Kroucení listů u rajčat - proč?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
lucie77 - (2) - 42.140 (?) 
30.5.2012 12:27, zobrazeno: 226719x

Dobrý den, ráda bych poprosila zkušené zahrádkáře o radu. Zasadili jsme letos rajčata, rostlinky vypadaly krásně - zelené, pevné stonky, ale najednou se jim kroutí nové lístky. Trvá to už asi 2 týdny a nelepší se to. Dají se rajčata ještě zachránit nebo se s nimi už máme raději rozloučit? Dali jsme je do záhonu po jahodách, dostali koňský hnůj a kompost. Postřik herbicidy jsme na zahrádce neprováděli. Předem děkuji za vaše rady a postřehy. Přikládám foto ze včera. Lucie

rajčata
rajčata
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 30.5.2012 13:29

Toto téma je tady již probíráno v jiných diskusích o rajčatech, já osobně mám takto pokroucenou většinu rostlin v květináčích a i některé papriky. Taky dostaly koňský hnůj a hlavně kompost, postřik herbicidy jsem taky neprováděl. NIKDY, opakuji NIKKDY více již nepohnojím rajčata nebo papriky hnojem nebo kompostem, protože se s největší pravděpodobností jedná o poškození rostlin herbicidy, kderé se složitou cestou a různými trávícími trakty dostaly nazpět do rajčat. Možná ten hnůj bude větší viník než kompost.

Vloni jsem dal dospod 50 l nádoby trochu koňského hnoje a tohle mi rajče udělalo, nakonec dopadlo vše dobře a rostlina se zmátořila. Nyní zkouším dusík aby rostlina hodně hnala do zeleného a snad se tím urychlí "vyprchání" těch sajrajtů. Jinak rajčata v květináčích postupně listy narovnávají, normálně kvetou mají násadu plodů.

Rajčata vloni a letos
Rajčata vloni a letos
Rajčata
Rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.7 (?), 30.5.2012 14:39

To je neuveritelne s tymi herbicidmi.Mate nejaky padny dokaz? Nemoze to byt nevyvazenostou zivin, alebo niecim inym? Ja pouzivam domaci kompost, kam sa herbicidy nemaju ako dostat a viem, ze ak je prilis cerstvy a silny, je lepsie ho zriedit so zeminou. Inak sa rastlina trapi a to aj take ktore maju ziviny radi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 30.5.2012 15:20

Pádný důkaz nemám, jen fotky rostliny rajčete, která byla vloni na terase úplně samostatně a která měla "podestýlku" z koňského hnoje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.162 (?), 12.6.2017 11:56

A co takhle granule proti slimákům. Ty by to být nemohly? Poprvé jsem to viděl u slunečnic, ke kterým jsem hnůj ani herbicidy nedával. Ale dost obsypal granulkami proti slimákům. Nevím již zda to byl kontaktní (Vaniš) nebo požerový prostředek. 

ol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 228.74 (?), 12.6.2017 15:19

Pokud se do granulí proti slimákům nevádají syntetické auxiny (2,4D, clopyralid atd.) jako do trávníkových herbicidů, tak to z nich není. 

Ta fotka, co paní poslala, je ukázkový případ otravy selektivním herbicidem.

Dávám si po loňských zkušenostech velký pozor a testuju všechny substráty, do kterých rajčata sadím, a stejně na mých velkých a plodících rostlinách nějaké mírné poškození vidím - projeví se to kliudně měsíc dva po vysazení. Těžko sehnat hnůj, který není ani trochu jedovatý - když to není v trávě a seně z krmiva, je to ve slámě z podestýlky. Je to svinstvo :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.6.2017 7:53

testuju všechny substráty

A jak testujete všechny substráty, když se to může projevit až po měsíci, dvou?

Zasadil jsem rajčata do kompostu z brněnské kompostárny, a některá se po měsíci (až jako skoro metrové rostliny) začala kroutit. Takže bych se rád přiučil, jak je možné předem otestovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 228.74 (?), 13.6.2017 10:38

Nemám na to žádný magický prostředek, prostě do toho během předpěstování v květináči zasadím jedno nadbytečné rajče a čekám.

Jak jsem už předeslala, letos jsem taky udělala takovou zkušenost, že měsíc nestačí. Muselo to být v některém pytli koupeného substrátu. Naštěstí je efekt celkem slabý po vysazení do zdravých záhonů. Loni jsem to měla opačně - zdravé kelímky a toxický záhon, to bylo mnohem horší.

Jednu sazenici se mi povedlo ozdravit úplně nejlíp, a to vypláchnutím kořenů před výsadbou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.6.2017 10:49

prostě do toho během předpěstování v květináči zasadím jedno nadbytečné rajče a čekám.

Proto se ptám, protože tomu stále nerozumím. Když do testovaného substrátu vysadíte zkusmo jedno rajče, do čeho ale tedy zasadíte všechny ostatní sazenice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 13.6.2017 13:31

Substráty se asi netestují rajčaty, ale spíše fazolí. Já jsem loni na podzim pro testování koňského hnoje použil řeřichu dánskou.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika