Choroba salátovek ve skleníku



Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?)
20.7.2009 11:36

Stačí nejobyčejnější klasická bílá svíčka.  Zapaluji jí večer tak kolem 23 hodiny a hoří kolem 5 až 6 ti hodin. Dveře i okénko zavírám, ale hned ráno otevřu dokořán.  Toto ale praktikuji jen když prší.  Zdravím - Daniela.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr Utter - (5) - 193.28 (?), 18.7.2009 23:08, zobrazeno: 16292x

Objevuje se mi asi 14 dní ve skleníku choroba u které nevím co by to mohlo být. Stonek v určitém místě, vetšinou ve spodnejších partiích začne plesnivet a pak zvadne rostlina nad tímto místem a je konec. Stříkal jsem Kuprikolem i Previcurem. Dále odcházejí i malé nasazené plody - hnijou a vadnou. Též po listech, když zbyde delší řapík, tak vniká hniloba do hlavího stonku a je vymalováno. Začalo to za vlhka a zimy, která začala asi před 21dny. Neví náhodou někdo co s tím?? Asi moc ne, protože dost příspěvků zde je pořád dokola na toto téma . Výkonnost těchto okurek je pravděpodobně vyvážena  velkými problémy při nestabilitě pěstebních podmínek... Bohužel

plísen
plísen
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 55.26 (?), 19.7.2009 14:56

Podívejte se v diskuzích kousek dolů, je tam diskuze z 13.7. pod názvem Okurky Saladin. Mohlo by to být ono.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr Utter - (5) - 193.28 (?), 19.7.2009 21:51

V tomto příspěvku myslím můj problém, zrovna něřeší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 19.7.2009 16:10

Ano, je to nějaký druh plísně z vlhka.  Mám to samé. Odstranila jsem veškeré napadené části rostlin a postříkala kuprikolem.  Proti vlhku bojuji zapálenou svíčkou přes noc. Plíseň se zastavila a okurky rostou dál.  Doufejme, že se opět oteplí. Přo současném vlhkém a chladném počasí se bude plíseň určitě objevovat znovu.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr Utter - (5) - 193.28 (?), 19.7.2009 21:45

Dneska jsem zase vyházel ca 15 malinkých plesnivých plodů, a tak to je pořád dokola každé ca 3 dny Okurek je zatím až dost, ale nevím jak dlouho vydrží. Jedna už je zlikvidovaná úplně a u tří velká nadzemní část, dvě z toho trochu pouští ze zálistků nový stonek a třetí už je znova u stropu a kvete. Je to letos ai fakt blbé. Zrovna když s tím poprvé začnu s novým skleníkem. Ale už jsem sklidil tak ke stovce okurek. Nebýt těhle sraček tak si myslím nejméně 200.

Takhle to vypadalo ze začátku nadějně...
Takhle to vypadalo ze začátku nadějně...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 20.7.2009 8:46

Petře, nezoufejte!  - i tak máte úrodu nádhernou. Je to o tom, že každý rok je jinak příznivý. Jeden rok jsou okurky krásné a vydrží dlouho a jiný rok přijdou deště, vlhko a následně plíseň.   A tak je to i s rajčaty a bramborami.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Delkim - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 215.123 (?), 20.7.2009 9:22

souhlas, tak to prostě je... letos mám skleník taky první rok s teprve se učím, salátovky už před měsícem měly stejný problém a zvládnul jsem to, teď se to objevilo zase o něco výše a taky se to doufám zvládne...

a i kdyby ne, na 3 sazenice jsem už taky sklidil kolem 80-100 okurek a myslím, že na to počasí letos to je ve finále úspěch...

ta svíčka je supr nápad, to jsem měl vědět před měsícem, to by hodně pomohlo

jakou použiváte? klasická hřbitovní co hoří aspoň 5 hodin nebo stačí i menší? a přitom zavřít okna a dveře předpokládám?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 20.7.2009 11:36

Stačí nejobyčejnější klasická bílá svíčka.  Zapaluji jí večer tak kolem 23 hodiny a hoří kolem 5 až 6 ti hodin. Dveře i okénko zavírám, ale hned ráno otevřu dokořán.  Toto ale praktikuji jen když prší.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr Utter - (5) - 40.102 (?), 21.7.2009 9:25

Jsem nezoufal a pátral o co asi jde a jedna hodná paní ze SRS mi napsala toto: 

s politováním sděluji, že Váš odhad na hlízenku (Sclerotinia sp.) byl velmi správný. V překladové literatuře zjistíte, že účinek vykazují přípravky na bázi Thiramu, leč bohužel žádný z nich není na ošetření okurek povolen. Doporučuji navštívit stránky zahradkari.cz - metodiky, odkaz choroby a škůdci zeleniny, okurky, vadnutí okurky, ale mnohem větší význam přikládám ochraně nepřímé : odstraňování napadených částí, zamezit zamokření půdy, přehuštění porostu, přehnojení dusíkem, eliminovat nízké teploty (letošní průběh počasí se střídáním teplot a vysokou vlhkostí je ideální pro šíření choroby),pro příští vegetační sezonu: podpora rozkladu posklizňových zbytků, propaření zamořené půdy ve skleníku.

Takže asi takhle: moc se toho dělat chemicky nedá, tedy spíš nic..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Delkim - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 215.123 (?), 21.7.2009 12:33

NESOUHLASÍM, dle mne je to plíseň z vlhka jak již bylo zmíněno!

teď jsem se vrátil z chalupy, to napadené místo je nyní suché a pouze má takovou oschlou barvu, leč vše co dál pokračuje ze stejného výhonu tak normálně funguje a plodí!

důležité je odstraňovat veškeré "použité" listy a výhonky jež vám začínají žloutnout a následně až hnědnout, chce to aspoň obden vzít nůžky a pořádně to hlídat a tím to prozvdušnit!

já dneska sklidil dalších 23 hadovek, už je to tak 120-130 kousků a tom jsem stejný problém řešil už před asi měsícem a měl jsem úplně pokryté tou bílou "pěnou" spodky sazenic těsně nad půdou, tj. ta hlavní prvotní část a zvládlo se to!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika