Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Koňský hnůj?

Koňský hnůj?

Mimmo (1042) - xxx.xxx.91.93 (?)
14.11.2017 19:50

...samozřejmě jen pokud jsou hobliny z čistého dřeva bez laku.

Ještě bych se vrátil k mimořádné odolnosti rajčatových semen. Kdysi jsem se podílel na provozování čistíren odpadních vod. Občas jsme si, např. koncem léta, udělali kalový záhon z kalu, který byl dlouho pod vodou. Na jaře z něj vyrostlo mnoho "dehybridizovaných" silných rajčat různého vzhledu. Stačilo k vybraným rostlinám zatlouct oporu a sledovat jejich mimořádně efektní růst a plození. Jiný plevel tam nebyl. Utopil se. Ještě nikdy jsem nevypěstoval tak krásná a silná rajčata bez jakékoliv péče, bez výsevu, bez postřiku, pletí a okopávání. Ikdyby se plody nejedly, stálo to za vidění.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Každé hnojení organickýmí hnojivy okyseluje...., Jiři FM, 16.11.2017
Říká se, zda je to pravda nevím, nenechávali..., host, 16.11.2017
Tak konečně jsem se po letech dověděl, proč ..., host, 15.11.2017
Někdy je to potřeba, aby ruzklad trval déle,..., Standa von Königgrätz , 15.11.2017
Rozklad hmoty s určitým poměrem C: N nen..., Miloš Vysloužil, 15.11.2017

Koňský hnůj?

kladikus (76) - xxx.xxx.36.18 (?)
8.11.2017 9:27, počet návštěv: 5069
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím

Mám možnost získat koňský hnůj. Tedy koňské koblížky a slámu z podestýlky.

Chci se zeptat, jestli ty koblížky mohu teď na podzim hned zaorat do záhonků, kde jsem letos měl nasazené ředkvičky, kedlubny, okurky, mrkev, česnek, dýně, papriky a rajčata?

Nebo to raději hodit na kompost a použít až za rok na podzim?

Slyšel jsem, že se po aplikaci takového hnoje v záhoncích dobře daří myším. Že si pod zemí ze slámy udělají pelíšky. Máte s tím někdo zkušenosti? Né že bych se myší bál, ale této zahrádce bydlí blízko část širší rodiny a sousedi. A nevím, jak by se na to tvářili, kdyby jim tam operovaly kolem jejich domů myši, lozilo jim to do domů... Že kočky chytají myši, na to moc nevěřím. Ty si s nimi spíše hrají a žerou to, co jim kdo nechá v misečce u vchodu...

děkuji

Připojit reakci   

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.143.84 (?)
8.11.2017 9:46
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Lepší je slámu a kobližky nejprve zkompostovat, kvůli přežívajícím semenům plevelů. Ale pokud nevěříte že kočky chytají myši, potom je zbytečné Vám radit.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.147.46 (?)
8.11.2017 9:50

Na případný plevel, máme přece motyčkazin.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.177.103 (?)
8.11.2017 9:48

Samozřejmě že můžete, ještě lepší jsou králičí bobky. Obojí můžete dát pod ckoliv. S myšmi si nedělejte starosti. Ty by se tam zabydlely jen v případě, že tam budou mít krmivovou základnu.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.92.38 (?)
8.11.2017 10:21

Chci se zeptat, jestli ty koblížky mohu teď na podzim hned zaorat do záhonků, kde jsem letos měl nasazené ředkvičky, kedlubny, okurky, mrkev, česnek, dýně, papriky a rajčata?

Není podstatné, co na záhonech rostlo. Důležitější je, co tam budete set či sázet na jaře. 

Tím rozhodně nic nepokazíte

Slyšel jsem, že se po aplikaci takového hnoje v záhoncích dobře daří myším... Že kočky chytají myši, na to moc nevěřím

U nás se myším dobře daří i v záhonech bez slámy. Těm kočkám bych docela věřil.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 10:55

Na jaře tam budu sadit to samé, jen posunuté o kousek, abych nepěstoval po sobě to samé. Tedy česnek, mrkev, ředkvičky, cibuli

Za povzbuzení v důvěru v kočky všem děkuji :)

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.224.76 (?)
8.11.2017 13:32

Nebylo bylo dobré dávat na pozemek, kde budete pěstovat zrovna tyto plodiny, letos na podzim hnůj.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Walter (1105) - xxx.xxx.168.103 (?)
8.11.2017 20:39

Když teď na podzim koňský hnůj (já tak postupuji s králičím hnojem)zaryjete, můžete na jaře bez obav tohle zasadit a zasít. Koňský, ale i králičí, hnůj není zas tak moc výživný, jako kravský nebo slepičince k přehnojení nedojde.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.74.170 (?)
8.11.2017 10:58

Kočky jsou různé. Některé baví lovit myši, jiné raději lenoší.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Petr z H. (1088) - xxx.xxx.112.187 (?)
8.11.2017 12:25

1. Samozřejmě můžete zarýt hned. Neshledávám v tom žádný problém, dělám to tak taky, a to bez ohledu na to, co tam budu pěstovat.

2. Můžete i zkompostovat, ale nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu.

3. Kompostováním se žádná semena nezničí, to je nesmysl, mám to po mnoho let stále dokola ověřované. wink

4. Sláma myši nevyrobí, maximálně jí dají přednost před jiným zákoutím, ale početně jich bude stejně. Ale spíš to nebude mít žádný vliv, u sebe jsem žádné shromažďování myší v záhonech ještě nepozoroval.

5. Kočky chytají a usmrcují myši, to věřte.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 13:49

můžete zarýt hned. Neshledávám v tom žádný problém, dělám to tak taky, a to bez ohledu na to, co tam budu pěstovat.

Myslím, že pěstování podle tratí má své opodstatnění. Samozřejmě, že v půdě čerstvě hnojem vyhnojené porostou všechny plodiny. Ale může se to podepsat na skladovatelnosti cibulovin, větvení kořenové zeleniny, chuti ředkviček, atd. Žádný problém bych neviděl u jahod, rajčat, okurek, dýní, celeru, póru.

Můžete i zkompostovat, ale nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu.

Já ano. Dojde k mineralizaci organických látek, tedy lepší dostupnosti pro rostliny. Diskutabilní je potlačení mikrobů vázaných na koně. Navíc se sypkým kompostem se podstatně líp pracuje. Hnůj v kompostu výrazně pomůže rozkladu látek chudých na dusík (štěpka, piliny, kůra, listy)

Kompostováním se žádná semena nezničí, to je nesmysl,

To je silné tvrzení. Řekl bych, že kompostováním se nezničí úplně všechna semena

Sláma myši nevyrobí, maximálně jí dají přednost před jiným zákoutím

Souhlasím.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 14:57

Kompostováním se žádná semena nezničí, to je nesmysl,

To je silné tvrzení. Řekl bych, že kompostováním se nezničí úplně všechna semena

To je pouze tvrzení na základě mnohaleté zkušenosti. Všude, kde jsem kompost použil, roste plno rajčat, paprik, dýní, melounů, jabloní, kopřiv, mochyní, a samozřejmě všechny možné trávy a plevely. Podle množství si dovolím tvrdit, že kompostováním se nezníčí téměř nic. A to kompost skutečně prochází i fází, kdy se silně zahřívá.

Spíš jako tip pro tazatele budu ještě reagovat na kompostování hnoje - toto bych nikdy dělat nemohl hlavně kvůli pracnosti míchání a množství, které bych chtěl použít. To se prostě na kompost nemá šanci vlézt. Jsem rád, pokud ho dopravím na záhony. Abych těch několik autovozíků ještě několikrát přeskládával sem a tam a dokonce míchal s kompostem, to opravdu ne. wink Proto v tom vidím spíš nevýhody než užitek. Zde taky vycházím z dlouholeté zkušenosti.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.67.66 (?)
8.11.2017 17:00

Samozřejmě, že fůrou hnoje nezasypeme ohrádku s kompostem. Ale tazatel se sám zeptal slovy:
tak předpokládám, že je to pro něj zvládnutelné a že těch koblížků nemá několik kubíků.
    Já sám jsem až nekritickým vyznavačem kompostu a mám-li volit mezi jakýmkoli hnojivem a kompostem, vždy mám kompost za lepší variantu:
 - může se použít ke všem plodinám
- může se použít v jakoukoli roční dobu
- může se použít v jakémkoli množství
- kompostem nelze přehnojit
- zlepší strukturu jakékoli půdy, písčité i jílovité
- jde v podstatě o odpad přeměnný na cennou surovinu.
Hnůj na kompost nedávám ze stejného důvodu - nevešel by se tam. Na kompostiště se taktak vleze to, co tam patří (štěpka, listí, výlisky, plevele, kuchyňský odpad...) Když po roce kompost přehazuju, trochou hnoje, slepičinců či separátu ho přikrmím. Někdo místo hnoje dává močovinu,  movitější kupují urychlovač kompostu

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Mr.Fazole (107) - xxx.xxx.68.131 (?)
8.11.2017 18:28

Je působení zahrádkářovy moči na kompost srovnatelné s močovinou??

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 18:54

Moč má proti močovině výhodu v tom, že dodává také potřebnou vláhu. Bez vody to bude jen hromádka starého sena, nebo něčeho jiného.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Petr z H. (1088) - xxx.xxx.165.124 (?)
8.11.2017 19:03

No jo, taky to mám stejně a nejraději používám kompost. Ale je ho tak zatraceně málo... sad

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 5:55

Omlouvám se, neupřesnil jsem množství hnoje, kterým mohu nakládat. Je prakticky "neomezené". Dovezl bych ho ze stáje- zdarma. A pokud bych chtěl dát 10cm vrstvu na všechnu plochu záhonků a pěstovacích nádob, tak mám spočteno, že budu potřebovat asi 5 m3. To se mi na náš kompost nevleze.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 8:16

Fakt to neřešte, výkřiky některých anonymů jsou směšné. Hnojím takto kravským hnojem, každý rok či obrok rozházím po záhonech, ke stromům, a zaryju. Nenapadá mě, nač bych si mohl stěžovat, jak tu někteří vymýšlejí roztodivné důvody proti.

Něco pravdy může být na té slámě, že může obsahovat nějakou chemii, která by mohla deformovat rajčata, ale jestli vás zajímá moje zkušenost, nikdy se mým rajčatům vysazených na takto hnojených záhonech toto nepřihodilo. Letos jsem se s deformací setkal poprvé, a to v nádobě, kterou jsem naplnil kompostem z městské kompostárny. Na vašem místě bych nepředjímal a vyzkoušel (většina lidí na vesnicích běžně hnojí hnojem), a sám uvidíte. Pravděpodobně bude vše v naprostém pořádku.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.173.17 (?)
9.11.2017 10:05

Pravděpodobně bude vše v naprostém pořádku. S tím nelze nesouhlasit.

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.185.145 (?)
9.11.2017 9:07

Kompostování je nutné kvůli zapaření pro likvidaci klíčivosti semen obsažených v koblížkách koňského hnoje. Nemusíte to dávat na celoroční kompost, stačí po dovezení ten hnůj dát na jednu hromadu, sešlápnout a prolít, jako když zakládáte pařeniště. Po 7 dnech hromadu přeházíte tak, aby to co zůstalo v první hromadě na studeném povrchu se na druhý průběh fermentace dostalo dovnitř kupy.  Tak po 7+7 dnech budete mít "rychlokompost" k zarývání.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.35.93 (?)
9.11.2017 10:24

10 cm vrstva je hrozne moc, budete to mit prehnojene.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 13:41

Nechám se klidně zlákat na menší tloušťku :) Aspoň se tolik nenadřu :) Od oka na výšku jednoho kobližku by mohlo být OK? :)

děkuji

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.157.239 (?)
9.11.2017 13:52

Uryju brázdu, vyplním hnojem, uryju další... nikdy v něm nešmatlu-bruslím raději na leděcheeky.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.35.93 (?)
9.11.2017 14:49

Od oka 2 vrchovata kolecka (120 litru) na 10 m2.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 15:13

Taky to tak dávám- dvě kolečka na 10 m2.

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 20:13

Ke správnému kompostování patří nejen teplota, ale i vlhkost. Sám jsem se mnohokrát přesvědčil, že ve vlhkém kompostu snadno klíčí semínka plevelů, jablek a nežádoucích rostlin. Vznikající klíčící rostlinky masově hynou nedostatkem prostoru a světla. Takže nějaká semínka se určitě zničí, záleží na podmínkách. Pokud však chci zničit všechna semena plevelů, dám plevel nebo kopřivy či trávu do velké vaničky, zaliju je větším množstvím vody a nechám tři týdny v létě na slunci. Směs se rozloží a je ihned použitelná jako zředěná (bohužel páchnoucí) zálivka. Výsledný utopený zbytek už neklíčí.

Obrázky:
Rychlokompost za mokra
Rychlokompost za mokra
Připojit reakci

Koňský hnůj?

PP. [PE, 550] (5045) - xxx.xxx.9.135 (?)
8.11.2017 21:11

Výsledný utopený zbytek už neklíčí.

To mně zajímá. Mám toho zbytek v sudu, převážně bršliici a kopřivu a jsem rozpolcený, kam to nalít abych s tím nezasvinil záhon. Takže semena jsou zlikvidovaná?

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 21:53

Pokud bude z bršlice ve vaničce jen nať, tak se nic neděje. Špatné je to s podzemními, velmi křehkými oddénky, které jsou zakončeny spícím pukem, na který zatím nemá žádný herbicid.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 6:07

připojil bych se k tomuto dotazu. Co se zbytkem výluhu z bršlice? Mám to asi 2měsíce v sudu a je toho tak 50L. Je tam i nať. Tu bych klidně mrskl na kompost. Ale co s tou vodou? Nalít ji na kompost taky? Nebo do skleníku-příští rok budou zase okurky+saláty? Nebo pod stromy? Nebo do záhonků místo hnoje? Nebo do nádob na pěstování rajčat?

Půdu máme velmi prostupnou. Je to řečiště. 30cm pod povrchem je samý kamenoštěrk+jíl.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Standa von Königgrätz (571) - xxx.xxx.248.132 (?)
9.11.2017 23:36

Je málo semen, které anaerobí fermentaci přežijí. Jedněmi z nich jsou semínka lilkovitých (rajče, lilek potměchuť,...). Ale kombinaci anaerobní fermentace s teplotou nad 60°C nepřežije nic, stejně jako aerobí fermentaci v kombinaci s vlhkou teplotou nad 77°C či suchou teplotou nad 105°C.

Studenou fermentaci můžete "pojistit" zamícháním 0,5kg dusíkatého vápna do 100 litrového sudu a přikrytím min na 8 hodin (3 dny je jistota).

SfK.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Petr z H. (1088) - xxx.xxx.161.115 (?)
8.11.2017 21:31

laugh Tak velkou vaničku fakt nemám, abych rostliny před kompostováním 3 týdny topil! Nicméně si dovolím pochybovat o účinnosti, když veškerá semena (rajčata, okurky, dýně, mochyně,... jsou neustále ve vlhku jako přirozeném prostředí. A třeba taková rozkládající se dýně, to je mokrá kaše po několik týdnů, a semena poté samozřejmě vyklíčí. A co se týká mého kompostu, tak suchem netrpí ani náhodou. Možná záleží na typu - část se takto dá zničit, na jiné to zase nemá vliv.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 6:00

k těm přežívajícím semenům v kompostu... A nemá se proto brát z kompostu po 3 létech?

Nicméně plánují dát na ty záhonky černou netkanou a prořezat otvory pro rostliny. Mám kousek zkusmo takto zakrytý a pouze trochu kolem otvorů jsem musel sem tam protrhat. Ale jinak úspora času jak hrom.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 19:32

Pokud chcete pěstovat rajčata, tak tam jeden problém vidím. Použít koblížky je OK. Ale s tou slámou, to bych si zjistil, jestli ten od kterého ta sláma byla, použil na poli herbicidy k likvidaci dvouděložného plevele, což je dnes docela běžné. Může se stát, že v tom slamnatém hnoji budou zbytky herbicidů, na což jsou rajčata enormně háklivé (stejně jako fazole, která se používá k testování). Myslím si, že taková předběžná opatrnost se vyplatí. Já alespoň letos na podzim dávám po celé zahradě slamnatý hnůj od koní, jen rajčata nechávám na stejném místě (které jsem loni na podzim hnojil koblížky) protože samoté koblížky jsem nesehnal a raději jsem použil jen Cererit a dřevěný popel. Majitel koní mně sdělil, že slámu bere od sedláka, který pole stříká herbicidem ne od toho, který nestříká a má tam plevel. Co zbytkový herbicid udělá s rajčaty, bylo zde na fóru již řešeno mnohokrát.

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Walter (1105) - xxx.xxx.168.103 (?)
8.11.2017 20:22

Taktak. Ačkoli mám vlastní hnůj od králíků a na podestýlku užívám druhořadé seno, vloni jsem použil i nějakou slámu (samice si v ní rády dělají hnízda) z pole a hnůj s ní jsem omylem užil jako hnojivo k pár rajčatům. Letos jsem si poprvé mohl na vlastním rajčeti, naštěstí jen na jedné rostlině, prohlédnout znetvořeniny způsobené herbicidem. Takže za mně na záhon koňský hnůj jen ze sena, ale ne ze slámy se zbytky herbicidů.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

8.11.2017 21:48

Prakticky se za účelem snadnější sklizně obilovin, tyto desikují. Takže v chlebě a jiném pečivu to máme z první ruky a pod rajčata je třeba mnoholeté kompostování, ale steně je vhodné, provést si nějaký test. Všechno levné je velmi podezřelé.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.84.190 (?)
9.11.2017 7:53

Zase to nepřehánějte.Tak já budu dávat pod králíky seno, abych náhodou nedal slámu kterou na jaře postříkali proti plevelům? Shánět hnůj od koní, které podestýlají senem? Tak to by musel být ten chovatel pěkný bl b.Nikdy mě nenapadlo, abych nějakou počůranou slámu s pár koblížkama(koň.hnůj) dával na záhonky a pak to ryl /oral.Nesnáším to a dělá mi to problemy.Tak proto.Co se týče jímavosti kompostu, nebo názoru, že je s tím práce? S čím není práce? Pokud se hromada hnoje od koní zdá že už se na ní nic nevejde, tak se na ní vejdou do měsíce ještě 2/3.Občas zaleju aby se z toho zakouřilo.Podobně králičí.Finale je 1/5.Takže si můžu vybrat.Zarýt 5 koleček slámy, nebo dovést půl kolečka kompostu z toho vzniklého.Nevím, ale desikovat obilí jsem neviděl.Viděl jsem řepku, brambory.Olej kupujem, protože řepkový je prý nejlepší.Pro tazatele.Vše dejte do kompostu.Kolečkem slámy rozházené po záhonu hnojí zoufalci.Nic jiného nemají.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 10:20

Opravdu nevím, jestli jsou větší zoufalci ti, co si tu jak vy říkáte slámu zaryjí přímo do záhonu nebo ti, co si ji dají do kompostu. Pokud se vám ta sláma ekluje, tak jak to děláte, když ji do toho kompostu dáváte?

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 10:33

Tak to vidíte. Kolik lidí, tolik názorů. Jednu věc bych ale připomněl. Nikdo tu nerozlišuje pojmy chlévská mrva a hnůj. Třebaže jde o ten samý produkt, je v nich značný rozdíl.  Mrva jsou výkaly zvířat smíchané s podestýlkou (sláma, aj). Tou se hnojit nemá, z více důvodů (dostupnost živin pro rostliny, mikrobní osídlení, špatná manipulace, atd.). Mrva se má nechat na hromadě několik týdnů uzrát v hnůj a tím se má teprve hnojit. Procesy, které během zrání v hnoji proběhnou tu byly víckráít probrány.
    Půlka listopadu je pro zakládání hnoje pro letošní hnojení poněkud pozdě. Já bych nechal to, co tazatel vyveze od koňů ležet na hromadě a hnojil s tím příští rok na podzim. Nevidím problém takový uzrálý hnůj použít i na jaře při výsazení rajčat, okurek a dalších plodin 1. trati. A samozřejmě koňský hnůj je ideální na vyhřívání pařeniště. Debaty o myších v záhonku a herbicidech ve slámě mi příjdou druhotné.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 11:51

Jen několik poznámek. Autor tohoto vlákna jednoznačně napsal, že má k dispozici neomezené množství koňského hnoje. Nikde jsem se nedočetl, že tím míní to co se právě vyvezlo ze stájí, i když se neobratně vyjádřil, že tento hnůj pochopitelně vznikl z výkalů koní a slámy (slamnatý hnůj). Pokud jde o nějaké další odležení hnoje tak si nemyslím, že nějaké další odležení několik týdnů je zbytečné. Stačí odebírat hnůj, který je už odleželý, vždyť chlévská mrva se od koní vyváží pravidelně po celý rok a tak část hnoje, která v hnojišti nebo někde na poli na hromadě leží už od podzimu loňského roku je uleželá až moc. Jen je třeba odebrat vrchní vrstvu a dobře si vybrat. Když se vyvážel hnůj z hnojiště, tak se také nikdy nebrala vrchní vrstva. A vozilo se to přímo na pole, kde se to rozkydalo a zaoralo. Nepamatuji si, že bychom někdy dávali hnůj do kompostu.

Jinak souhlasím s tím, že některé plodiny je nevhodné pěstovat po čerstvém hnojení. Pokud tazatel má možnost dostatečného přísunu koňského hnoje, může hnojit jen k těm rostlinám, které přímé hnojení snáší (nepředpokládám, že kladikus je úplný začátečník, a že nečetl žádnou knížku nebo časopis o zahrádce). Pokud tento přísun nemá, tak může pohnojit všechno a buďto některé rostliny vynechá a nebo je bude pěstovat i s rizikem, že to nemusí být až tak nejlepší. To je můj případ. Kořenovou a cibulovou zeleninu nepěstuji, ale bez rozpaků vyseji na pohnojený záhon dřeňový hrách a fazole i když jsou to rostliny třetí tratě.

Debaty o hericidech ve slámě jsou druhotné do té doby, než pěstitel zjistí, že půda ve které rajčata pěstuje obsahuje zbytky herbicidů. Potom je už na cokoliv pozdě. S tou slámou je to stejné jako s trávou zkompostovanou v kompostárnách. Jinak kroucení listů a květenství rajčat následkem herbicidů není jen problém zde v ČR. Proto jsem si dovolil na tento problém upozornit.

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 12:07

Když se vyvážel hnůj z hnojiště, tak se také nikdy nebrala vrchní vrstva. A vozilo se to přímo na pole

Nevím jak kde, já mám zahradu hned vedle kravína. Mrva se vyváží, tuším   2x nebo 3x týdně. Nikdy se to, co se vyhrabe od krav (jsou to býci) se tady nevozí přímo na pole. Poklud někde ano, je to z praktických důvodů, ne proto, že je to lepší. Podobně jako v produkčních sadech, kde se řežou stromy na podzim a v zimě, třebaže to není ideální. Ale mají na to čas a lidi. 
   Asi to může být zase jinde jinak, projevy herbicidů jsem pozoroval 1x, to, když nám před lety postříkali zahradu Roundupem z letadla. Z hnoje, sena, slámy, či kompostu nikdy.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 12:33

Kam to ten pěstitel má vozit, když nemá vybudované nějaké hnojiště. Tak to vyveze na kraj pole a tam to dá na hromadu. Nehnojí s tím, protože nemá co. Lidi si to rozeberou na zahrádky, většinou zadarmo, já jsem mu přispěl stovkou na krmení pro koně. Koně mám rád.

Asi ten kravín má jiný prostor, kam ten hnůj vyváží (zapuštěné hnojiště nebo místo, kde ho kupí) někde v areálu. Jinak jsem také ještě nikdy neviděl, že by někdo hnojil chlévskou mrvou vyvezenou přímo od koní nebo jiného dobytku.

Vyvézt hnůj někam na okraj velkého pole, lánu není nový fenoměn. JZD to tak také často řešily a někdy tam ta kopa ležela i několik let, protože se zhlédli v hnojení průmyslovými hnojivy.

S těmi herbicidy tak bych si tak jistý nebyl, co není může ještě být. Nikomu nepřeji tu beznaděj.

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 12:07

Když tak čtu co jsem napsal, tak musím opravit tak, že si myslím, že nějaké další odležení hnoje je zbytečné.

Vladimír

PS.: Protože nejsem přihlášený, tak jsem nemohl udělat opravu jinak

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 12:34

Nebývá vášnivější debaty než o hnoji a kompostu. Já vcelku souhlasím s V. Velkochovy bych do toho netahal, ti se řídí trochu jinými pravidly při hospodaření. Akorát moje dávná zkušenost je, že hnůj  (2 kozy a prase) jsme napodzim vyvezli celý, sláma se pak na jaře z trávníku vyhrabala, do záhonu se dával uleželý právě kvůli lehčí manipulaci. Takže tazatel nic nezkazí, když to zaryje - zaorá. Akorát pokud to bude hodně slamnaté, bude se to blbě dělat.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

9.11.2017 14:26

Začátečník asi nejsem, ale mám spoustu mezer ve znalostech. Jedna z věcí, které musím dohnat je určitě hnojení. Sice něco vím, ale neznám třeba míru hnojení. A taky nevím, co čím hnojit. Jak je vidět i v tomto vlákně, co člověk, to názor. A na mě jde ten pocit, že hnojit se dá všechno vším, ale mohou být vhodnější kombinace. Méně hnojiva a více rostlin/plodů.

Co se týče toho neomezeného zdroje. Konírna se toho ráda zbaví. Nejsem sice úplně na to sám. Nicméně když si naložím plnou vlečku za traktor, tak bude moje. Pokud si to nikdo nerozebere a dosáhne to určitého objemu, tak paní zavolá zemědělcům... Odváželi asi před měsícem(zemědělci). Nyní je tam toho zase slušná hromada(vlečka?). Jsou to koblížky a sláma z podestýlky. Paní mi sama říkala, ať slámu odházím bokem a vezmu si ty koblížky. Někde vespod tento materiál bude asi už prohřátý. Zkusím to tedy nějak přebrat :)

zatím děkuji

Připojit reakci

Koňský hnůj?

konvalinka (777) - xxx.xxx.240.228 (?)
9.11.2017 16:47

Koňským hnojem hnojím asi 12let., mám stáje za barákem. Nechám si na volný pozemek před barákem navézt několik vleček a nechávám zrát, i několik let. Mezitím se odebírá už z druhé, uzrálé hromady. Výsledný produkt je... něco jako kompost. Vozím si to na kytky. Čerstvější slamnatý, si na podzim nechávám navézt do zeleninové zahrady, rozhážem a necháme zaorat. Je to hnůj, co ležel na hromadě minimálně od jara, ale neměla bych problém, aby mi navezli i čerstvý. Do jara se to vždycky rozloží. Na jaře to kultivujem rotavátorem, takže větší kusy se případně rozemelouwink Nerozlišuju, co se kde bude vysazovat, hnojí se všechno a vrstvou od 5 do 10cm, jak se povedewink Hnojila jsem každý rok, kvůli zlepšení jílovice. Teď už ob jeden či dva roky.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

10.11.2017 7:38

Nemám problem se slámou.Hnuj beru i do holé ruky.Mám domácí zvířata.Bydlím na vesnici, tak si nepletu pojmy, jako je skládka hnoje před stájí koní a pak polní hnojiště, kde se material třeba rok přípravuje na pohnojení pole pod určitou plodinu.Nevozí to tam někdo aby si to ostatní odvezli jak se někteří domnívají. .Mám kousek orné půdy a za tu dobu, co si to sám reju a orám malým strojem, tak to dělám všechno přes kompost.Ne že to rozházím jako slámu po pozemku.To mi nic nedá.Až budu psát, že mi dovezli fůru hnoje, že jsem to nechal zorat (nějakým čtverákem),tak budu možná stát v jiném názorovém zástupu.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

10.11.2017 8:13

Až budu psát, že mi dovezli fůru hnoje, že jsem to nechal zorat (nějakým čtverákem),tak budu možná stát v jiném názorovém zástupu.

Nevím co je na tom názorově špatně. Prostě si nechá dovézt hnůj a nechá jej zaorat. Sám nemá ani traktor ani hnojnej vůz ani pluh. Zatímco ten sedlák vedle to všechno má. Zjara do toho vjede rotavátorem a může sázet a sít. Nevidím problém v takovém postupu.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.236.1 (?)
10.11.2017 9:12

84 190 neříká, že je to špatně, jen to dělá jinak.
Každopádně i já si myslím, že je - zejména pro zahrádkáře - praktičtější pracovat s uzrálým hnojem než se čtyřnásobně větším množstvím slamnaté mrvy. Bez ohledu na to, že obojí se nakonec v půdě rozloží.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

10.11.2017 10:04

Je to tak. Je snadnější zapravit do půdy menší množství zralého hnoje, nebo kompostu, než několikanásobně větší objem slamnaté mrvy, která sama o sobě způsobuje nemalé problémy při zaorávání. Moje vlastní zkušenosti, říkají, že je nutné, jak pro orbu, tak pro rytí, razantně zmenšit objem nčechrané hmoty procesem, kterému se říká zrání. Samozřejmě, že nikomu nemůžu bránit v tom, jak si to udělá, ale vím, že pro příště si každý tento materiál upraví zráním, nesmí se ovšem zapomenout na jednu důležitou věc, a to je voda a v případě, že tento materiál je chudobný na dusík, tak se musí dodat, třeba v podobě močoviny, pokud by se jednalo o malé množství, tak levněji vyjde cukr. Hromada musí být neustále dostatečně vlhká.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

konvalinka (777) - xxx.xxx.240.228 (?)
10.11.2017 10:35

Jasně, ono jde hlavně o to, co má kdo za půdu, jak velký pozemek obhospodařuje atd... myslím, že všechny vypsané postupy použití hnoje jsou v pohodě. Když vidím v nějakém zahrádkéřském pořadu, jak jede s kultivátorem s pluhem a hlína se mu přesýpá, kdežto nám hrabal traktor s pluhem, protože to nemohl utáhnout... Jak to v telce jen tak škrabká motyčkou, kdežto já při okopávání musím mlátit jak dřevorubec... Naše půda - mrtvý jíl, byla absolutně bez humusu a jakéhokoliv života. Zrovna včera jsem předělávala jeden záhon s kytkama, který je v nezměněném stavu od počátku(a nerostlo tofrown) zaryla jsem a jen ten mrtvý jíl, který letos není moc mokrý, tak se s tím dalo ještě pracovat. Úplně jsem se oklepala, když jsem si vybavila, že jsem měla takové i políčko. Je to už obrovský rozdíl za tu dobu, co se tam neustále hnojilo koňským hnojem(slámou)

Připojit reakci

Koňský hnůj?

10.11.2017 17:45

Opravdu jsou dvě možnosti: Jedna je dávat hnůj na kompost a pottom ho dávat k rostlinám. Druhá možnost je, při podzimní přípravě půdy dávat hnůj přímo na pole nebo záhony na zahradě.

Nepamatuji si, že bychom měli doma někdy nějakou hromadu, které se dnes říká kompost. Na dvoře jsem měli vybetonovanou jámu, do které se vyvážely exkrementy od prasat, kozy a králíků, stará sláma a také se tam dávaly různé zbytky jídla apod. Jednou za rok se na podzim vyvážel tento hnůj na pole, kde se rozkydal a zaoral. Stejně tak se dával i na zahradu jen s tím rozdílem že se tam zaryl. Myslím si, že se to takto dělalo odpradávna a nemyslím si, že naši předci byli nějací blbci. Oni totiž neměli čas hrát si s nějakým kompostem. Pro neznalé smiley do nejnižšího místa stékala taková tekutina, které se říkalo močůvka a tou se po zředění přihnojovalo přímo k rostlinám. Nevím, proč zde někdo proti přímému hnojení brojí.

Dnes každá knížka doporučuje dávat hnůj do kompostu ať už se jedná o jakýkoliv typ hnoje. Je to jistě vpořádku, ale pro mne je to přeci jen práce navíc. Ale to neznamená, že jsem nějak proti tomu, každý ať si to dělá jak chce.

Vladimír

PS.: Doporučuji všem, aby si prohlédli jak vypadá sláma, chlévská mrva a uzrálý koňský hnůj

Připojit reakci

Koňský hnůj?

10.11.2017 18:22

Vladimíre, močůvka je tekutina, která vytéká ze stání zvířat do hnojiště. Hnojůvka, přebytečná tekutina z hnojiště se jímala do jímky vedle hnojiště a sem tam se „raketou“ přečerpávala na narstvenou mrvu v hnojišti, aby se tato provlhčila a rychleji slehla.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 8:04

Tak u nás se tomu vždycky říkalo močůvka. Sedláci u nás byli asi nevzdělaní a naše mluva přesně nekopíruje to co nám předkládá AV v pravidlech českého jazyka. Asi zůstanu u toho, na co jsem zvyklý.smiley

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.157.239 (?)
15.11.2017 10:18

U sedláka muža je jak z bronzu kuža-také chčině semotamo říká sa aj lužacheeky.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 19:09

Stavebně-technicky byly různé typy hnojišť a zejména na dvorcích menších hospodářství byla jedna jímka kde probíhala fermentace všeho. Nosil se tam kompostovatelný odpad z kuchyně, končil tam žlábek ze stáje, vyvážela se tam znečištěná podestýlka ze stáje i hnůj z králíkárny a navrch v rohu stála "budka se srdíčkem ve dveřích". Hnůj se pak říkalo tomu, co se vyvezlo jako vlhká tuhá fáze na polní hnojiště a močůvka tekuté fázi bez rozlišení, jestli jde o původně moč nebo výluh z hnoje zapřičiněný spadem srážkové vody do jímky, či výluh zapřičiněný vylitím vody použité v domácnosti.

SfK..

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.236.1 (?)
10.11.2017 20:02

Opravdu jsou dvě možnosti: Jedna je dávat hnůj na kompost a pottom ho dávat k rostlinám. Druhá možnost je, při podzimní přípravě půdy dávat hnůj přímo na pole

Jsou tři možnosti:
1. Dávat mrvu od zvířat na kompost
2. Dávat mrvu od zvířat (slámu a výkaly) přímo na pole
3. Nechat uzrát zhnůj na hromadě (na hnojišti, na dvorku) a pak ho vyvézt na pole

do nejnižšího místa stékala taková tekutina, které se říkalo močůvka... nemyslím si, že naši předci byli nějací blbci.

Nebyli, ale ani nebyli žádní ekologové. Když bylo močůvky víc, přetekla vedle do kanálu a ten končil obvykle v nejbližším potoce. Aspoň v naší vsi to tak všichni měli (a někde ještě dosud mají). V tom jsme dnes, doufám, trochu jinde. Stejně tak hnojiště na dvorku (příp. s kadibudkou) už by si asi ponechal málokdo. 

Oni totiž neměli čas hrát si s nějakým kompostem

Ale měli. Jenže tomu neříkali kompost nýbrž hnojiště (většina odpadu byla od zvířat) a něměli to v koutě zahrady nýbrž přede dveřmi do kuchyně. Našich předků si vážím, ale v tomto je následovat nebudu.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.162.229 (?)
10.11.2017 20:11

Inu kolegové, každý máte svůj díl pravdy a trochu to připomíná hádku těch dvou amerických milionářů, který z nich začínal chudší. I já pocházím z podobných poměrů, takže vím o čem se mluví. Ale od té doby jsme se přece jen trochu rozvinuli, takže se ve sračkách brodit nemusíme. A ten hnůj ať si každý dopraví na záhon podle svých možností a nálady. Hlavní je, že tam bude. PP. dnes z PU.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

11.11.2017 7:36

V žádném případě nemám zájem vracet se do minulosti. Tím mým příspěvkem jsem chtěl jen naznačit, že výhodou zarytí hnoje přímo na záhony je úspora práce. A to bylo a stále ještě je. Co je výhodou dát koňský hnůj do kompostu, to bych se rád dozvěděl. Možná to, že se zničí nějaká semena, ale kde se v tom hnoji vzala a o která konkrétně jde?  Co vlastně dnes koně žerou? Co je v tom seně ev. na louce kde se pasou tak nebezpečné pro záhony zeleniny? A jaká semena jsou v těch granulích, kterými se dnes koně krmí?

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

11.11.2017 9:20

Celá ta debata je od začátku jedno velké nedorozumění.Máte nějaká zvířata, Asi ne.Chcete hnůj? Tak jedině od koní, protože ten kdo má pole a nějaký jiný dobytek, tak vám ho nedá.Dáte tedy stovku aby to nebylo zadarmo a v určitý čas si ho dovezete kam ho potřebujete.Ten kdo má zvířata(slepice, králíky) dělá hnojiště (kompost).Máli málo hnoje protože má víc pozemků, taky si za sucha zajede ke koním a kompost doplní.Taky jsem to dělal a taky jsem dal present.Mám kultivátor který umí zorat 600m2 i 4m2.Při orbě ne jemu, ale mě, vadí všechno dlouhé a je jedno co to je.Zelené hnojení, slamnatý hnůj od koní, od králíků atd.Proto zelené hnojení rozsekám strunou a používám kompost.Kdo jak uspoří práci, tak to je na další hádku.Jestli rýt a nebo orat? Jestli NPK nebo Hoštické granule.Každý ať se dře, jak uzná za vhodné a na co má.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

14.11.2017 20:45

jsem chtěl jen naznačit, že výhodou zarytí hnoje přímo na záhony je úspora práce.

Když bych zaryl na podzim do záhonů to, co vyvezou od zvířat (ať už se slámou nebo s hoblinama), do jara se to rozloží jen velmi málo. Brambory do toho sadit půjdou, ale vysévat mrkev, cibuli a jiná drobná semínka mezi mazlavou hmotu, kusy slámy a hoblin,  no nic moc.  Úsporu práce vidím v tom, že necháme mrvu pár týdnů až měsíců ležet,  uzrát v hnůj, který tak získá homogenní konzistenci a ztratí 2/3 objemu.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 8:16

Nemám pocit, že bych někde napsal, že na záhon pohnojený na podzim hnojem vyséval cibuli nebo mrkev.

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 12:01

Vy možná ne, ale názory, že na záhony vyhnojení hnojem se na jaře sází cokoli a výborně tu roste, tu na fóru byly dost hlasité.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

11.11.2017 19:45

Mám ještě jeden dotaz. Proč se nedoporučuje používat směs koblížků a pilin/hoblin z pod koní?

Zjistil jsem, že ta stáj, kde bych chtěl odebírat, tak používá jako podestýlku právě piliny/hobliny(nevím co to je). Byl jsem to tam obhlídnout a viděl jsem, že to rozhodně není sláma. Ptál jsem se na to děvčat, co tam koně obsluhují a říkaly, že slámu pod koně nedávají.

Je to tedy nějaký vážný problém? Mám se takové mrvě vyhnout?

Děkuji

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Jiři FM (926) - xxx.xxx.137.210 (?)
11.11.2017 22:16

Tady dávájí pod koně podestýlku taky piliny a pod hříbata seno.Nevidím v tom problém, kobylince se senem zaryju na záhony a ty s pilinama-hoblinama zkompostuju.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

14.11.2017 19:50

...samozřejmě jen pokud jsou hobliny z čistého dřeva bez laku.

Ještě bych se vrátil k mimořádné odolnosti rajčatových semen. Kdysi jsem se podílel na provozování čistíren odpadních vod. Občas jsme si, např. koncem léta, udělali kalový záhon z kalu, který byl dlouho pod vodou. Na jaře z něj vyrostlo mnoho "dehybridizovaných" silných rajčat různého vzhledu. Stačilo k vybraným rostlinám zatlouct oporu a sledovat jejich mimořádně efektní růst a plození. Jiný plevel tam nebyl. Utopil se. Ještě nikdy jsem nevypěstoval tak krásná a silná rajčata bez jakékoliv péče, bez výsevu, bez postřiku, pletí a okopávání. Ikdyby se plody nejedly, stálo to za vidění.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.168.81 (?)
14.11.2017 22:58

Kdysi jsem se podílel na provozování čistíren odpadních vod.

To je ale náhoda. Já také jedné, vážený pane kolego. Potravinářství. A také jsme aplikovali na „kalový záhon“. Ale hlavně za brzkého jarního sucha. Však víte, úspory. Cenili jsme si klidu a tak bylo místo dost zastíněné vrbami, olšemi, bezem. A také skoro 600 m/m.
I tak rajčata, která nikdo nesel, rostla jako o závod. A kapři níže, také náramně. wink JG

Připojit reakci

Koňský hnůj?

14.11.2017 20:51

Hobliny nevadí, předpokládejme, že koně podestýlají hoblinami ze dřeva chemicky neošetřeného. Dřevo se rozkládá déle než sláma a vyžaduje k rozkladu víc dusíku. Nevadí to, výkaly mají dusíku dost a ten po rozložení hoblin nikam neuteče, zůstane v hnoji. Je to ale o důvod víc, aby se takový hnůj zarýval až po řádném uležení. Pokud takovou mrvu zaoráte, kontakt hoblin s dusíkem se "naředí" a rozklad dřevní hmoty bude trvat dlouho.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Hospůdka na mýtince (59) - xxx.xxx.38.61 (?)
14.11.2017 21:24

Vzhledem k tomu, že v podstatě všichni zemědělci u nás již pěstují jen druhy obilí s krátkým stéblem, je sláma nedostatkovým zbožím. Nejen kvůli tomu u nás všichni koňaři podestýlají piliny a hobliny.

Má to tu výhodu, že z hnoje pak nehrozí zaplevelení ani herbicidy. Jen si člověk musí pohlídat, aby piliny byly opravdu z pily, která řeže stromy a ne dřevotřísku.

Já sám jsem poměrně líný a mám dostatek prostoru, tak to dělám tak, že vytvořím nový záhon (zpravidla vyvýšený), na spodek naháži větve, pak doplním trávou, pilinami, hnojem, listím, krtinci a pod. Mám jílovici, podobnou jako pí. Konvalinka, ovšem již příští rok lze tento záhon osadit jednoletými květinami, tykvemi, okurkami a pod. V dalších letech již používám jako normální záhon, jen třeba doplním trávou nebo pilinami a netrápím se přehazováním kompostu (i když ten samozřejmě také mám).

Mnoho zdaru.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 18:50

Rozklad hmoty s určitým poměrem C: N není závislý na naředění zeminou, takže při podzimním zarývání budete mít stejné množství živin jako když by jste rozvezli na jaře kupičku kompostu z té samé hmoty. Pokud by jste tu kupúičku nechali ležet přes léto, ztratíte část dusíku, který by jinak využily rostliny na záhoně se zarytou organikou.

Bez ohledu na piliny, pokud koně dostávají oves, mělo by před zarýváním proběhnout krátké zapaření (několikadenní fermentace).

SfK.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 21:59

Rozklad hmoty s určitým poměrem C: N není závislý na naředění zeminou, takže při podzimním zarývání budete mít stejné množství živin jako když by jste rozvezli na jaře kupičku kompostu z té samé hmoty.

Netrvdil jsem, že dusíku bude po rozložení v záhoně méně,:...výkaly mají dusíku dost a ten po rozložení hoblin nikam neuteče...
   Jenom jsem uvedl, že zarytý neuzrálý hnůj s pilinami se v záhoně bude rozkládat déle než v hromadě, kde je dusík po ruce a teplota podstatně vyšší. Jak známo, rychlost chemické a biochemické reakce je přímo úměrná teplotě. A rostliny, aby mohly živiny ze statkových hnojiv přijímat, musejí počkat na jejich rozklad (mineralizaci).

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 23:05

Někdy je to potřeba, aby ruzklad trval déle, ztráty živin byly menší a pracnost nebyla větší.

Kdyby to bylo jednoduché, nemuseli by agronomové studovat "podrobnosti okolo hnoje" dva semestry (9-12 kreditů), s pedologií pak 3 předměty zakončené zkouškou (10-18 kreditů studijní zátěže)..

Pro toto vlákno končím. Buď bych se opakoval a nebo by někteří z nuancí udělali rozpory (a čitelnost diskuse by šla do "malého lesa").

SfK.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

15.11.2017 23:28

Tak konečně jsem se po letech dověděl, proč se vždycky říkalo, že odešel na hnojárnu.smiley

Vladimír

Připojit reakci

Koňský hnůj?

host - xxx.xxx.128.103 (?)
16.11.2017 11:17

Říká se, zda je to pravda nevím, nenechávali jsme dělat půdní rozbor, prý hnůj s hoblovačkami nebo pilinami okyseluje.

Připojit reakci

Koňský hnůj?

Jiři FM (926) - xxx.xxx.137.210 (?)
16.11.2017 17:05

Každé hnojení organickýmí hnojivy okyseluje.Proto by se mělo na kyselých půdách jednou za 3-4 roky přivápnit.wink

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajčatový hokus pokus - poraďte1920.11.2017997
Přezimování paprik?919.11.20171343
Papriky pro 20179716.11.201732568
Koňský hnůj?7416.11.20175070
Česká rajčata 2017- 7113.11.201711271
Vlastní zelenina vs koupená - poměr cena: chuť6913.11.201719305
Co s jahodníkem ve skleníku přes zimu312.11.2017158
Dehybridizace rajčat3012.11.20173296
Plody cukiny 317.11.201710279
Zapuštění a položení sazenic paprik184.11.20173191
Rajčata 20175674.11.2017175559
Dýně 82.11.20171640
Paprika Rodrigo 4028.10.201710480
Rajčata k dlouhodobému skladování podzim/zima923.10.20176670
Prosím, kdo pozná, co je tohle za rostlinu? 1119.10.20171582
Obrovské rajče814.10.2017922
Cuketa nekvete511.10.2017946
Sklizeň 2017 11911.10.201724701
Melouny 2017 314.10.20175489
Je nat acokci vhodna k jidlu?34.10.2017347
Kdy přesazovat jahody172.10.20171528
Co je to za druh dýně? 222.9.2017342
Dyne nebo cuketa 421.9.2017501
Divná dýně 419.9.2017568
Ohlodané plody rajčat 718.9.20171232
Padlí na okurkách - má ještě smysl ošetřit chemií?618.9.2017706
Hořknutí okurek718.9.20176987
Pestovani topinambur4617.9.201712779
Topinambur hlíznatý - ze semen 312.9.2017337
Netradičná zelenina1212.9.20177884
Chilli papričky 312.9.2017704
Okusovač paprik 211.9.2017598
Plíseň bramboru na rajčatech 2017 6411.9.20177453
Rajče Černý baron 111.9.2017380
O jakou dýni se jedná? 610.9.20171110
Symbivit269.9.201722901
Škvoři žerou ve skleníku147.9.20174875
Klíčení tykvovitých - postup?114.9.20171567
Nejchutnější rajčata5054.9.2017637568
Co s tomatillem?24.9.2017473
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Antištěk - máte zkušenost?17:08
Krmivo14:36
Krmivo10:48
Krmivo19.11.2017
Kurník - izolace?18.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů