Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Česká rajčata 2017-

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.173.17 (?)
14.9.2017 7:44

Pro zajímavost zde uvedu, jak české hybridy hodnotí můj známý v Calgary (město známé hlavně zimními sporty- OH) v nadmořské výšce 1045 m n.m.:

Ahoj Vladimir, doufám, že jsi dobře. Vidím věci poněkud jinak než ty v ČR. Pro mě bylo léto také horké a velmi suché - hybridy CZ daly zralé ovoce dříve než jejich americké hybridní protějšky, a imho, existuje pár drahokamů. Zde jsou mé hodnocení a myšlenky:

Znovu poroste:
1. Start F1 - 57 DTM - Toto je můj oblíbený, protože je chuť č. 2 z CZ a je to nejdřív. Mnohem lepší chuť než Toro F1, Burpee's Fourth of July & Early Treat, a všechny 5 odrůd Stupické rostly v tomto roce.
2. Uragan F1 - 63 DTM - Chuť je č. 1 CZ, imho lepší než Start S. První a jediné semeno klíčí. trvalo 19 dní. Chuť je stejně dobrá jako americká hybrida v polovině období a je to dřív než všechny.
3. Toro F1 - 59 DTM - Chuť je č. 3 CZ. Rostliny jsou velmi energické a pro mě mnohem produktivnější než Start S. Z nich jsme udělali nějakou časnou / chutnou rajčatovou polévku.

Nebude znovu růst:
4. Gallant F1 - 71 DTM - Velmi krásná rostlina s hromadami hustého ovoce bez chuti. Zklamání.
5. Charmant F1 - 58 DTM - Není to sladká třešeň, tak pro mě málo zajímavý. Chuť je v pořádku, podobně jako Juliet F1.

Rubinka jsem nepěstoval.

Datum osazení osiva bylo 16. dubna a datum uvedení do provozu bylo 3. června (6,9 týdenní okno).

Pochopitelně tato rajčata pěstoval venku, šlo o takový malý test.

Vladimír

Obrázky:
tabulka
tabulka
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Nevím co jste čekal vy. Já jsem nečekal, že ..., host, 20.9.2017
Stříška nesplnila svůj účel. To co n..., host, 20.9.2017
Děkuji panu Vladimírovi za obsáhlý a kvalifi..., host, 19.9.2017
Stříška nesplnila svůj účel. To co napršelo,..., host, 19.9.2017
Obracím se na pana Vladimíra s prosbou aby m..., host, 18.9.2017

Česká rajčata 2017-

Mr Bigggg (1957) - xxx.xxx.173.17 (?)
29.6.2017 4:13, počet návštěv: 7689
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

jak mně rostou a jak mně chutnají. Nějak se mně zastesklo po těch českých hybridních rajčatech a tak jsem pro ně letos vymezil jeden celý záhon – 22 rostlin. V úterý jsem si udělal takový paravan, aby se mně tato rajčata dobře fotila (celé rostliny) a všechny rostliny jsem nafotil. Fotky jsou určeny pro mé přátele za Atlantikem, ale přidávám některé i zde, i když asi většina z Vás tyto odrůdy zná a doma je pěstuje.

Vladimír

Obrázky:
Záhon rajčat
Záhon rajčat
Torino F1
Torino F1
Gallant F1
Gallant F1
Sonet F1
Sonet F1
Orkádo F1
Orkádo F1
Tornádo F1
Tornádo F1
Start F1
Start F1
Toro F1
Toro F1
Stupické polní rané
Stupické polní rané
Stupické skleníkové
Stupické skleníkové
Připojit reakci   

Česká rajčata 2017-

Petr z Pardubic (5895) - xxx.xxx.70.240 (?)
29.6.2017 12:58
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

To se mi moc líbí. Asi taky proto, že to jsou naše známé odrůdy. A moje oblíbené, většinou velmi chutné Orkádo, se na výstavku taky vešlo. yes

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.6.7 (?)
29.6.2017 15:11

Urcite potom poslite aj vysledky degustacie. Nech vam vydrzia taketo zdrave do konca sezony.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

30.6.2017 5:33

Jistě se pokusím porovnat chuť všech těchto rajčat a také o tom něco napsat. Problémem pro mne bude, sehnat někoho dalšího, kdo by se mnou takovou degustaci realizoval. Při více lidech by byly výsledky zajímavější. Před lety jsem jednu takovou degustaci realizoval, ale přítel milovník rajčat je v sučasné době v kritickém stavu. A degustovat s někým, kdo si občas kousne do rajčete by bylo asi k ničemu.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Teta Jana (191) - xxx.xxx.240.162 (?)
30.6.2017 17:41

Jak to, Vladimíre, že nemáš nikoho na degustaci, my s Evou dorazíme, stačí stanovit vhodný termín. Jednu degustaci už jsme minulou sobotu uskutečnily a bylo to velmi příjemné.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

1.7.2017 6:40

Jak už jsem někde psal, tak mám v Kanadě v Calgary (místo pořádání zimní olympiády s nadmořskou výškou 1200 m n.m) přítele, který pěstuje rajčata venku na záhoně. Protože jeho sezóna začíná až začátkem června a brzy končí, tak může pěstovat pouze velmi raná rajčata, mezi která bezesporu patří všechna rajčata typu Stupického. Dohodli jsme se, že letos oba vysadíme Stupické polní rané od všech českých semenářských firem a on ještě bude také pěstovat tzv. Stupice a Moravský div (jejichž semena kolují světem). Já jsem si k tomu přibral Taminu a Matinu z NDR a BRD.
Hlavním cílem tohoto pěstování je posoudit ranost těchto odrůd. U mne to momentálně vypadá takto.
           Vladimír

Obrázky:
Stupické
Stupické
Stupické
Stupické
Stupické
Stupické
Stupické
Stupické
Stupické skleníkové
Stupické skleníkové
Matina
Matina
Matina
Matina
Tamina
Tamina
Start F1
Start F1
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

E. T. (36) - xxx.xxx.129.20 (?)
1.7.2017 10:20

Teda, Vladimíre, našla som toto vlákno až teraz a klobúk, dolu, robíš parádne prezentácie a určite kus roboty pre propagáciu českých rajčat. Ja nemám také vzorkové záhony, dosádzam, kde sa mi práve uvoľní miesto. Ešte sa strojím dnes vysadiť pár koreňov na miesto po zbere cesnaku. Tvojim rajčinkám sa, ako vidím darí, som zvedavá, ako dopadne degustácia, Ako písala Jana, radi prídeme. 

Eva T.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.252.246 (?)
1.7.2017 14:03

Vladimir, Vadimir, kopu zahradkarov uz teraz zavidi... a nielen tie rajcinylaugh

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Petra Mátlová (17) - xxx.xxx.195.1 (?)
3.7.2017 22:03

nádhera, krásná práce. Také mám už zasedlé plody, ale že by bylo něco už červené, to kdepak. Lépe se daří rostlinám na venkovním záhonu než těm ve skleníku. Pouze Tornado je jak tak srovnatelné na obou stanovištích.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

5.7.2017 6:50

Tu první degustaci bych viděl tak na příští týden, nejlépe ve středu nebo v pátek. Temín by jsme si ještě upřesnili. Z těch, kterým říkám české nebo jejich příbuzné, by měly být v plné zralosti jen ty opravdu rané. Stupické polní rané od všech českých firem, Stupické skleníkové, Tamina, Matina, Start F1, Toro F1, Gallant F1 a Bejbino F1. Ty polopozdní a pozdní Tornádo F1, Orkádo F1, Mikado F1 a Torino F1 jsou zatím zelené a Uragán F1, je zatím slabá rostlina (měl jsem problémy vůbec něco vypěstovat-neklíčily mně semena). V průběhu léta jistě počítám, že přijedete ještě jednou na ochutnávku mé chlouby, španělských rajčat, které jsou většinou růžové a červené bifteky. Plody na nich zatím jen rostou a jsou všechny jen zalené. Pčitom bychom dodělali i ta zbývající česká.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

8.7.2017 17:30

Tak včera na mou zahradu padlo cca 28 litrů vody na m2. Mám naplněné všechny nádoby 1400 litrů a už přestávám mít strach, že nebudu mít s čím zalívat. Už se mně zdálo, že ve studni nějak vody ubylo a čerpadlo už nasávalo takovou žlutohnědou tekutinu s mikroskoickými částečkami jílu. Tak ty čtyři bouřky (jedna včer ráno a tři další během noci), bylo pozitivum, které odstranilo ty mé největší starosti, protože za celý červen napadlo stejné množství srážek jako včera za jeden den. Bylo tu strašné sucho, vlastně stejné jako na celé Jižní Moravě (vlastně moje zahrada leží v takovém severním výběžku, kde se ještě pěstuje viná réva- myslím tím na zpracování). Odjakživa se této část říkalo Vinohrady.

Ráno jsem si přivstal a rychle jsem z těch českých rajčat sklidil všechno, co se začalo červenat. Mám teď zásobu plodů (od úplně zralých až po světle zelené s mírným červeným nádechem). Všechno jsem otrhal proto, že mám strach z praskání, k čemuž je část těchto odrůd dost náchylná (hlavně Stupické, Start F1, atd.). Některé jsou deklatovány jako nepraskavvé, ale o věření toho jestli pravdu nepraskají, nechám na jindy.

Teď mám v boudě na zahradě v miskách plno různě zralých rajčat, zatím je nechávám být kvůli testování chuti a také bych si chtěl ověřit, jestli ta podtržená rajčata budou mít chuť stejnou s těmi, které v budoucnu utrhnu plně vyzrálá z rostliny:

Stupické SEMO...5 ks/292 g

Stupické SEVASEED...7 /311

Stupické SEMPRA...10/373

Stupické Moravoseed...7/316

Matina...6/336

Matina Casey´s...4/245

Toro F1...5/311

Start F1...14/753

Bejbino F1...2/64

Tornádo F1...2/117

Orkádo F1...2/154

Torino F1...3/194

Gallant F1...3/135

Tamina... 4/204

Stupické skleníkové...3/177

Vesměs se mně ta rajčata zdají poněkud menší, ale je to asi tím počasím, každý den nad 30 °C a tak se není čemu divit, že rajčata dozrávají předčasně.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

E. T. (36) - xxx.xxx.185.32 (?)
9.7.2017 5:47

Perfektný prehľad, Vladimíre, - dajú sa porovnať aj váhovo, dnes budeme degustovať aj u Jany, nesiem k nej aj 16 mojich druhov okrem biftekových, už sa teším.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

15.7.2017 18:04

Ve čtvrtek jsem dělal první chuťový test- porovnával jsem Stupické polní rané od různých dodavatelů semen a také jsem porovnal mezi sebou Taminu a Matinu. Tamina mně chuťově připadla stejná jako Matina a stejně tak všechny Stupické měly navzájem stejnou chuť. Na další ochutnávání už jsem neměl sílu. Příště se pokusím porovnat, jak mně chutnají jednotlivé odrůdy.

Vladimír

PS.: Na začátek srpna hrozí meteorologové s velkými dešti. Příští týden musím dokončit střechu nad těmito českými rajčaty kvůli jejich náchylnosti k praskání. Pochopitelně chci také dokončit střechu 3 x 6 m nad osmdesáti rostlinami biftekových rajčat. Kdyby s nimi se něco stalo, tak by mě to mrzelo ještě víc

Obrázky:
Stupické
Stupické
Matina a Tamina
Matina a Tamina
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

16.7.2017 13:28

Dnes jsem si přivstal, bylo zalito, takže jsem mohl dokončit stříšku nad rajčaty. Žádná sláva to není- použil jsem folii, kterou jsem měl zakrytý záhon. Je špinavá od hlíny, něco déšť omyje, něco tam zůstane a bude trochu stínit, což není u rajčat trpících na žlutý límec k zahození.

Vladimír

Obrázky:
Stříška
Stříška
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.157.239 (?)
16.7.2017 13:52

yes taky koukáš bratře Čechu, Vladimír má novou střechu! Fištrón, pot+krev a slzy, vyplatí se mu to brzy. Rajče zdravé bude mít, byl šikovný a má klidwink. SPCH

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.131.97 (?)
18.9.2017 11:12

Obracím se na pana Vladimíra s prosbou aby mě sdělil zkušenosti se stříškou nad rajčaty, kterou letos vybudoval. Byla takto chráněná rajčata napadená plísní bramborovou? Použil na ně chemické postřiky?

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

19.9.2017 8:36

Stříška nesplnila svůj účel. To co napršelo, to steklo vedle záhonu a rajčata si všechnu tuto vodu nasála a začala praskat (pochopitelně hlavně ta, která jsou k tomu náchylná- Start, Stupické, atd.). Pokud mohu posoudit, tak se to množství vody spolu s podstatným ochlazením projevilo i na chuti. Rajčata jsou taková vodová bez výraznější rajčatové chuti, ještě, že mám plno jiných rajčat. Aby stříška měla správnou funkci, bylo by potřeba mít po stranách okapy, které by odvedly vodu mimo záhon. Toto realizovat už nebudu, protože jsem rozhodnutý omezit počet tyčkových rajčat ze 102 na 80. Pokud jde o plíseň bramborovou, tak stříška je jistě dobrou preventivní ochranou (stejně jako odlistění, chemické postřiky, atd.), ale tvrdit, že by v případě kalamitního výskytu plísně bramborové stoprocentně rostliny ochránila nemohu. Já letos nemám plíseň bramborovou ani na keříčkových rajčatech, která jsou vystavena všem rozmarům přírody. Pokud jde o chemii, tak jsem jednou stříkal Acrobatem, někdy na začátku srpna, kdy hlásili deštivé počasí a já jsem odjížděl na dovolenou, tak jsem ta keříčková střikl. V zásadě se nějaké te chemii nebráním, jen provádění postřiků není moje oblíbená činnost a pokud nemusím, tak to stále odkládám.

Vladimír

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.131.97 (?)
19.9.2017 11:02

Děkuji panu Vladimírovi za obsáhlý a kvalifikovaný příspěvek na téma "stříška nad rajčaty". Přeji mu hodně zahrádkářských úspěchů.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.243.114 (?)
20.9.2017 13:36

Stříška nesplnila svůj účel. To co napršelo, to steklo vedle záhonu a rajčata si všechnu tuto vodu nasála a začala praskat

Čekal jste snad něco jiného wink?

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

20.9.2017 19:46

Nevím co jste čekal vy. Já jsem nečekal, že za týden padne 50 itrů na m2. A vůbec, můžete mně připomenout něco, co jste zde někde zajímavého napsal?  Rád si to přečtu.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

20.7.2017 9:09

Ještě se vracím k tomu prorovnání Stupické vs.Tamina (Matina). Tamina (M) mají podobnou chuť jako Stupické, sice rozdílnou, ale nedokíži říct, která at chuť je lepší.  Pokud jde o rannost, tak u mne letos dozrávaly tyto odrůdy současně. Stupické při rychlém dozrávání tvoří žlutý límec, čemuž lze předejít podtrhnutím a uložením v chladnější místosti, kde úplně dozraje. Na chuť by to podle mých zkušeností vliv mít nemělo. Tamina (M) tímto neduhem netrpí, protože nemá tmavě zelené žíhání okolo stopky.

Stupické za vlhkých podmínek praská, jak je to s Taminou (M) nemám odzkoušené. V každém případě tento problém odstraní stříška.

Největší nevýhodou Stupického pro mne je, že to není klasická indeterminantní odrůda, dost často je i v profesionálních českých kruzích uváděná jak polodeterminantní. Rostlina je poměrně slabá a brzy hlavní stonek ukončuje růst, což má při pěsování na jeden stonek, negativní vliv na celkovou úrodu. Proto se někdy doporučuje pěstovat tuto odrůdu na dva až tři výhony, což někdy může způsobovat někomu (např. mně) problémy.

Protože chci mít úrodu rajčat co nejdříve, tak příští rok si asi vysadím Matinu, kerá má cca o 20 větší plody než Tamina i Stupické a asi bude tím pádem i úrodnější. jinak semena Taminy josu u nás dostupné na internetu.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

23.7.2017 6:50

Udělal jsem ještě jednu ochutnávku. Chutnal jsem Tornádo F1, Start F1 a Toro F1, tj. rajčata, která mně z těch českých hybridů dozrála nejdřív.Tornádo- starý dorý hybrid, dobrá rajčatová, pokud se dobře pamatuji byl docela úrodný i když v období dešťů praskal. Start F1 je mé nejoblíbenější a pro mne nejchutnější rajče. Jsou s ním problémy, ale na mé zahrádce nesmí chybět.  Toro F1 se mně při tom chuťovém testu zdálo s výraznější rajčatovou chutí než Tornádo, ale tvrdá slupka tohoto rajčete mně vadila. Další problém byl, že když jsem rozkrojil další rajče Toro F1, tak se mně zdálo nedozrálé, přičemž barva byla stejná jako u toho prvního. Pro mne (a také celou rodinu), který pěstuji rajčata hlavně pro konzumaci v čerstvém stavu je to, že nepoznám jestli je rajče plně zralé je zásadní problém a taková rajčata na zahradě pěstovat nechci (s tímto se potýkám i u Bejbina).
Včera jsem chtěl pokračovat s testováním chuti dalších hybridů, rajčata jsem rozkrájel, některá ochutnal a zjistil jsem, že testování je tak trochu zbytečné. Chutí se navzájem podobaly a tu tuhou slupku měly snad všechny. Možná je některé úrodnější, odolnější k nemocem, praskání, atd., ale to pro mne není nejpodstatnější. Pokud na mé zahradě nějaký český hybrid, tak jedině Start F1.
Pokud máte někdo jiné zkušenosti, tak se neostýchejte a napište. Vůbec, když jsem toto vlákno začínal, tak jsem si myslel, že bude nějaká diskuze (vždyť skoro každý má na zahrádce nějaký ten hybrid), ale skončilo to tak, že co nenapíšu, tak tady není.

Vladimír

Obrázky:
Test chuti
Test chuti
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Teta Jana (191) - xxx.xxx.240.162 (?)
23.7.2017 8:16

Na jaře, v období kdy se prodávají přísady rajčat, jsem byla na návštěvě u Evy na Myjavě a zašly jsme na tržnici. Na trhu byli prodejci z celého Slovenska a prý tam jezdí taky spousta Maďarů a já jsem byla nadšená. Jenže z rajčat prodávali z 90% pouze Tornádo. Zavedla jsem na toto téma řeč s jedním prodejcem a ten mi řekl, že je to chyba naše, nás zákazníků, že jiná rajčata nechceme a pro několik výjimek se mu nevyplatí rozšiřovat sortiment. Takže spousta lidí vůbec nemá co srovnávat. Já mám letos na záhonku jen Gallant F1 a pro mě je to rajče nevybočující z průměru, pokud bych tedy nějaký český hybrid vyzdvihla, tak jednoznačně Start F1. Je velmi rané, velmi úrodné a má velmi dobrou chuť.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

KUKY (3329) - xxx.xxx.38.136 (?)
23.7.2017 8:52

Ochutnal jsem pár plodů Gallant, a teda nic moc. A mají sklon tvořit kolem stopky "nejedlý" prstenec. Uvidím, jak se budou dále vyvíjet a příští rok bych je už asi nepěstoval.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Mimmo (982) - xxx.xxx.91.93 (?)
23.7.2017 9:23

Ten prstenec mě docela zajímá. Nechával jsem teď dojít v interiéru tornáda, ale jejich zelený prstenec nezčervenal, jen zežloutnul. Je měkký a jedlý, ale ne červený. Asi je to způsobeno stíněním kališních lístků. Kdybych stopku předem utrhl, možná by také zčervenal. Kdo ví.

Obrázky:
Žlutý prstenec na tornádu F1
Žlutý prstenec na tornádu F1
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

vimon (385) - xxx.xxx.151.114 (?)
24.7.2017 6:02

Rajčata Tornado a Start F1 pěstuji nejdéle ze všech odrůd a podle mého hodnocení není mezi nimi moc velký rozdíl. Pokud jde o dobu sklizně tak letos zrálo venku dříve Tornado 2.7. a Start o 3dny později. Ještě ranější byla odrůda Uragan, kterou jsem letos pěstoval poprvé a sklízel jsem ji venku 21.6. Chutí je podobná Tornadu. Další odrůda, kterou jsem zkoušel poprvé je Galant. Sklizeň byla týden po Uraganu a před Start F1 a Tornadem. Chuť je dobrá, plody jsou menší než Tornado nebo Start F1. Žluté pruhy kolem stopky u nás nedělá, jak jsem v některém příspěvku četl.    

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.147.246 (?)
24.7.2017 7:25

100% souhlas chuťově nejlepší české rajče je Start F1. Tornádo jsem nikdy nepěstovala, takže nemůžu zhodnotit jeho přednosti, ale chuť to rozhodně není.        Hana

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.147.246 (?)
24.7.2017 8:38

Oprava, špatně jsem vložila příspěvek, je určen pro Tetu Janu. Hana

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.253.174 (?)
14.9.2017 15:24

Nejsem žádný velký pěstitel, ale pár keříků rajčat českých odrůd sázím každý rok. Také mám nejraději Start F1. Ve skleníčku mi lépe - stejnoměrněji dozrávalo, na záhoně se mu tak letos nedařilo, nasadilo méně plodů. Celkově mi rajčata dozrávala hůře. Většinu dne byla na plném slunci a tak rychleji červenala, jenže při rozkrojení nebyla uvnitř vyzrálá. Bylo to pro mě zklamání. Tento problém měla letos většina rajčat - velmi plodné Torino, o něco méně Tornado. Marmande a Pedro. Mám jen pár keříků, většinou na přímý konzum, jen Marmande jsem vysázela za účelem zpracování. Příští rok vynechám Torino a Pedro a nahradím je asi Orkádem. Také vysázím víc Startu a jednu nebo 2 rostliny Bejbina. Dvě rostliny Torina jsem pěstovala v 10l tvárnicích a dařilo se mu tam. Jak je bude snášet jiná odrůda, teprve uvidím. Jak píši, chybí mi prostor.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.191.123 (?)
23.7.2017 9:53

U nás (Opava), a konkrétně tedy ještě navíc u mě ("na větrné hůrce") na dozrání musím ještě počkat. Rád se potom podělím se zkušenostmi, mám kolem 25 odrůd rajčat dostupných na běžném českém trhu, které potřebuji nějak protřídit, už to byl na jaře docela problém.

Zatím jsem sklízel jen čtyři první Tomatoberry (Gardenberry) - jako obvykle je u mě tato odrůda ranější asi o týden než všechny ostatní (vč.Stupického). Přes preventivní chem. postřik se opět na odrůdě Spencer (a nikde jinde) projevuje na listech projevuje septorióza.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Petra Mátlová (17) - xxx.xxx.195.1 (?)
23.7.2017 18:36

Já jsem zatím sklidila pár kusů Tornado, Malinowy retro a Albertovské žluté, vše ze skleníku. Tornado klasické rajče, z těch tří nejchutnější. Albertovské dozrává docela rychle, má však hodně dužiny, takové hutné. Příští rok ho pěstovat nebudu, na záhonu se mu také extra nedaří. Malinowy sice dělá pěkné plody, zrání je ale pomalejší a chuťově podobné Albertovskému, včetně konzistence.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

mirkl (63) - xxx.xxx.207.80 (?)
6.8.2017 22:00

Zdravím, já letos moc českých rajčat nemám, ale Start je opravdu skvělý, rychle dozrává, chutově výborný a nepraská ani při deštích, navíc je hodně úrodný.Taky melounové Duo příjemně překvapilo, krásně žíhané, ranné a chutné, trošku menší než Start.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

13.9.2017 8:18

Během sezóny jsem konzumoval jiná rajčata než tyto české hybridy. Na jaře mne většinou docela chuťově zklamaly, asi proto, že opravdu nebyly úplně dozrálé. Protože nepočítám s tím, že bych ještě příští rok pěstoval tak rozsáhlý sortiment těchto českých hybridů, tak jsem si vybral od každé odrůdy pár plodů, po utržení je nechal cca čtrnáct dnů ležet a dal jsem se do chutnání. Musím přiznat, že mně chutnaly opravdu všechny. Problémem pro mne stále zůstává, že u některých z nich nepoznám, jestli už jsou úplně zralé nebo ještě ne. Jsou pěkně vybarvené, pevné, jen tak neměknou, rozkrojíte jedno je vynikající, druhé je ještě nedozrálé a třetí už vykazuje chuť přezrálého rajčete. Při chutnání jsem se nejdříve zaměřil na porování chutě Bejbina (od SEMO- pro mlsné jazýčky) a Gallant (od MORAVOSEED), které někdo hodnotí kladně, někdo jako rajče bez chuti. Byl jsem překvapen (asi jsem s tím měl počítat, protože jeden z rodičů nebo praprarodičů je u všech českých hybridů stejný), že jejich chuť je stejná přinejmenším velmi podobná. Nevím jestli bych je podle chuti rozpoznal, kdybych nevěděl, které je které. Jen ta tvrdá kůže, která zbývá v ústech po Gallantu!!! JInak i u Bejbina mám problém určit, kdy už je opravdu zralé a tak na zahradě už je přímo z rostliny ani nekonzumuji (často se mně stalo, že jsem utrhl ne úplně zralé a byl jsem chutí zklamán).

Všechno co mám na té míse, jsem ještě nesnědl a tak v tom chutnání pokračuji.

Vladimír

Obrázky:
Česká rajčata
Česká rajčata
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Jiří II (328) - xxx.xxx.143.84 (?)
13.9.2017 12:12

Tak jako česká jablka nebo české brambory jsou prodávány takové, které byly vypěstovány na území ČR, bez ohledu na místo vzniku pěstované odrůdy, tak by to mělo platit i u rajčat. Z českých rajčat u mne chuťově vítězí potomci z rajčat Kumato, z českých odrůd Stupické polní rané. S nástupem nižších ranních teplot se urychluje vybarvování rajčat a při jejich konzumaci se projevuje zvláštní, jemně štiplavá chuť, pro kterou tyto odrůdy pěstuji.

Obrázky:
Vybarvování potomků rajčat Kumato
Vybarvování potomků rajčat Kumato
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

13.9.2017 23:11

Pokud jde o odrůdy, tak těžko můžete říkat, že to co pěstujete je Kumato. A už vůbec ne, že je to české rajče. Zato Stupické polní rané, ať už se pěstuje kdekoliv na světě je českým rajčetem i když jeho jméno je zkomoleno a ve světě se pěstuje jako Stupice. Hyundai také není české auto. Formulace česká jablka, české brambory (může být i česká rajčata- proč ne?) je reklama na výrobky pěstované v Česku, která se snaží zdůrazit, že tyto proudukty jsou zdravější, lepší (než například z P) a naše, takže bychom je měli kupovat přednostně a pomoct našim.

Pokud jde o chuť, tak každý máme své preference a je v pořádku, že svůj názor zveřejníme. Já například nejsem obdivovatelem chuti Kumata. Chuť je neměřitelná, subjektivní a to, že mně nebo vám něco chutná má pro ostatní jen ten význam, že budou chtít to rajče, které mně nebo Vám chutná také ochutnat.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Jiří II (328) - xxx.xxx.143.84 (?)
15.9.2017 16:37

Při pohledu na poslední fázi vybarvení po cca dvou týdnech od sklizně, dostane pravděpodobně ta moje selekce potomků z Kumata pracovní název "Moravské hnědočervené". Na Moravě tato odrůda vznikla a hnědočervená je jako s... laugh

Příští rok se pokusím o její zkřížení se Stupickým polním ranným a naopak.

Obrázky:
Moravské hnědočervené
Moravské hnědočervené
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.232.120 (?)
14.9.2017 6:15

Od pěstování albertovského žlutého jsme upustili už zhruba před 4-mi lety.Vůbec nám nechutnalo.J a Olí.PS.:jak píše pan Vladimír-chuť se nedá změřit :-) a má pravdu

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

14.9.2017 7:44

Pro zajímavost zde uvedu, jak české hybridy hodnotí můj známý v Calgary (město známé hlavně zimními sporty- OH) v nadmořské výšce 1045 m n.m.:

Ahoj Vladimir, doufám, že jsi dobře. Vidím věci poněkud jinak než ty v ČR. Pro mě bylo léto také horké a velmi suché - hybridy CZ daly zralé ovoce dříve než jejich americké hybridní protějšky, a imho, existuje pár drahokamů. Zde jsou mé hodnocení a myšlenky:

Znovu poroste:
1. Start F1 - 57 DTM - Toto je můj oblíbený, protože je chuť č. 2 z CZ a je to nejdřív. Mnohem lepší chuť než Toro F1, Burpee's Fourth of July & Early Treat, a všechny 5 odrůd Stupické rostly v tomto roce.
2. Uragan F1 - 63 DTM - Chuť je č. 1 CZ, imho lepší než Start S. První a jediné semeno klíčí. trvalo 19 dní. Chuť je stejně dobrá jako americká hybrida v polovině období a je to dřív než všechny.
3. Toro F1 - 59 DTM - Chuť je č. 3 CZ. Rostliny jsou velmi energické a pro mě mnohem produktivnější než Start S. Z nich jsme udělali nějakou časnou / chutnou rajčatovou polévku.

Nebude znovu růst:
4. Gallant F1 - 71 DTM - Velmi krásná rostlina s hromadami hustého ovoce bez chuti. Zklamání.
5. Charmant F1 - 58 DTM - Není to sladká třešeň, tak pro mě málo zajímavý. Chuť je v pořádku, podobně jako Juliet F1.

Rubinka jsem nepěstoval.

Datum osazení osiva bylo 16. dubna a datum uvedení do provozu bylo 3. června (6,9 týdenní okno).

Pochopitelně tato rajčata pěstoval venku, šlo o takový malý test.

Vladimír

Obrázky:
tabulka
tabulka
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.189.72 (?)
14.9.2017 8:42

poslite mu bejbino

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

14.9.2017 15:04

Bejbino F1 pěstoval loni a nějaké kladné hodnocení jsem od něho nedostal. Asi proto, že Start byl lepší.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Walter (1080) - xxx.xxx.168.103 (?)
14.9.2017 9:15

Přidám svou zkušenost s Charmant F1. Plody střední, 2-3cm, nepraskají, zrají později, chuť nepříliš sladká, ale příjemná a na základě rodinné degustace budu muset toto rajče pěstovat i příští rok. Rostlina má poměrně malé řídké listy a není tak příliš objemná. Nasazování plodů zpočátku slabé, 8-10ks na vijanu, se později zlepší a na zdvojených vijanech může zaplodit i přes 30 plodů. Dorůstá poměrně vysoko, moje rostliny dosáhly téměř 3 m výšky a jak je vidět na foto, i tam ještě v současnosti dozrávají, vijanů je ale při téhle výšce jen 10-11.  Za pažbím listů vyrůstají poměrně intenzivně zálistky. 4ks rostlin vedle sebe, chemicky neošetřováno.

Obrázky:
Česká rajčata 2017
Česká rajčata 2017
Česká rajčata 2017
Česká rajčata 2017
Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

Mr.Fazole (99) - xxx.xxx.68.36 (?)
14.9.2017 10:20

Rokycansko, okolo 400 mnm, otevřená poloha. Trochu lepší bramborářská oblast. Pěstoval jsem tyčkové TORO F1 a keříčkové DIANA. Volil jsem rajčata raná a odolná, Aby alespoň dozrála. Pěstuji ve volné půdě. Keříčkové s minimální péčí, když se keřík rozvalil, prorostl plevelem, DIANA překvapila velkou úrodou. Trochu moučné, chuť průměrná.  TORO F1 - velká úroda, 5-6 vijanů na rostlině, chuť průměrná. Nepříjemný byl nezralý límec okolo stopky. V mých podmínkách jsem byl s úrodou spokojen. Plíseň jsem neměl. Obě odrůdy se zdají být opravdu odolnější.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

14.9.2017 17:21

Také jsem měl na Toro F1 dost plodů se žlutým límcem. je to způsobeno rychlým dozráváním na přímém slunci, česká rajčat nejsou zvyklá na takové počasí jak bylo u mě- já tomu říkám španělské počasí a také španělská rajčata u mne rodila a doposud stále rodí nejlépe. Chce to bojovat s tím například stíněním nebo postřikem draslíkem na list. Ale kde má člověk na to všechno vzít čas, že.

Pokud tou plísní myslíte bramborovou, tak s tou odolností je to takto. Pokud plíseň bramborová příjde, tak není žádná z běžných odrůd odolná, pokud nepřijde, tak jsou všechna rajčata opravdu k plísni rajčatové odolná.wink Všechna stejně.

Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.139.243 (?)
14.9.2017 12:01

Vladimire, pisem z Australie bez diakritiky a prihlasenia,-dal si zaujimave hodnotenie. Z ceskych hybridov sa mne tradicne osvedcil Start F1 a slovenskych Niki Zel F1- chutovo sice nedosahuje Start, ale ma kompaktny, pevny rast a urodnost, Do sklennika este posadim 1 koren Milica F1a 2 korene Stupickeho skoreho. Nebudem pestovat Toro, Tornado,ani Torino. Z koktejloviek a cherry vysadim Bejbina-zasadne konzumujeme odlezane, Mandant F1 a Datlo-nepraskaju, este mi velkostou a urodnostou osvedcilo Pollicino F1,neosvedcil sa mi Charmant ani Rubinka.{Inak z Cherry mam favoritov Juanitu, Santa Orange Swetelle, nebudem sadit Sungold- privelmi sladky, bez vyraznej chuti a praska} Inak som si tu kupila v hypermarkete nejake miestne vacsie Cherry pod nazvom Grape Kumato- celkom chutne, tak som si zobrala semienka.Este zo slovenskych biftekov sa mi osvedcil JergusF1- nepraskal a dobra rodil.

Eva T.

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

14.9.2017 17:00

Evi, zdravím tě do Austrálie. Je vidět, že ta rajčata máš silně zalezlá pod kůží, a že na ně mysíš kudy chodíš a dokonce i tam u protinožců. Jen s těmi semeny opatrně, mají hrozně přísné celní předpisy. Děkuji za pěkné hodnocení a vidím, že stejně jako já už myslíš na příští sezónu. Přitom ta letošní ještě zdaleka neskončila. 
Když jsem začínal letošní sezónu, tak jsem byl skeptický k chuti všech těch T.. hybridů a jiných s výjimkou Startu F1 i když jsem je dříve pěstoval a chutnaly mně. Více méně jsem si to při prvé sklizni v červenci ověřil. Chuť většiny nebyla nic moc. Ale pro jistotu jsem si udělal ještě jednu ochutnávku, teď v září, rajčata jsem vybral ty nejzralejší a ejhle, nějak jsem jim přišel na chuť. Moc velké rozdíly mezi nimi nejsou. Když jsem se rozhodl, že už žádné porovnávání nebudu dělat a na míse mně zbylo ještě plno rajčat, tak jsem je nechal na stole a začal je konzumovat stejně jako to dělám s cherry rajčaty. Když jsem šel kolem, tak jsem si vždycky zobl. Nejsou to žádné jednohubky, ale když se rozkrojí na půlku nebo čtvrtku, tak se to dá najednou sníst, aniž lítá okolo šťáva z rajčat a semena. Vůbec mně nevadilo, že nejím nějaká super cherry rajčata. Úplně mně stačila tato rajčata, kterým se v angličtině říká slicers (kráječe). A tak jak jsem to tak konzumoval a přemýšlel o tom co budu příští rok pěstovat, tak jsem se rozhodl, že ještě omezím cherry (stačí mně jen cca pět rostlin pro vnučku) a vyberu si dvě tři odrůdy z těch českých, které jsem letos pěstoval. Jistě to bude Start F1 a další dvě ještě vyberu, zralých mám pořád dost.
Když už tak píši o cherry tak se pokusím zhodnotit ty cherry u mne na lodžii a na zahradě.Na lodžii orientované na jihozápad jsem měl po dvou rostlinách Charmant F1, Philovita F1, Tomatoberry F1 a Goldkrone. Snad nejhůře to vedro (skoro každý den nad 40 °C) snášelo Goldkrone. Ne že by rostlina nerostla, ale s tou úrodou to bylo všelijaké i když jsem se snažil pomoct opylování pořásáním, atd. Ostatní nebyly nijak lepší, plody podprůměrné a přitom jsem musel zalévat minimálně obden. Docela mně všechny cherry z lodžie chutnaly. Sklidit hrst rajčátek a lítat s konví, tak to se mně určitě nechce. Takže na lodžii už nikdy rajčata, možná zkusím pálivé papriky. Máte někdo nějaký tip na něco, čemu by ty horúčavy vyhovovaly?
Na zahradě jsem měl dvě Sungold F1, jeden Mandat F1, jednu Rubinku a jedno Sweet Aperitif. Sungold rychle přezrává a praská už na rostlině, když ho donesu domů, tak další polovina plodů popraská. Ale na zahradě si občas zobnu a moc ně chutná. Sweet Aperitif opravdu vynikající, ale u mne velikost plodů trochu větší než černý rybíz. Kdo to má trhat. Mandat mne mile překvapil jak chutí tak i dozráváním. Zato Rubinka to byl pro mne propadák, dodnes jsem neutrhl jediné rajče, které by bylo zralé a chutnalo mně. Všechno popraskané, nezrající (asi špatné místo pěstování- přímo na rozhraní, kde stéká vody ze střechy a tak při bouřce dostane toto rajče čtyřikrát více vody než rajčata, která jsou volně na záhoně). Tento problém budu muset příští rok řešit nějakou rýnou, ale stejně s tím, že bych Rubinku pěstoval zatím nepočítám.
Takže příští rok na zahradě jen Philovita F1, Tomatoberry F1 a ten problematický Sungold F1. Mateční rostliny těchto tří odrůd už mám vypěstované za oknem a v zimě je budu klonovat. K tomu asi po jednom nebo po dvou Mandat a Goldkrone. Tak to je asi vše, co jsem chtěl napsat.
Evi, nezapomeň se nám tam!!        Vladimír

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

M M (2) - xxx.xxx.227.97 (?)
15.9.2017 7:34

Děkuji za tuto diskuzi. Každému z naší rodiny chutná něco jiného. Letos konečně máme rajčat dost. Mám Jolie, Stupické polní rané, Harfeuer, San Marzáno, Sonet F1, keříčková Roma a Šejk. Tomatobery garden ze svých semen, takže F2.  Nemám bifteková, nevyšlo mi místo. Stupické polní rané a Harfeuer stejné, Jolie nebudu pěstovat, i když je dobré a velmi sladké (malá úrodnost). Příští rok Start F1 určitě zaseji. Tomatobery garden je taková lahůdka. Stupické nám taky chutná a ostatní tak na rajčatový salát, ale ne jako lahůdka. Budu zkoušet další druhy - máme mlsné huby. Bejbíno jsem taky někdy pěstovala, už si ani nepamatuji chuť. Nemáma rádi silnou šupinu a nevýraznou chuť. Proto čtu se zájmem tuto diskuzi, abych měla inspiraci, co zasít. Sháním kumato. 

Připojit reakci

Česká rajčata 2017-

host - xxx.xxx.247.246 (?)
15.9.2017 15:38

Dobrý den.Děkuji Všem, kteří sem dávají teoretické a hlavně praktické zkušenosti s pěstováním rajčat.Pan Vladimír a další pěstitelé jsou dobrým příkladem lidí, kteří rádi poradí a pomůžou.Opravdu záleží na každém jakou má chuť, v jaké nadmořské výšce bydlí a na jaké využití rajčata pěstuje. Já rajčata pěstuji pro vlastní potřebu a to Start F1,Bejbino F1,Tastier F1,Sweet Apertif F1 na papání a další jako Adine Cornue na pečení, protlak,a také na papání s olivovým olejem a bylinkami.Adine Cornue je papriková rajče, které mě chutná, ale je asi trošku pozdnější.Prosím o radu -jaké máte zkušenosti s rajčetem Adine Cornue, a nevíte o rajčeti stejných chuťových vlastností pro České podmínky tj. rannost.Děkuji všem za odpověd přeji hezký den. S pozdravem lada.           

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Co je to za druh dýně? 222.9.201759
Rajčata 201754722.9.2017164039
Dyne nebo cuketa 421.9.2017246
Česká rajčata 2017- 4720.9.20177690
Paprika Rodrigo 2320.9.20177641
Sklizeň 2017 9920.9.201719680
Divná dýně 419.9.2017301
Ohlodané plody rajčat 718.9.20171016
Padlí na okurkách - má ještě smysl ošetřit chemií?618.9.2017532
Hořknutí okurek718.9.20176709
Papriky pro 20179118.9.201729945
Pestovani topinambur4617.9.201712164
Topinambur hlíznatý - ze semen 312.9.2017149
Netradičná zelenina1212.9.20177566
Chilli papričky 312.9.2017373
Dýně 411.9.2017683
Okusovač paprik 211.9.2017418
Plíseň bramboru na rajčatech 2017 6411.9.20176717
Rajče Černý baron 111.9.2017186
O jakou dýni se jedná? 610.9.2017866
Symbivit269.9.201722252
Škvoři žerou ve skleníku147.9.20174535
Prosím, kdo pozná, co je tohle za rostlinu? 87.9.2017853
Melouny 2017 295.9.20174433
Klíčení tykvovitých - postup?114.9.20171349
Nejchutnější rajčata5054.9.2017628697
Co s tomatillem?24.9.2017300
Kukuřice 23.9.2017351
Jíst plody, pokud rostlina má nějakou nemoc?730.8.2017713
Barota rukávovitá929.8.20171152
Jak zpracovat nadbytek salátových okurek4627.8.201742489
Tajemná plodina827.8.20174131
Nejtěžší rajče 5123.8.201731585
Sladkaja děvočka - kde sehnat semena?5423.8.201745130
rajče start1623.8.201720069
Co pěstovat společně s rajčaty v květináči920.8.20172017
Mini černé rajčátko - Jaltomata procumbens817.8.20177576
Rajčata podlouhlá 1515.8.20172467
Rajče Purple Calabash514.8.20171414
Deformace rajčat912.8.20171128
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Fotky kurníku a slepic20.9.2017
Alergie na chlupy19.9.2017
Štěně a bleška19.9.2017
Štěně a bleška14.9.2017
Kdo mi zabíjí slepice?11.9.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů