Hokkaido - padlí



host - 247.23 (?) 
7.8.2017 9:48, zobrazeno: 7859x

Dobrý den, 

mám na zahradě dýně Hokkaido, 2 rostliny, celkem asi 17 plodů. Ted mi to napadlo padlí (bílé moučnaté fleky), i přes postřik se to rozšiřuje. 

Mám zkusit ještě postříkat? Nebo myslíte rychle sklidit, i když ještě stonky nejsou zaschnuté? Dýně už jsou krásně tmavě oranžové, jen mám strach, aby vevnitř nebyly nezralé. 

Může se to padlí dostat i na plody? Jak by se to projevilo? 

Omlouvám se za hloupý dotaz, se zahrádkařením začínám :). 

Děkuji moc!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 7.8.2017 11:49

Jaký je Váš cíl, finální záměr? Kuchyňské využití, zisk semen na další pěstování, dekorační využití plodnic...? 8a půl kusu na 1nu rostlinu je ažaž! Jaký postřik byl použit, co ochranná lhůta? Slizňová zralost ještě nemusí znamenat projev všech známek zralé tykve-suchá, dřevnatá stopka... Je lepší je trochu podtrhnout a nechat docházet na místech, kde je můžete opakovaně kontrolovat ze všech stran, než riskovat poškození na poli-slimáci, myšovití, prasknutí po náhlém větším dešti, pobití kroupami, odcizení, nechtěné přišlápnutí... Taky se při průběžné sklizni můžete dočkat větší úrody-co do kusů, tak i do chutné hmoty. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 7.8.2017 12:23

Být na vašem místě, vůbec nic neřeším. Taková úroda by se mi taky líbila. Nechte je co nejdýl, ať dozrají, pak je můžete skladovat v kuchyni třeba do příštího léta, vydrží.

Co se týká padlí, mám ho každý rok, ať pěstuji dole na zahradě, vydatně zalívané, v poostínu, nebo na kopci na přímém slunci, málo zalívané. Objeví se spolehlivě vždy a na všem. Nevím, jestli postřik je to pravé - i když postříkáte celou rostlinu, roste tak rychle, že za pár dní máte nové listy a ty ho stejně chytí...

Můžete mi říct, jak to děláte, že vám tak pěkně plodí? Mně každá dýňovitá (s výjimkou cuket, okurek a patizonů) udrží vždy jen jeden plod, ostatní uhnívají. A to mám řádně prohnojeno, hnojem i kompostem, zalíváno... už nevím, co pro lepší úrodu udělat - v tom zase poraďte vy, na jakém místě - v jaké půdě, slunci, zálivce pěstujete? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 7.8.2017 12:54

"A to mám řádně prohnojeno, hnojem i kompostem, zalíváno..."

Možná právě proto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 7.8.2017 13:13

Můžete to nějak rozvést?

Dýně právě potřebují k dobrému růstu prohnojenou půdu a bohatou zálivku. Nejlépe se jim vede na kompostu.

Nebojte, jiné roky jsem je pěstoval i na nehnojené půdě, pouze kvalitní zemině, výsledek byl stejný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 247.23 (?), 7.8.2017 19:55
To je štěstí začátečníka. Mám to na hodně slunečném místě. Pravidelně a vydatné zalévám. Při vedrech každý den, jinak obden, k těm dvěma rostlinám dohromady 9l konev. Loni stejná úroda. Dělala jsem to loni stejně. Jen na jaře jsem tam před vysazením sazenic do hlíny přidala tak půl kyblík humusu z komposteru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 8.8.2017 8:55

Já pěstuji Hokaida pouze na kompostech. Mám 4 komposty - dva plním, na podzim/jaře přehážu a příští rok tam rostou dyně a plním další 2. Další rok jde kompost na záhony a tak dokola. Padlí je nemoc pěkného suchého počasí, když zaprší, nepadlísmiley. Já občas preventivně stříknul bio postřik co zbylo - jedloolejová emulze a síra. Letos padlí 0 - ale pravda, tady pršelo pravidelně. Teď už nic nezachráníte, neřešte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 8.8.2017 9:06

Nj, ale kde na 4 komposty berete tolik materiálu? Já mám jen jeden, takže hážu vše na něj, tzn. nemůžu na něm současně pěstovat dýně. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 8.8.2017 13:06

Mám pravidelně padlí na cuketách, a to bez ohledu na konkrétní odrůdu a průběh počasí. Jen někdy (letos) přijde dříve, někdy později. U dýní to může být jinak, ale u cuket padlí rozhodně snižuje výnos. Dokáže zdecimovat celou rostlinu.

Protože musím alespoň jednou za sezónu provést postřik proti plísní bramboru na rajčatech a používám na to Ortivu (kromě jiného i kvůli velmi krátké ochranné lhůtě - 3 dny), ošetřím s ní i cukety. Účinkuje systémově, tj. i v nově narostlých listech a nezpomaluje zrání plodů. Na zahradu jezdím na víkendy, takže plody mohu sklízet už příště.

Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika