Česká rajčata 2017



host - 184.133 (?)
29.11.2017 7:13

Pro R. u. Nejde o botaniku - prostě první dva listy na zálistku. IZO

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
   
sasman - (23) - 193.85 (?), 27.11.2017 22:29

Gallant:

Pěstoval jsem ji první rok, takže je na to třeba brát ohled (žádné dlouhodobé zkušenosti). Lokalita Vizovice. Jako referenci beru Start.

Tato odrůda je raná pouze v tom smyslu, že má relativně krátkou dobu od odkvětu po zčervenání plodu. Pokud ale chcete sklidit chuťově solidní plody, musíte je nechat na rostlině po zčervenání ještě změknout (1-2 týdny), čímž se ranost ztrácí! Je tedy fakticky pozdnější než Start, ale nejsem schopný přesně říct, o kolik. Chuťově je po změknutí na rostlině horší než Start (dokud není plod aspoň lehce měkký, tak je chuť Gallantu bídná). Do salátu OK.Úrodnost byla o něco menší než Start (odhadem, ale u Gallantu věřím, že půjde zvýšit, až člověk přijde na to, co "tato odrůda chce").

Hlavní výhody: nepraská, netvoří žlutý límec kolem stopky.

Příští rok Gallant vysadím znovu a uvidím, jak se mi bude zdát chuťově. Kdybych byl velkopěstitel/prodejce rajčat, tak bych Gallant určitě pěstoval – hlavně kvůli skladovatelnosti min. 2 týdny spolu s ne úplně bídnou chutí (čili dobrý poměr chuť/skladovatelnost).

Zajímalo by mě, jak chutná Gallant vypěstovaný na jižní Moravě, u nás zatím nic moc. Při objednávání jsem si nevšiml, že jde o LSL typ rajčete - přece jen ta dlouhá skladovatelnost bývá většinou vykoupena horší chutí.

Závěr: Myslím, že to bude odrůda, kterou budou zahrádkáři pěstovat jen v oblastech, kde jsou problémy s praskáním plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sasman - (23) - 193.85 (?), 27.11.2017 22:43

Charmant:

Pěstoval jsem ho první rok, takže je na to třeba brát ohled (žádné dlouhodobé zkušenosti). Lokalita Vizovice. Jako referenci beru Bejbino, i když je to koktejlové rajče a ne cherry.

Vyloženě sladké plody, rajčatová chuť je slabá, chuť je v souhrnu na stejné úrovni jako Bejbino (čili dobrá), ale je úplně jiná.

Úrodnost nemám zváženou, ale tipuju 70 % Bejbina, pokud by plody nepraskaly. V září u nás bylo velmi deštivé počasí a u Charmantu jsem měl velký problém s praskáním nedozrálých plodů a moc jsem toho už nesklidil (Bejbino praskalo mnohem míň).

Zajímavostí je, že rostliny mají krátké listy, díky čemuž jsou „užší“ = rostliny mají menší průměr a nezabírají tolik místa, takže bude možné získat ze stejné plochy větší výnos.

Příští rok Charmant sadit nebudu, celkově spíš nepřesvědčil, místo je omezené, mám vyhlédnuté perspektivnější odrůdy (plodnější). Třeba se k němu ob rok vrátím, uvidí se...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.38 (?), 28.11.2017 19:57

Pěstuji obyčejně to, co je v sortimentu českých firem. Vyměnil jsem Stupické rané a už více let pěstuji Tamino. Velmi podobné, ale přijde mi úrodnější a odolnější k suchu. Začal jsem trochu jinak vyštipovat. Už dva roky u steakových nechávám podle rady Mr. Biggga dvojlist a podle mě u normálních tyčkových od cca čtvrtého či pátého vijanu nevyštipuji, ale nechám cca 6 listů nových a pak zakracuji. Celkem nechám tři výhony. Staré listy odstraňuji a tyhle nové makají, tvoří cukry a vše potřebné k dalšímu vývoji rajčat na vrcholu rostliny. Přijde mi, že rajčata lépe zrají a mají lepší chuť i po sklizni a vybarvení ve skládce. A na konci srpna, všechny vijany zakrátím na 6-8-10 plodů, ty maličké, nebo květy na konci ostříhám. Ivan z okénka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.122 (?), 28.11.2017 21:30

Co je to dvojlist?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 29.11.2017 7:13

Pro R. u. Nejde o botaniku - prostě první dva listy na zálistku. IZO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 60.99 (?), 17.3.2023 9:26

V lednu jsem dával do pořádku archiv svých fotografií českých nehybridních rajčat. Následně jsem všechno poslal do Kanady do rajčatové databáze. Záměrem bylo, aby vešlo ve známost, která rajčata jsou výsledkem šlechtění v České republice.

Řada 1
Řada 1
Řada 2
Řada 2
Řada 3
Řada 3
Řada 4
Řada 4
Řada 5
Řada 5
Řada 6
Řada 6
Řada 7
Řada 7
Řada 8
Řada 8
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.144 (?), 17.3.2023 15:40
Zajímavé, aspon vidím jak málo odrůd rajčat znám...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 208.138 (?), 17.3.2023 20:27

Díky Vladimíre. Je to paráda. Dobře vědět, že se Češi - nebo i Slováci? - ani v tom rajčatovém světě nemají za co stydět. Kolik z nich je ještě nějak běžně k dostání? Jen tak mimochodem, pěstoval jsi je všechny, míněno zda jsi je ochutnal? Nebudu se Tě ptát, které je nejlepší, to je jasná volba. A Start má skvělé ohlasy i ze Severní Ameriky a pokud vím i z Austrálie. Však jsi je tam moc hezky propagoval. A Stupice, tam to vyslovují /stjúpis/, jsou tam běžně pěstované. Ty si to asi ani moc neuvědomuješ, ale tím co děláš, máš daleko větší zásluhy na reputaci naší země než mnozí "význační" politici. yesyesyes

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 18.3.2023 20:03

Pěstuji rajčata na to, abych je jedl. Nehledám ale, které rajče je nejchutněujší. Každému chutná něco jiného a nechvám to na kždém co si vybere a pěstuje.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 208.138 (?), 18.3.2023 20:21

Jasně. Takže z těch českých, kromě Start a Stupice, se zdržuješ doporučení. Myslím, že je to škoda. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika