Bílé skvrny na listech rajčat



host - 133.224 (?)
13.4.2020 18:58

Jestli po těch maličkých tečkách list uschne, tak to nebude od sluníčka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
TomPod - (4) - 145.224 (?), 2.4.2020 16:28, zobrazeno: 4625x

Dobrý den.

Tohle se mi udělalo na sazenicích, víte někdo co to je? Na plísen to nevypadá?

Sazenice jsem přesadil do větších květináču prřed 5 dny. 

Dva dny zpět jsem zapomněl zavřít ventilačku, že by zimou? Nebo slunce?

Včera na listech nic nebylo.

Mám sazenice společně s papriky. ty jsou pěkné




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.4.2020 22:49

Bohužel Vás musím varovat. Je to pravděpodobně infekce. Předloni se mi stalo něco velmi podobného. Nejdřív jsem si myslel, že je to od sluníčka. Ono v tom hrálo svou roli, ale ta skutečná příčina byla, že popálené tkáně byly již předtím napadené nejspíš plísňovou infekcí. Letos jsem se infekce zbavil, sluníčko svítí jako o závod a přesto se nic takového nevyskytlo. Zdravou tkáň listu slunce nepopálí. Nedokázal jsem ale přesně zjistit, o jakou chorobu se jedná, takže nevím, co Vám poradit, abyste teď udělal. V místnosti, kde jsem je pěstoval, jsem měl plíseň na zdi. Pokoj jsem vymaloval Eternalem po předchozí dezinfekci Savem a mám pokoj (doufám, že napořád).  Postižené listy ale rozhodně důsledně odstraňte, jsou zdrojem nákazy. Máte je ve skleníku? Pokud ne, doporučil bych je co nejdřív vyhodit ven. Tam se jim vedlo líp, rostly a měly plody, ale infekce se úplně nezbavily.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 145.224 (?), 11.4.2020 19:06
Dobrý den, je to právě divné, že už je to týden. A ty poškozené listy jsem ostříhal. A stále se mi to dělá na listech rajčat. Sazenice mám spolu s papriky a ty jsou zdravé. Hlína je taky stejná. Mám je vypěstované ze semínek. Mám je na balkoně týden, kde slunce nesvítí a na noc je dávám domů. Asi to bude nějaká infekce. Ale jaká.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.4.2020 22:27

Rád bych pomohl s identifikací, ale nedokázal jsem identifikovat ani tu svoji. Byl by zapotřebí nějaký profesionální test. Sháněl jsem, kdo by mi ho udělal, ale marně.

Ale k Vaší útěše můžu říct, že ta moje vypadala úplně jinak, byla mnohem agresivnější a postupovala velmi rychle: dva až tři listy za týden byly úplně zničené. No, možná jsem byl i trochu lajdák a neodstraňoval je dost rychle. Venku to bylo lepší, ale stejně to postupovalo. Nezničilo mi to rostliny úplně, stihly i mít plody - nepoškozené, ale ty byly jen malé a kyselé. Chyběly listy na výživu. Poptával jsem se i tady, ale odpovědi se mi nedostalo. Ta Vaše, pokud to vůbec infekce je, je rýma ve srovnání s mým koronavirem.

Napadá mne jedna věc: nemáte známého s bytelným mikroskopem? Tam by se možná rozeznalo, zda se jedná o škůdce, bakterii nebo houbu. Virový problém by nejspíš rozeznat nešlo. V chemickém ošetření se vůbec nevyznám, ale chápu, že nelze použít postřik, když není jasné proti čemu. Nebo lze, ale šance na úspěch je tak 1 ku 100.

A ještě něco, co můžete udělat celkem snadno: pokud máte v té místnosti pokojové rostliny, dejte je jinam: můžou být zdrojem (ony snadno přežijí, ale mohou to šířit) a zkontrolujte, zda tam někde (třeba na těsnění oken - obvykle tam, kde je trvale vlhko) nemáte plíseň. Stačí totiž i malá ploška a je zle. Spóry se šíří vzduchem. Můžete zkusit místnost opakovaně vydezinfikovat třeba UV zářením (hoské slunce, sterilizační zářivka z různých míst na několik hodin), ale pozor: totálně holou bez rostlin a vy se slunečními brýlemi, zapnout a pak pryč. Rostliny by zařvaly. Není to všelék, světlo se nedostane všude, ale může to pomoct. Existují ještě drastičtější metody dezinfekce, ale ty v bytě není radno používat (např. síření).

No a rajčata pilně otužujte venku. Pokud teplota nesleze v noci pod 7 °C, klidně je tam nechte i přes noc. Neublíží jim to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 154.45 (?), 3.4.2020 3:13

Zalezi aj od odrody.Ma som 2 druhy paradajok a ked som ich prvykrat vytiahol na slnko u jednej odrody bol vysledok ako na vasej fotke druha ostala nezmenena.Cize šok z prveho slnka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 196.73 (?), 3.4.2020 16:32

Myslím tiež, že je to šok z prvého slnka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.160 (?), 3.4.2020 21:35
Sazeničky byly předtím spíše na né moc osvětleném parapetě. Začlo to až na jižním okně. A dělá se to vesměs na straně od okna. Děkuji za radu :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
TomPod - (4) - 145.224 (?), 11.4.2020 19:09
Nevím. Proč mě to pořád odhlasuje :-) Jen doplnuji. Že ty tečky bílé a následné uschnutí listu mi dělá jak rajčata Aztek, tak Vilma.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 133.224 (?), 13.4.2020 18:58

Jestli po těch maličkých tečkách list uschne, tak to nebude od sluníčka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika