Množení sazenic rajčat řízkováním 2016



Stránky: 1,  2   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?) 
5.1.2016 21:28, zobrazeno: 16480x

Tak se rok s rokem sešel a dnes jsem zahájila rajčatovou sezonu. Osela jsem semeny rajčat tři kelímky. Vysela jsem po jednom semínku Philovity, Phantazie a Ferline F1 z odrůd odolných k plísni. Dále Tomatoberry, Děvočku, Nasťu a Finik O z drobotiny. A jedno semínko Neves Azorean Red ze stejků. Řízkovat budu jen tam, kde jsou semena drahá a/nebo nedostupná. Ostatní budu vysévat až v únoru a v březnu.  Jiřina

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 70.204 (?), 6.1.2016 12:13

To já už má 5.kelímků, rajčata jsou 20.cm vysoké, nařízkoval jsem si je na podzim, než přišel mrazík a spálil je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?), 6.1.2016 17:08

Souhlasím s paní Jiřinou, že řízkování má význam u odrůd, jejichž semena jsou velmi drahá nebo nedostupná. Já většinou pěstuji nehybridní odrůdy u kterých jsem schopen zajistit si dostatek semen a tak pro mne má význam řízkování jen těch pár zahraničních hybridů, které pěstuji event budu pěstovat. Už loni jsem si odzkoušel, že klonovat ze sazenic vyrostlých s výsevů začátkem ledna pro mne není možné vzhledem k velmi pomalému růstu klonů v mých podmínkách (pěstuji všechny sazenice až do začátku dubna v relativně studeném prostředí při 18 °C a tyto rostou velmi pomalu). Z klonovaných rostlin jsem první plody sklízel cca o čtrnáct dní později než z rostlin z výsevů. 
Do budoucnosti počítám jen s klonováním rajčat ze zálistků odebraných na konci sezóny z odrůd, které chci udržet i přesto, že už nemám semena. Podmínky pro jejich udržení přes celou zimu jsem si letos testoval. Přitom jsem udělal některé chyby, ale stále mám ještě dvě rostliny Sungold F1, které mně budou stačit pro sezónu 2016 (nebudu je už dále klonovat, protože od žádné odrůdy nepěstuji více než dvě rostliny). S nějakým tím dalším klonováním počítám až na začátku září, kdy budu pravděpodobně klonovat některá hybridní bifteková rajčata, jejichž semena jsem dostal darem (po pěti semenech Big Boy F1, Big Beef F1, atd.), ale která konkrétně to se rozhodnu až podle toho jak se mně osvědčí.
           Vladimír
Na obrázku jsou dva klony Sungold F1 a výsevy dalších cherry rajčat Datlo, Goldkrone a Odat ze dne 6.12.2015 (ilustrace toho, jak pomalu u mě rostou sazenice při cca 18 °C). S přibývající délkou dne se to trochu zlepší, ale ne moc.

Klony Sungold a výsevy cherry
Klony Sungold a výsevy cherry
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 30.1.2016 22:45

Přikládám dnešní foto rozsazených rostlin, které jsou určené k řízkování. Zatím spokojenost. J.
 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 21.2.2016 13:55

Dnes jsem provedla první řízkování. Rostliny Sl. Děvočky již měly dostatečný počet pravých listů. Vrchol nad pátým listem jsem uřízla, omezila listovou plochu a zasadila do výsevního substrátu, kelímek jsem umístila na parapet do rohu bez přikrývání. Vše jsem již popisovala a fotila v minulých letech, takže foto nepřikládám. Ostatní rostliny ještě nechávám povyrůst. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 6.1.2017 22:40

Rok se s rokem sešel a opět nastal čas výsevu rajčat k řízkování. Snažila jsem se omezit počet řízkovaných odrůd na ty, jejichž semena jsou drahá a/nebo nedostupná a potřebuji vyrobit mnoho sazenic. Takže jsem vysela Philovitu F1 2x, Crimson Crush F 1 2x, Tomatoberry F1 3 x, Finik O a Nasťu Sl. 5x. Jako poslední jsem našla zbylá tři semínka Sladkaji Děvočky s expirací 2012, té původní, vysela jsem jediné semínko. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 230.1 (?), 6.1.2018 20:14

Letos na Tři krále jako už tradičně začínám rajčatovou sezonu výsevem semínek k řízkování. Možná by šlo vysévat o něco dříve, tento termín mám odzkoušený a jsem celkem konzervativní, tak neměním. Snažila jsem se omezit množství rostli k řízkování, abych neměla po tři měsíce zarovnaná všechna okna. Letos jsem vysala po dvou semínkách odrůd Nugget F1, Delicasy F1, Philovity F1, Phantasie F1 od fy Kiepenkerel, Tomatoberry F1 zakoupeno v Anglii od fy Simplyseeds a potom jedno semínko odrůdy Trtjakovskij F1 zakoupeno v Moskvě, dostala jsem loni tři semínka na vyzkoušení, jde o velkoplodou odrůdu, přišla mi poměrně plodná a vitální, plody do salátu, pěstováno ve skleníku. V dnešního výsevu předpokládám čtyři až pět sazenic z semínka pro výsadbu do skleníku, při dvoukolovém řízkování okolo patnácti sazenic pro výsadbu po zmrzlých ven. Fotodokumentace je v mých starších příspěvcích. J.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 20.1.2018 22:34

Paní Jiřino, mám začátečnický dotaz: který druh substrátu je pro řízkování lepší: výsevový nebo pěstební? Který je víc nápomocný tvoření kořenů?

Asi bych to našel na těch starších vláknech, ale my chlapi nějak neumíme moc hledat.

Díky.

Milan Hokus Pokus

P.S. Vysel jsem dřív a teď zdržuju růst. Myslím, že Vaše datum kolem Tří králů je tak akorát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 134.41 (?), 21.1.2018 7:28

Výsevní je aj na řízkování. Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 230.1 (?), 21.1.2018 10:09

Substrát používám ten výsevní. K řízkování jsou vhodnější substráty s nižším obsahem živin, v tom se lépe hojí rány a tvoří kořeny. Po zastrkání řízku do kompostu by Vám mohly shnít. Bakterie v kompostu by je pojaly za další přísun materiálu k rozložení.

Růst rajčat bych nezpomalovala, jak poroustou, budete je řízkovat. Potom uděláte ještě jedno kolo a budete mít sazenic násobně více. Geometrická řada, dvoukolový řízkovací systém. Pojmy jsem si vypůjčila z jiných oblastí bytí.

Zdraví Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika