Česká rajčata 2017



tuzezlypes - (22) - 195.1 (?)
23.7.2017 18:36

Já jsem zatím sklidila pár kusů Tornado, Malinowy retro a Albertovské žluté, vše ze skleníku. Tornado klasické rajče, z těch tří nejchutnější. Albertovské dozrává docela rychle, má však hodně dužiny, takové hutné. Příští rok ho pěstovat nebudu, na záhonu se mu také extra nedaří. Malinowy sice dělá pěkné plody, zrání je ale pomalejší a chuťově podobné Albertovskému, včetně konzistence.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
tuzezlypes - (22) - 195.1 (?), 23.7.2017 18:36

Já jsem zatím sklidila pár kusů Tornado, Malinowy retro a Albertovské žluté, vše ze skleníku. Tornado klasické rajče, z těch tří nejchutnější. Albertovské dozrává docela rychle, má však hodně dužiny, takové hutné. Příští rok ho pěstovat nebudu, na záhonu se mu také extra nedaří. Malinowy sice dělá pěkné plody, zrání je ale pomalejší a chuťově podobné Albertovskému, včetně konzistence.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.80 (?), 6.8.2017 22:00

Zdravím, já letos moc českých rajčat nemám, ale Start je opravdu skvělý, rychle dozrává, chutově výborný a nepraská ani při deštích, navíc je hodně úrodný.Taky melounové Duo příjemně překvapilo, krásně žíhané, ranné a chutné, trošku menší než Start.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 13.9.2017 8:18

Během sezóny jsem konzumoval jiná rajčata než tyto české hybridy. Na jaře mne většinou docela chuťově zklamaly, asi proto, že opravdu nebyly úplně dozrálé. Protože nepočítám s tím, že bych ještě příští rok pěstoval tak rozsáhlý sortiment těchto českých hybridů, tak jsem si vybral od každé odrůdy pár plodů, po utržení je nechal cca čtrnáct dnů ležet a dal jsem se do chutnání. Musím přiznat, že mně chutnaly opravdu všechny. Problémem pro mne stále zůstává, že u některých z nich nepoznám, jestli už jsou úplně zralé nebo ještě ne. Jsou pěkně vybarvené, pevné, jen tak neměknou, rozkrojíte jedno je vynikající, druhé je ještě nedozrálé a třetí už vykazuje chuť přezrálého rajčete. Při chutnání jsem se nejdříve zaměřil na porování chutě Bejbina (od SEMO- pro mlsné jazýčky) a Gallant (od MORAVOSEED), které někdo hodnotí kladně, někdo jako rajče bez chuti. Byl jsem překvapen (asi jsem s tím měl počítat, protože jeden z rodičů nebo praprarodičů je u všech českých hybridů stejný), že jejich chuť je stejná přinejmenším velmi podobná. Nevím jestli bych je podle chuti rozpoznal, kdybych nevěděl, které je které. Jen ta tvrdá kůže, která zbývá v ústech po Gallantu!!! JInak i u Bejbina mám problém určit, kdy už je opravdu zralé a tak na zahradě už je přímo z rostliny ani nekonzumuji (často se mně stalo, že jsem utrhl ne úplně zralé a byl jsem chutí zklamán).

Všechno co mám na té míse, jsem ještě nesnědl a tak v tom chutnání pokračuji.

           Vladimír

Česká rajčata
Česká rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 13.9.2017 12:12

Tak jako česká jablka nebo české brambory jsou prodávány takové, které byly vypěstovány na území ČR, bez ohledu na místo vzniku pěstované odrůdy, tak by to mělo platit i u rajčat. Z českých rajčat u mne chuťově vítězí potomci z rajčat Kumato, z českých odrůd Stupické polní rané. S nástupem nižších ranních teplot se urychluje vybarvování rajčat a při jejich konzumaci se projevuje zvláštní, jemně štiplavá chuť, pro kterou tyto odrůdy pěstuji.

Vybarvování potomků rajčat Kumato
Vybarvování potomků rajčat Kumato
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 173.17 (?), 13.9.2017 23:11

Pokud jde o odrůdy, tak těžko můžete říkat, že to co pěstujete je Kumato. A už vůbec ne, že je to české rajče. Zato Stupické polní rané, ať už se pěstuje kdekoliv na světě je českým rajčetem i když jeho jméno je zkomoleno a ve světě se pěstuje jako Stupice. Hyundai také není české auto. Formulace česká jablka, české brambory (může být i česká rajčata- proč ne?) je reklama na výrobky pěstované v Česku, která se snaží zdůrazit, že tyto proudukty jsou zdravější, lepší (než například z P) a naše, takže bychom je měli kupovat přednostně a pomoct našim.

Pokud jde o chuť, tak každý máme své preference a je v pořádku, že svůj názor zveřejníme. Já například nejsem obdivovatelem chuti Kumata. Chuť je neměřitelná, subjektivní a to, že mně nebo vám něco chutná má pro ostatní jen ten význam, že budou chtít to rajče, které mně nebo Vám chutná také ochutnat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 15.9.2017 16:37

Při pohledu na poslední fázi vybarvení po cca dvou týdnech od sklizně, dostane pravděpodobně ta moje selekce potomků z Kumata pracovní název "Moravské hnědočervené". Na Moravě tato odrůda vznikla a hnědočervená je jako s... laugh

Příští rok se pokusím o její zkřížení se Stupickým polním ranným a naopak.

Moravské hnědočervené
Moravské hnědočervené
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 14.9.2017 6:15

Od pěstování albertovského žlutého jsme upustili už zhruba před 4-mi lety.Vůbec nám nechutnalo.J a Olí.PS.:jak píše pan Vladimír-chuť se nedá změřit :-) a má pravdu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 14.9.2017 7:44

Pro zajímavost zde uvedu, jak české hybridy hodnotí můj známý v Calgary (město známé hlavně zimními sporty- OH) v nadmořské výšce 1045 m n.m.:

Ahoj Vladimir, doufám, že jsi dobře. Vidím věci poněkud jinak než ty v ČR. Pro mě bylo léto také horké a velmi suché - hybridy CZ daly zralé ovoce dříve než jejich americké hybridní protějšky, a imho, existuje pár drahokamů. Zde jsou mé hodnocení a myšlenky:

Znovu poroste:
1. Start F1 - 57 DTM - Toto je můj oblíbený, protože je chuť č. 2 z CZ a je to nejdřív. Mnohem lepší chuť než Toro F1, Burpee's Fourth of July & Early Treat, a všechny 5 odrůd Stupické rostly v tomto roce.
2. Uragan F1 - 63 DTM - Chuť je č. 1 CZ, imho lepší než Start S. První a jediné semeno klíčí. trvalo 19 dní. Chuť je stejně dobrá jako americká hybrida v polovině období a je to dřív než všechny.
3. Toro F1 - 59 DTM - Chuť je č. 3 CZ. Rostliny jsou velmi energické a pro mě mnohem produktivnější než Start S. Z nich jsme udělali nějakou časnou / chutnou rajčatovou polévku.

Nebude znovu růst:
4. Gallant F1 - 71 DTM - Velmi krásná rostlina s hromadami hustého ovoce bez chuti. Zklamání.
5. Charmant F1 - 58 DTM - Není to sladká třešeň, tak pro mě málo zajímavý. Chuť je v pořádku, podobně jako Juliet F1.

Rubinka jsem nepěstoval.

Datum osazení osiva bylo 16. dubna a datum uvedení do provozu bylo 3. června (6,9 týdenní okno).

Pochopitelně tato rajčata pěstoval venku, šlo o takový malý test.

           Vladimír

tabulka
tabulka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.72 (?), 14.9.2017 8:42

poslite mu bejbino

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 14.9.2017 15:04

Bejbino F1 pěstoval loni a nějaké kladné hodnocení jsem od něho nedostal. Asi proto, že Start byl lepší.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika