Jak začít s vedením rajčat na provázek ve skleníku



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?)
30.4.2016 11:46

U nás ve firmě (SEMO) se používá jeden provázek a ten se dole relativně na volno přiváže ke stonku, stačí pod listem pod prvním vijanem tak, aby nezaškrtil v budoucnosti tloustnoucí stonek. Rostlina rajčete se potom kolem provázku obtáčí. Doma to používám také leta letoucí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Danaluk - (2) - 64.22 (?), 30.4.2016 9:26, zobrazeno: 13106x

Prosím o radu, jak navést sazenici rajčete na provázek. Provázek nahoře uchytím na konstrukci skeníku, dole ale volně visí. Jak rajče navést na ten volně visící provázek? A je lepší provázek dvojitý nebo s uzly? Zatím jsem pěstovala jen venku na klasické spirále z obchodu.  Předem děkuji za radu Dana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.118 (?), 30.4.2016 10:12

Nevím, ale myslím si, že provázek vám těžko udrží váhu rostliny obalené plody, rajče nemá úponky jako okurka.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.198 (?), 30.4.2016 10:33

Ale udrzi to provazek. Je to vyskusane. Staci pouzit provazek primeranej pevnosti, aby udrzal váhu rostliny obalené plody. Optimalne je pouzit DVA provazky pre kazdu rastlinu a to zavesene tesne vedla seba z jedneho bodu hore a prichytene aj dolu ku kratkemu koliku cca 20 - 30 cm. Klidne tak, ze sa dotykaju.  Rastlinku rajčiny prepletame striedavo okolo provazkov - raz okolo jedneho a nasledne okolo druheho. Vyse dvojmetrovu rajcinu to udrzi spolahlivo aj vonku, nieto v bezvetri skleniku. Vyhodou je nepouzit klzky (hm, ako sa povie česky slovo 'klzky'?) provazek, ale radsej bezny drsny provazek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 30.4.2016 10:34

Přesně tak, musíte provázek u země přichytit. Já používám dřevěné kolíky ke kterým přivážu provázek visící od střechy a pak kolík zapíchnu vedle rostliny tak aby byl provázek napnutý a postupně rostlinu obtáčím kolem provázku jako u zmíněné spirály. Takto pěstuji každý rok ve skleníku 30 rajčat a nikdy mi nespadla ani nesjela. V druhém pěstuji na drátěných spirálách z vázacího drátu podle návodu pana Vladimíra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 30.4.2016 11:07

Používám jednoduchý provázek (umělé lýko). Na rostlině uvážu volné očko. při vylamování zálistků obtáčím. Takto pěstuju rajčata pod střechou na zápraží. Ve sklenících se horní část provázku namotá na drátěnou rukojeť (jako je na draka) a zavěsí na vrch konstrukce. Když je spodek holý a vršek moc vysoko, odmotá se špagátek a rostlina se zas vejde.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Danaluk - (2) - 64.22 (?), 30.4.2016 11:25

Děkuji všem za rady. Chápu to tak, že dole provázek buď navážu na kolík zapíchnutý do země nebo uvážu volné očko na rostlině - nesklouzne to očko po rostlině, jak bude rostlina těžší? Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 30.4.2016 11:45

Nikdy mi nic nesklouzlo, ani po odstranění spodních listů.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 23.170 (?), 30.4.2016 11:35

Ja používam v skleníku klasický viazací drôt PVC cca 1mm (používa sa na pletivo), ktorý mám uchytený ku konštrukcii a natvarujem si ho ako potrebujem ku každej rastline, a ak je málo doplním ďalšíyes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 30.4.2016 11:46

U nás ve firmě (SEMO) se používá jeden provázek a ten se dole relativně na volno přiváže ke stonku, stačí pod listem pod prvním vijanem tak, aby nezaškrtil v budoucnosti tloustnoucí stonek. Rostlina rajčete se potom kolem provázku obtáčí. Doma to používám také leta letoucí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 237.191 (?), 1.5.2016 19:51

Já mám ve skleníku zavěšené elektrikářské dráty v PVC izolaci a slouží už mi přes 20let. V zimě při rýpání ve skleníku je stočím a zůstanou zavěšené pod stropem. Po výsadbě rajčat, když začínají potřebovat oporu, tak drát spustím a dole volně uvážu za rajče. Při dalším růstu jej omotávám okolo drátu a pokud je třeba přivážu kouskem drátu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika