Jak sázet semena a jak pikýrovat rajčata



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 201.151 (?) 
23.2.2010 18:43, zobrazeno: 102550x

Prosím o radu, jsem začátečnice, většinou sazenice kupuji, ale letos bych chtěla začít s vlastním setím. Tedy už jsem to zkusila, ale vyšla jen část semen (sít mělce nebo hluboko?) a po přepikýrování valná část sazeniček odešla(sázet hluboko až po lístky?). Takže jsem někde dělala chybu, proto protím o podrobnou radu jak to děláte vy. Někdo preventivně prolévá fungicidem, je to nutné? Stačí zasadit do substrátu pro výsev, nemusím propařovat? Prosím jen o rady k tématu. Díky předem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
limetka - (38) - 182.109 (?), 24.2.2010 8:32

1. Kupte si výsevní zeminu - zbavenou zárodků chorob - nebo si ji v troubě na starším plechu při teplotě okolo 120 °C můžete vydezinfikovat sama.

2. Do výsevní misky (mělký truhlík) nasypte zeminu, urovnejte povrch, řídce nasejte semínka a úplně malinko zasypte zeminou, aby byla semínka těsně pod povrchem. Truhlík překryjte třeba tvrdým papírem.

3. Povrch zeminy zalévejte rosením tak, aby nevyschnul. Kryt z papíru sejměte několikrát denně, nechte truhlík "vyvětrat"

4. Až vyklíčí rostlinky, kryt dáte pryč úplně, truhlík budete mít na světle, nejlépe na okně (občas otočit, aby se netáhly na jednu stranu za světlem)

5. Ve fázi dvou pravých lístků přepíchejte do malých kelímků. Opatrně zalévat, nepřemokřit.

6. Až rostliny zesílí, přesaďte do velkých kelímků od jogurtu a při vhodném počasí postupně otužujte pobytem venku (na noc ale určitě domů do tepla!)

7. Vysaďte po "zmrzlých", čili po 15. květnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.202 (?), 11.3.2010 10:40

Já už mnoho let před vysetím semen rajčat do zeminy je dám do sklen.miky s trochu vody naklíčit.Když pustí semana klíček, vím,že semeno je t.zv.živé a přemístím ho do podmisky s jemnou koupenou prosátou zeminou/substrátem/pro výsev, možno i květin.Až tady vytvoří 2 pravé listy, teprve je přesadím do kelímků průměru cca.8-10cm.Hodně plodů a ůspěchů v pěstování všeho přeje J.Barák, Č.Z.S.Děčín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 69.81 (?), 16.3.2021 23:01
Mohu se zeptat, když mám vysetá semínka rajčat v rašelinových sadbovačích mohu dát jestli tedy vyraší rovnou se sadbovači poté do truhlíku, kde už je nechám?? Nebo je nutné je přesazovat dvakrát? Čtu tady po pravých lístcích do kelímku, pak do truhlíku. Je to nutné? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.228 (?), 17.3.2021 7:08

Ne, nemusíte. Předpěstovávám si rajčata od semene v květináčích. Sazenice jsou silné a bezvadné, které pak ve vhodnou dobu sázím do záhonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 17.3.2021 12:02

Bude-li jich v sadbovači méně než dva, tak ne-i tak by jim to mohlo prospět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
limetka - (38) - 182.109 (?), 24.2.2010 8:35

Ještě doplním, že preventivně můžete dát fungicid anebo pozorně sledovat sazeničky a při prvních příznacích padání klíčních rostlin postříkat. Přepichované sazeničky je možné sázet o malinko hlouběji než v původním substrátu (vytvoří si tak více nových kořínků), ale je velmi důležité příliš zeminu neutlačit. Hodně štěstí, držím palce Limetka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 201.151 (?), 24.2.2010 21:19

Limetko, díky moc, jste moc hodná, přesně to jsem potřebovala, ještě bych se zeptala co je fáze dvou pravých lístků?

Přesazovala když ty původní dva lístky byly větší, ale nečekala jsem na vytvoření dalších, už tak se mi rostlinka zdála dost vytáhlá.

A přesázet tedy jen o malinko hlouběji?

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.254 (?), 25.2.2010 12:52

Já přesazuju až po lístky, takže lístky jsou až nad zeminou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jezevec22 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 242.101 (?), 25.2.2010 13:40

Rajčata přesazuji do spodku ustřižených PET lahví s otvory na dně pro odtok vody.  Do doby výsadby jim několikrát přidávám zeminu pro vytvoření lepšího kořenového systému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika