Jak zasadit semena rajčat. Od A - Z



host - 154.150 (?) 
7.3.2014 14:13, zobrazeno: 19753x

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, podělit se o zkušenost, jak zasadit semena rajčat? Od počátku, od máčení, zkušenost s lignohumátem, na co pokládat, či snad celá potopit, na jak dlouho, do čeho vysévat, teplota, přesazování, kdy začít...? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 7.3.2014 19:52

Já osobně to dělám takto.Od konce února vysévám postupně odrůdy podle toho, jestli půjdou ven či do foliáku, nejzašší termín může být i okolo poloviny dubna/  pro rané odrůdy/,pozdní je nejlépe vyset spíš dříve, do půle března.Někdy dělám vše naráz, spíše dříve/ má nedočkavost/.Půle března je ideál.Semena nemáčím, ani nepoužívám žádné přípravky ani pro rajčata/tam je to uplně zbytečné/ a dokonce ani u paprik nedělám žádné extra procedury /tam akorát vyseté semena v kelímích zakrývám folií, kvůli teplu/.U rajčat není potřeba sadbovače zakrývat.Vyklíčí při běžné pokojové teplotě.Používám běžný substrát, který se dá koupit kdekoli v osevě či supermarketě/ pro množení a výsev/.Semínka do substrátu jemně vmáčknu a opatrně zaliju/ spíš pokapu vodou aby se nevyplavily na povrch.Klíčení trvá obvykle 4-8 dní.Pikýrování malých rostlinek provádím ve stádiu prvních pravých listů.Někdy to ovšem i nestihnu a udělám to o něco později, a také to není žádná hrůza.Sazeničky v průběhu růstu, pokud se více vytáhnou než je zdrávo, přesazuji ještě jednou, a zasadím hlouběji.Hnojení někdo neprovádí, já ano, ale většinou až později až sou sazenice vzrostlé, používám kapalné hnojivo na zeleninu, běžně sehnatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Fine - (3) - 198.156 (?), 9.3.2014 10:09

Stím nejzasším termínem okolo půli dubna máte pravdu, krásně dojdou, sluníčko jim helfnewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.150 (?), 10.3.2014 10:38

Dobý den,

mnohokrát děkuji za obsáhlou odpověď. Já jsem podlehla a koupila Lignohumát. Ohledně namáčení, jsem četla mnoho informací. Někdo radí namáčet až na 24 hod. a to zcela potopit, někdo říká že se nesmějí potopit, něboť by se prý semínka udusila. Takže se prý mají položit na navlhčenou vatu. A s tím datem? Slyšela jsem, že ke klíčení potřebují min. 25°C, což v mém případě není problém, spíš jsem se obávala, že doma za oknem, rychle vzlíčí a posléze budou sazeničky slabé a vytáhlé a přesadit je do skleníku bude příliš brzo, kvůli nižším teplotám. Nadruhou stranu se také na rajčata tešímsmiley. Též jsem zaslelecha, že se do kelímku namají pikýrovat, že je lepší nechat ve velké nádobě po více sazenicích. Abych pochopila, proč se to dělat nemá, potřebovala bych informaci, proč je to nevhodné, když mně se to naopak zdá nejideálnější, nicméně i pracnější postup. Mám Tornáda, Start, Ildi, Bejbino. Jdu je tedy vysadit obvyklým způsobem do výsevního substrátu a rosit zkusím naředěným Lignohumátem. Ještě jednou děkuji.

Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 10.3.2014 13:18

Moje zkušenosti: nenamáčím, vysévám do řádku v minipařeništi v panelákovém bytě. Klíčí jak o závod, když jsou klíčivá. Po vyklíčení odkrývám kryt minipa. Je ale nesmírně důležité ihned od vyklíčení mít dostatek světla. Dosvěcuju dvěma akvarijními zářivkami asi z 30 cm 1,5 hodiny ráno a večer. Přepichuju asi po měsíci. Výsev je v tu dobu dost hustý. Buď rovnou do skleníku pod kryt z netexu, nebo do kelímků, samozřejmě o jednom. Podle průběhu počasí. Dál jsou měsíc ve skleníku, pokud jsou v keímkách, musí se ještě jednou přesadit do větších. Je to dost pracné, proto preferuju přímé přepichování do skleníku. Po zmrzlých jdou do fóliovníku. Celkem pěstuju maximálně asi 30 rostlin. Mimoto ještě balkonové Vilmy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.2.2019 18:31

Letos klíčím (jeden den namočená) semínka na povrchu perlitu, zalévám přes ubrousek dokud nevylezou.

Výsev rajčat v perlitu
Výsev rajčat v perlitu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.69 (?), 11.2.2019 20:04

rajcata klici bez problemu kdysi si znamy nechal navezt kaly z cisticky odpadnich vod na pozemek a na jare mu vyrazily rostlinky po cele zahrade jake bylo jeho prekvapeni kdyz zjistil ze tam ma mnoho druhu rajcat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.30 (?), 14.2.2019 16:40

Pěkný den,

vysévám na začátku dubna. Při výsevu dříve jsem pro tyčkové odrůdy neměl za oknem dost světla - vytahovaly se. Keříčkové odrůdy na to nejsou tak choulostivé. Klíčení probíhá na ústředním topení (teplo spodem). Důležité je hned po vyklíčení mírně snížit teplotu (z 20 na 15 stupňů Celsia) - sazenice se nebudou tak vytahovat. Ideální je vynášet za pěkného počasí přes den ven a na noc vracet domů za okno. Rostliny jsou pak mnohem robustnější.

Milan C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.11 (?), 18.2.2019 23:48

Treba presadzať do váčšieho. Ja používam odrezaný spodok plastovej 1,5 -2 litrovej fľaše a postupne prisypávam zeminu. Paradajka dá energiu do koreňov a nevyťahuje sa. Stonky sú hrubé. Duben je dosť neskoro. Ja už pred prázdninami oberám úrodu. Podľa lunárneho kalendára je tento rok vhodný na sadenie plodovej zeleni 8,9,10. 3. a 18, 19. 3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika