Dyne - plisen a poskozene plody?



host - 46.58 (?)
14.8.2020 17:56

A foto jedne nejvetsi dyne, ktera ma zvlastni bledou barvu a je ze vsech nejvetsi. Bude pozivatelna?

nejvetsi dyne
nejvetsi dyne
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 46.58 (?), 14.8.2020 17:51, zobrazeno: 3808x

Dobry den,

prosim o radu. Letos jsem poprve zasadil dyne ke kompostu, nijak jsem je neosetroval. Par plodu jsem sklidil ale v poslednich 14 dnech se mi zacaly objevovat bile skvrny pripominajici plisen na listech. Zasazena je vetsina listu viz foto. Nove plody vypadaji zdeformovane. Dokazete poradit o co se jedna a co s tim?

Diky za rady! 

Skvrny na listech
Skvrny na listech
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.58 (?), 14.8.2020 17:53

Jeste pripojuju foto novych zdeformovanych plodu.

Zdeformovane plody
Zdeformovane plody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.58 (?), 14.8.2020 17:56

A foto jedne nejvetsi dyne, ktera ma zvlastni bledou barvu a je ze vsech nejvetsi. Bude pozivatelna?

nejvetsi dyne
nejvetsi dyne
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 142.196 (?), 15.8.2020 1:01

Bílé skvrny na listech je padlí. Bez zásahu potáhne padlí celé listy a rostlina zajde.  Mám stejný problém a chce to včas stříkat.  Jestli to pomůže v této fázi nevím. Ale mladší listy bývají většinou nezasažené, tak to možná pomůže. Chce to stříkat pokud možno preventivně a nečekat až se skvrny namnoží a zvětší. Dnes jsem stříknul Kumulusem (síra) a uvidím.

Že se občas některý z plodů rozhodne místo růstu začít hnít se mi stává taky.  Naštěstí jsou tam jiné, které to dotáhnou do zralosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.74 (?), 15.8.2020 6:48

Já to řeším tak, že napadené listy otrhám. Stejně už k ničemu nejsou. Potom možná preventivní postřik těch zdravých, které zůstaly.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 142.196 (?), 15.8.2020 9:51
Pár hodin po postřiku přišel včera několikahodinový déšť. Uvidím, co z toho bude. Pokud je napadení třeba jen na čtvrtině plochy listu, a postřik další šíření zastaví(doufám v to, ale nevím, jestli je to možné), tak by asi nebylo dobré listy odstranit. Nevím, jen si tak říkám, že možná listy ještě budou fungovat. Byť s menším výkonem. Mám jen dvouleté praktické zkušenosti. Předloni jsem to nechal bez postřiku a rostliny předčasně zašly. Loni jsem stříkal brzy po objevení příznaků padlí a dýně žily až do podzimu. Z toho soudím, že zarazit se to dá. Letos jsem se vrátil z dovolené a mám někde skvrny tak asi na pětině plochy listu. Uvidím, zda postřik šíření zastaví.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.186 (?), 15.8.2020 16:08

Jestli dobře vidím, tak na obrázku který dal uživatel je dost listů silně napadených. Pochopitelně postříkat lze kdykoliv, ale správně by se mělo stříkat preventivně, ne až je rostlina silně napadena touto houbovou chorobou. Nevím co pro postřik používáte, ale většinou přípravky nemají kurativní vlastnosti, rostinu nevyléčí. Podle toho obrázku plodu tykve to opravdu vypadá, že celá rostlina je nemocná. To bílé co je na povrchu listů vidět není celá ta houba, ale jen rozmnožovací orgány. Je to podobné jako u pravých hub, které sbíráme- sbíráme vlastně jen jejich plodnice, ale houba je hlavně to pod zemí čemu říkáme podhoubí. Záleží jen na uživateli, co chce udělat a co od těch tykví ještě očekává- on už je podzim za rohem a s tím dalším růstem to může být všelijaké. A také, jestli to stojí za to kupovat nějaký přípravek.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.58 (?), 15.8.2020 23:57

Dekuji vsem za reakce. Nejvice napadene listy jsem ostrihal, poridil jsem za 60kc postrik proti padli a aplikoval ho. Dam tomu par dni a uvidim co se bude s rostlinou dit, kdyztak dyne predcasne zrusim.

Pouceni pro pristi rok zni ze dyne musim strikat preventivne.

Dekuji,

Mira

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika