Bulharská rajčata 2018



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
4.3.2018 10:58

Vladimíre,

nemám z těch autentických rajčat příliš reprezentativní fotky. Snad jen tohle. Jsou to rajčata, která mi dala na ochutnání sousedka. Nejsou chemicky ošetřovaná. Sázejí je v půlce dubna a na sloupky natáhnou dočasně fólie, které v poledne zvedají, aby rajčata větrala. V noci je vše přikryté. Rostliny nechávají růst na jeden výhon do výšky přes dva metry. Nejvíce plodů bývá v srpnu. Při nejvyšších teplotách se plody přistiňují, aby nepraskaly. Měřítko: otvor v dlažbě na prvém snímku má 9cm.

Bulharská rajčata v srpnu 2017
Bulharská rajčata v srpnu 2017
Pěstování rajčat a paprik v BG, srpen 2017
Pěstování rajčat a paprik v BG, srpen 2017
Rajčata na trhu (asi hybridní)
Rajčata na trhu (asi hybridní)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 3.3.2018 15:39

Jen pro zajímavost: Pro ranost rajčete platí přibližně přímá úměra. Čím větší rajče, tím později uzraje. Takže velké půlkilové rajče nemůže být dřív zralé než takový Start a také Start nemůže být ranější ne Stupické polní rané (které je hodnoceno jako nejranější rajče na světě- pochopitelně z těch normální velikosti). Cherry rajčata mohou být a některá jsou ještě ranější.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jan43 - (11) - 104.20 (?), 3.3.2018 16:08

Kdysi v začátcích mého zahrádkaření jsem koupil v tržnici sazenice Stupického spolu s Tornádem, ale u mne se mu příliš nevedlo a ani nezrálo o mnoho dřív než to Tornádo. Jedna rostlina dokonce měla dost pozdě jen pár malých rajčat, takže nevím, jestli jsem dostal vůbec řádnou odrůdu i když listy se dost od tornáda odlišovaly a odrůdě odpovídaly. Nikdy potom už jsem stupické nepěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.3.2018 16:08

Když už jsme u těch zajímavostí, semínka rajčat v Bulharsku nejlépe nakoupíte v (zemědělské) lékárně. Prodávají se tam i hnojiva, substráty a postřiky.

Lékárna pro zahrádkáře
Lékárna pro zahrádkáře
Sleva na rajčata
Sleva na rajčata
Úklid sněhu v BG 3.3.
Úklid sněhu v BG 3.3.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 4.3.2018 8:18

Mám jeden dotaz. Loni jste mně poslal semena tří odrůd sebraných z rajčat od Vašich sousedů.. Letos asi nebudu mít místo na odzkoušení všech tří. Nejvíc mne zaujalo to paprikové a chtěl bych ho zkusit. Z těch co jsou na obrázcích ze semenářských firem se mně nezdálo žádné podobné. Pamatuji si, že jste mně poslal i jeho fotku, ale nemohu ji najít. Můžete k němu podat nějaké informace (chuť, použití, velikost)? Děkuji.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 4.3.2018 10:58

Vladimíre,

nemám z těch autentických rajčat příliš reprezentativní fotky. Snad jen tohle. Jsou to rajčata, která mi dala na ochutnání sousedka. Nejsou chemicky ošetřovaná. Sázejí je v půlce dubna a na sloupky natáhnou dočasně fólie, které v poledne zvedají, aby rajčata větrala. V noci je vše přikryté. Rostliny nechávají růst na jeden výhon do výšky přes dva metry. Nejvíce plodů bývá v srpnu. Při nejvyšších teplotách se plody přistiňují, aby nepraskaly. Měřítko: otvor v dlažbě na prvém snímku má 9cm.

Bulharská rajčata v srpnu 2017
Bulharská rajčata v srpnu 2017
Pěstování rajčat a paprik v BG, srpen 2017
Pěstování rajčat a paprik v BG, srpen 2017
Rajčata na trhu (asi hybridní)
Rajčata na trhu (asi hybridní)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.20 (?), 4.3.2018 11:58

Při pohledu na vaše fotky vzpomínám s nostalgií na trh v Razgradu a na zahrádku naši i sousedů a přátel. Co vím, tak většinou sázeli po dvou rostlinách ke kůlu a nechali růst do těch dvou metrů i výš, někteří nechali dokonce cca v polovině rostlinu rozdvojit do dvou výhonů. Postřik buď jedním ze dvou měďňatých přípravků, který měla selskostopanska apteka k dispozici a nebo většinou žádný. A pak buď plíseň přišla nebo nepřišla. smiley
Ovšem pokud nepřišla, tak ta úroda i u těch méně výnosných nehybridů stála za to. To se v našich podmínkách přece jen nedá. V oblasti Razgradu se vysazovalo později i tam se objevovalo začátkem května cosi jako ledoví muži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 4.3.2018 12:44

Razgrad je sice na stejné rovnoběžce a dokonce mnohem blíž k moři, ale o 200 m výš. Takže možná proto se tam i v květnu stávaly zmíněné nemilé události. Nerad bych to však zakřikl. Stačí, když se podívám z okna na tu bílou nádheru ještě v březnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.2.2021 14:21

Dobrý den, jste profesionálové, takže byste mohli vědět odpověď na mou otázku.

Už delší dobu pátrám po bulharských rajčatech, tedy jménu odrůdy, která k nám byla dovážena někdy v 60tých a 70tých letech. Vzpomínám na ně jako na velmi chutná, středně velká rajčata, slicery se silnou vůní. Nemůžete, třeba přes svého dodavatele, zjistit, co to bylo za odrůdu?

Děkuji.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 61.157 (?), 11.2.2021 15:59

Milane, asi by bylo nejjednodušší se obrátit na ÚKZÚZ, který by měl mít knihu povolených odrůd a tam by to bulharske mělo být. Vždyť v roce 1976 posílal Milan Sodomka nějaký sáček (koupený v obchodě) spolu se Stupickým do USA. Alespoň tak to napsal ve svém dopise.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.2.2021 18:11

Okay, zkusím to. Snad mi neutrhnou uši. Jenže já mám dost vyrážku, když mám jednat s úřady. A ono to není zase až tak důležité. Kdyby se dalo dělat na zahradě, vůbec bych se tím nezabýval. wink Jenže já už si teď ani nejsem úplně jist, jestli náhodou nebyly z Rumunska. Ach jo, ta paměť.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika