Akumulace tepla v pařeništi



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.175 (?) 
6.5.2019 7:23, zobrazeno: 17787x

Každé jaro používám pařeniště pro pěstování keříčkových rajčat. Problémem jsou velmi nízké noční teploty, které jsou příčinou toho, že se pyl stává sterilní. Potřebuji omezit ztráty tepla a také bych chtěl akumulovat nějaké denní teplo, které se v pařeništi vytvoří  (skleníkový efekt). Doporučované lahve s vodou se mně zdají neefektivní, proto uvažuji, že bych spodní část pařeniště vyzdil cihlami z feolitu, které se používají do elektrických akumulačních kamen. Máte někdo zkušenosti s tímto materiálem ať už praktické nebo i teoretické?

           Vladimír

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 52.152 (?), 6.5.2019 8:45

Feolit ma 0.92 kJ / kg * K a hustou 3.9 kg/dm^3

Voda ma 4.18 kJ / kg * K a hustoru 1kg/dm^3

Objemova tepelna kapacita feolit 3.6 kJ/kg * dm^3 voda 4.18kJ/kg * dm^3

1 Liter feolitu akumuluje troska menej tepla ako 1 Liter vody. Vyhoda feolitu je ze je ho mozne pouzit do 1000*C voda do 90*C. Do feolitu je teda mozne ulozit viac tepla (bez zmeny skupenstva bez potreby specialnych tlakovych nadob) kludne az 10 krat viac ako do vody za cenu toho ze ho zohrejete na 900*C - to uz si musi kazdy rozhodnut sam ci to v parenisku vie dosiahnut a zmanageovat.

Vseobecne si myslim ze akumulacia tepla v parenisku v nasich podmienkach nestaci a aj technologicky to ide robit len velmi tazko. Aj poctiva termoska drzi teplo len par hodin a to je tam odsaty vzduch a rozdiel teplot je zo zaciatku kludne 80*C. Mraznicka bez elektriny cca den a cela je oblozena hrubym polystyrenom je dost vzduchotesna a ked ide o teplo (energiu) tak ma este velku zasobu v skupenskom teple topenia vody.

Teraz u nas mame situaciu ked je v kuse pod 10*C a pod mrakom, par dni sa to este nezlepsi a dokonca bude mrznut. To je nerealne udrzat akumulaciou. Myslim ze zmysel by mozno malo izolovat a dat tam klasicku ziarovku(y).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 52.152 (?), 6.5.2019 8:54

objemova tepelna kapacita je v jednotkach kJ / dm^3 * K

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 68.213 (?), 6.5.2019 9:29

Co pouzivate jako zaklad v tom parenisti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?), 6.5.2019 9:28

Pokud je možné použít elektřinu tak je žárovka asi nejvýhodnější. Já tu možnost nemám, a proto jsem koupil na německém amazonu topítko na lampový olej, které hřeje na jednu náplň několik dnů. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 6.5.2019 9:50

Souhlasím, že řešit akumulaci při neodstranitelném úniku tepla ať již vodou nebo feolitem je příliš složité a výsledek tomu neodpovídá.
Mně se osvědčily jednoduché a obecně známé postupy. Kombinace hnoje(v mém případě ovčího a králičího, nejlepší je koňský), listovky(kompostované hromady listí z podzimu), sečky ze slámy a sena po vyklizení seníku úplně postačí při přiměřené vlhkosti ke tvorbě potřebného tepla pro menší prostor. Ovšem na noc, kdy je nebezpečí nižších teplot, je třeba pařeniště zakrýt (přehodit zvenku) fólií nebo plachtou)  a pak je v zemině dostatek přirozeného zdroje tepla.
Co zatím nevím ale chci příští rok vyzkoušet je, jestli když bych směs (hnoje, listí a slámy či sena) při předjarní přípravě pařeniště navíc pokropil urychlovačem kompostu, jestli by se neuryhlil rozklad a tím i vývin tepla.
Pokud je před obdobím chladu dost slunečního svitu, tak je lepší nechat pařeniště zakryté ještě před osázením a naakumulovat teplo do půdy.

V letos (poměrně pozdě-koncem dubna) zřízeném polykarbonátovém skleníku, jsem sice hnuj zaryl do kvalitní zeminy, ale na nepoměrně větší prostor je to v prvním roce málo - zem je nevyhřátá.
Trochu pomohlo, že jsem do zatím volného rohu vysypal dva koše trávy ze sekačky a pokropil.
Včera večer jsem ovšem raději zavěsil do prostoru skleníku malý ventilátorek se spirálou a termostatem (na podzim koupený v akci za 260,- Kč pro tyto účely) který sepne v případě poklesu teploty (zpravidla jen v noci k ránu v době levného nočního proudu). Úplně to postačilo a náklady jsou zanedbatelné. (ovšem ne každý má možnost přívodu proudu ke skleníku)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 6.5.2019 12:04

u vytápění skleníku tímto způsobem vidím problém v tom, že teplo stoupá nahoru, kde je nepotřebné a chlad se drží u země. Zakrytí rostlin tkaninou, např. geotextilií nebo starým ložním prádlem, případně ve více vrstvách, se mi ze skušenosti jeví jako účinnější. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 6.5.2019 12:10

Souhlasím s L. To teplo musí vzniknout v pařeništi, a musí ho vzniknout dost. Buď klasicky, nebo moderně topným kabelem. Klasický způsob je levnější, případně zcela zdarma. Akumulace do vody je nesmysl, když zkusíte spočítat, kolik vody by to potřebovalo, vyjdou vám tři pařeniště plná vody, nehledě na to, že voda se neohřeje, když nesvítí slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.151 (?), 10.5.2019 17:46

Zajímalo by mne, jak je to s akumulací tepla dřevem. Ten vrchní rám je stavební překližka v barvě hnědé. Myslím si, že dřevo asi nebude velký akumulant, překližka se ohřeje a od ní vzduch. Akumulace asi nic moc. Proto uvažuji o tom, že bych tu překližku natřel na bílo a tím přesměroval světlo- energii na půdu v pařeništi. Světlo by talé nebylo špatné pro ty rostliny, hlavně ty, které jsou částečně zastínění přední stěnou.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 90.48 (?), 11.5.2019 9:40

Určitě, myslím také, že akumulace tepla u překližky asi nehraje velkou roli. Nátěrem na bílo zevnitř se nic nemůže zkazit, odraz světla trochu rostlinám pomůže. Snad něco levného a ekologického (i za cenu nutnosti občasné obnovy), třeba za sucha! nalíčení vápnem s troškou mléka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika