Doporučte zahradnický substrát pro předpěstování rajčat a paprik



host - 187.216 (?)
23.1.2018 15:03

Řekněme že ta cena není úplně nízká. Dělám si pro sebe 120 sazenic paprik, 60 rajčat plus nějaké kedlubny, kytky...   Při dnešních cenách 18 - 20 za papriku a 15 - 18 F1 rajčata jsem v plusu. Přebytky sazenic obvykle umístíme po sousedech - tu lahvinka, tam dostane máma cibulky nějakých kytek, řekněme že nemám pocit, že bych prodělával...   :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 187.216 (?), 23.1.2018 15:03

Řekněme že ta cena není úplně nízká. Dělám si pro sebe 120 sazenic paprik, 60 rajčat plus nějaké kedlubny, kytky...   Při dnešních cenách 18 - 20 za papriku a 15 - 18 F1 rajčata jsem v plusu. Přebytky sazenic obvykle umístíme po sousedech - tu lahvinka, tam dostane máma cibulky nějakých kytek, řekněme že nemám pocit, že bych prodělával...   :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 23.1.2018 16:07

Po velmi špatných zkušenost s hoby sustráty používám profi substrát od Klasmana

Substrat TS 3 medium basic + jil (404) standard

Rostlo v něm zatím vše, od rajčat přes pariku, réva i další. Problémem je ho sehnat, beru ho od Pasiče (celou paletu), ale v Brně by mohla jít koupit i jedna kostka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 23.1.2018 17:43

Je úplně jedno do čeho budete vysévat. Jen tam nesmí být žádné zbytky herbicidů nebo nějaké nemoci. Ale to se na první pohled nepozná. Protože použití Universálního substrátu Agro mně zkazilo celou sezónu 2016, tak jsem přešel na jakýsi profesionální německý profesionální substrát (obyčejný ne výsevní). Proč profesionální? Protože si myslím, že do tohoto substrátu nemůže výrobce dát všechno co kde nahrabe, protože by pro něho nebylo asi příjemné se s nějakým zahradníkem soudit o to, že mu zničil úrodu. My zahrádkáři můžeme jen mlčet.

                   Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 241.180 (?), 23.1.2018 17:59

Vloni jsem použil substrát od Agra, a byl vynikající. Dřív jsem taky problém neměl. Bohužel ale mnozí z vás chytli špatnou várku s herbicidy. Proto letos váhám, s čím bych měl jistotu. Možná nejlíp bych udělal, kdybych použil směs kompostu a hlíny ze zahrady - máte s tím někdo zkušenost, jak klíčí a prosperují rajčata v tomto? Nebo používáte výhradně výsevní substráty? Potřeboval bych tak na 50 květináčků, což e do mikrovlnky nevleze, takže nejspíš si to pojistit v troubě - jak dlouho a na jakou teplotu to nechat propařit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.132 (?), 23.1.2018 18:29

Předloňský výsevný substrát od Agra byl katastrofa, pokroucená rajčata. Od té doby se Agru vyhýbám.

Loni jsme koupili výsevný substrát, co nebyl od Agra a napůl jsme ho použili s normální hlínou ze zahrady. U paprik ale nastal problém s padáním klíčících rostlin, takže zalito Previcurem a dál bez problémů.

Letos máme obyčejný zahradnický substrát B od Rašelina Soběslav. V toubě na plechu byl na 100 st.C něco přes půl hodiny, předtím jsme ho přelili horkou vodou, protože byl hodně suchý.

Dnes do něho jdu naset semínka paprik. Previcur už mám preventivně nachystaný na okně. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.206 (?), 24.1.2018 14:46

Tak to jsem zvědavý, jak budete spokojeni. Vloni jsem ho koupil u Mountfieldu a měl jsem nejhorší sazenice za 10 let.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 24.1.2018 16:18

Pro MF vyrábí a balí substráty Agro. To, že MF je levnější než LowEnd od AgroCS cosi o kvalitě napovídá.

Zatím nejlíp vychází Rašelina Soběslav (a od Agra jen Profi substráty).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 23.1.2018 18:31

Dlouhou dobu jsem používal výsevní substát Agro CS, měl dobrou strukturu, bylo v něm mimo rašeliny i trochu písku. Absolutně žádné problémy. Loni jsem ho tady nesehnal, koupil jsem cosi hyper a je to balík smetí. Termín se mi blíží. Zalévám Previcurem. Jinak k tomu klíčení paprik, někde v kalendáři psali, že papričky (Habanero) by se neměly nakličovat ani na okně, ani na topení. Vadí studený vzduch od okna a možnost zapaření. Rovnoměrná teplota 24-28 st. Možná to platí i pro ostatní papriky, letos budu klíčit ne u okna. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.132 (?), 23.1.2018 19:45

Ke klíčení paprik: Habanero nepěstuji, je pro mě moc pálivé. Ale běžné chilli typu kajenský pepř a jalapeno, kapie, PCR-ky a všechny sladké nechávám v misce ve vodě 24 hodin před výsevem. Letos poprvé 48 hodin (holt skleróza) a výsledek byl překvapivý.

Ohnivec od Sema baleno:8/2014 měl za ty dva dny klíčky venku. Semínka čerstvé kapie a chilli z obchodu klíčky neukázaly, a to vždycky čerstvá semínka vyrostou jako první. Nejlepší nakličování je na akváriu u osvětlení, ale bez přístupu světla, prostě něčím misku zakrýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 23.1.2018 18:38

Obávám se, že s tím mám špatnou zkušenost. Pravda, nedělal jsem to v troubě (to mi manželka nedovolila), ale na kamnech v chalupě. Za neustálého míchání a teplotu jsem nevyhnal na víc než 80°C. A přesto si myslím, že jsem připálil ty humusové složky a vyrobil něco, v čem semínka (i když to bylo smícháno se substrátem půl na půl) radostně neklíčila. Nerostla, a směsi substrátů (oba ve stejném počtu kelímků: Agro i Forestina) s horkem ošetřenou zeminou měly naprosto nejhorší výsledky klíčení. Jeden Vitador, vysetý 16.12., v té směsi dokonce přišel o děložní lístky (dodnes žije a vyráží malinké pravé lístky - prostě zázrak Matky Přírody).

Alternativa, která mne napadá (možná je to úplný nesmysl), je ošetřit tenoučkou vrstvu ultrafialovým sterilizačním světlem jako v nemocnicích. Nejspíš to nezbaví půdu plevelů, ale zničí to nemoci. A tam je výhoda, že čas expozice může být i velmi dlouhý: humus se nespálí.

Ale asi je lepší ta mikrovlnka po částech.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika