Kadeřavost výhonů rajčat, nikdo si neví rady



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 195.210 (?) 
10.6.2016 15:46, zobrazeno: 38984x

Dobrý den, při vysazení doma vypěstovaných sazenic rajčat v originálním pěstebním substrátu Uni 20 od Firmy Sinco, asi v polovině května se asi po měsíci objevily zkroucené vrcholové výhony.Po konzultaci s odbornými poradci nebylo dosaženo žádného kladného výsledku, co, nebo kdo, tuto anomálii může způsobit.Zajímavé je, že na př. sazenice od souseda byly takto napadeny, ale jeho ne.Dokáže někdo poradit, co se s rajčaty děje?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 195.210 (?), 10.6.2016 16:06

Dílčí závěr kadeřavosti rajčat je, že z toho stejně nic nebude, vyhodit a koupit nové.Při debatě se zahradníkem mi radil, že je třeba postříkat přípravkem Vertimec EC.Balení 10ml však stojí asi 150Kč a to si potom můžu koupit rajčata třeba v marketu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.55 (?), 16.6.2016 22:24

Nepoužil jste pod ně při vysazení ven kompost, do kterého byla uložena tráva (plevel) ošetřená nějakým herbicidem?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.66 (?), 10.6.2017 19:31

Kadeřavost výhonů rajčat se projevila až dosáhly 1 metru výšky. Zemina byla bez kompostu. Dosud ostatní částí rajčat jsou "zdravá". Je naděje, že květy se vyvinou v plody rajčat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 80.51 (?), 12.6.2017 17:56

Ve výšce kolem 90cm se mi začaly vrcholky rajčat Start F1před deseti dny kadeřit, svíjet mladé lístky kolem řapíků a když ne to, tak byly spodky lístků obrácené k obloze, přitom rostliny plné květů. Po týdnu vyčkávání jsem dva dny po sobě inkriminované vrcholky řádně umyla postřikem z jedlé sody, na 1 litr odražené vody 1 kávová lžička (s kopečkem) sody bikarbony. Dělala jsem malým postřikovačem, zchumlané listy jsem brala do ruky a pod proudem postřiku jsem vyplavila ze špiček téměř u jedné třetiny rajčat droboučkou světlou housenku. Efekt okamžitý, listy se vyrovnávají a raší nové. Ostatní keře rajčat, ač přímo sousedící se Start F1, nejsou postižené. S tímto jsem se setkala poprvé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 12.6.2017 18:18

To je opravdu zajímavé. Fotka by nebyla?

           V ladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.17 (?), 13.6.2017 13:47

Tak jsem se dnes podíval na moje Bejbino, které má také takové zkroucené listy (ne od herbicidu, ani od horka ani od vyštipování zálitků). Listy jsou takové tuhé, zvláštní, kroutí se od špičky. Tak jem si k tomu rajčeti sedl, ale žádné červíky jsem nenašel. Ale na jednom listu jsem našel kupku vajíček, jestli je to od nějakého škůdce nebo ne nevím, ale je to dost velká náhoda, abych tomu ještě věnoval nějaký čas a zjistil o co se jedná.

           Vladimír

Vajíčka
Vajíčka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.6.2017 14:04

Přesně takto vypadají vajíčka kněžice (nebo ploštice, ruměnice,...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 13.6.2017 14:36

Taky jsem něco našel:

Klopuška dvoutečná patří mezi naše menší ploštice, dosahuje délky 6-8 mm. Žije v bylinném patru různých rostlin, přezimuje ve stádiu vajíčka, dospělci se vyskytují od června do října.
Patří mezi nespecifické škůdce, tedy rostliny si moc nevybírá. Živí se na obilninách, máku, rajčatech, okrasných rostlinách v jejich nadzemních částech. Ta osychá, dochází k opadávání plodu a poruše pletiva listů.

Je zajímavé, že zrovna rajčata jsou tam uvedena.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.225 (?), 12.6.2017 23:38

Taky pěstuju Starty F1 snad 30 let a jsou to nej rajčata. Mě napadla jedna věc, protože jste psala o nějakém substrátu, že s pěstováním začínáte. Ono při překotném červnovém růstu podpořené kvalitní vyhnojené zemině, se to začátečníkovi může jevit, jako nějaká nemoc - kadeřavost (také se mi vrcholky mladé lístky kroutí různě nahoru atd, ale psala jste o nějaké housence tak nevím... Občas se mi do rajčat pustí, ale nenadělají velké škody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika