Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Akumulace tepla v pařeništi

Stránky: 1, 2, 3   

Akumulace tepla v pařeništi

Mr Bigggg (2587) - xxx.xxx.135.175 (?)
6.5.2019 7:23, počet návštěv: 3780
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Každé jaro používám pařeniště pro pěstování keříčkových rajčat. Problémem jsou velmi nízké noční teploty, které jsou příčinou toho, že se pyl stává sterilní. Potřebuji omezit ztráty tepla a také bych chtěl akumulovat nějaké denní teplo, které se v pařeništi vytvoří  (skleníkový efekt). Doporučované lahve s vodou se mně zdají neefektivní, proto uvažuji, že bych spodní část pařeniště vyzdil cihlami z feolitu, které se používají do elektrických akumulačních kamen. Máte někdo zkušenosti s tímto materiálem ať už praktické nebo i teoretické?

Vladimír

Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

host - xxx.xxx.52.152 (?)
6.5.2019 8:45
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Feolit ma 0.92 kJ / kg * K a hustou 3.9 kg/dm^3

Voda ma 4.18 kJ / kg * K a hustoru 1kg/dm^3

Objemova tepelna kapacita feolit 3.6 kJ/kg * dm^3 voda 4.18kJ/kg * dm^3

1 Liter feolitu akumuluje troska menej tepla ako 1 Liter vody. Vyhoda feolitu je ze je ho mozne pouzit do 1000*C voda do 90*C. Do feolitu je teda mozne ulozit viac tepla (bez zmeny skupenstva bez potreby specialnych tlakovych nadob) kludne az 10 krat viac ako do vody za cenu toho ze ho zohrejete na 900*C - to uz si musi kazdy rozhodnut sam ci to v parenisku vie dosiahnut a zmanageovat.

Vseobecne si myslim ze akumulacia tepla v parenisku v nasich podmienkach nestaci a aj technologicky to ide robit len velmi tazko. Aj poctiva termoska drzi teplo len par hodin a to je tam odsaty vzduch a rozdiel teplot je zo zaciatku kludne 80*C. Mraznicka bez elektriny cca den a cela je oblozena hrubym polystyrenom je dost vzduchotesna a ked ide o teplo (energiu) tak ma este velku zasobu v skupenskom teple topenia vody.

Teraz u nas mame situaciu ked je v kuse pod 10*C a pod mrakom, par dni sa to este nezlepsi a dokonca bude mrznut. To je nerealne udrzat akumulaciou. Myslim ze zmysel by mozno malo izolovat a dat tam klasicku ziarovku(y).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.52.152 (?)
6.5.2019 8:54

objemova tepelna kapacita je v jednotkach kJ / dm^3 * K

Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.213 (?)
6.5.2019 9:29

Co pouzivate jako zaklad v tom parenisti?

Připojit reakci

zden1 (106) - xxx.xxx.181.248 (?)
6.5.2019 9:28

Pokud je možné použít elektřinu tak je žárovka asi nejvýhodnější. Já tu možnost nemám, a proto jsem koupil na německém amazonu topítko na lampový olej, které hřeje na jednu náplň několik dnů. 

Obrázky:

Připojit reakci

Laco430k (40) - xxx.xxx.84.3 (?)
6.5.2019 9:50

Souhlasím, že řešit akumulaci při neodstranitelném úniku tepla ať již vodou nebo feolitem je příliš složité a výsledek tomu neodpovídá.
Mně se osvědčily jednoduché a obecně známé postupy. Kombinace hnoje(v mém případě ovčího a králičího, nejlepší je koňský), listovky(kompostované hromady listí z podzimu), sečky ze slámy a sena po vyklizení seníku úplně postačí při přiměřené vlhkosti ke tvorbě potřebného tepla pro menší prostor. Ovšem na noc, kdy je nebezpečí nižších teplot, je třeba pařeniště zakrýt (přehodit zvenku) fólií nebo plachtou)  a pak je v zemině dostatek přirozeného zdroje tepla.
Co zatím nevím ale chci příští rok vyzkoušet je, jestli když bych směs (hnoje, listí a slámy či sena) při předjarní přípravě pařeniště navíc pokropil urychlovačem kompostu, jestli by se neuryhlil rozklad a tím i vývin tepla.
Pokud je před obdobím chladu dost slunečního svitu, tak je lepší nechat pařeniště zakryté ještě před osázením a naakumulovat teplo do půdy.

V letos (poměrně pozdě-koncem dubna) zřízeném polykarbonátovém skleníku, jsem sice hnuj zaryl do kvalitní zeminy, ale na nepoměrně větší prostor je to v prvním roce málo - zem je nevyhřátá.
Trochu pomohlo, že jsem do zatím volného rohu vysypal dva koše trávy ze sekačky a pokropil.
Včera večer jsem ovšem raději zavěsil do prostoru skleníku malý ventilátorek se spirálou a termostatem (na podzim koupený v akci za 260,- Kč pro tyto účely) který sepne v případě poklesu teploty (zpravidla jen v noci k ránu v době levného nočního proudu). Úplně to postačilo a náklady jsou zanedbatelné. (ovšem ne každý má možnost přívodu proudu ke skleníku)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.103 (?)
6.5.2019 12:04

u vytápění skleníku tímto způsobem vidím problém v tom, že teplo stoupá nahoru, kde je nepotřebné a chlad se drží u země. Zakrytí rostlin tkaninou, např. geotextilií nebo starým ložním prádlem, případně ve více vrstvách, se mi ze skušenosti jeví jako účinnější. Walter

Připojit reakci

PP. (5379) - xxx.xxx.9.135 (?)
6.5.2019 12:10

Souhlasím s L. To teplo musí vzniknout v pařeništi, a musí ho vzniknout dost. Buď klasicky, nebo moderně topným kabelem. Klasický způsob je levnější, případně zcela zdarma. Akumulace do vody je nesmysl, když zkusíte spočítat, kolik vody by to potřebovalo, vyjdou vám tři pařeniště plná vody, nehledě na to, že voda se neohřeje, když nesvítí slunce.

Připojit reakci

Mr Bigggg (2587) - xxx.xxx.135.151 (?)
10.5.2019 17:46

Zajímalo by mne, jak je to s akumulací tepla dřevem. Ten vrchní rám je stavební překližka v barvě hnědé. Myslím si, že dřevo asi nebude velký akumulant, překližka se ohřeje a od ní vzduch. Akumulace asi nic moc. Proto uvažuji o tom, že bych tu překližku natřel na bílo a tím přesměroval světlo- energii na půdu v pařeništi. Světlo by talé nebylo špatné pro ty rostliny, hlavně ty, které jsou částečně zastínění přední stěnou.

Vladimír

Připojit reakci

Laco430k (40) - xxx.xxx.90.48 (?)
11.5.2019 9:40

Určitě, myslím také, že akumulace tepla u překližky asi nehraje velkou roli. Nátěrem na bílo zevnitř se nic nemůže zkazit, odraz světla trochu rostlinám pomůže. Snad něco levného a ekologického (i za cenu nutnosti občasné obnovy), třeba za sucha! nalíčení vápnem s troškou mléka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.103 (?)
6.5.2019 12:09

a co místo cihel zkusit na dno a po stěnách extrudovaný polystyren a na okna dvojsklo? Ale to by asi nebylo zadarmo. Walter

Připojit reakci

6.5.2019 18:41

Děkuji všem za příspěvky do této diskuze. Šlo mně opravdu hlavně o nějakou tu akumulaci tepla. Pochopitelně zamezení tepelných ztrát je také důležité, ale to se dá řešit nějakými technickými prostředky. Jak vypadá mé pařeniště? V nejvyšším místě je 60 cm, v nejnižším 50 cm. Plocha je 3,4 m2, plocha prosklení o trochu menší (pokud odečtu rámy oken). Objedm vzduch je nějakých pár litrů pod 2 m3, Pařeniště je zapuštěné 30 cm do země a celou tuto část bych chtěl vyzdít feolitovými cihlami. Odhadem by to mělo být asi 50 cihel tj. 112 dm3- cca 430 kg.

Voda má možná tepelnou kapacitu větší neř feolit, ale z vody se nedá nic postavit. Když se dá do pařeniště, tak zebere plno místa. Feolit bude přesně v místech, kde dnes je jen hlína, takže plocha pařeniště bude zachována.,

Zdrojem tepla je slunce a jeho působení na skleníkový efekt. Slunce hřeje i když ho na obloze nevidíme a pařeniště se také ohřívá. Vzduch se ohřívá hodně, ale nevím jak se mně budou ohřívat ty feolitové cihly.

Nadzemní část je ze stavební překlížky 22 mm, oplášťovaná polystyrenem o tloušťce 5 cm. Mohl bych ještě přidat ze vnitřku molitan tl. 5 cm. Okna mám zatím s jednoduchým sklem, ale chtěl bych na ně dát ještě folii z venkovní strany (zdá se mně to lepší než zevnitř. Jka řešit spáry mezi okny zatím nevím.

Vladimír

PS.: Svého času zde psal Ivan z Okénka o experimentálním skleníku v Mongolsku s akumulační stěnou. Nemohu najít vlákno ve kterém o tom psal.

Připojit reakci

Petr z H (461) - xxx.xxx.231.140 (?)
6.5.2019 19:05

Tak jednoduše a bez nákladů by to šlo olemovat místo cihlama dvěma řadama PETek naplněných vodou, případně vodou smíchanou s drceným uhlím (černá se lépe ohřívá)... wink

Připojit reakci

6.5.2019 19:37

Pokud jde o pařeniště, to se musí hýčkat, jak vím z moudrých knih a starých zahradníků. Větrat, stínit, zakrývat a to tak že pořád, neboli furt. Dovolím si tipnout, opakuji, je to jen domněnka, že jakkoliv velké tuny cihel nenaakumulují prakticky nic. Jde totiž o tepelný rozdíl, mezi chladnou cihlou a teplem, které do ní má vlézt. Aby ten proces byl efektivní, musela by být pod sklem taková teplota, že by to rostliny spolehlivě upeklo. Ale je to jen, opakuju, domněnka trochu podpořená pokusy s petkami s vodou ve skleniku. 

Připojit reakci

KUKY (3662) - xxx.xxx.38.136 (?)
6.5.2019 20:06
Mám malé pařeniště 100x120 cm poly, made in China, přitápím jen při ohrožení žehličkou se spínacími hodinami, třeba 18 - 9 hod. Od konce března bez problému. Rajčata přímo vysévám tam. Melouny, kytky... Na noc zakrývám dekou a hadry. V noci tam je plus 9 stupňů, i když je mrazík.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.190 (?)
6.5.2019 20:30
Do pařniku už asi 46 sezónu v březnu navezem 80cm hnoje koňskeho sešlapem ho vrátíme na nej loňský zetlely kompost dáme okna.Nejakou škviru kolem oken neřešíme. Při chladných nocích jako jsou teď, zakryvame rohozi s polystyrenu. Je nacpany sadbou.Sklenik taky provozujem asi 40 sezon a podobně teď používáme levný ventilátor na elektřinu. Jen ho nevěšime, ale protože má pojistku proti padu tj když se prevrati tak se vypne, pokládám ho zásadně na zem(rovnou podložku) Pařnik po odebrání sadby potom využíváme bez oken pro pěstování paprik, rajčat apod.Zalivanim ten hnůj do zimy zetleje.
Připojit reakci

7.5.2019 5:52

Děkuji všem za plno zajímavých rad, ale většinou jsou pro mne nerealizovatelné. Možná budou přínosem pro ty, kterým dovolí podmínky realizovat některé návrhy a tím si uspíšit sklizeň.

1.Vytvoření tzv. teplého pařeniště. Proč nemohu? Rajčata dávám do pařeniště ihned, jakmile rozmrzne půda a je dobrá předpověď počasí na nadcházející období. Většinou to vychází na poslední týden v březnu. Hnůj nemám a tak by zbývalo použít nějaký organický materiál (listí) k jeho založení. Znamenalo by to v dostatečném předstihu našlapat do pařeniště silnou vrstvu listí, zalít třeba močovinou, dát na to vrstvu zeminy nebo kompostu, počkat až se to trochu slehne a začne hřát (čtrnáct dní?)a potom zasadit rajčata. Už teď jenom o tom píši, tak je mně zima. Půl hodiny cesta na zahrtadu, tam se v chladnu převléct do něčeho studeného, brodit se v blátě nebo pracovat se zmrzlou půdo, hodinu dvě dělat a potom zpátky půl hodiny domů do tepla. Brrrr. Za to mně nějaká rajčata nestojí. Tudy cesta pro mě nevede.

2.Přihřívání elektřinou nepřichází v úvahu. Měl jsem sice možnost se na el. proud připojit za 50.000,- Kč, ale po konzultaci se synem jsem to nerealizoval. Na zahradu chodím jen dělat, nepřespávám tam, vlastně elektřinu ani nepotřebuji snad jen na čerpání ze studny a tom mám domluvené se sousedy, že si mohu natáhnout kabel od nich. Když je opravdu sucho, tak jim na oplátku zase já načerpám nějakou vodu. Nevím, jak dlouho budu ještě na zahradu chodit a něco tam dělat, tři čtyři roky možná víc a potom možná syn zahradu prodá a bude šlus. Proto ta elektřina ne.

3.Přihřívání jiným zdrojem tepla. Také jsem o tom uvažoval, mám takovou menší petrolejku, ale zatím jsem netestoval, jak by se takové noční svícení na klimatu v pařeništi projevilo. i kdyby to fungovalo, tak bych musel minimálně jednouza den na tu zahradu jet a to se mně nechce.

4.Takže mně zbývá bezobslužná akumulace tepla a řádné utěsnění pařeniště.

Vladimír

Připojit reakci

Milan HP (503) - xxx.xxx.6.138 (?)
7.5.2019 20:07

Vladimíre, nakupil jsem první posekanou trávu na hromadu, nenamáčel jsem ji s tím, že až bude tepleji, podložím s ní další várku rajčat. Již druhý den hřála - odhadem kolem 30°C. Podotýkám, že teplota venku byla hluboko pod 10°C. Není tedy nutné biomasu zakopávat s předstihem. Jasně, nemáš v březnu trávu, ale lze třeba uschovat podzimní spadané listí. A proč prolévat močovinou?

Myslím, že v počasí, jaké máme už nějakou dobu, nelze mechanicky naakumulovat dostatek tepla na postupné uvolňování. Ne, nebudu to přesně počítat, na to jsem příliš líný, ale intuice - a ostatně Tvoje zkušenost taky - mi říká, že to prostě nevychází. Můžeme hledat cesty, jak energii přicházející co nejúčinněji akumulovat, ale když jí nepřicházi dost, výsledek se nedostaví. Pokud skutečně hledáš vyhovující řešení, měl by sis připustit, že je nutno v dnešní bídě energii dodat. A bude to něco stát. Osobně bych to řešil solárním panelem (dokážou vychytat energii i za zamračeného, chladného dne), baterií a el.topením. Navíc se to snadno automaticky reguluje.

Milan HP

Připojit reakci

8.5.2019 8:12

Podle mne má MHP pravdu. Řádně utěsněné pařeniště v teplém slunečném dnu spolehlivě spálí vše živé uvnitř. Když se to před tím zakryje, zase se nic nenaakumuluje. Takž jsem k té bezobslužnosti značně skeptický. Pařeniště se prostě obsluhovat musí.

Připojit reakci

8.5.2019 17:57

Chtěl bych předeslat, že jsem dnes dopoledne vysadil venku na zahradě 36 rostlin  rajčat. Myslel jsem, že to za něco víc než hodinu zvládnu levou zadní, ale nakonec jsem u toho strávil skoro tři hodiny. Ale mám je se vším všudy i se spirálami. Vysadil jsem čtyři odrůdy španělských bifteků Zamorano, Gallego, Rosa de Huesca, Salobre, také Kumato ze semen z Austrálie od Evy, Kumato Acostilado (poprvé- snad nehybridní Kumato) naše Start F1 (nejvíc 7 rostlin), k němu dvojičku Uragán F1 z jednoho kelímku (budou se muset spokojit s jednou spirálou) a také velká srdíčka Brad´s Black Heart, Reinhard´s  Chocolate Heart, Reinhard´s Purple Heart, Alice, Orange Russian Heart a Fresa.

Teď odpověď PP. Nepochopil jsem, v čem má MHP a z čeho pramení Vaše jistota, že bez každodenní obsluhy se všechno v pařeništi spálí. Provozuji tři roky dvě pařeniště, měřím trvale  teplotu uvnitř, obsluhuji je jednou za dva nebo za tři dny- dle výhledu počasí je buď úplně uzavřu nebo pootevřu a podložím. Letos poprvé se mně stalo, že se mně pár vrcholů rostlin (které byly příliš vysoké) v tom nízkém pařeništi připálilo sluncem. Nevím co myslíte tím teplým slunečným dnem, ale když je opravdu venku teplo, tak skla úplně oddělávám. Ještě jste asi přehlédl, že jsem již včera  psal, že tam budu montovat dva hydraulické  otvíráky oken. Jak se vyvíjí teploty v nízkém a v tom hlubokém pařeništi je vidět na přiložených obrázcích. Měření je z roku 2018 od 26.3. kdy jsem rajčata vysadil- měřeno v uzavřených   pařeništích, u toho hlubokého jsem přidal ještě minimální a maximální venlovní teplotu a dobu svitu slunce v hodinách- to je ta pravda, kterou hledáte.

Teď k hlavním tématu tohot vlákna. Proč tam přidávám ten feolit? Tato látka funguje   tak, že při slunečném dni absorbuje teplo a tím snižuje teplotu vzduchu v pařeništi. Potom v noci při snížení venkovní teploty z tohoto materiálu  teplo naopak vyzařuje a tím otepluje vzduch. K barevnosti bych ještě dodal, že množství tepla, které ze světelné energie zůstane v pařeništi je také závislé na barvě a proto ta černá stěna.

Vladimír

PS.: Nízké pařeniště je překližkový rám a na něm tři jednoduchá okna z paneláku (bez jakékoliv snahy o zateplení)

Obrázky:
Hluboké pařeniště
Hluboké pařeniště
Nízké pařeniště
Nízké pařeniště
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jak a kdy zalévat rajčata bez chemie119.6.201974
Okurka ve skleníku uvadla 218.6.2019132
Kríženie tekvíc a cukiet - je Hokkaido cucurbita maxima alebo pepo518.6.2019804
Dýně na netkané textilii518.6.2019491
Rajčata 2019/23518.6.20196331
Cukety 2019 2217.6.20192994
sviluška na okurkách1717.6.201916070
Okurka salátová Ofelie F1615.6.2019470
Rajčata ve tvaru srdce 814.6.2019709
Rýchlenie rajčat 2019 11413.6.201923601
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II1312.6.20191943
Rajčata 201922610.6.201973757
Co je to za brouka? 47.6.2019597
Papriky 2019756.6.201922480
Roubování rajčat516.6.201978025
Rajčata po přesazení - postižení listů 216.6.20192837
Semena od firmy Osiva Moravia s.r.o24.6.2019325
Výsev Hokaido144.6.20191414
Rajče jako Bajaja244.6.20196478
Akumulace tepla v pařeništi461.6.20193781
Co to na těch rajčatech je? 71.6.20193188
Pěstování keříčkových rajčat430.5.2019651
Choroby? Nebo jen počasí? 1130.5.20191158
Papriky (chilli) - pěstovaní ve fóliovníku, extrémní teploty 1329.5.20191139
Paprika Rodrigo 9828.5.201932443
Rajčata choroby 528.5.2019792
Paprika - zltnu listy 327.5.2019559
Rajčata - plíseň? 2327.5.20193543
Hnojení rajčat dolomit. vápencem?1726.5.20198650
Rajčata Vilma - žloutnutí až zasychání listů 1226.5.201918373
Okurka Hadovka 325.5.2019793
Melouny 20192321.5.20194448
Hloubka sadby420.5.2019594
Rajčata na balkoně uvadají 1119.5.20191350
Skvrny na rajčatech 1118.5.20191083
Hokkaido - výběr místa217.5.2019455
Flekaté listy na okurkách a rajčatech 3817.5.201934408
Žloutnutí sazenic rajčat odspodu 916.5.20191405
Roubovani okurek na dyni hokaido115.5.2019348
Skřipce na vázání rajčat2015.5.201912509
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov18.6.2019
Chov pstruhov18.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů