Napadení paprik, rajčat



ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?)
24.5.2017 10:13

Nebo bronzovou, to je hit!!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 140.174 (?), 23.5.2017 21:12

ja mam ocelove roxory a problem je, ze niekedy nestihame vyrabat rajcinovu stavu, ani plody rozdat co nam to rodi... Este ze som kupil pomaly otackovy odstavovac. A to mame tak maximalne 15-20 korenov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.13 (?), 23.5.2017 21:56

Na zakladní skolu Vam chodil prednaset hlavní agronom JZD? Velká škoda, ze Vám necitoval odbornou literaturu, ze které si to zeštudoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 23.5.2017 22:40

Tak vám nevím, ale měla jsem vedle sebe rajčata s roxory i s dřevěnými kolíky a rozdíl nebyl žádný. Možná u těch roxorů byly i větší rostliny, ale možná to bylo tím, že ty roxory byly o půl metru vyšší než dřevěné kolíky wink. Jinak mám v dědině asi nejvyšší rajčata (cca 2.5m, někdy více) a většinou mi vydrží v celkem slušné kondici do prvních mrazů v říjnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.5.2017 22:28

Myslím = jsem si jistý, že primární důvod povrchové úpravy spirál je ochrana proti korozi. Taky když mi některé mizerně pozinkované zrezly, natřel jsem je. Což tedy i koresponduje s vaší teorií, protože železo = ocel která nekoroduje se nemá jak dostat do půdy. Ale přidávám se do klubu těch, kteří o tom vlivu nikde nečetli a neslyšeli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 24.5.2017 10:06

Zvacsa je problem, ze je malo dostupneho zeleza a musi sa pridat specialnymi hnojivami. Nikdy som nepocul, ze by akekolvek zelezo v podobe kovovych predmetov, nastrojov,..konstrukcie na podporu rastu skodilo rastlinam. Ak je to tak, potom Jirkovi mozno doporucit aj okopavanie drevennou motykou :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 24.5.2017 10:13

Nebo bronzovou, to je hit!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.201 (?), 24.5.2017 13:52

Podle mého pozorování některé rostliny železnou (ocelovou) oporu přímo zuřivě odmítají – zkuste omotat stvol fazolu okolo železné tyče a okolo dřevěné a to bez přivázání. Do rána je fazol od železné opory odmotaná, odmítá ji a to opakovaně po několik dní. Na dřevě drží a vine se dál sama. Samozřejmě respektuji smysl ovíjení rostliny – některé rostliy jsou zásadně pravotočivé, jiné zase levotočivé. Má na to snad vliv teplota (chlad) kovu (ráno pod 10 °, odpoledne na slunci +40 °C) nebo chemické působení nebo další vlivy? Nevím, neumím vysvětlit, ale závěr si vyvodím podle svého empirického zjištění – železné opory (tyče tažené, válcované, roxory... vše s pokovením, nátěrem, bez úpravy atp.) se snažím odizolovat (tepelně, fyzikálně, chemicky?) izolací starou gumovou hadicí, PVC nebo PE elektrickou izalací. To platí pro víceleté opory ke stromků jednoznačně, u rajčat to neřeším i když o vhodnosti holého železa pochybuji. 

PS: Pokud neumím relevantně vysvětlit objektivně vypozorované chování kohokoliv nebo čehokoli, nezesměšňoval bych pozorovatele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 24.5.2017 16:38

Já si nemyslí, že tady někdo zesměšňoval pozorovatele. Jen nešikovně napsaná odpověď Jiřího FM některé pobavila. Pokud jde o toho pana agronoma, tak to že železo škodí rajčatům je jen jeho tvrzení, které nebylo jinde publikováno ani prokázáno. Že řada lidí může tomuto tvrzení věřit, to není v dnešní době internetu nic zvláštního (viz. různé zaručeně účinné postřiky proti chorobám).
Pokud jde o vámi uvedenou nevhodnost železné tyče pro vedení pnoucích fazolí, tak je to také jen Vaše tvrzení. Možná zde bude někdo, kdo ten pokus udělá (nemyslím tím jedna rostlina na dřevě a jedna na železe), ale já to jistě nebudu.

           Vladimír

PS.: K tomu "Pokud neumím relativně vysvětlit... pozorovatele". Vysvětlit a dokázat musí pozorovatel, ten druhý může mít pochybnosti, pokud důkazy nejsou průkazné!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 25.5.2017 9:33

Nechci nijak obnovovat toto vlákno, ale při čištění souborů v počítači jsem našel tuto odpověď jak pěstují rajčata v SEMO Smržice. Přidávám k tomu svoji fotku z jejich areálu. Možná to bude pro někoho inspirace.

           Vladimír

Ideální je roxor z betonářské oceli (nehlazený) 8mm průměru, 4 m délka, zapichuje se cca 10-15 cm hluboko, rostliny v dvouřádcích 40 cm na šířku a vzdálenost mezi rostlinami 50 cm, ulička mezi dvouřádky 100cm, zaštipujeme cca 10 cm pod výšku oblouku

SEMO Smržice 2015
SEMO Smržice 2015
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 25.5.2017 9:51

Má vůbec smysl reagovat na každou blbost, co tu kdo prohlásí? wink Na kovových podpěrách se pěstuje běžně a různé rostliny, a kdyby to bylo špatně, všeobecně by se to vědělo a nedělal by to tak každý druhý, tím spíš velkopěstitelé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika