Náhlá viditelná žilnatá kresba u listů rajčat + světlání



Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?)
7.5.2017 21:15

U mne ve skleníku také přísada rajčat hraje všemi barvami. Zčásti to přičítám nestandardnímu počasí, zčásti stresem z pěstování v nádobách, kdy se může projevit určitý nedostatek prvku ve výživě, který je jen relativní. Zkrátka v půdě je, ale rostlina ho není schopna přijmout, např. zimou, suchem, přemokřením... Neřeším, doufám, že příští víkend trápení rostlin skončí a na záhoně jim bude líp. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 189.13 (?), 7.5.2017 13:21, zobrazeno: 5970x
Dobry den, mam ve skleniku sazenicky rajcat, ktere přijdou po oteplení na venkovní zahon. Pěstovala jsem je za oknem ze seminek, asi pred 2 týdny jsem je dala do skleniku(nevytapeny), asi pred 5 dny listy začaly světlat a objevuje se u nich i výrazná žilní kresba. Pred týdnem jsem je poprve prihnojía kristalonem start. Jedna se o odrudu san marzano. Naopak odruda bejbino zase zacala tmavnout, listy jsou tmavě zelene, ze spoda nafialovele... Posilam foto san marzana, snad někdo poradí ci bude vedet co s tim? Me napadlo jestli to nemuze byt změnou teplot? Přeci jen doma i pres noc okolo 20stupnu, ve skleniku pres noc cca 10stupnu, pres den i ke 30 i kdyz jsou otevřeny všechna okna... Předem dekuji za rady, M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 7.5.2017 13:42

Myslím, že už mají vyžilý substrát a malý kelímek, ale po přesazení budou OK. Fialová rajčata mohou být nastydlá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.13 (?), 7.5.2017 19:18
Dekuji za odpoved, substrát maji cca 3 týdny, predtim byl vysevni, ted kompost+ zemina, malickato písku. Myslíte ze uz muze byt po třech týdnech vyzily? Jak mohu doplnit živiny, staci prihnojeni kristalonem? M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.17 (?), 7.5.2017 20:13

Mezižilková chloróza listů rajčat. Pravděpodobná příčina nedostatečný příjem hořčíku kořeny rostliny. Příčina může být chladné počasí, blokování příjmu některým jiným prvkem, atd. Řěšení zálivka hořkou solí (síran hořečnatý) nebo postřik tímto hnojivem na list. Ještě lepší řešeníí je postřikem nějakým hnojivem pro tyto případy určeným, já používám Fytovit, který jsem s úspěchem použil asi tak před patnácti lety na chloróozu ostružiníku.

           Vladimrí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 7.5.2017 21:15

U mne ve skleníku také přísada rajčat hraje všemi barvami. Zčásti to přičítám nestandardnímu počasí, zčásti stresem z pěstování v nádobách, kdy se může projevit určitý nedostatek prvku ve výživě, který je jen relativní. Zkrátka v půdě je, ale rostlina ho není schopna přijmout, např. zimou, suchem, přemokřením... Neřeším, doufám, že příští víkend trápení rostlin skončí a na záhoně jim bude líp. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.13 (?), 8.5.2017 14:19
Dekuji vam za odpovědi. Pane Vladimíre, to znamena ze se listy rajcat po postriku znovu zazelenaji, nebo ty již napadane chlorozou zůstanou stejna? Maji se radeji otrhat? Projeví se to nejak na celkovém růstu rajcat? M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 8.5.2017 16:24

Asi ty listy zůstanou už stále nažloutlé, ale nové listy by už měly být OK. Nažloutlé listy netrhat, protože mají ještě dost chlorofylu a stále se podílejí na růstu rostliny. Ty co už jsou úplně na nic, uschnou nebo samy odpadnou.

           Vladimír

PS.: Pro ty kteří chtějí aplikovat teď nebo v budoucnu postřik draselnou solí jeden návod:

„Při akutním nedostatku hořčíku, projevujícím se u starších listů používáme mimokořenovou výživu lehce rozpustným síranem horečnatým v koncentraci 0,5—1 %, a to ve 2 až 5 dávkách.“

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 101.31 (?), 8.5.2017 18:45
To znamena ze treba kazdy den rano provést postrik 2-5 dni, nebo se musí vynechat, mezitím normalne zalevat vodou a postrik provést cca 1x tydne 2-5x za sezónu? Zitra jdu zakoupit fitovit a hned rostlinky postrikam na vase doporučení + bych chtela zakoupit Ph papírky... Ten fitovit mohu strikat take treba vícekrát za sebou, nebo postačí 1x? Preji vsem hezky vecer a dekuji za rady. M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika