Hloubka sázení rajčat



Stránky: 1,  2,  3   
host - 226.65 (?) 
27.7.2019 3:02, zobrazeno: 12167x

Někde jsem v diskuzi četl, že sází rajčata do hloubky 50cm, že se nemusí tak často zalévat.  Logiku to má, ale dělá to někdo a s jakými výsledky? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 135.151 (?), 27.7.2019 4:45

Nechápu co je na tom logického.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.7.2019 6:30

Říká se, že při silném podsazení mají rajčata větší kořenový systém. Ale asi spíše jen na začátku vegetace. Normálně podsazuji jen málo, protože sazenice mají i s kořenem asi 40 cm. V loňském roce jsem několik rostlin zasadil do hlubokého příkopu, abych je mohl krýt před mrazem. Časem jsem je pak přihrnoval. Jejich mírný náskok byl však jen v dřívější výsadbě. Myslím, že v dobré zemině vytvoří rajčata mnohem rozsáhlejší kořenový systém, který si na vodu sáhne i bez výrazného podsazení. V červenci to nepoznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.65 (?), 27.7.2019 7:29

Rozměl jsem tomu tak, že se vzrostlá sazenice zasadí do díry hluboké 50cm a kouká jen vršek rostliny. Tím si sazenice na vytvoří rychle na stonku mnoho kořenů. a rychleji a lépe roste. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 240.33 (?), 27.7.2019 7:52

Ano, je to přesně tak. Vzhledem k tomu, že sazenice předpěstovávám od půlky března doma, a hned, jakmile to počasí dovolí, je dávám do skleníku, dokud nepominou mrazy, jsou na konci dubna velmi silné a vysoké, odhaduji přes 70 cm. Tyto pak sázím do děr hlubokých 50 cm, takže nad zemí zůstane 20 - 30 cm. Má to výhody, které zmiňujete - jednak vytvoří kořeny po celé délce, která je v zemi, a navíc se v podstatě nemusí zalévat, protože v hloubce se vláha udrží (záleží samozřejmě na lokalitě a průběhu počasí). A třetí výhoda - zbavíte se zbytečných 40 cm spodního stonku, na kterém nic plodit nebude a který vám rajče zbytečně zvyšuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.7.2019 10:00

Výhody asi nikdo nebude popírat, pokud tady jsou. Já jsem však na spodních 40 cm nepodsazených rajčat vypěstoval obvykle třetinu celé úrody. Pokud rajčata předčasně odešla, tak i polovinu. A nemám na mysli jen Stupická nebo keříčková, ale různé tyčkové odrůdy v různých půdních a klimatických podmínkách. Možná, že mě rajčatoví odborníci opraví, ale já v červenci nepoznám, které rajče jsem podsadil hluboko a které vůbec. Zajímá mě, co se děje nad zemí. To, co se asi děje pod zemí, je z mé strany jen spekulace: kořeny jsou dnes asi zhruba stejné. Nebudu je však ze zvědavosti vykopávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 27.7.2019 10:04

Taky sázím hlouběji-do asi 30cm jamky. Rajče pak tvoří kořeny po celé části do půdy zapraveného stonku. Jen občas vyhání nové výhony z oblasti těsně pod povrchem zeminy- ty odstraňuju. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 68.213 (?), 27.7.2019 11:17

Taky jsem sazel hluboko ale koreny maj malo vzduchu.Nejlepsi vysledky, sikmo skoro nalezato a potom mulcovat a zalevat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 27.7.2019 11:31

Našikmo je nedávám, protože je cca co 2týdny okopávám, mezitím-když nebesa nedají do okolo vytvořené mísy zalévám, 1krát za měsíc zapravím cosi ledku vápenatého. Zeminu mám kyprou, důkladně zpracovanou, obohacenou o organiku. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 240.33 (?), 27.7.2019 11:40

Asi záleží na typu půdy. U mně mají zřejmě vzduchu dostatek, vede se jim tímto způsobem skvěle.

Já jsem však na spodních 40 cm nepodsazených rajčat vypěstoval obvykle třetinu celé úrody.

Vážně? surprise Protože předpěstovávané rajče začne tvořit květy až zhruba za 1.5 měsíce, a to vždy na rostoucím vrcholu. Pokud vyštipujete zálistky, tak ve spodní části (do nějakého 10 listu?) nemůžete mít květy (leda že byste právě rajčata zasadil hlouběji).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika