Ekologická ochrana rajčat



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?)
13.6.2011 20:20

Tak jsem se pobavil ekologickou diskusí a stříknul rajčata Acrobatem. Po něm přejdu na Ortivu nebo Ridomil /co 10 - 14 dnů/, vzhledem k jejich krátké OL . Rajčata jsou letos nádherná, tak by bylo škoda nechat je jen tak napospas plísni. Bramboráři už mají první upozornění na výskyt plísně na bramborách. Hlavní období plísně bramborové na rajčeti je červenec až září. Záleží na počasí - deště a střídavé teploty.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
   
miljan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 142.1 (?), 9.6.2011 19:43

Podívejte se sem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 9.6.2011 20:38

Jaké má vlastnosti jod nevím, ale samozřejmě, že vím, že jod, jako prvek se v přírodě nevyskytuje. A pokud by se bazírovalo na slovech, tak vlákno je skutečně „Ekologická ochrana rajčat“, ale dotaz zní, jak čím stříkat rajčata, aby to“ příliš nezatěžovalo životní prostředí“.
Žádný ekologický prostředek zřejmě neexistuje. Budeme-li hnidopiši, tak ekologickým nemůžeme nazvat ani Biool. Kdoví, jaká rezidua jsou v řepkovém oleji, který je v tomto případě onou zázračnou složkou, byť je to potravinářská surovina .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 13.6.2011 20:20

Tak jsem se pobavil ekologickou diskusí a stříknul rajčata Acrobatem. Po něm přejdu na Ortivu nebo Ridomil /co 10 - 14 dnů/, vzhledem k jejich krátké OL . Rajčata jsou letos nádherná, tak by bylo škoda nechat je jen tak napospas plísni. Bramboráři už mají první upozornění na výskyt plísně na bramborách. Hlavní období plísně bramborové na rajčeti je červenec až září. Záleží na počasí - deště a střídavé teploty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 18.6.2011 15:39

Při hledání původce choroby na rostlině rajčete jsem narazil na tyto stránky, kde je mmj. uvedena možnost ochrany která by mohla být vysloveně ekologická. Zde je můj překlad (snad jsem to přelouskal dobře) - Na plíseň (Phytophthora infestans) dobře pomáhá ošetření přípravkem z česnekového extraktu (50 g rozdrceného česneku vyluhovaného den v 10 litrech vody). Rostliny stříkat 3-5 krát od doby vzniku plodů na druhém vijanu.

Při prvních příznacích onemocnění rostliny stříkáme 10% roztokem chloridu sodného: na rostlině se vytvoří tenký ochranný film, který zabraňuje pronikání plísní. 

Asi možná někdo zase řekne... za úplňku na šibeničním vrchu... ale já to beru jako zkušenosti lidí-zahrádkářů kteří ve své době neměli moc možností a už vůbec přístup k profesionálním prostředkům ze skleníkové velkoprodukce. Ještě přidávám odkaz na seznam chorob (rusky) šlechtitelské firmy Seminis kde jsou pěkně, a hlavně i s obrázky, popsány choroby rajčat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 18.6.2011 19:03

10 % roztok kuchyňské soli - to je snad likvidační...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 106.118 (?), 19.6.2011 8:03

Pokud chcete opravdu ekologickou ochranu rajčat, doporučuji jejich nadkrytí fólií, tak aby na ně nepršelo. Slyšel jsem to nevím už kde a po tři sezóny to vyzkoušel můj brácha ale ten nenadkrýval fólií ale nasadil do plastových pytlů a dal pod převislou střechu. Ničím nestříkal a plíseň žádná. U fólie je problém jak ji uchytit v takové výšce aby ji vítr neroztrhal. Ještě upřesňuji že se jedná o nadkrytí shora a ne celistvý fóliovník. Tam bych řekl že bude klima docela jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 19.6.2011 8:59

Vše je o prostředí a podmínkách v jakých rajčata pěstujete, a hlavně o počasí. Několik let jsem část rostlin pěstoval pod foliovým krytem a poškození plísní se odvíjelo od rostlin venku, jen s malým spožděním. Jelikož počasí bylo stále horší a horší, rostlin více a více tak jsem od krytu upustil, už nic v těchto podmínkách neřešil.  Rajčata pěstuji na dvou místech, doma u baráku (hlavně v květináčích) a na opačném konci města. Doma není nějaký zásadní problém s plísní, rostliny jsou venku nezastřešené, navíc okolo nějaké jiné pěstování rajčat téměř neexistuje a tak se ani plíseň nešíří (to o bráchovi Vám samozřejmě věřím). Zato na zahradě v kolonce kde pěstuje rajčata a brambory kdekdo je situace úplně jiná, tady je to vysloveně o lokalitě, počasí a chemické ochraně. Xkrát jsem sousedovi říkal naco má potřebu pěstovat pár brambor, přitom je hodně rajčatový, když tím dává prostor plísni dobrovolně. Přikládám ještě snímek krytu nad rajčaty který pomohl jak kdy, jen připomenu že tato lokalita pro pěstování rajčat je dosti vlhká a podmáčená.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.118 (?), 19.6.2011 19:08

Máte pravdu že tři roky je na stoprocentní tvrzení že něco zabírá příliš krátká doba. A také záleží na tom jak blízko jsou plodiny trpící stejnou plísní to je brambory. Váš kryt se mi líbí a patrně by ve větru obstál. Přece jen tu vidím drobný ale možná podstatný nedostatek a to jsou nekrytá čela foliového krytu. Odhaduji že při dešti hnaném větrem by déšť pokropil téměř celé rostliny a v tom případě kryt nesplní svůj účel. Je mi ale jasné že udělat takový kryt při této výšce rajčat by asi bylo neúměrně drahé. Přeji hodně úspěchů v pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 19.6.2011 22:25

Měl jsem jedno čelo chvíli zakryto polykarbonátem ale to už byla chyba, kryt neluftoval. Fólie je namotaná na lešeňových trubkách a dá se rolováním zvednout nebo spustit. Pokud občas zaprší a je zase hezky tak to rostlinám až tak nevadí, horší je to pokud měsíc v kuse lije e a je vlhko, pak je jakýkoliv kryt k ničemu a nastupuje chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 1.8.2013 12:32

Nechápem, že tu nikto nespomína bio prípravok Polyversum. Mne sa na plesňové choroby rajčín osvedčuje už tretiu sezónu.Odporúčam vygoogliť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika