Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Dýně hokkaido

Dýně hokkaido

babča (227) - xxx.xxx.44.120 (?)
28.8.2009 8:56

Já mněla první dvě oranžové a ted jsou pruhované oranžovo-zelené.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.136.34 (?)
17.1.2009 13:11, počet návštěv: 152537
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Pod tlakem informací ze sdělovacích prostředků uvažuji o tom, že bych na nevyužitém záhoně zkusil pěstovat dýně hokkaido.Máte s nimi někdo zkušenosti?Je to skutečně takový zázrak, jak se píše?Předem děkuji za Vaše názory.Pepík

Připojit reakci   

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.53.209 (?)
19.1.2009 8:01
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Já je pěstuji asi 4 roky, na pěstování myslím nijak náročné nejsou /Polabí/, podobně jako cukety.Občas zaleju, dusík, prostě klasika... Jinak nám chutnají, je z nich vynikající polévka a nebo kousky prostě jen upečeme. V minulých letech vydržely ve sklepě tak do poloviny února bez problémů, letos jsou tam myslím ještě 3.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Oxalistriangularis (486) - xxx.xxx.68.137 (?)
20.1.2009 20:40

Také je pěstuji. Doporučuji asi po dvou metrech hlavní šlahon zaštípnout a nechat rozvětvit. Pokud to neuděláte, bude úroda o něco menší. Jsou moc chutné na spoustu způsobů. Ty pečené podkovičky osolené a okořeněné (rozmarýnem nebo kmínem nebo podravkou, jak kdo rád) a polité kysanou smetanou s drobně nakrájenou cibulkou a bazalkou opravdu nemají chybu.  Až to zkusíte, fantazie Vám poví o spoustě dalších možností.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

21.1.2009 16:45

Já je nezaštipoval, je pravda, že loni jich bylo méně než v 2007. Letos to tedy zkusím... Ano, přesně, pečené podkovičky jsou skvělé:-))) Jsou ale myslím minimálně dvě odrůdy nebo nevím jestli jsou oboje Hokkaida, já mám na pytlíku Uchiki Kuri / Typ Hokkaido / a na druhém Baby Bear, to asi bude něco trochu jiného...

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.7.84 (?)
28.1.2009 9:00

Dobrý den, já jsem loni zasela isklidila, ještě teď mám dvě plné přepravky.

Bydlíme v Beskydech, kde je přece jen chladnější počasí a začátkem záři mi předčasně úrodu ukončily kroupy. Já pěstuji na hnoji :o))) mám udělaný záhon ze dřeva 4m x 4m na výšku 60cm dole napěchované hnojem a nahoře zemina, takže už jen během roku zalévám, nepleji, protože mulčuji senem.

Já Hokaido miluji jen tak uvařené, ale dělala jsem i z toho svíčkovou (použila jsem jí místo mrkve) a bylo to perfektní, jinak polévka jak na způsob hrachovky, nebo se zakys.smetanou, taky z hokaido dělám s cukinami směs na topinky, dá se z toho dělat i marmeláda...

Takže doporučuji :o)))

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.174.166 (?)
28.1.2009 18:33

To vypadá vážně lákavě, moc prosím všechny zúčastněné o podrobnější recepty! Hanča

Připojit reakci

Dýně hokkaido

29.1.2009 12:53

Tak ta polévka je jednoduchá... dýni na kousky uvaříme, napřed to vypadá, že to bude trvat dlouho, ale potom / ca 15 minut / najednou změkne... Může se přidat třeba i jedna mrkev nebo brambora... jasně sul, trochu pepře atd..no a hned jí horkou dáme do mixeru a rozmixujeme s tou vodou, co se vařila..množství se musí odhadnout, myslím poměr voda/hokkaido, aby to mělo konzistenci podle přání... řidčí nebo krémovější..Kyselá smetana by asi šla rozmixovat i s tím, my si jí ale dáme až na talíři doprostřed..Snad jsem to vysvětlil... já ty dýně pěstuju, vaří je manželka:-)) Honza

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.40.135 (?)
7.2.2011 8:58

Zdravím.

Polévka je jednoduchá a výborná. Dělám ji tak, jak normálně vařím třeba hrachovku. Dýni na kousky, rozvařit, ani nemixuju. Koření stejné jak do hrachovky. Při podávání na to sypu slunečnicová semínka nebo smažené kostičky chleba nebo drobné slané krekry. Návštěvy pokaždé zcela tápou, z čeho to vlastně je a když řeknu že z dýně, tak jsou hodně překvapení. Pak si řeknou o semínka a recepty. 

Kaši taky dělám, půl na půl s brambory. Hezká barva, výborná.  

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.19.201 (?)
29.1.2009 19:12

Já se také připojuji s velikou prosbou o recepty  - letos budu hokkaido pěstovat poprvé, a s novými přírůstky v kuchyni bohužel experimentovat neumím Díky moc...

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.223.208 (?)
30.1.2009 3:46

Dyne, lilek a spenatovy kolac.

700g dyne, oloupane a bez seminek nakrajene na dvou centimetrove kousky

1 lilek jenom spodni svetla cast, rozpulena na delku a vycistena osusena anakrajena na nudlicky.

2strouzky cesneku rozmackane, rozstrouhane.

100g spenatovych listu.

4 vajicka.

2 bilky

60 ml mleka

80g mekeho tvarohu

listky bazilky

predehrejte troubu na 200 c a dejte upect osolenou, opeprenou a poolejovanou dyni do zlatova as tak 25 minut.

Na pekaci osmazte lilek a az bude meky tak pridejte cesnek a michejte asi po minute pridejte spenat a michejte az vypada zvadle.

smichejte dyni a lilkovou smes dohromady.Vymazte pekac a na dno dejte tuto smes

Smichejte vajicka a bilka a mleko poradne rozslehat a nalet na dynovou smes.Posipat tvarohem a upect na 180c do zlatova as tak 20 minut nakonec posipat bazilkou. Podava se s michanym salatema nebo samotne.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.223.208 (?)
30.1.2009 4:04

Take kdyz delate bramborovou kasi tak muzete pridat par kousku dyne pro chut a barvu.Polevku ja delam ze dam asi tretinu dyne, tretinu mrkve a tretinu brambor, zaleju vodou a pridam zeleninovou kostku do polevkuy nebo se muze pouzit i slepici opeprit osolit, uvarit do meka a vsechno rozmixovat.pridam jednu sladkou smetanu a osmazenou a kousky pokrajenou anglickou slaninu.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.223.166 (?)
31.1.2009 6:54

Neco na sladko dynove kolacky.

2 lzice masla    ,2lzice cukru      1/2hrnku uvarene studene dyne           1 vajicko    1/2 hrnku podmasli   2 1/2 hrnku samokynouci mouky a nebo hladka mouka a prasek do peciva.

Utrit maslo a cukr pridat dyni.Rozmichat vajicko a podmasli, pridat dynovou smes, mouku a udelat meke testo ale ne lepive.

Na pomoucnenem vale lehce vypracujeme, rozvalime asi na 2 cm placku a bud to rozkrajime a nebo vykrojime vetsi kolecka  .Dame na plech blizko sebe a upeceme v troube vyhrate na 220 asi tak 15 az 20 minut aby byly pekne upecene.Nechame vychladnout rozpulime pomazeme marmeladou a navrch pridame trochu slehacky.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.246.18 (?)
31.1.2009 16:06

Asi se taky letos vrhnu do pěstování, zní to lákavě. Jen jsem se chtěla zeptat na skladování. Uskladnění ve sklepě je jediná možnost? Co zamrazit nebo zavařit. Je to pracnější, ale sklep nemáme. Brambory jsem měla v garáži a vydrželi tak akorát doteď.  Je tam sice chladno ale sucho. Poraďte.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.61.153 (?)
1.2.2009 15:55

Do dyni jsem se zamilovala loni na podzim a rad bych i zkusila letos nejake vypestovat. ale nejak enma ani potuchy kdy vlastne je mam zasadit. a koukala jsem po seminkach, ale neuspela jsem.nebo je jeste na shaneni semen brzo?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.240.30 (?)
1.2.2009 22:24

Dyne se muze take skladovat zavesena v sitkach aby okolo ni mohl vzduch. Kdyz se oloupe a rozporcuje tak se muze dat do mrazaku ale uz neni vhodna na peceni protoze kdyz se zozmrazi tak zmekne. Pestovat se muze kdekoliv ale potrebuje okolo sebe hodne mista jelikoz slahouny jsou dlouhe. Na svete je hodne druhu dyni zalezi na tom co se sezene. Baby bear je mala dyne asi tak 3/4 az 1 kg taky dobra ta kdyz se rozpuli vydlabe naplni masovou nadivkou tak se muze upect cela.Semena se muzou ocistit a uprazit..

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Lenka U. (66) - xxx.xxx.81.96 (?)
2.2.2009 9:31

Taky přispěju se svou troškou: moje zahrada je výše položená a v chladnějším klimatu, takže na záhoncích se mi dýně nechtěly dařit - loni jsem na to vyzrála vysokými záhony a úroda byla obrovská - dýně se plazily i po stromech, pnuly se dětem po houpačce - ještě jsme nestačili sníst ani půlku. Dýně se skladují v suchu, zvlášť chladno mít nemusí - ideální je třeba na polici v chodbě, ale klidně je můžete zasunout do papírové krabice pod postel - pak vydrží až do příští úrody i déle. Hokkaido je podle mě nejlepší na vaření (má hutnou dužinu a výraznou chuť), naproti tomu na marmeládu a kompoty se mi lépe osvědčila dýně velkoplodá, která je jemnější (ta ale tak dlouho nevydrží).

Náš oblíbený recept na dýňovou polévku: na oleji krátce osmahneme cibuli nakrájenou na čtvrtky (to krájení nahrubo je důležité - polévka je pak sladší), jednu napůl překrojenou mrkev a jednu petržel (nebo kousek celeru), pak se přidají kusy dýně (Hokkaido se loupat nemusí, jen se vyndají semena), párkrát zamícháme a přelijeme horkou vodou. Vaří se asi 10 min, pak se polévka rozmixuje a podává se se sýrovou vložkou vytvořenou z měkkého bílého sýra (Čerstvý sýr, měkčí balkán ap), pár lžiček bílého jogurtu a pokrájené pažitky. Skvělá rychlovka.
A ještě dýňové šátečky: těsto: 2 hrnky hladké mouky (celozrnné, ale nemusí být), 1/2 hrnku oleje, 3 lžíce octa, hrnek dolít teplou vodou - uhňoucat a nechat stát, než se připraví náplň: najemno nastrouhaná dýně, brynza, pár stroužků česneku, příp. sůl - poměry si každý určí dle chuti, vytvořit šátečky (štrůdl), péci v naplno rozpálené troubě dozlatova - jíst čerstvé, nejlépe ještě teplé, druhý den už tohle těsto není chuťově valné, ale můžete použít i těsto listové

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.174.166 (?)
8.2.2009 18:10

To je paráda, že se tu sešla taková spousta receptů, moc díky! Mohla bych ještě poprosit o přesný recept na marmeládu, jak se tu píše někde výš? Hanča

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.223.55 (?)
10.2.2009 8:23

Marmelada.

1.5kg oloupane dyne cim tmavsi duzina tim lepsi.

1.5kg cukru

1/2 hrnku vody, stava a nastrouhana kura ze dvou citronu.

Vodu a nakrajenou dyni dame varit, varime na mirnem ohni az je dyne velmi meka.Odlejeme vodu a rozmichame na kasi, pridame citronovou stavu , nastrouhanou kuru a cukr.Privedeme zase pomalu do varu a neustele michame dokud se nerozpusti cukr.Varime asi 20 minut na mirnem ohni , casto michame az to je huste. Urcite nekdo bude mit treba jeste jiny recept.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.223.171 (?)
11.2.2009 3:03

Cokolada a dyne buchta

1 1/2 hrnku hl.mouky.    1 hrnek cukru.    1/2 hrnku oleje.     2 vajicka.          1 hrnek uvarene rozmichane dyne.   2 lzicky prasku do peceni.            1/4 lzicky sole.  1/4 lz. skorice.  1/4 lz. zazvoru.  125g cokolady bud to rozlamanou a nebo ty male kulate kousky.

Utreme cukr s olejem, pridame vajicka po jednom a vzdy dobre zamichame, pridame dyni, mouku prasek do peciva, skorici, zazvor zamichame a pridame kousky cokolady.Peceme v troube 180 asi tak hodinu.Nelepsi vyskouset spejli zda je upecena.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.106.43 (?)
6.3.2009 0:42

Zdravim vsechny hokkaido milovniky, s pestovanim jsme zacali minuly rok a shromazdili spoustu semen. Muzete mi prosim poradit, jestli mohu vysusena semena vysadit jiz letos a jestli je nutne aby kvuli klicivosti prosli mrazem? Pokud ano, pak pri kolika stupnich a jak dlouho? Dekuji za rady a pripojuji typ pro ty z vas, kteri topite doma/na chalupe drevem nebo mate troubu :

Dyne pecena v alobalu

rozkrajime dyni na kousky {asi 7 cm)

zabalime po nekolika do alobalu + predtim osolime, opeprime

vlozime do kamen, ci trouby na asi 20 min

skvela priloha

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.60.112 (?)
22.3.2009 15:52

Minulý rok na podzim jsme chuti dýně hokkaido taky podlehli, nejvíc jsme si oblívili polívku z uvařené a rozmixované dýně. Recept je jednoduchý. Dýni očistit, nakrájet a uvařit- nejlépe se špetkou soli a kouskem mořské řasy(k dostání ve zdravé výživě), pak už stačí jen rpzmixovat a ozdobit něčím zeleným :)

Semínka jsme si nechali a už je mám v kelímkách :) už mám malé rostlinky a strašně se těším až začnou pořádně růst a konečně budu držet v ruce svoje dýně :)  Doufám, že se to povede:)

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.40.154 (?)
16.4.2009 11:28
Zdravím všechny příznivce Hokkaido :-) minulý rok jsem dostala pár kousků od tety a letos si ji rozhodně také vypěstuji. Úplně mě nadchlo tetiččino využití těchto plodů - a sice - oloupat, na kousky a šup s ní do odšťavňovače. Přidat třeba i pár mrkví a nemá to chybu! Jitka
Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.60.50 (?)
6.5.2009 12:53

Všichni tady píšete recepty, za což děkuji... Už mám dvě 20 centimetrové sazeničky, o víkendu půjdou do země, ale pořád mi vrtá hlavou, jak já poznám, kdy sklízet? Poradíte mi někdo fintu fň nebo bž, jak poznat akorát zralé plody?

Předem děkuji. Lenka

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.177.127 (?)
10.5.2009 23:14

Dobrý den, podle mých zkušeností, musí stopka u plodu trochu seschnout a zežlounout, pak je plod připraven ke konzumaci. Přeji hodně úspěchů v pěstování.Jindra

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.212.178 (?)
21.6.2009 19:32

Dostal jsem na jaře,  výše, jmenovanou dýni s velkou chválou a tvrzením, že je univerzální jako cuketa a tak jsem si schoval semínka pro nasazení a pěstování.  Protože cuketové zelí mi velice chutná, udělal jsem z této dýně taky zelí, stejným postupem.  Nezlobte se všichni příznivci, ale musel jsem to vyhodit do kompostu - nedalo se a tak semínka šla tamtéž.   Asi mě máte za barbara. P.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Oxalistriangularis (486) - xxx.xxx.96.187 (?)
26.7.2009 18:48

Ten, kdo Vám řekl, že hokkaido je universální jako cuketa Vám neřekl pravdu. Vůbec není universální. Ale je velice dobré, pokud ho upravíte správně! Pokud ho vaříte a chcete z něj udělat zelí (zelí se vaří), vždycky se rozvaří a vznikne jenom kaše. Do bramborové kaše se dává vařené hokkaido s bramborami půl na půl. Bramborová kaše má potom krásnou barvu a má i lepší chuť. Hokkaido nemusíte loupat ani po 6 měsících skladování, slupka se pouze dobře omyje a i po 6 měsících skladování se krásně rozvaří. Seznamte se s různými recepty, je jich i tady na tomto fóru celkem dost. A pak suďte. Možná potom budete semínka hokkaida znovu pracně shánět .  Zrovna zelí však z hokkaida neuděláte, i kdybyste se rozkrájel  , podobně jako ze suchého písku neuděláte bábovičku.  

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.168.20 (?)
11.8.2014 12:46

Dobrý den, mám ji jen v košíku na lince a vydrží do vánoc, sem tam na ní sáhnu to poznáte pohmatem, že už jí končí skladovací doba.-) Pohanka

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Oxalistriangularis (486) - xxx.xxx.102.42 (?)
3.8.2009 11:44

Dýni hokkaido o průměru cca 15 cm důkladně omyji a rozkrojím na poloviny. Vyberu semínka a začínám tvořit: česnekem utřeným se solí vnitřek obou polovin dýně důkladně vymažu a to i na jejich cca centimetrových okrajích. Takto vymazané "bábovičky" ve stejném rozsahu posypu vegetou. Nyní na dno báboviček nasypu trochu rozmarýnu. Nyní budu potřebovat mleté maso, které upravím stejným způsobem jako když dělám karbanátky (karbanátky se připravují různě, já do nich přidávám syrovou drobounce pokrájenou cibuli a pro účel naplnění báboviček nesmí chybět hořčice). Nyní mletým karbanátkově upraveným masem vnitřek báboviček naplním tak, aby maso kopírovalo vnitřek báboviček asi tak o síle 2 cm. V bábovičkách musí zůstat stále ještě důlek. Tento důlek naplním fazolkami uvařenými v zeleninovém vývaru (vývar slejeme) a fazolky promícháme s trochou se solí utřeného česneku. Fazolkami naplním důlek do kopečka. Posypu bohatou vrstvou čerstvé bazalky a strouhaným sýrem. Hlubší pekáč vyložím pečícím papírem, lehce ho potřu olejem a bábovičky do něj vložím. Zapékám při cca 190 stupních C asi tři čtvrti hodiny. Na talíři bábovičku obložím krájenými rajčaty, krájenými paprikami a krájenými okurkami. Brambory nepřidávám, protože pečená dýně dokonale supluje brambory a celková váha jedné hotové bábovičky činí skoro tři čtvrti kg. Po jejím snězení by odfukoval i těžce upracovaný dřevorubec. Proto jako přílohu volte jakkoli upravenou, ale už jen čerstvou syrovou zeleninu.  Fantazii se meze nekladou, proto lze v důlku bábovičky využít i vařenou a v osmažené strouhance promíchanou krájenou brokolici, květák, nebo jen rozklepnuté vajíčko. 

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.138.163 (?)
26.7.2009 10:44

Připojil bych se k tomuto dotazu. Letos jsem začal pěstovat ze semínek dýně hokkaido. Krásně vyrostly rostliny, kvetou, ale z množství kvvětů zatím jen jeden plod. Je potřeba rostliny nějak opylovat nebo jsou samosprašné? Poraďte. Díky. Karel

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.2.200 (?)
24.8.2009 16:28

Také hledám odpověď jak pěstovat dýni Hokaidó. Na rostlině mám pouze jeden plod a mnoho samičích květů, samčí ale vykvetly moc brzy, před samičími. Nebylo tedy žádné opylování a tudíž žádné plody.  Poraďte jak pěstovat a je-li možné použít semena z konzumované dýně a nebo je nutná nějaká selekce.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Oxalistriangularis (486) - xxx.xxx.68.76 (?)
24.8.2009 16:58

Semínka z dýně vyberte a usušte. Z nich si pak vyberte ta největší a "nejbaňatější". Koncem dubna je zasaďte do kelímků a předpěstujte si je podobně jako třeba okurky nebo melouny a po zmrzlých je zasaďte na zahrádku. Začátkem května ale můžete zasadit semínka rovnou na záhon, bez předpěstování. Jen dejte pozor, aby rostliny hokkaida nebyly blízko cuket. Opylením by ze semínek hokkaid mohly v následujícím roce nakonec vyrůst i obyčejné cukety. Jinak zatím nezoufejte, je před Vaší rostlinou ještě celé září. Zalévejte, přihnojte a ona Vám určitě ještě nějaká ta hokkaida dá. 

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.147.173 (?)
8.2.2011 6:48

K tomu opylování květů hokkaido. Na jiném vláknu zde bylo doporučení sázet v blízkosti saturejku nebo brutnák, která bohatě kvete a priláká včely a hmyz k opylování hokkaida.Tak to letos zkusím.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.216.7 (?)
11.8.2009 9:09

Pepíku je... je to chutné a velmi zdravé... chutná to jak sladký brambor či jedlý kaštan.Již mám úrodu a dělám z toho pokrm každý týden.Eva

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Adazahradničí (6) - xxx.xxx.18.54 (?)
26.8.2009 20:21

Prosím nemáte někdo foto zelených dýní hokkaido? Něco mi vyrostlo na zahrádce, ale bohužel jsem zapomněl, který druh to je a podezřívám právě ony zelené hokkaido,) Děkuji moc,)

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.55.26 (?)
27.8.2009 4:55
A existuje vůbec druh zeleného hokkaida? Moje hokkaido je velmi, ale velmi sytě oranžové.
Připojit reakci

Dýně hokkaido

babča (227) - xxx.xxx.44.120 (?)
28.8.2009 8:56

Já mněla první dvě oranžové a ted jsou pruhované oranžovo-zelené.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.116.7 (?)
27.8.2009 7:43

Ano, zelené hokkaido existuje. Tvrdí se, že má být z hokkaid nejchutnější. Mám oba druhy. Dnes to zelené vyfotím a zítra vložím foto. Zdravím, Helena

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.120.25 (?)
27.8.2009 15:04

Mě vyrostly ze semen označených jako barevná směs tykve Hokkaidó bílé (největší) oranžové a tmavě zelené. Foto bohužel nemám.

Tykvým zdar Marcela

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.6.34 (?)
27.8.2009 21:10

Vážení příznivci tykví hokkaido.V lednu jsem dotazem založil tento řetězec.Už sklízím první plody.S využitím plodů jsem na rozpacích, čekal jsem více.Zkusil jsem tolik vychvalovanou krémovou polévku, opravdu mne nenadchla.Taková dršťková nebo bramboračka s houbama jsou proti té dýňové šlichtě nebeská mana.Zkusil jsem to naplnit mletým masem, dát do toho rajče, posypat sýrem-až na tu dýni to bylo překvapivě chutné.Jediné poživatelné je smíchat rozvařenou dýni s bramborovou kaší, nebo s tím zahustit omáčku, a to je dost málo.Jsem s touto dýní zklamán.Řekl bych, že mnohem šíře použitelná a i chutnější je cuketa (i když se obejdu i bez ní).Pepík

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.52.38 (?)
28.8.2009 10:56
U nás všem polévka velice chutná. Chutí mi nejvíc připomíná krémovou hrachovou polévku, s tím rozdílem, že je jemnější(slupky v hrachovce někdy škrábou v krku). Majk
Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.55.26 (?)
28.8.2009 21:19

Prosím všechny zúčastněné - žádnému z vás hokkaidó neponičila plíseň. Mně asi ano. Má ještě cenu udělat postřik?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

sengge (267) - xxx.xxx.114.115 (?)
28.8.2009 21:34

Pokud celkově žije a má i nějaké zdravé výhony a listy, tak určitě. Naše dýně Hokkaido i okrasné dýně taky mají sem tam nějaký list napadený a občas uhnije nějaká mladá dýnička, ale vcelku se drží. Před dvěma týdny jsem je postříkala, když to s nimi nevypadalo moc dobře, zároveň jsem odstranila všechno napadené, a zatím žijí a plodí :-)

Hokkaido nám už porostla i keře a začíná se pnout po jabloni. 

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.55.26 (?)
29.8.2009 22:00

Můžete mi napsat čím ji ošetřujete? Zabírá to dobře? Moc díky za radu!! Listy byly jakoby poprášeny lehce moukou nebo vápnem, to bude stopro plíseň, že.

Nám se pne po smrcích, už je u sousedů, plíží se nenápadně na jejich kompost a na tom vtíravém výhonu visí tři hokkaidíčka. Ale nevím nevím, jestli, vzhledem k té plísni, dozrají. Na naší straně plotu lezou po švestce, po dalších docela vysokých smrcích, radost pohledět, a plodů je asi osm.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.55.26 (?)
29.8.2009 22:01

Omlouvám se, že jsem to nenapsala do mého předchozího příspěvku, zapomněla jsem. Dala jsem tchýni jednu dýni a ona ji chce zavařit (nasladko). Jde to?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

sengge (267) - xxx.xxx.114.115 (?)
29.8.2009 22:12

Jestli jde nasladko nevím, my ji děláme na různé způsoby, ale vždycky naslano.

A stříkali jsme kuprikolem. Ale na plíseň tohoto typu jde větší množství fungicidů. Myslím že je to plíseň bramborová, jaká bývá i na rajčatech atd. Já jsem postříkala šmahem rajčata, cuketu i dýně. Rajčatům to moc nepomohlo, už byla hodně napadená, ale cuketě i dýním to pomohlo dobře. :-)

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.47.69 (?)
3.2.2010 13:42

ahoj příznivci hokkaido. vloni jsem pěstovala poprvé tyto tykve, na jedné rostlině mi nevyrostly víc než 3. a z toho jen jedna větší, ostatní vždy malé. Co se týká zpracování, v podstatě používám dva recepty.

1. papriky, brambory a hokkaido nakrájím na velké kostky, lehce posypu hrubou solí a tymiánem, přidám na plátky krájený česnek, zakapu olivovým olejem, rukama promnu, aby olej všechny kousky obalil a peču v troubě doměkka - cca 1/2 hod.

2. na pánvi rozehřeji olivový olej a postupně přidávám od nejtvrdší na středně velké kostky nebo proužky nakrájenou zeleninu. většínou dám nejdříve nahrubo nakrájenou cibuli - bílou i červenou, potom papriky, mrkev, kousek celeru, hokkaido, možno přidat i houby,  rajče, nakonec pórek a plátky česneku. Osolím a posypu lehce tymiánem. /Zeleninu použiji jakou zrovna mám po ruce, rozhodně není nutné dávat vše výje vyjmenované, ale pro mně je takovým základem cibulka, paprika, hokkaido a česnek./ Podusím chvilku - podle chuti, aby zelenina byla "na skus", raději tvrdší než rozvařená.

přeji všem kdo to vyzkouší Dobrou chuť. Dana z Brna

Připojit reakci

Dýně hokkaido

jirilan (741) - xxx.xxx.29.155 (?)
7.2.2011 13:28

Hokaido peču na plechu nakrájené na kostky s mírně předvařenými bramborami, mrkví, celerem. Na pekáč dám nakrájenou na proužky anglickou slaninu, na ni pokladu výše uvedenou zeleninu, přidám několik cibulí nakrájených na 1/4, pokapu olejem, osolím, koření dle chuti a peču asi 3/4 hodky při 180 st.. Anglická slanina se krásně vypraží a vše ochutí. Když jsem doma sám, sním vše tak, že si pořád přidávám, až není co. Sežral bych to i s plechem. Ještě dodávám, že jsem měl jednu jedinou sazenici na kompostě a sklidil jsem nejméně 30 dýní. Přechovávám je ve studeném pokoji v paneláku a asi 3 se mi kazily podobným způsobem, jak je uvedeno výše. Možná, že by bylo dobré dezinfikovat dýně před uložením hypermangánem.

Obrázky:

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.84.239 (?)
17.11.2009 19:09

Dobrý večer jsem doma a nemam co dělat a přemejšlím zda bych neměl zasadit dyni.Pomůžete mi?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.96.54 (?)
26.3.2010 9:21

Zdravím,

po přečtení diskuze jsem se nalakotila na tuhle dýni. Myslíte, že poroste v polostínu?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.125.139 (?)
5.5.2010 17:33
Dobrý den všem dýňařům :)) Semínka této dýně jsem si přivezl z dovolené - z každé dovolené si přivezu,,něco" na zahradu :D No.. k dotazu... jak asi daleko od sebe mám semínka sít?
Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.58.118 (?)
6.2.2011 19:45
Hm... po Novom Roku mi začali Hokkaidá rapídne odchádzať... začali sa zjavovať také mallé preliačeniny a tam to začalo hniť... včera som vyhodil na hnoj dve, poslednú som rozkrájal, povykrajoval, lebo ešte nebola veľmi chytená a dal som ju do chladničky... ale chuťovo už nič moc, zostala taká... múčnatá a zosladnutá... Inak, minulý rok na jar malé prekvapenie-na hnojisku, kam vyhadzujem biologický odpad mi vyrástli Hokkaidá krajšie ako predpestované vnútri, bujneli a nádherne rodili... v živote sme ich toľko nemali... už sa teším na novú sezónu... najradšej ich mám takto: na plech dať papier na pečenie, nakrájať Hokkaido na plátky, jemne potrieť olejom, posoliť a dať korenie na americké zemiaky... a šup do trúby...
Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.225.117 (?)
18.2.2011 12:05

Dobrý den, chci se zeptat-koupila jsem si bio dýni hokkaido v obchodě, po vydlabání jsem si semena nasušila - mohu je takto nasušená zkusit zasadit a vypěstovat si tak vlastní dýně? Prosím poradte, všem moc děkuji za jakékoli rady a nápady. s.llucka@seznam.cz

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.115.37 (?)
3.3.2011 11:48
Dobrý den, taky sem si koupila dýni hokkaido a mám semínka, jak pěstovat sem už tady vyčetla, ale spíš mě zajímá jestli ji můžu pěstovat vedle jiného druhu dýně?Vyčetla sem tu, že když je vedle cukety, může z ní pak vyrůst taky cuketa?
Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.186.98 (?)
3.3.2011 11:56

pravda je to jen na pul..hokaido muzete pestovat vedle cukety, ale pokud byste z hokaido chtela dalsi rok vzit semena tak vysledne rostliny nebudou jiz ciste hokaido, ale krizenci hokaido s cuketou, proto je nutne dodrzet izolacni vzdalenost nebo pestovat jen jeden druh (odrudu)

Připojit reakci

Dýně hokkaido

3.3.2011 12:58

Zdravím.

Je to možné a běžně se spolu kříží. Tak jsem hledala v chytrých knihách a našla jsem izolační vzdálenost asi 40 metrů plus něčím vzrůstným odděleno. To je nerealizovatelné, takže druhý způsob byl počkat si na květ těsně před rozkvetením, opylit ho třeba štětečkem - ručně a pak ho zabalit do látkového sáčku, aby se tam už nedostala včela s dalším pylem. Semena z tohoto plodu budou dýně i když z jiných plodů téže rostliny (z jejich semen) mohou v dalším roce narůst kříženci. Další variantou bylo vzít semena z plodu opylovaného dřív, než kvetla cuketa (jenomže jestli nějaké pokvete u sousedů a včela pyl přenese, tak mi to nepomůže).

Dýním zdar a Hokkaido zvlášť.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.165.185 (?)
4.3.2011 8:18

Dobrý den,

ono je to s tím vzájemným křížením tykví trochu složitější. Podle odborné literatury se mezi sebou velmi snadno kříží zástupci jednoho druhu (např. žluté a zelené cukety, cukety a patizony - oba jsou zástupci tykve obecné - Cucurbita pepo). Naopak křížení tykví mezi jednotlivými druhy se běžně neděje - např. křížení cuket (tykev obecná) s Hokkaidem (tykev velkoplodá - Cucurbita maxima). Takže bych se nebál dohromady pěstovat cukety s tykví Hokkaido, vzájemné zkřížení je málo pravděpodobné. Hodně úspěchů v pěstvání tykví přeje M.S.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

deerslayer (486) - xxx.xxx.58.118 (?)
4.3.2011 20:08
Normálne mám Hokkaido vedľa cukety, semienka Hokkaida si nechávam a žiadny problém... HOKKAIDOje BEST OF...
Připojit reakci

Dýně hokkaido

zanetaa (2) - xxx.xxx.194.147 (?)
9.3.2014 11:41

dobrý de máte zkušenost s pěstování hokkaido, cukety a máslové dýně? děkuji

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.147.173 (?)
3.3.2011 16:36

Loni jsem měl Hokkaido 10m od hodně cuket. Hokkaido jsem sklidil.Co by vyrostlo následně letos neumím odhadnout, Letos mám sáčky již koupeny.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

23.3.2011 14:21

Zdravím.

Loni mi Hokkaido špatně klíčila, vůbec se jí nechtělo, spousta semen nevzešlo vůbec. Tak jsem ji letos vysela do pařníčku už teď. Pro změnu vystřelila jak raketa a všechna semena. Super. Musím ji dát už teď do normálních rozměrnějších nádob. Ale chci se zeptat, podpoří posazení níže (jako u rajčat) kořenovou soustavu nebo to u dýní nedělat?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.49.54 (?)
11.6.2011 9:06

Tak co pěstitelé, jak máte velké hokaidíky? Měla jsem stará semínka, co ale přesto brilantně vyklíčila, takže opečovávám rovnou 17 rostlinek :-) Tak doufám, že budou dýňové hody :-)

Sázela jsem je jen tak do hlíny, maj kolem sebe jen cca 2 litry kompostu. Přihnojuju teď Hortilonem Start a začínají se mi rozvíjet první kvítky, tak snad stihne alespoň něco dozrát.

Na jaké hnojivo mam přejít až se budou dělat plody? Ráda bych něco eco-friendly, aby byly plody co nejzdravější, když je budu jíst v jednom kuse :D

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.228.48 (?)
18.7.2012 16:01

Ahoj, jsem také novopečená dýňařka, ráda bych se poradila. Známá mi doporučila odštípnout květy, pod nimiž není "boulička" - zřejmě malá dýňka.  Na webu jsem nic nenašla, říkám si, příroda si to přece zařídí sama, nepotřebuje umělý zásah..

Máte někde tuto zkušenost? 

Děkuji a přeji velkou úrodu.

Radka.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

m3f (5597) - xxx.xxx.133.163 (?)
18.7.2012 16:29

Ty květy kde není náznak plodu jsou samčí a jsou potřeba na opylení těch s těma "bouličkama". 

Hokaido mi letos roste do několikametrových šlahounů ale plody téměř žádné.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

kozel_zahradnik (7) - xxx.xxx.142.138 (?)
21.7.2012 9:24

Nám se letos celkem zadařilo - hodně jsem je předpěstoval, takže už bohatě kvetly, když jsem je sázel. Včera jsme sklízeli první, k večeři byla polévka a olizuju se ještě teď.

Pod každou rostlinu jsem zaryl tak dvě vrchovaté lopaty kompostu, a sem tam je zaleju slepičákama, protože jsem se dočetl, že jsou to žrouti na živiny. Jinak si rostou bez zásahu, protože je mám prvně, takže mám "pozorovací rok", abych si zkusil, co to udělá v téměř bezúdržbovém režimu.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.233.165 (?)
24.7.2012 0:13

Jojo, u nás podobně - rostliny (2) bují tak, že překryly úplně všechno (včetně jahodiště), plazí se výkopy na plot, šlahounů má každá asi 5 a cca 5 m dlouhých. Plody zatím v náznacích, jeden už má pr. asi 6 cm. Mám to zaštípnout?? Jednou jsem to udělala u malých okrasných tykviček a rostlina se naštvala, vypjala všechny síly a zaplavila i pozemek sousedů :(tak nevím... prostě máme 30x víc lupení než plodové biomasy. Z toho nebude ani polívka. Lipka od Chrudimi

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.128.176 (?)
29.7.2012 14:13

Dobrý deň, mne hokkaido nasadila veľa plodov ale všetko je to drobné, aj jeden najväčší ktorý už bol zrelý bol dosť malý, mala by som asi prihnojiť, niekde som čítala o zaliatí tekvice mliekom, nemáte s tým skúsenosti? A čo sa týka zaliatia trusom od hydiny, musí to byť prekvasené, či len tak zarobené s vodou a hneď zaliať? Ďakujem :)

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.3.136 (?)
29.8.2012 14:29

Plody rostou pokud jsou schované ve stínu pod listím. Když na ně začne svítit slunce, protože jsou třeba na konci šlahounu v řidším porostu nebo začne listí uvadat, začnou zrát a přestanou růst.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.132.123 (?)
27.8.2012 9:36

Velice doporučuji pěstovat na síti s oporami (železné plotové kuny) směrem vzhůru. Ušetříte fůru místa, dýně nejsou špinavé a nic neutlačují, dobře se zalévají a event. přihnojují, sklizeň je pohodová. No a z dálky to vypadá nádherně - souvislá zelená stěna více než dva metry vysoká, 8-10 metrů na délku, s prosvítajícími, nejprve žlutými a pak červeno-oranžovými velkými plody. Vertikálně na síti pěstujeme i okurky nakládačky i salátovky. Zdraví Venca.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.147.174 (?)
28.8.2012 13:40

Asi na té síti něco bude, protože i u mne byly dýně nejhezčí, když se začaly plazit a mít plody na plotě.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

Mr Bigggg (2310) - xxx.xxx.5.149 (?)
28.8.2012 14:30

Potřebuji zakrýt jedno nevábné místo v mé zahradě. Pěstuji tam u plotu vysokého 3 m popínavé fazole Corola.. Zajímá mne, do kdy asi tak vydrží zakrytí tykví Hokaido- pochopitelně pokud nepřijde mráz. Zasadil bych je z druhé strany plotu a přidal bych ještě cukrovou kukuřici a měl bych Tři sestry.

Mr Big 

Připojit reakci

Dýně hokkaido

m3f (5597) - xxx.xxx.242.167 (?)
28.8.2012 16:15

Listy tykví už delší dobu zasychají a vypadají rovněž nevábně, já osobně mám Hokaido již v kuchyni na lince. Tykve končí nyní. Na zakrytí nevábného místa jsem použil maloplodé samosprašné kiwi, roste jako divé.

Připojit reakci

Dýně hokkaido

host - xxx.xxx.64.250 (?)
6.4.2013 22:02

Ráda bych vzykoušela pěstování hokaido vertikálně, ale nějak si to neumím dost dobře představit, jak takovou konstrukci vyrobit. Nemáte prosím foto? Děkuji, Katka

Připojit reakci

Dýně hokkaido

7.4.2013 7:04

Hokaido je na pěstování vertikálně až moc mohutná rostlina a je potřeba to zvážit.. Na takové pěstování se dají použít kari sítě, to jsou sítě s oky např. 20*20 cm a drátu tl. 5-6 mm, které se používají při betonování. Dostanou se koupit ve stavebninách a mají rozměry 2*3 m. Když je "zlomíte" v půlce tak získáte drátěný "stan" o výšce 1,5 a délce 2 metry, nebo síť o něco opřete.

Hokaido je v kuchyni velmi specifická a vynikající. Doporučím Vám vyzkoušet žlutoiu keříčkovou One Ball která se součástí balení Směs kulatá. Zabere málo místa, je úrodnější, rovněž vynikající, jen nemá tu echt chuť a barvu Hokkaida.

Obrázky:

One Ball F1
One Ball F1
Připojit reakci

Dýně hokkaido

mičurinec (3095) - xxx.xxx.93.3 (?)
7.4.2013 7:59

škoda, že v té duo směsi nemají tu bílou kulatou cuketu, je prý je zvšech nejchutnější, takhle to musí člověk objednávat porůznu

Připojit reakci

Dýně hokkaido

7.4.2013 8:44

Jakou bílou?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

7.4.2013 8:48

jedná se o tuto odrůdu, v podstatě v Itálii to je nejoblíbenější a nejvíce vážená cuketa

Připojit reakci

Dýně hokkaido

7.4.2013 9:12

A její využití?  One Ball je také vynikající ale chybí ji chuť a barva Hokaida, která je svým způsobem nezaměnitelná.

''Uchiki Kuri'' - nevíte náhodou zda se jedná o keříčkovou nebo plazivou odrůdu?

Připojit reakci

Dýně hokkaido

7.4.2013 9:27

jsou to cukety a ty jsou přece vodovější než dýně...

jinak Uchiki Kuri je plazivá

Připojit reakci

Dýně hokkaido

7.4.2013 9:36

Ď!

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajče jako Bajaja219.11.201857
Rajčata venku do Vánoc?2919.11.20183013
Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory9219.11.201813422
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna 218.11.2018263
Rajčata 2018/215217.11.201826600
Rajčata 20192415.11.20182490
Co je to za tykev? 44.11.2018902
Rajčata 20175663.11.2018209177
Nejsladší rajčata 2326.10.20183768
spirála na rajčata a okurky6225.10.2018127154
Sklizeň rajčat a paprik - 2018 6115.10.20189613
Pěstování rajčat na netkané textilii?536.10.201841459
Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě830.9.2018801
Jak naložit s nedozrálou tykví Oregon, aby se dala i skladovat 126.9.2018228
Melouny 2018 3124.9.20187022
Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou519.9.2018712
Co to je za nemoc rajčat? 2818.9.20186139
Žádné cukety - květ odpadne617.9.20186391
Paprika Rodrigo 7611.9.201821289
Jak omezit výšku rajčat? 411.9.2018635
Skřipce na vázání rajčat1710.9.20188536
Zloutnuti a usychani listu rajcat po pohnojeni59.9.2018860
Méně časté druhy tykví - pěstování, skladování, využití 134.9.20187324
Masitá rajčata261.9.20187378
Čierna rajčina 2930.8.201817014
Suchu odolnější zelenina2428.8.20182476
praskání rajčat1028.8.201826710
Jak daleko pálivé papriky od nepálivých3126.8.201826518
Okurka hadovka - co jí schází? 126.8.2018394
Paprika - napadle listy226.8.2018348
Vilma, Venus, Aztek2123.8.20183278
Jak uskladnit sušená rajčata?1823.8.20182072
Zežloutnutí plodu lilku122.8.2018253
Jak utlumit zrání rajčat ve skleníku?322.8.2018448
Výsev a předpěstování sazenic v domě722.8.2018701
Meloun vodový, lze pěstovat i ve vyšších polohách221.8.2018637
Rajčata podlouhlá 2320.8.20186502
Žere vosík svilušky 119.8.2018307
Usychání květů na rajčatech616.8.20188945
Co to je?715.8.2018819
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Napájení králíků v zimě, mrazech17:13
Sušená syrovátka - dávkování14:08
Sušená syrovátka - dávkování14:04
Napájení králíků v zimě, mrazech18.11.2018
Napájení králíků v zimě, mrazech18.11.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů