Je rostlina papriky jedovatá?



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?) 
2.1.2020 16:17, zobrazeno: 5961x

Možná hloupý dotaz, nikdy jsem nad tím takto neuvažovala, ale na kočičím foru se otevřela tahle diskuse. Nikdy by mne nenapadlo, že je paprika jedovatá, je? Wiki tvrdí, že ano, jen si nejsem jistá, že nejsou myšleny takové ty okrasné papričky. Nikde jsem varování k tomu, aby děti nesnědly listy papriky neslyšela, kdežto třeba o břečťanu to člověk slyší pořád. Víte někdo, jak to tedy je?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 38.136 (?), 2.1.2020 18:35

Tohle mně nikdy nenapadlo! Vždy mně naši poučovali, že nezralá rajčata, rajčatový list, bramborová nať, zelené hlízy brambor, likovité plevele... jsou jedovaté. O paprice nikdy nebyla řeč! Ale vzhledem k tomu, že se plod papriky se dá jíst i nezralý, tak to s tou jedovatostí paprikové nati asi nebude tak horké. Ale moje babička říkala, že v Čechách se hlavně papriky, ale i rajčata začala více konzumovat až za první republiky a později. Samozřejmě asi jak kde.Třeba ta zkušenost s paprikou ještě nebyla v povědomí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.1.2020 19:38

Ozdobné papričky (Solanum pseudocapsicum - rostlina) jsou jedovaté hodně, plody jen málo. Kromě člověka, působí toxicky na kočky, psy a koně. Zkuste si vyhledat heslo "ornamental pepper poisoning". Sladké papriky jsou zřejmě neškodné. Sousedka s nimi přikrmuje na konci sezóny slepice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 2.1.2020 22:39

Mimmo, tak dnes jste opravdu mimo. To o čem píšete, není okrasná paprika ale lilek. Má plody podobné cherry rajčátkům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.1.2020 2:37

O toxicitě ozdobných papriček se v češtině píše málo. V angličtině je skupina rostlin "ornamental peppers" botanicky označovaná někdy jako Capsicum annuum, někdy i jako S. pseudocapsicum a někdy jde o nespecifikované mezidruhové křížence. Všechny tyto rostliny jsou jedovaté pro uvedené živočichy, pravděpodobně to souvisí s obsahem solaninu a jiných alkaloidů. S jejich jedovatostí nemám vlastní zkušenosti. Mám to jen vyčteno. Naopak mám určité zkušenosti s vajíčky od slepic přikrmovaných nepálivými rostlinami a zatím dobrý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika