Černé fleky na listech rajčete



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
9.7.2018 0:09

A uvažoval jste také o možnostech, že rostlinám něco chybí? Mám totiž dojem, vlastně zkušenost, že se děsně bojíme plísní a baktérií, ale příčina žloutnutí listů a i jiných patálií může být v tom, že jim nedáváme, co potřebují. Eventuelně že nějakou cestou přicházejí o živiny a minerály. Jednu věc vím jistě: neexistuje "neponechat nic náhodě". Nelze předvídat všechny problémy a zajistit se proti nim. Na to je jich hrozně moc. Za sebe jsem se rozhodl, že většinu problémů ponechám na Matce Přírodě. Rajčata mají svůj imunitní systém, dokážou se neuvěřitelně houževnatě bránit. A když se podívám na vaše snímky, myslím, že se vůbec nejedná o nějakou chorobu. Šíří se to zevnitř, takže je to spíš něco v půdě, možná herbicid. Anebo jak říkáte reakce na Vitisan. "Přípravek způsobuje změnu pH na listech rostlin a tím brání klíčení spór a omezuje růst mycelia houbových chorob." Co když při té příležitosti také nějaké listy trochu pocuchá či zničí? Nepředávkoval jste? 

Ale ta hlavní otázka je: jak vypadá rostlina celkově? Chová se "zdravě", rozvíjí plody, vytváří nové listy, atd.? Jeden či dva zežloutlé a odumřelé listy nejsou důvod k panice. Možná je to jen projev přirozeného stárnutí a odumírání nepotřebného. Já takové listy prostě otrhám, vyhodím do uzavřené nádoby, aby eventuelně nic nešířily, a jede se dál, kočárem černým podle bílých skal. Pro zjištění skutečné příčiny bych potřeboval celou laboratoř.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
ITzahrad - (7) - 13.79 (?), 25.6.2018 21:43, zobrazeno: 11993x

Ahoj, letos jsme založili zahrádku a pustili se nadšeně do pěstování. Začali jsme rajčaty a objevil se jeden trabl. Nedokázal jsem přesně identifikovat co se s listy děje a tak se zkouším ptát tady. Na spodních listech se objevují černé fleky, žloutnou a schnou. Je to nějaká choroba, plíseň, houba či nedostatek živin? Plody jsou zatím OK, tak doufám, že stihnou dozrát.

Listy rajčete
Listy rajčete
Listy rajčete
Listy rajčete
Listy rajčete
Listy rajčete
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 25.6.2018 22:07

Je to plíseň. Hlasuji pro septoriovou skvrnitost rajčete, ale přiznám se, že ji nerozeznám od alternariové skvrnitosti. Septoriová skvrnitost nenapadá plody, ale může časem zničit rostlinu. Kdyby byl konec září, asi bych to nechal být. Jelikož je celá sezona před námi, doporučil bych chemickou ochranu.

PS: Jestli znáte odrůdu rajčete, napište ji, prosím. Mám zkušenosti s tím že některé odrůdy jsou na septoriozu citlivější, rád bych si Váš postřeh zařadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ITzahrad - (7) - 242.74 (?), 26.6.2018 10:38

Díky za odpověď. Ještě než bych začal hledat nějaký postřik, tak jsem se tady také v jiném tématu dočetl, že to může být nedostatkem některých živin. Chybějící fosfor, draslík. Co myslíte?

Ohledně odrůdy, fotka obalu od semen níže.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sasman - (23) - 250.70 (?), 26.6.2018 11:36

Je to septorióza. Při malém napadení je možné jen otrhat napadené listy. Časem ale budete muset aplikovat fungicid (Acrobat, Ridomil apod.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ITzahrad - (7) - 242.74 (?), 26.6.2018 11:49

Díky, zkusím s tím tedy bojovat :-) Rajčata jim nedám zadarmo! cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.123 (?), 26.6.2018 12:51

Ač nejsem zastánce přehnané aplikace chemie, použil bych ji hned teď. Každá nemoc rostlinu oslabuje a dělá ji náchylnější pro průnik další a horší infekce - plísně bramborové. Ta už se chystá na útok.

A teď ještě rajčata nezrají, takže si nemusíte lámat hlavu s ochrannou lhůtou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 26.6.2018 22:38

Černé skvrny sice na rajčatech nemám, ale zato jsem na obrázku rozeznal stejné světlé klikiháky jako mám já. Identifikoval je jeden host na vlákně Světlé cik-cak linie. Můžete se podívat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 6.7.2018 14:47

Já letos nenechával nic náhodě a preventivně to jistil mědí a posléze, když rostly plody, Vitisanem. Přesto několik rostlin začalo odcházet - dostanou narezlou barvu a listy posléze rychle usychají - viz fota (není rozdíl venku - ve skleníku nebo u zdi). O jakou plíseň by mělo jít, když nezabral Champion? Chvíli jsem váhal, jestli to není reakce na Vitisan...


pokračuje...
pokračuje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.7.2018 0:09

A uvažoval jste také o možnostech, že rostlinám něco chybí? Mám totiž dojem, vlastně zkušenost, že se děsně bojíme plísní a baktérií, ale příčina žloutnutí listů a i jiných patálií může být v tom, že jim nedáváme, co potřebují. Eventuelně že nějakou cestou přicházejí o živiny a minerály. Jednu věc vím jistě: neexistuje "neponechat nic náhodě". Nelze předvídat všechny problémy a zajistit se proti nim. Na to je jich hrozně moc. Za sebe jsem se rozhodl, že většinu problémů ponechám na Matce Přírodě. Rajčata mají svůj imunitní systém, dokážou se neuvěřitelně houževnatě bránit. A když se podívám na vaše snímky, myslím, že se vůbec nejedná o nějakou chorobu. Šíří se to zevnitř, takže je to spíš něco v půdě, možná herbicid. Anebo jak říkáte reakce na Vitisan. "Přípravek způsobuje změnu pH na listech rostlin a tím brání klíčení spór a omezuje růst mycelia houbových chorob." Co když při té příležitosti také nějaké listy trochu pocuchá či zničí? Nepředávkoval jste? 

Ale ta hlavní otázka je: jak vypadá rostlina celkově? Chová se "zdravě", rozvíjí plody, vytváří nové listy, atd.? Jeden či dva zežloutlé a odumřelé listy nejsou důvod k panice. Možná je to jen projev přirozeného stárnutí a odumírání nepotřebného. Já takové listy prostě otrhám, vyhodím do uzavřené nádoby, aby eventuelně nic nešířily, a jede se dál, kočárem černým podle bílých skal. Pro zjištění skutečné příčiny bych potřeboval celou laboratoř.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika