Kdy přesazovat jahody



Jirka Va - (20) - 232.120 (?)
2.10.2017 17:28

Dobrý den všem pěstitelům.U nás proběhla letos tato jahodová anabáze.:Nejprve moje přítelkyně se slovy-nic chytat nebudeme zhruba koncem července ostříhala jahody velmi důkladně-lajk by řekl, že tam toho moc nezbylo.Poté jsem při služební cestě na hory mohl zavítat do subtropického zahradnictví Kruh u Jilemnice a zakoupil tzv. frigo sadbu jahod.Pro ty pěstitele, kdož to nezná vysvětlím, že obdržíte z lednice balíček(já tedy 2)sadby, která je uchovávaná v chladu, nemá žádnou hlínu.Pouhý jeden den jsme to přechovali na zahrádce ve sklepě a šlo to do připraveného záhonu pro jahody(po cibuli).Tedy přeryto, prosypáno pro vylehčení přiměřeně pískem a přesátým popelem.Měli jsme balíček 1x stáleplodící a 1x obyčejné.Podle návodu od prodejce jsme měli zastřihnout kořeny, což jsme bohužel neučinili a tak nám téměř polovina uhnila.V době výsadby byly minimálně 14 dní soustavné deště.Krajem září jsme proto pořídili další tentokrát již klasickou sadbu jahod v plastovém 10ti květináčku a vyměnili za ty uhnilé.No a jelikož abychom ještě měli nějaké jahody tzv. do foroty, nachytal jsem přeci jenom asi 25 sazenic naprosto zastaralým, ale zcela fungujícím stylem a to: do klasických ovšem hliněných květníčků(které samozřejmě propouštějí a drží vláhu)vsadit sazeničky(odnože),které mezi tím narostly i se šlahouny, připíchnuté obráceným,,V"éčkem z drátu(jak tu někdo též popisoval)Toto má svůj účel.Jak všechno roste, prodlužuje se i ten šlahoun a nepřipíchnutá sazenička by prostě a jednoduše z připraveného a do půdy zapuštěného květináčku vyskočila.Takto nachytané sazenice už necháme letos být a po zimě se uvidí.J a Olí

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 248.208 (?), 29.9.2017 20:42

Kuky, my se sousedkou to zas děláme tak, že v polovině července odnože sice nasázíme do kelímků od jogurtu (přichytneme sponkou ve tvaru obráceného "V"), ale od mateřských rostlin je oddělujeme až před výsadbou v první polovině srpna. Takže pokud jsou "u maminky", nevadnou a pak už jsou natolik zakořeněné, že po výsadbě rostou nerušeně dál.         

Touhle dobou už má sousedka pěkné keříky, já se letos o tři týdny zpozdila (brambory byly dlouho zelené, nešly kopat) a je to hooodně znát...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 30.9.2017 20:52

Lído, to jsem zkoušel taky, ale je s tím ještě větší crcání, než s mojí "metódou". Nelze pořádně okopávat a ničit odnože. Furt se to kácí a moji psi kelímky rádi cupují, jelikož milují kelímky od jogurtu vylizovat. Nasbírám sazeničky a záhon můžu třeba hned zlikvidovat. A sedím pak u toho na lavičce. Zajímvý je postřeh, nechávat u sazenice kousek šlahounu. Úmrtnost připravených, zakořeňovaných sazenic je méně než 10 %.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.190 (?), 1.10.2017 7:30

Moje žena to dělá taky tak.Nechá je na té pupeční šňůře a zasází je do kelímku.Spony, drátky a jiné blbosti co jsem vymyslel se neosvědčily.Má tam starý hrnec ve kterém udělá blátíčko a tou hrudkou tu sazeničku přimáčkne než se to zakoření.Nehledá pak v zemi upadlé sponky, drátky a pod.To jsem koukal.Až se hezky zakoření tak jdou do bedny v kelímkách někam do stínu na severní stranu.Letos to vyšlo po česneku.Zem jsem vyhnojil zoral a připravil.Už jsou tam jahody 2 měsíce a jsou krásné.Ano, skoro každý den 150l vody.Pak to rodí 14 dní a je po legraci.Zlaté, maliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.204 (?), 29.9.2017 17:27

Súhlasím s tým, že momentálne je ideálny čas na výsadbu. Samozrejme, u nás na JZ Slovensku možno bez problémov sadiť až do cca konca októbra (to už nie je ideál), ale niekde pod horami bude deadline skorší. Vždy sa dá ale v krajnom prípade pomôcť nakrytím bielou netkankou, čím týždeň-dva navyše získate.

Sadiť sa dá aj koncom augusta, no musí byť ochladenie, dlhodobo pod mrakom alebo celú plochu treba čiastočne zatieniť a mať neustále pod kvapkovou závlahou. 

Kedysi, keď som objednával sadbu zo Sempry Turnov, žiadal som dodať okolo 20.9. a oni sami mi potvrdili, že tiež sadia až v tomto období (a to sú v chladnejšej oblasti). Poslali mi vtedy ale dosť biednu sadbu, slabé sadenice ledva s pár korienkami, takže už od nich neobjednávam. Chytili sa ale všetky bez problémov a žiadne nevymrzli. Ďalší rok som sadil okolo 15.10 a tiež žiaden problém. 

Jediný rozdiel je v tom, že ak slabú sadenicu zasadíte v auguste, do zimy za ideálnych podmienok na novom mieste pekne zosilnie, lebo má veľa priestoru. Ak zostane v húštine ďalších sadeníc na starom mieste, oveľa krajšia nebude. Ja preto mám produkčnú výsadbu a potom osobitne malý kúsok zeme, kde mám škôlku. Tam sadím 2-3 najkrajšie sadenice z každej odrody, podľa toho ako odnožujú a koľko sadeníc budúci rok chcem. Každú odrodu sadím 1,5m od seba, takže poplazy majú cez sezónu veľa priestoru, dostávajú špeciálnu starostlivosť, sú v kyprej, neušlapanej pôde. Ďalší rok škôlku založím zase inde. Niekedy škôlku zakladám tak, že už vopred viem, že na jej mieste chcem mať neskôr produkčnú výsadbu, tak poplazy smerujem do riadkov a potom mi stačí na jeseň len povyhadzovať prebytočné rastliny a netreba nič sadiť, presádzať.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.135 (?), 29.9.2017 19:44

"Kolem Sv. Václava" není optimum, ale nejpozdnejsi termin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 112.233 (?), 30.9.2017 21:14

Jak se to vezme, Pokud ze záhonku něco předchozího sklízíte, tak se neoberete o úrodu jen proto, že chcete mít o málo silnější jahodník. Kuky je blíže pravdě = je lepší intenzivně na malé ploše zapěstovat kontejnerovanou sadbu než ji předpěstovávat na záhonku kde bude potřeba volné meziřadí okopávat a plečkovat proti zaplevelení.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jirka Va - (20) - 232.120 (?), 2.10.2017 17:28

Dobrý den všem pěstitelům.U nás proběhla letos tato jahodová anabáze.:Nejprve moje přítelkyně se slovy-nic chytat nebudeme zhruba koncem července ostříhala jahody velmi důkladně-lajk by řekl, že tam toho moc nezbylo.Poté jsem při služební cestě na hory mohl zavítat do subtropického zahradnictví Kruh u Jilemnice a zakoupil tzv. frigo sadbu jahod.Pro ty pěstitele, kdož to nezná vysvětlím, že obdržíte z lednice balíček(já tedy 2)sadby, která je uchovávaná v chladu, nemá žádnou hlínu.Pouhý jeden den jsme to přechovali na zahrádce ve sklepě a šlo to do připraveného záhonu pro jahody(po cibuli).Tedy přeryto, prosypáno pro vylehčení přiměřeně pískem a přesátým popelem.Měli jsme balíček 1x stáleplodící a 1x obyčejné.Podle návodu od prodejce jsme měli zastřihnout kořeny, což jsme bohužel neučinili a tak nám téměř polovina uhnila.V době výsadby byly minimálně 14 dní soustavné deště.Krajem září jsme proto pořídili další tentokrát již klasickou sadbu jahod v plastovém 10ti květináčku a vyměnili za ty uhnilé.No a jelikož abychom ještě měli nějaké jahody tzv. do foroty, nachytal jsem přeci jenom asi 25 sazenic naprosto zastaralým, ale zcela fungujícím stylem a to: do klasických ovšem hliněných květníčků(které samozřejmě propouštějí a drží vláhu)vsadit sazeničky(odnože),které mezi tím narostly i se šlahouny, připíchnuté obráceným,,V"éčkem z drátu(jak tu někdo též popisoval)Toto má svůj účel.Jak všechno roste, prodlužuje se i ten šlahoun a nepřipíchnutá sazenička by prostě a jednoduše z připraveného a do půdy zapuštěného květináčku vyskočila.Takto nachytané sazenice už necháme letos být a po zimě se uvidí.J a Olí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika