Naklíčování semen pro roubování okurek?



host - 79.34 (?) 
12.4.2018 23:17, zobrazeno: 6492x

Chci zkusit naroubovat okurku na tykev fíkolistou.Nikde není v návodech o roubování okurek zmínka jak ošetřit semínka před výsevem. Zajímá mě zda je možné před výsevem semínka (okurky či tykve) předklíčit. Případně jaký vhodný postup při výsevu zvolit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 221.17 (?), 13.4.2018 6:58

Dobrý den. Semena okurek ale i další zeleninová předkličuju už dost dlouho. Používám k tomu malou el. vyhřívanou podložku, kterou používají chovatelé v teráriích třeba pro ještěrky. Příkon 7W. Do misky např. od kuřecích křidýlek vložím papírovou kuchyňskou utěrku, navlhčím a semena na ni porovnám. Přikryju další papírovou utěrkou, opět navlhčím a celé to dám na tu podložku a přikryju. Klíčí to nádherně. Jakmile to má klíčky zhruba 1cm, nachystám si sadbovač, naplním výsevním substrátem a pinzetou semínka přenáším do jednotlivých buněk v sadbovači. Díky tomuto postupu jsem v loňském roce zjistil, jak žalostně málo klíčí semena papriky od známé firmy, kdežto hned vedle položená semena papriky z marketu ze stojanu vyklíčila na 100%. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.34 (?), 13.4.2018 7:22

Chybí mi info po kolika dnech výsevu předklíčených semen okurek vyséváte předklíčená semena tykve fíkolisté?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.4.2018 7:13

Moje zkušenost - s klíčením okurek (a dýní obecně) jsem ještě nikdy neměl žádný problém, nechám je standardně vyklíčit přímo v substrátu. Stejně tak rajčata. Klíčivost je téměř 100%. Není jediný důvod pro to dělat kolem toho nějaké opičky s předkličováním.

Jediné, které by zasloužily nechat vyklíčit mimo, jsou zmiňované papriky. A nebo hromadně v substrátu a pak přepikýrovat. Tam jsou obrovské rozdíly a i já mám zkušenost, že některé kupované od známé firmy vůbec neklíčí. Naopak sesbíraná z plodů (jak vlastních, tak z obchodu) klíčí perfektně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 13.4.2018 7:53

Tak to jste relativně šťastný člověk. Mně naopak tykvovité v posledních letech dělají velké problémy a to zkouším různé psí kusy, jako Standovu ponožku a podobně. Důvod neznám, přičítám to extrémně starému osivu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 230.1 (?), 13.4.2018 22:43

Okurky roubuji na Sprinter a nic nepřekličuji, klíčí dobře po léta z různých šarží. Vysévám do kelímku po 6 semenech. Zdraví Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 15.4.2018 7:36

Jiřino, odpusťte prosím naprostému ignorantovi, ale jaké jsou výhody roubování okurek a i rajčat? Občas tady na mne vyskakují reklamy na roubované rostliny rajčat z Anglie. Rostliny jsou poměrně drahé, ale nejspíš je lidé kupují. Proč?

Děkuju za vysvětlení.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
radek.liberec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 30.200 (?), 16.4.2018 19:34

To mě také zajímá k čemu je dobré kupitoukurku roubovanou za 50,- oproti normalni sazenici za 10,-kč. Klasicke okurky mi jedo jak divé a plodí tak nevím k čemu se to roubuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 230.1 (?), 19.4.2018 14:19

Roubované okurky (svoje) pěstuji asi deset let, předtím jsem si je kupovala. Svoje si pěstuji hlavně pro ignoranci prodejců, nikdo z nich nezná naroubovanou odrůdu ani podnož. Roubované rostliny mají výhodu v mohutnosti kořenového systému tykve, který vyživuje naroubovanou okurku. Rostliny odolávají daleko lépe suchu, mohutné kořeny seženou lépe živiny z větší plochy. Dále okurky na tykvi netrpí vadnutím, které je způsobeno houbovými chorobami kořenů, které často způsobí, že v průběhu vegetace celá rostlina odejde. Déle vydrží lépe plodit.

Dají se koupit i roubovaná rajčata, t y sama nekupuju, neroubovaná u mne plodí vždy do konce října, narostou mi do stropu skleníku, nevidím potřebu silněji rostoucích rostlin, než jsou ty moje.  Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika