Melouny 2020



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?)
19.1.2020 21:09
Koukal jsem na polské eshopy, a ten neznámý meloun bude pravděpodobně Rosario.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 19.1.2020 12:04, zobrazeno: 8830x

Dnes jsem koupil v polském Baumaxu v Hradci Králové tato semena melounu. Kromě běžných odrůd měli ještě nějaký se zelenou slupkou a hnědočervenou dužninou. Nekoupil jsem ho a mobil jsem zapomněl v autě, abych ho vyfotil. Mají tedy mimo jiné i polská semena. Celkem zajímavá - rajčata, papriky, melouny... zatím u nás neznámé odrůdy.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 19.1.2020 21:09
Koukal jsem na polské eshopy, a ten neznámý meloun bude pravděpodobně Rosario.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 20.1.2020 17:01

Vrátil jsem se na místo činu... Ještě mají Janosik, vodní meloun se žlutou dužninou. Ten jsem nekupoval, páč ho už mám. A samozřejmě běžné u nás melouny.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?), 13.4.2020 16:31

Já letos začal sezónu jako obvykle výsevem melounových semen a o 4 dny i podnoží (tykev Sprinter) pro vypěstování vlastních roubovaných melounů. Dělám to tak už roky, ale letos jsem zkusil roubování jinak, tj. klasicky roubováním rostlinek "jazýčkovou kopulací", která se mi dříve moc neosvědčila. Největší problém je vidím v napěstování vhodného materiálu. Je to docela kumšt mít ve stejnou dobu +- stejně silnou podnož tykve a roub melounu. V domácích podmínkách se mi melounové semenáčky na oknech vytahovaly a s takovým nevyrovnaným materiálem pak ani výsledky roubování nejsou dobré. Vrátím se ale k "jazýčkové kopulaci" - klasicky naříznu stonek tykve řezem dolů do poloviny tlouštky stonku a na melounu udělám stejný řez jen směrem nahoru. Rostlinky vyndám z květináčků a vytřepu hlínu, protože stonky se musí zaklesnout metodou "zub za zub" proti sobě. Neměl sem ty svorky, které se dají koupit v obchodech se zahradními potřebami pro roubování melounů a okurek, tak jsem si nařezal kousky náplastí, které mi jsem oblepil stonek v místě roubování. Che to jen trochu cviku a mít vše nachystané po ruce. Před roubováním je potřeba ještě vyslepyt terminál s prvními pravými lístky, aby byl podpořen růst roubu melounu. Po týdnu, kdy jsem měl roubovance ve skleníčku s vysokou vlhkostí, jsem odřezal horní část tykve a přeřízl stonek melounu. Po dvou dnech to vypadá, že se všechny rouby chytly, takže nebudu ani vědět, co budu dělat s 15 melouny!


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.241 (?), 14.4.2020 14:36
Dobrý den, gratuluji! Dělá se to tak proto, aby melouny byly vitálnější? Aby více rostly? Díky za odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?), 15.4.2020 22:25

Ano, kořeny tykve jsou daleko vitálnější a jsou schopny lépe zásobovat meloun živinami a vodou i v horších podmínkách. Rostliny také lépe odolávají kořenovým chorobám a také lépe odrůstají plísním a dalším neduhům na listech. Tím pádem naroste větší počet plodů a celkově jsou rostliiny vzrůstnější. Pro moji potřebu stačí 3 roubované rostliny a melouny nejsem schopen ani ujíst. Sám jsem byl překvapen, jaký je to velký rozdíl mezi robovaným melounem a tím na vlastních kořenech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 187.122 (?), 16.4.2020 7:46

Jak to děláte? Já ať dělám, co dělám, nikdy mi na jedné rostlině nevyroste více než jeden plod. Ostatní se třeba i nasadí, ale pak je rostlina záhy shodí. Chovají se mi tak jak melouny, tak dýně. I hloupé malé hokaido vždy udrží jen jeden plod. Půda kvalitní, žádný jíl, každoročně hnojená hnojem, vláhy dostatek, slunce také. Rostliny zdravé, silné, květů dost. Mně přijde, že všechny tykvovité potřebují něco, co nemám, nějaký mikroprvek? Už si nevím rady, jak takové rodivosti dosáhnout. Zkoušel jsem i na kompostu, i na nehnojené zemině, i v jiné lokalitě, pořád stejný výsledek. Jediný plod na rostlinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.67 (?), 17.4.2020 21:38
Honzo, děkuji moc za odpověď. Ráda bych to vyzkoušela - nemám však Sprinter, ale tykev fíkolistou. Pro okurky ok, ale mě spíš zajímají melouny, konkrétně cukrové. Netušíte, zda jde použít i pro ně? Někde jsem snad četla, že pro ně se jako podnož používá lagenárie. Děkuji a zdravím, O.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?), 17.4.2020 22:17

Jestli je tykev fíkolistá vhodná pro roubování cukrových melounůto opravdu nevím, ale domnívám, se že by měli melouny růst i na této podnoži. Zkusím to a uvidím. O lagenárii jako podnoži jsem ještě neslyšel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 83.29 (?), 18.4.2020 10:30

Co se týká té lagenárie, tak existuje podnož Atlas, a to je druh lagenárie. Semena mají svůj typický vzhled. Já roubuji melouny na podnož Centurion. Fíkolistou ani Sprinter jsem nikdy moc nepoužíval. Ty jsou více určeny spíše na okurky. Co se týká té plodnosti, to je vždy problém, protože někomu to roste samo a někdo kolem toho lítá a nic. Důležté je místo, zkusit roubované rostliny, může být problém s půdou - špatná příprava, málo živin, pro zvýšení teploty dát netkanou textílii, třeba nemá květy co opylit a po odkvětu upadnou, najít si své odrůdy, protože i mně se některé osvědčily a některé ne. Je toho hodně. Ono třeba velkoplodé odrůdy mají 2-3 plody na rostlinu (ale někdy třeba jen jeden nebo i šest a některá rostlina i žádný). Ranné maloplodé jich mají většinou vždy více. Zkuste odrůdy Primaorange, Primagold. Loni jsem měl na jedné rostlině odrůdy Moon and Stars nějakých 7-8 plodů - dohromady cca 50 - 60kg a na rostlině odrůdy Lajko jen jeden 5kg plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika