Klíčení tykvovitých - postup?



Stránky: 1,  2   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?) 
5.5.2017 10:24, zobrazeno: 9020x

Zdravím vespolek.

Poslední dobou mi špatně klíčí osivo okurek, tykví, cuket a patizonů. Zdá se mi, že dříve = -5~10~15 roků to nebyl problém. Zkouším tedy semena namáčet, naklíčit, ale výsledek není o moc lepší, letos mi klíček ukázala tak třetina semen. Mám podezření na stáří semen, u okurek je klíčivost běžně 10 roků a udává se že čím starší semeno, tím lepší klíčivost. A semenářské firmy to asi využívají nadoraz, možná až za hranu. Nenapadá mne jiný důvod. Dotaz zní, jestli někdo používá nějaký jemu osvědčený způsob přípravy sadby této zeleniny. Zejména mne zajímá fáze "oživení" semínka.  Dík předem za dobré rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 5.5.2017 10:43

Bohužel, nesdílím vaši zkušenost. Letos jsem do obyčejného zahradnického substrátu napíchal (bez máčení) snad 10-15 různých tykvovitých (od okurek přes dýně až po melouny), nechal to ve skleníku, a klíčí téměř 100%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 5.5.2017 11:10
Chce to taky teplo. Vo tom to je.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 228.74 (?), 5.5.2017 11:32

Souhlas, chce to držet ve vlhku a teplotě 25 - 30 C, pak je klíčení výrazně rychlejší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.17 (?), 5.5.2017 13:32

Také jsem loni namáčel a naklíčoval semena různých dýní (Hokaido, Hubbart, špagetová, cukety, atd.). Žádný velký úspěch, dokud jsem si nepřečetl v té staré knize 1000 dobrých rad, že dýně a meloun klíčí daleko lépe ve tmě, takže letos nasypu do kelímku substrát, proleji vodou, zapíchnu do toho semínko klíčním koncem a celé ještě zasypu cca 1,5 cm substrátu a znovu proliji. Zatím to vypadá na 100 % ní úspěšnost. Nemyslím si, že tykve potřebují nějakou enormní teplotu stejně jako okurky. Běžná pokojová teplota by měla stačit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 5.5.2017 13:55

V tom skleníku v době, kdy klíčila, nebyla ani ta pokojová teplota. Jako první v tom chladu vyklíčily okurky, ostatním se příliš nechtělo, jen velmi pomalu. Teď, jak se oteplilo, se to rozjelo obrovským tempem. Takže ano, klíčí i při nízké teplotě, ale v teple řádově rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 5.5.2017 20:02

Knihu mám taky a nenapadlo mně, osla starýho se kouknout. Tak jsem všechno našoupal do kelímků se substrátem, ať mají tmu a světlo je neruší. Kolega má asi nějaký speciální skleník, když mu tam klíčí okurky v chladu. V mém semena radši shnijou, než by vyklíčila. Pokud jde o teploty, mám to v bytě, kde je stabilně něco přes 20 - 22°C. To myslím postačí. Asi by bylo lepší spodní teplo, ale kde ho vzít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 228.237 (?), 5.5.2017 20:46

Kolega má úplně normální polykrabonát, nevím, proč ta ironie. Jen vám píšu, jak se mi chovají. Dokonce po celé ploše, která je prohnojena kompostem, vzcházejí vysemeněná rajčata, papriky, mochyně, okurky a jabloně, nic samozřejmě nehnije. Ty dýně a okurky jsem tam dával před tím mrazem, jako první začaly klíčit okurky a to v tom chladném týdnu poté. Dýně už jsou dnes vyklíčené skoro všechny. Tím jsem vám chtěl říct, že žádné speciální podmínky jim nedávám, problémy s kupovanými semeny nemám, klíčí i v chladu, ale v teple posledního týdne vylézají přímo před očima. Některá semena jsou naše, od Sema, některá kupovaná zahraniční přes eBay.

Ale jestli o zkušenost nestojíte a hodláte je zpochybňovat, příště tedy reagovat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.53 (?), 10.5.2017 13:46

Na semenech zcela jistě záleží.  Pěstuji cca 8 druhů okurek a 5 druhů cuket, od každého několik rostlin. U některých druhů vzešla všechna semena, u jiných ani jedno. Podmínky jsou stejné, substrát shodný... Stejný průběh jsem zaznamenala i loni, semena mi zůstala z minulého roku. Myslím, že se význam pěstitelských zásahů při klíčení přeceňuje, pokud se neudělá hrubá chyba (sucho, později mráz, spálení sluníčkem,...), příroda si poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.190 (?), 4.9.2017 17:08

Mám podobné zkušenosti, ale větší problém mám v tom, že cukety a tykve vyrostou, nasadí množství květů a pak ty květy postupně upadají. To trvá až do srpna/září, pak se teprve začnou objevovat malé plody, které už nedozrají, protože je chladno a prší. Letos se na jedné ozdobné tykvi (sazenic mám šest) objevil plod už začátkem srpna a pak zase dlouho nic. Teprve teď, začátkem září, se objevuje náznak, že by mohly být ještě 3-4 plody. Nechápu to - zřejmě je nemá kdo opýlit, nebo proč na půlmetrové sazenici z mnoha květů vyroste jen jeden plůdek? Kromě to - každý rok jsem měla hodně fazolí, letos z tří pytlíků vyrostlo osm keříků, ze dvou pytlíků hrachu nevyrostlo nic, loni a dřív bez problémů. A semínka květin vyrostla do výšky 1 cm, pak zastavila růst a tak zůstala další měsíc, až nakonec padla a shnila. Děje se to i někomu jinému než mně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika