Cuketa - nemoc



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
5.8.2019 8:57

Moje cukety po teplotních šocích už zase plodí. Mnoho plodů je však zatím "žárovkových". Žárovky se mi někdy tvoří i po silnějších deštích trvajících několik dnů nebo při celodenním zakrytí v chladnějším počasí na podzim. Zelené žárovky jsou jedlé. Pokud je úzká část žlutá nebo nahnilá vlhkem, nejím je. Cuket je dost. Myslím, že tyto deformace jsou dány špatným opylením, které nezavinily včely (zaschlá nebo rozmočená blizna).

Žárovky
Žárovky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 4.7.2019 8:32

Na tom obrázku JE přirozené zbarvení listů. Je jen hodně zvětšený. Zkuste se podívat na svoje listy, nebo na bezpočet obrázků na internetu, stříbřité skvrny jsou identické. A jestli myslíte horní část fotky, tak tam je pouze odlesk slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 4.7.2019 11:41

Nevím, proč ta zhurta. Mohl jste klidně napsat, že si myslíte, že je to bílé žíhání na listech obvyklé u některých odrůd. Já bych napsal, že žíhání bývá vždy symetrické, vytváří takovou pěknou mozaiku. Podle druhého snímku bych si tipl, že dotyčný má odrůdu s čistě zelenými listy, a že ty nesouměrné bílé skvrny vyhodnotil jako nemoc, s čmž já souhlasím. Opravdu není důležité, jestli jsem někdy pěstoval cukety a kolikrát.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 4.7.2019 12:40

Omlouvám se, ale popudilo mě, že tazatele uvádíte v omyl padlím (aniž byste měl zkušenost s tím, jak vlastně padlí na cuketě vypadá) a doporučujete mu odlamovat listy. Přitom jsou naprosto zdravé a pokud by se řídil vaší radou, cukety by si zničil. sad

A nemohl jsem napsat, že "si to myslím", protože mám dlouhodobou zkušenost jak s cuketami, tak i s padlím na nich, takže si nic nemyslím, ale 100% to vím.

Jsou různé druhy cuket, s listy čistě zelenými, mírně flekatými, až po hustě posetými fleky. Stejně tak záleží na stáří - mladší rostliny fleky nemají, objevují se až v určité fázi. Rozhodně nejsou symetrické, podívejte se na jakoukoli fotku, třeba na tu hned v prvním příspěvku tohoto vlákna. Tyto stříbřité fleky, začánající u žilnatiny a postupující do plochy listu, jsou přesně ten vzhled, jaký cukety běžně mají.

Co se týká padlí, to jsou bílé neohraničené fleky náhodně po listech, bez jakékoli návaznosti na žilnatinu. V tomto případě se o něj nejedná a varuji tazatele před tím, aby tyto zdravé listy odlamoval.

Typický vzorek
Typický vzorek
Cuketa s řídkým vzorkem a zároveň s padlím
Cuketa s řídkým vzorkem a zároveň s padlím
Cuketa s řídkým vzorkem
Cuketa s řídkým vzorkem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 4.7.2019 16:07

Přiznám se, že jsem z uvedené fotky taky s jistotou nepoznal o co jde. Žíhání mám úplně jiné. I odrůdu. Nepochybuji o tom, že bychom na živo všichni poznali zdravý list od nemocného, ale na živo to asi nepůjde. Abych se ujistil, poprosím tazatele, aby nám sdělil název odrůdy nebo vyfotil celý list. Pak to snad poznám i já.

Pro zajímavost: moje rané cukety dostaly několik teplotních šoků kolem 38ºC a asi přestanou na nějakou dobu plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 5.8.2019 8:57

Moje cukety po teplotních šocích už zase plodí. Mnoho plodů je však zatím "žárovkových". Žárovky se mi někdy tvoří i po silnějších deštích trvajících několik dnů nebo při celodenním zakrytí v chladnějším počasí na podzim. Zelené žárovky jsou jedlé. Pokud je úzká část žlutá nebo nahnilá vlhkem, nejím je. Cuket je dost. Myslím, že tyto deformace jsou dány špatným opylením, které nezavinily včely (zaschlá nebo rozmočená blizna).

Žárovky
Žárovky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
VASEK5 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (198) - 33.10 (?), 4.7.2019 12:18

Jednoznacne davam za pravdu panu Petru z H padli to urcite neni a ty bile fleky vydrzi na listech bez postriku az do konce sezony     vasek5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika