Jak nechat dozravat tykve mezi sklizni a uskladnenim



kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?) 
28.9.2019 16:31, zobrazeno: 2241x

Obecne se doporucuje, nechat pred uskladnenim sklizene tykve dozrat a zaschnout s tim omezenim, ze se pro tento ucel namaji povalovat na vlhkem travniku.
Mam zkusenosti ze nektere tykve sklizene napr v srpnu se pomerne rychle zkazily behem ulozeni pod striskou kvuli dozravani. (treba je toto riziko pri teplem pocasi v miste s malym pruvanem vyssi nez na podzim na volnem vetru a desti)
Proto mam pochybnosti, zda opravdu neni problem nechavat je pod sirym nebem dest nedest a uklizet jen pokud hrozi mrazik.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 161.2 (?), 28.9.2019 17:04

Já mám plody různých tykví, které jsem sklidil před 14i dny vyskládané na políčku po nakladačkách-černá netka-díky tomu jsem byl v klidu při nedávných mrazících, na ní dř.palety, na nich ty plody v jedné vrstvě s několikacentim.rozestupy a-co je hlavní-břichem nahoru. Občasný déšť je vítaný-oplachuje nenásilně blátíčko. V pondělí před večerem je mám v úmyslu dát do pl.bedýnek a do zámrazu venčit na luftě pod stříškou v toulavém polostínu. V mezidobí některé půjdou na vandr-např.dělat celou zimu parádu do Kroměřížského stacionáře Barborka. Právě dnes nám má milovaná připravila z patizónu a žl.cukety řízečkywink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 30.9.2019 21:42

takze jakmile je blaticko oprsene, tak je dest dopadajici na sklizene plody uz nezadouci, ze
briskem nahoru proto aby nenaprselo do stopek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 1.10.2019 9:25

Bříškem nazývám tu část, na které tykev ležela-většinou je plochá, méně vybarvená, slupka tenčí. Taky když plod rostl na holé zemině, bývá více znečištěn, než takový, co byl podložen netk.tex., dlažkou, trávou... Přesun z venku pod stříšku uskutečním dnes odpoledne či navečer, před orošením a zítřejším velkým deštěm. Ještě chci stihnout sklidit další-maliny, ostružiny, jahody, něco hrozna, fazol.lusky, hrášek, ořechy... Času málo, práce dostcheeky, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 176.73 (?), 1.10.2019 17:02

Nechávám je několik dní (týden dva) postavené na terase za domem na slunci (a dešti), a to stejně jak rostly (bříško nebříško), a pak je uložím v kuchyni nahoře na skříňky. Nekazí se (nejdřív tak za rok), a mnohé takto vydrží i 2 roky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 3.10.2019 15:42

takova vydrz..to musi byt specialni druh.? 
srovnatelnou trvanlivost znam jen u oregon sweet meat, nejextremnejsi pripady ochovavane v obyvaku vydrzely i tri roky. v suchem sklepe nekdy az 2 roky.

ale i u teto dyne musim nemalo stopek zkracovat protoze i v suchem stavu se na nich objevuje plise. nejjsitejsi reseni je stupku zkratit na max 1 cm a oskrabat jeji kuru. zbude tzv.tvrda patka, ktera uz zkaze nepodleha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 176.73 (?), 3.10.2019 18:56

Není to speciální druh, takto vydrží všechny uskladněné dýně. Mám tam nějaké Hokaido, White Casper, Crown Prince. Letos ještě Blue Hubbard. Stopky jsem nikdy neřešil - ty prostě zaschnou, nikde nic neplesniví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika