

Ledek vápenatý - do půdy a postřik na list. Co myslíte, že byl ten malý sáček u kristalonu? Tipuji na ten ledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.6 (?), 13.10.2019 12:24

Rád vyzkouším. Pak ale upřímně přestávám chápat, proč se všeobecně a všude doporučuje Wuxal calcium, když pokud správně počítám

250ml lahvička Wuxalu je na 250 litrů postřiku - cena cca 100 Kč

2,5kg balení ledku váp. je na 2500 litrů postřiku - cena 50 Kč

takže je Wuxal 20x dražší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 13.10.2019 13:58

Já používám při podzimním rytí popel ze dřeva- až 35 % Ca dle dostupných údajů. Letos jsem dal ještě dva postřoky Wuxalem (ten mně odhadem vydrží tak na deset let). Rajčata mám extrémně náchylná na hnilobu květního konce (velké bifteky a srdce a multiflory z Mallorky). Letos rajčata i papriky v pohodě.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.6 (?), 13.10.2019 14:41

No, já nevím, pokud se na Wuxal vykašlu, tak mi hnijí rajčata, hlavně papriky. Musím přihnojovat každý týden. Zvláštní je, že to je záležitost posledních let, tedy aspoň si nepamatuju, že bych měl takové problémy v minulosti. Raději bych ale problémům předcházel, než abych je pak musel likvidovat.  Proto mě zajímá, v jaké formě dostat do půdy zásobní vápník, který tyto rostliny dokážou přijímat.

Dřevěný popel mám bohužel jen z letního grilování, ten používám poctivě, ale je to jako zrnko písku v poušti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.114 (?), 13.10.2019 15:59

My máme hodně těžkou půdu, asi dost kyselou (Precheza přes kopec). Pokud zaléváme vodou ze studně, která je hodně tvrdá, tak problém nebývá, pokud dost naprší a následně se zalévá dešťovkou, tak některé citlivější odrůdy rajčat i paprik mají problém s nedostatkem vápníku.

Možná by pomohlo vyvápnit na podzim nebo na jaře pohnojit ledkem amonným s vápencem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 13.10.2019 17:23

To, že máte na rajčatech a papfrikách suchou hnilobu vůbec nemusí znamenat, že ve Vaší půdě je nedostatek vápníku. V ždy je třeba počítat s tím, že se jedná o relativní nedostatek vápníku, tj. vápník, který je schopna rostlina přijmout svými kořeny. Může to být například vysokým pH a také velmi nízkým pH, velkou zálivkou (vápník se vyplavuje do spodních vrstev, kde může být pro kořeny nedostupný), také suchem ev. chladnem, zasolení půdy draslíkem ev.sodíkem), atd. Možná by bylo dobré změřit si aspoň pH lakmusovým papírkem. Pokud jste celou sezónu hnojil tak jak píšete (každý týden), tak by tam toho vápníku mělo být dost.

           Vladimír

PS.: Na Wuxal bych až tak moc nespoléhal, je to tak trochu česká specialita. Za Atlantikem byla často diskuze na toto téma a víceméně tam bylo konstatováno, že to nepomůže. BER jak se tam tato porucha nazývá během sezóny sám odejde s tím, jak rostlina zesílí (potom se zdá, že postřik na list pomohl)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika