Akumulace tepla v pařeništi



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?)
9.5.2019 9:59

Ivane děkuji za příspěvek. Asi z toho něco použiji. Jen k tomu listí bych napsal, že jsem v roce 2017 zkoušel listí prolít teplou vodou s rozpuštěnou močovinou. Začalo to topit, až jsem to už nepotřeboval.tak asi za tři týdny. To bych musel to pařeniště zakládat už v únoru a k tomu, aby vrstva byla dostatečná, bych musel vykopat dalších dvacet až třicet centimetrů jílu a kam s ním. Dodnes mám na zahradě menší hromadu jílu z původního výkopu.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 224.114 (?), 7.5.2019 6:48

Natřít ve sleníku (nebo za ním) zeď na černo je kravina na entou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 7.5.2019 7:29

Proč myslíte? Já jsem zrovna uvažoval, že bych tu stěnu z feolitových cihel obrácenou k jihu natřel na černo. Jen nevím, jaká barva by byla dobrá, aby něco vydržela.

           V ladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.187 (?), 7.5.2019 7:39

Samozřejmě, že to je možné. Je to princip tzv. Trombeho stěny, která se používá pro ohřev nízkoenergetických budov.
Možná jen aby se to kvůli černé příliš nepřehřálo... pak by ale šlo nainstalovat automatické otevírání (píst, který se prodává k otevírání střešních skleníkových oken).
PS: výše jsem vám navrhoval použít k olemování pařníku místo drahých cihel např. 2 řad PETek naplněných vodou, do které zamícháte trochu drceného uhlí pro získání černé barvy. Možná to sám po sezóně otestuji ve skleníku, taky bych potřeboval nějakou akumulaci v předjaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.133 (?), 7.5.2019 7:51
Samozřejmě, že to je možné. Je to princip tzv. Trombeho stěny, která se používá pro ohřev nízkoenergetických budov. Možná jen aby se to kvůli černé příliš nepřehřálo... pak by ale šlo nainstalovat automatické otevírání (píst, který se prodává k otevírání střešních skleníkových oken). PS: výše jsem vám navrhoval použít k olemování pařníku místo drahých cihel např. 2 řad PETek naplněných vodou, do které zamícháte trochu drceného uhlí pro získání černé barvy. Možná to sám po sezóně otestuji ve skleníku, taky bych potřeboval nějakou akumulaci v předjaří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 7.5.2019 14:41

 Ten feolit jsem v tomto vlákně zmínil, protože nějaké ty cihle na zahradě mám. Kolik jich dám dohromady nevím, ale jistě jich budu mít dost na stěnu obrácenou na jih (cca dvacet cihel). Musím je teprve pohledat, z nějakých je obruba u záhonu, nějaké mám vyhozené na konci zahrady spolu s nepotřebným kamením. Každou cihlu kterou najdu použiji. Jestli použiji na další stěny sypané kamení nebo i nějakou stěnu (např. tu odvrácenou od sliúnce nechám jen zeminu zabezpečenou nějakou dřevěnou deskou zatím nevím. Mám ještě plno času, zatím mám v tom paženišti rajčata a budu je sklízet až do srpna. Pak bych udělal rekonstrukci, počítám i s těmi otvírači oken, které mně nabídl Alex a ještě na podzim bych to všechno testoval a měřil.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 9.5.2019 8:50

Někde nahoře jsem se našel, trošku něco pročetl, ale jak stárnu, tak neudržím soustředění na delší texty se vzorečky. Takže budu psát i to, co je tu už uvedeno, ale ne proto, že se chci chlubit cizím názorem... K přibývání tepla pod sklem v podmračných dnech. Dělal jsem na tom diplomku a i když nesvítilo slunce, pod fólií nebo sklem byla teplota vyšší, "teplo přibývalo". Akumulace tepla do hmot okolo vnitřních stěn pařeniště se zlepší, pokud se vzduch hýbe. Takže nějaký větráček honící vzduch, čeřící hladiny teplého vzduchu tak aby se i zem ohřála od vzduchu, který je těsně pod sklem a vyběhne po otevření oken ven. Jako další izolační vrstvu použít molitan mi přijde nedobré. Dal bych znovu polystyrén. Když se kouknete na izolační hmoty a tvrzený polystyrén v různých tloušťkách, mohl by vyhovovat jako stavební materiál na pařeniště jen ten, bez překližky jako "nosného prvku". Ty cihly jsou určitě dobré, ale nevím jak je na tom feolit s nasáklivostí. Osobně bych využil cihly, které nejsou vodoodpudivé, aby i do vody v nich obsažené teplo akumulovaly. A pokud by sis s tím vyhrál, klidně vyskládej z toho kamene dovnitř pařeniště tenkou zídku. A kdyby do ní šlo zabudovat husí krk, do kterého bys honil na ochlazení pařeniště sluncem ohřátý vzduch pak v době potřeby by se to teplo zase stejně dalo vracet do pařeniště, Pokud jde o založení pařeniště, Vladimíre, kdybys na podzim to pařeniště vyvezl, vyhloubil tak aby se na dno dalo našlapat asi 30 cm suchého listí, do kterého prohodíš trochu močoviny, na to vrstvu zeminy na výsadbu a třeba tři dny před výsadbou bys pořádně teplou vodou zeminu prolil tak aby se voda zasakovala i do listí, to začne topit sice pomalu, ale vytrvale, až do května, června. Tmavé plochy přitahují teplo i mimo pařeniště. Takže proti prochládání stěn, povrchu okolo něj můžeš udělat pruh okolo pařeniště z nějakého černého či velmi tmavého povrchu. Tím se sníží vyzařování zevnitř v době nouze o teplo. O nouzovkách v podobě hřbitovních svící či lihových kahánků se tu už určitě psalo. K nim je také dobré použít "vířiče vzduchu".     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 9.5.2019 9:59

Ivane děkuji za příspěvek. Asi z toho něco použiji. Jen k tomu listí bych napsal, že jsem v roce 2017 zkoušel listí prolít teplou vodou s rozpuštěnou močovinou. Začalo to topit, až jsem to už nepotřeboval.tak asi za tři týdny. To bych musel to pařeniště zakládat už v únoru a k tomu, aby vrstva byla dostatečná, bych musel vykopat dalších dvacet až třicet centimetrů jílu a kam s ním. Dodnes mám na zahradě menší hromadu jílu z původního výkopu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.5.2019 9:32

Vladimíre, určitě nic nezkazíš, když tu stěnu postavíš. Nejspíš budou roky, kdy to nebude stačit (jako letos), kdy to opravdu pomůže i kdy to vlastně vůbec nebude třeba (jako loni). Jsme pořád závislí na Matce Přírodě a žádné z našich opatření není stoprocentně účinné.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 12.5.2019 5:24

Nerozumím z čeho usuzuješ, že to nebude stačit a také nevím proč pořád něco píšeš o Matce Přirodě.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 13.5.2019 16:12

Vladimír

Pařeniště
Pařeniště
Saryev Gruntovyi
Saryev Gruntovyi
Poranok
Poranok
Sophie´s Choice
Sophie´s Choice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika