Nedostatek vápna, rajčata, papriky ve skleníku



Stránky: 1,  2   
amater13 - (1) - 75.75 (?) 
23.6.2020 8:19, zobrazeno: 9364x

pěstuji poprve rajčata ve skleníku a začínají červenat, na každám je zespodu šedý až černý flek, postříkal ksem to Vuxalem a zatím se to nelepší, Kdy a jaké vápno zapravit do půdy, na podzim? Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 5.31 (?), 23.6.2020 17:32

Vhodnější je dolomitický vápenec, hodně vápníku obsahuje i popel z čistého dřeva. Využitelnost vápníku z půdy zhoršuje i přehnojení dusíkem. Letos doporučuji opakovaný postřik např. tím wuxalem kalcium nebo kalkolitem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 24.6.2020 21:49

Především se ale pokuste snížit teplotu ve skleníku, případně zlepšit proudění vzduchu. Při vysokých teplotách se snižuje schopnost rostlin vápník vstřebávat. V půdě je možná dostatek, ale není využit. Postřiky na list samozřejmě neuškodí. Ale už postižené plody neuzdraví, takže účinek se projevuje na těch, které se teprve vytvoří po postřiku. A ano, přebytek dusíku může být i ta hlavní příčina. Při kombinaci obou je suchá hniloba téměř jistotou.

Útěchou může být to, že plody takto postižené lze beze strachu konzumovat. Prostě jen odříznete tu vadnou část, pokud je suchá. Pokud ale je nekróza napadená ještě běžnou plísní, nedoporučuje se to. To bývá docela časté.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.249 (?), 25.6.2020 15:09

Dobrý den. S tímto problémem se potýkám druhý rok kdy jsem vyhodil 1/3 úrody. Letos jsem použil dolomitický vápenec a 2x postřik wuxalem, problém je v tom že i wuxal obsahuje dusík. Papriky rostou jako divé ale hniloba se opět objevila přešel jsem na chlorid vápenatý Kalkosan. Bude to asi tou teplotou, mám skleník u zdi a nejsem schopen ho vyvětrat, asi budu muset ho zastínit Amaritem nebo rašlovým úpletem. Zvenku ro nejde, je zde dost větrno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.50 (?), 28.6.2020 6:08

Levnější by bylo použít k postřiku roztok chloridu vápenatého (nakonec ho asi obsahují i jmenované prostředky) a není v něm dusík. Loni jsem s ním zkoušel zalévat (nevím, jak namíchat na postřik, abych račata a papriky nespálil) a výsledky nebyly prokazatelné, chce to postřik na listy a opakovat. Je možné míchat roztok chloridu vápenatého s třeba Akrobatem nebo Ortivou?  Jinak dolomitický vápenec stejně jako skořápky z vajíček na toto nepomůže, mám to vyzkoušené.Jakou koncentraci chloridu vápenatého použít (kolik prášku (mám čočky) a kolik vody), uplně rychle se také ve vodě nerozpouští, kolikrát postřik opakovat? Děkuji a pěknou neděli tentokrát snad bez deště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 28.6.2020 19:11

Myslím, že obsah dusíku ve Wuxalu kalcium není na škodu, protože o příjmu vápníku rozhodují kořeny. Vadí tedy přehnojení dusíkem v půdě.

Určitě bych se bál použít chlorid vápenatý jak k zálivce, tak k postřiku listů. Kvůli chlóru. Některé prameny doporučují použití ledku vápenatého, což je dusičnan. 1% roztok. To samozřejmě vyjde mnohem laciněji.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.31 (?), 28.6.2020 22:04

Chlorid vápenatý se jako hnojivo při nedostatku vápníku běžně používá, obsahuje ho např. Kalcolit forte. Na postřik se doporučuje koncentrace 0,5-1% v roztoku, takže v pevném stavu je to 50-100g na 10l. Nedoporučuje se používat za plného slunce, nejlépe brzy ráno nebo večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 28.6.2020 19:20

Obávám se, že zastínění skleníku zevnitř moc teplotu nesníží: slunce zahřívá sklo a kolem něj proudí vzduch a ohřívá se. To spíš může pomoct natření skel vápnem zvenčí. To část slunečního záření odrazí. Na jaro se pak dá smýt.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 5.7.2020 15:20

děkuji za hezký komentář, skleník mám skoro stále otevřený ze všech stran, začal jsem tedy stříkat až když začaly plody červenat, tak příště začnu dřív, ale na podzim tam zaryju ten dolomit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 165.79 (?), 12.8.2020 9:19

Také děkuji za všechny rady, ale: po dva roky jsem na podzim též zarývala dolom.vápenec, ale bez úspěchu. Stříkala jsem též Wuxalem, ale přesto papriky a něco rajčat hnědlo. Papriky jsou na tom nejhůře. Ale zvláštní je, že mám ve skleníku klasické papriky a 1 rostlinu jalapeňa. Jalapeňo je v pohodě, ale z osmi rostlin paprik jsem sklidila cca 10 zdravých plodů. Dnes všechny vyhazuji, protože při prohlídce rostlin jsem nenašla ani jednu zdravou. Zvláštní je, že papriky na záhoně tímto netrpí, i když mají vlastně stejnou zem. Skleník na hloubku rýče vyvezu a dám hnůj (králičí) a na hnůj navezu kompost. O záhon se starám stejně. Pár koleček vyvezu, zaryji hnůj a pak navezu kompost.Zalévám pravidelně brzo ráno-skleník dešťovou ze sudů, záhon ze studny. Tak letos začnu šetřit popel ze dřeva a uvidím, zda to aspoň trochu pomůže.Pravdou je, že teplota ve skleníku je dost vysoká, i když jsou otevřeny dveře a všechna oknai přes noc.Vápno mě vždy smylo několik deštivých dní. Tak nevím zda vůbec papriky do skleníku dátvat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika